Tiitlikaitsja jäi Ukraina vastu nullile, kuid teenis siiski EM-pääsme, Tšehhi ja Sloveenia samuti edasi (Inglismaa ei saanud makedoonlastest jagu!) (0)

Gianluigi Donnarumma hoidis seljataguse tühjana ning kindlustas sellega Itaalia pääsme finaalturniirile. Foto: Scanpix / Leon Kuegeler / AFP

Järgmise aasta Euroopa meistrivõistluste kvalifikatsioonivoorus sai esmaspäeva õhtuks veel nii mõndagi selgemaks: nii Itaalial, Sloveenial kui ka Tšehhil õnnestus otsustavas mängus vältida kaotust vastavalt Ukraina, Kasahstani ja Moldova vastu. Põnevaid mänge jagus ka mujale, kuna nii C-, E- kui ka H-alagrupis päeva liidrina alustanud koondised ei suutnud oma matši võita ning väiksel San Marinol õnnestus Soome vastu vägagi südika esituse teha

Tõenäoliselt haaras enim pilke C-alagrupi põnevusmatš, kus said kokku samadel punktidel olnud Ukraina ja valitsev Euroopa meister Itaalia. Kuna varasema omavahelise duelli võitis Itaalia, siis oli neil ka teises kohtumises eelis, kuna viigi korral pääsesid edasi just nemad.

Sõja tõttu Leverkusenis peetud kohtumine algas vägagi aktiivselt, kuna esimestel minutitel õnnestus mõlemal paar ohtlikku olukorda tekitada. Näiteks 14. minutil lajatas Georgi Sudakov peale, kuid Gianluigi Donnarumma hästi sirutatud käsi jäi löögile ette. Pisut peale poole tunni möödumist olid juba aga itaallased ohtlikumaks pooleks ning Federico Chiesal õnnestus pall vägagi lihtsalt värava eest läbi sööta. Nahkkera poole sööstis ka külaliste tipuründaja Giacomo Raspadori, ent igapäevaselt Napolis pallival väravakütil jäi paar sentimeetrit siiski pikkusest puudu.

Mängu edenedes mõlemad proovisid ja proovisid - ukrainlased pisut rohkem, itaallased mõtlesid kaitsele - ent väravat ei tulnud kusagilt. Lõpuks tegi Itaalia lausa 17 pealelööki, kuid puudu jäi täpsusest, sest raamidesse läks ainult kaks üritust. Matši lõpus soovis Ukraina oma ühe tuntuima mehe Mõhhailo Mudrõki kukkumise järel ka penaltit, ent seda neile ei antud ning seega lõppeski duell barankadega. Tiitlikaitsjast Itaalia pääses kaheksandat korda järjest EM-ile ning Ukraina saab mängida, kas A- või B-divisjoni sõelmängudes, kus neil tuleb küll sõit Walesile, Iisraelile või Bosniale.

Alagrupi teises matšis soovis alagrupivõidu juba kindlustanud Inglismaa näidata klassi Põhja-Makedoonia vastu, kuid see plaan ei tulnud neil kohe kuidagi välja. Kaks aastat tagasi ise EM-il madistanud makedoonlased teenisid 41. minutil penalti, kui paar tundi hiljem oma 19. sünnipäeva tähistanud ning oma algkoosseisudebüüdi teinud Rico Lewis tabas käega valusalt vastase näopiirkonda. Lööma läks vastaste kapten Enis Bardhi ning kuigi esimese ürituse Jordan Pickford tõrjus, siis põrkas pall ikkagi mugavalt poolkaitsjale jala peale ja mees kõmmutas selle võrku.

Teisel poolajal proovis Inglismaa hädasti oma seisu parandada ning kui 49. minutil saatis Jack Grealish palli ka väravasse, siis said mehed korraks rõõmustada. Tähistused aga kaua ei kestnud, kuna peagi avastati, et osav ääreründaja oli Bukayo Sakalt tulnud söödu hetkel ikkagi suluseisus. Suurt muret britid tundma aga ei pidanud, kuna 58. minutil teeniti nurgalöök, vahetusest sekkus Harry Kane, kes suutis osavalt palli vastase põrkest väravasse sokutada ning tablool oligi viigiseis. Kuigi inglased otsisid ka võiduväravat, siis seda siiski üles ei leitud ehk alagrupp lõpetati kolme viigiga.

E-alagrupis selgus teine edasipääseja Tšehhi - Moldova duellist ning kui esialgu olid võistkonnad üsnagi võrdsed ning võõrustajad omasid kontrarünnakust saadud värava abil nappi eduseisu, siis teisel poolajal kaldusid kaalukausid silmnähtavamalt tšehhide poole, kuna Moldova jäi 55. minutil vähemusse. Matši lõpus lõid eelmisel EM-il veerandfinaali jõudnud tšehhid veel kaks vastuseta väravat ning sellega oligi võit kindlustatud. Moldova saab siiski valikturniiriga rahule jääda, kuna mitte kunagi varem pole riik kvalifikatsiooniturniiri lõpetanud ainult kahe kaotusega - tänavu võideti ju näiteks Poolat ning viigistati nii Albaania kui ka Tšehhiga.

Alagrupi teises kohtumises libastus Albaania, kellel ei õnnestunud koduõuel jagu saada Fääri saartest. Seejuures tegid saareriigilt tulnud külalised isegi rohkem pealelööke, ent ohtlikumad võimalused tekkisid siiski albaanlaste jalgadest. Lõpuks sai balkanimaa siiski tabelis esikoha, kuna nad jätsid omavahelistes mängudes tšehhid enda selja taha.

Viimases ning vaat et kõige tasavägisemas grupis jätkus draamat ka viimasesse mänguvooru. Reaalne edasipääs oli kaalul Sloveenias, kus kohalik koondis võõrustas Aasia mandrilt saabunud Kasahstani. Jällegi vajasid külalised kindlasti võitu, kuid eesmärk läks tunduvalt raskemaks avapoolaja lõpus, mil vastased suutsid penaltist juhtima minna.

Kohe teise poolaja alguses läks lugu aga taas pisut kaunimaks, kuna äärel trikitanud Islam Tšesnokov saatis palli kasti ning Ramazan Orazov lõi selle suuremate raskusteta Jan Oblakist mööda. Viimane sõna jäi siiski sloveenidele, kes 86. minutil tormasid vasturünnakule, mille lõpetas Benjamin Verbici kaunis kauglöök. Võit viis Sloveenia teist korda EM-ile, viimasest korrast on nüüdseks möödas juba 23 aastat. Kasahstanil on samuti võimalus suurturniiril debüteerida, selleks tuleb C-divisjoni sõelmängudes esmalt Kreekat ning seejärel kas Gruusiat või Luksemburgi võita.

Ka siin polnud grupi esinumbril just kõige kaunim õhtupoolik ehk eelmise EM-i poolfinalist Taani pidi võõrsilväljakul tunnistama Põhja-Iirimaa 2:0 paremust. Seejuures sündisid põhja-iirlaste mõlemad tabamused kontrarünnakutest - muidu olid mängus kontrollivamaks pooleks just taanlased.

Kolm lisapunkti sai kirja ka Soome, kes oli üllatavalt suurtes raskustes pisikese San Marino alistamisega. Esimest tabamust tuli lõpuks oodata 50 minutit ning seegi sündis peale vastaste kollkiipri suurt prohmakat. Teine tuli kaheksa minutit hiljem ja taas oli autoriks paremkaitsjast Pyry Soiri. Lõppsõna jäi aga hoopis võõrustajatele, kuna seitsmendal üleminutil lõi vahetusest tulnud Filippo Berardi penalti Soome väravasse. San Marino pole seejuures kunagi löönud valiksarjas üle kolme värava ning viimati saadi kolme tabamust tähistada 2002. aasta MM-piletit jahtides.