Uus rekord: Prantsusmaa võttis ajaloo suurima võidu, Holland pääses finaalturniirile (0)

Kylian Mbappe lõi Prantsusmaa 14 väravast kolm. Foto: Scanpix / Franck Fife / AFP

Prantsusmaa koondis tegi EM-valikturniiride ajalugu, kui alistas koduplatsil B-alagrupi kohtumises Gibraltari 14:0 ja kirjutas enda nimele valikturniiride ja riigi ajaloo kõigi aegade suurima skooriga võidu.

Jalgpalli EM-valikturniiride ajaloo endine suurim võit sündis 2006. aastal, mil Saksamaa võitis võõrsil 13:0 San Marinot. Prantslased alustasid rekordijahti juba kolmandal minutil, õigemini alustas seda nende eest Gibraltari vasakkaitsja Ethan Santos, kui tema jalast lendas Jonathan Claussi tsenderdus väravasse.

Minut hiljem tuli Prantsusmaa uuesti rünnakule. Okei, tegelikult võõrustajad ainult ründasidki, sest nad sooritasid kogu kohtumise vältel 36 pealelööki, Gibraltar seevastu ei sooritanud ühtegi. Aga see selleks, Marcus Thuram toksas värava eest lahtiseks jäänud palli võrku ja duubeldas eduseisu.

Järgnes pikk, 12 minutit (!) kestnud paus, misjärel tegi 17-aastane debütant Warren Zaire-Emery seisuks 3:0. Vaid kaks minutit pärast tabamust võttis varem omaväravaga hakkama saanud Santos Zaire-Emery murule, sai tehtu eest punase kaardi ning kannatada saanud nooruk vahetati vigastuse tõttu välja.

Aga pärast kolmandat väravat tekkis veel pikem väravapõud - võrk püsis paigal 14 minutit, siis lõi Kylian Mbappe 30. minutil penaltist neljanda. Poolaja võitis Prantsusmaa 7:0, viimase veerandtunni jooksul said värava kirja Clauss, Coman ja Youssouf Fofana.

Teine poolaeg algas rahulikumalt. Prantslased lõid oma kaheksanda värava alles 64. minutil, mil tähesära sai nautida Adrien Rabiot. Pärast seda võttis tumesinine masin üles täispöörded ja lõi Gibraltari niigi katkise võrku lõhki. 66. minutil lõi oma teise värava Coman, 73. minutil lisas Ousmane Dembele ning Mbappe kirjutas protokolli oma teise ja kolmanda värava 75. ja 82. minutil. Selleks hetkeks oli seis 12:0, aga oma sõna tahtis sekka öelda ka Olivier Giroud. Seda ta tegigi - 89. ja kohtumise esimesel üleminutil.

Ajaloolise võidu võtnud Prantsusmaa jätkab endiselt täiseduga. Kui nad lunastasid pääsu finaalturniirile juba varem, siis nüüd astus nendega samasse paati Holland, kes oli 1:0 parem Iirimaast. Matši ainuvärava lõi 12. minutil Wout Weghorst, kes sai keskväljal palli, sööstis värava poole ja virutas palli paremasse ristnurka.

Ka I-alagrupis selgusid edasipääsejad, sest viimase vooru eel liidrikohta hoidev Rumeenia alistas 2:1 Iisraeli. Iisrael läks teisel minutil Eran Zahavi väravst juhtima, George Puscas viigistas 10. minutil. Võiduvärava lõi 63. minutil Ianis Hagi. Rumeenia jäi 85. minutil vähemusse, sest Valentin Mihaila sai punase.

Lisaks Iisraelile kindlustas koha eeloleval suvel Saksamaal toimuvale finaalturniirile Šveits, kes mängis 1:1 viiki Kosovoga. Oleks Šveits kaotanud, poleks midagi juhtunud, sest neile piisas Iisraeli kaotusest - teise ja kolmanda koha vahe on viis punkti.