VAR võttis, VAR andis: Hispaania võit viis Šotimaa EM-ile, Poola sipleb sügavas hädas (0)

Gavi värav ulatas MM-pääsme nii Hispaaniale kui ka Šotimaale. Foto: Scanpix / Reuters / NTB / Frederik Ringnes

Pühapäeva õhtu andis juurde kolm kindlat EM-finalisti, kui Hispaania tagas võiduga Norra üle pääsme nii endale kui ka Šotimaale. Pikalt Lätiga maadelnud, aga lõpuks neile neli väravat löönud Türgit ei saa samuti enam keegi kahe parema seast välja lükata.

Hispaania jõudis avapoolaja keskel korra juba rõõmustada, kui norralaste kaitsja Stefan Strandberg sirutas jala Dani Carvajali tsenderduse teele nii õnnetult, et pall võttis suuna oma väravasse. Meetri pealt selle võrku lükanud Alvaro Morata alustas juubeldamist, kuid VAR-i abiga selgus, et Morata oli tsenderduse hetkel suluseisus - jätnuks ta palli puutumata, läinuks Strandbergile omavärav kirja ja Hispaania pääsenuks juhtima, nüüd aga tabamus tühistati.

Muus osas üsna võimalustevaese avapoolaja järel sai Hispaania teise poolaja algul siiski kiirelt oma tahtmise. Pika sudimise järel saatis Gavi palli võrku, VAR kontrollis sedagi tabamust neli minutit, aga seekord võisid hispaanlased kontrolli järel teist korda peo püsti panna. 1:0 jäigi lõppseisuks, mis tähendas, et lisaks Hispaaniale endale võisid juubeldama asuda ka šotlased. Neljapäeval jäädi Sevillas VAR-i abil ülinapilt juhtväravast ilma ja kaotati Hispaaniale lõpuks 0:2, aga nüüd pääseti ise palli löömata ikkagi tõotatud maale.

Veidi varem peetud sama grupi kohtumises hoidis mõne tunni jagu õrna edasipääsulootust elus Gruusia, nüpeldades kodus tugeva teise poolaja toel 4:0 Küprost. Paar tundi hiljem sai Norra-Hispaania mängu tulemusena siiski selgeks, et grusiinidel seekord EM-ile asja ei ole.

D-grupis sai Türgi palli avapoolajal lätlaste väravasse, aga VAR-i abiga leiti rünnaku ülesehitusfaasist suluseis. Teisel poolajal sai Türgi siiski oma tahtmise, kui Yunus Akgün skoori avas. Lätlastel oli seejärel ohtralt võimalusi viigistamiseks, kuid viimase kümne minutiga lõi hoopis Türgi kolm väravat lisaks, võitis 4:0 ja tagas pääsme Saksamaale.

Teises sama grupi mängus oli selg vastu seina Walesil, ent kodus saadi MM-i poolfinalisti Horvaatia vastu raske ülesandega edukalt hakkama. Harry Wilsoni tabamustest haarati teisel poolajal eduseis, Horvaatia lõi küll veerand tundi enne lõppu ühe värava tagasi, aga lõpuvile kuulutas Walesi 2:1 võitu. Nii Walesil kui ka Horvaatial on nüüd kümme punkti, kusjuures paremus omavahelistes mängudes annab eelise waleslastele. Samas on neil jäänud veel mängida Armeenia ja Türgiga, horvaatidel aga Armeenia ja Lätiga.

E-grupis maadlesid tšehhid kodus pikalt Fääri saartega, enne kui veerand tundi enne lõppu viimaks eduni jõudsid. Külaliste keskkaitsja Odmar Färö mängis karistusalas käega ja määratud penalti realiseeris kindlalt Tšehhi kapten Tomaš Soucek.

Euroopas kääbuste sekka kuuluv Moldova oli juunis põhjustanud selle valiksarja seni suurima šoki, alistades kodus 0:2 kaotusseisust 3:2 Poola. Et poolakad olid vahepeal alla jäänud ka Albaaniale, vajati nüüd kodus kindlasti võitu, aga avapoolaja keskel magati nurgalöögi järel maha Moldova ründaja Ion Nicolaescu, kes viis külalised juhtima. Selle seisuga mindi ka pausile. Esimesel poolajal vaid kolm palli raamide vahele suunata suutnud Poola jõudis viigini 53. minutil, aga Karol Swiderski tabamus jäigi ainsaks ja leppida tuli 1:1 viigiga.

See tähendab, et Poola jätkab tabelis kolmandana, olles küll Albaaniast maas kolme ja Tšehhist vaid ühe punktiga, ent samas on neil jäänud pidada veel vaid üks kohtumine - kodus tšehhidega. Tšehhi mängib seevastu lisaks viimases voorus Moldovaga ning Albaaniat ootavad mängud Moldova ja Fääri saartega ehk Poola saatus pole enam nende enda kätes. Isegi kui novembris kodus tšehhe võidetakse, on võimalus grupis kolmandaks jääda arvestatav.

I-alagrupi varasemas kohtumises läks Šveits kodus Valgevene vastu juhtima, oskas seejärel jääda kaheväravalisse kaotusseisu ja sealt marulise lõpuga 3:3 viigi päästa, kuid loovutas sellega alagrupis ohjad. Rumeenia lõi juba avapoolajal kodus Andorrale kolm vastuseta väravat, lisas teisel poolajal neljandagi ning võttis kindla 4:0 võidu.

Mängu vilistanud Kristo Tohver näitas andorralastele seitset kollast kaarti, kaks neist sai enda nimele Moises San Nicolas ning pidi üleminutitel platsilt lahkuma. Rumeenia tõusis ühepunktilise eduga Šveitsi ees alagrupi liidriks, kuid kaarte võib veel segada Iisrael, kes riigis puhkenud sõjategevuse tõttu selles koondiseaknas platsile ei tulnud. Neil on veel pidamata koguni neli kohtumist.