Sappinenile antud punane kaart võis olla illegaalne, Flora pärib UEFA-lt aru (5)

FC Flora esiründaja Rauno Sappinen. Foto: Brit Maria Tael

Euroopa liiga kolmanda eelringi kohtumises pärast lõpuvilet teise kollase ja ühtlasi punase kaardi saanud FC Flora ründaja Rauno Sappineni karistus võis olla jalgpallireeglitega vastuolus. 0:0 lõppenud mängu järel penaltiseerias Florianast jagu saanud ja play-off'i pääsenud Flora pärib sündmuse kohta Euroopa jalgpalliliidult (UEFA) aru.

Sappinen teenis 60. minutil kollase kaardi vastasele tehtud vea eest, vahetati 81. minutil Mark Anders Lepiku vastu välja, aga teenis teise kollase ja punase pärast penaltiseeriat. Peakohtunik Irfan Peljto (Bosnia ja Hertsegoviina) sai ühelt oma abiliselt info, mille alusel näitas ta Sappinenile teist kollast ja siis ka punast kaarti.

Mängujärgsel pressikonverentsil selgitas Flora peatreener Jürgen Henn Sappineni eemaldamist nii: "Ma ise seda ei näinud, aga kohtunikud rääkisid, et põhjuseks oli ebasportlik käitumine. Ta olla kellelegi midagi karjunud. Meie mängijad, kes juures olid, ütlevad, et midagi sellist ei juhtunud."

Vastavalt Euroopa liiga juhendile ei ole kahe kollase kaardi tulemusel teenitud punased kaardid vaidlustatavad (erandiks ainult juhtum, kui kaarti on näidatud valele mängijale), seega Sappinenil mängukeelust pääsu olla ei tohiks. Aga suvel jalgpallireeglitesse tehtud muudatus võib anda Sappinenile pääsetee.

REKLAAM

Nimelt hakkas alates 1. juunist kehtima reeglit nr 10 "Mängu tulemus" puudutav muudatus, mis sätestab, et "mängu ajal määratud hoiatuskaardid ei kandu edasi penaltiseeriasse".

Jalgpallireeglite ingliskeelne versioon selgitab seda uut klauslit nii: "Cautions (YCs) and warnings issued during the match (including during extra time) are not carried forward because kicks from the penalty mark (KFPM) are not part of the match. A player who receives a YC during both the match and the KFPM is not sent off (during the KFPM or for disciplinary purposes)."

Reeglite eestikeelses versioonis seda selgitust pole. Mitteametlik tõlge on: "Mängus (sh lisaajal) antud kollased kaardid ei kandu edasi penaltiseeriasse, sest see ei ole osa mängust. Mängijat, kes saab kollase kaardi nii mängus kui ka penaltiseerias, ei eemaldata."

Reeglid ei ole üheselt mõistetavad

Kas see klausel võib pakkuda Sappinenile pääsetee võistluskeelust pääsemiseks? Sest kui ilmneb, et Peljtol polnud reeglite järgi õigust tol hetkel Sappinenile teise kollase eest punast anda, võib UEFA kaaluda võistluskeelu tühistamist, mis võimaldaks ründajal järgmisel neljapäeval Zagrebi Dinamo vastu mängida.

Ühelt poolt pole reeglites selgesõnaliselt sätestatud, kas mängus teenitud kollased kaardid ei kandu edasi üksnes penaltiseeriasse või puudutab see ka penaltiseeriajärgset faasi. Ning mis pole keelatud, on lubatud, seega oli Peljtol õigus Sappinen eemaldada. Teisalt võib sõnastada loogika, et mängus teenitud kollased kaardid kaotasid lisaaja lõpuvilega kehtivuse.

Kokkuvõttes on kindel ainult see, et olukord on segane mitmes mõttes. Esiteks: mille eest Sappinen siis teise kollase sai? Teiseks: kas kohtunikul oli õigus antud olukorras teise kollase eest punane anda?

Et segases olukorras selgusele jõuda, saadab FC Flora UEFA-le ametliku arupärimise, kinnitas klubi president Pelle Pohlak Soccernet.ee-le. Arupärimise eesmärk on jõuda selgusele, kas Sappinenile antud punane kaart oli legaalne ja kui ilmneb, et ei olnud, siis kas on võimalik sellega kaasneva võistluskeelu tühistamine.

Lugejal võib tekkida ka küsimus, miks antud reeglimuudatus üldse sellest suvest kehtestati. Kuna kohtunikele anti selged juhised selgemalt järgida ja karistada eksimusi penaltite sooritamisel (eelkõige väravavahtide joonelt lahkumist), aga sooviti vältida potentsiaalset kaasnevat eemaldamiste lainet, siis muudeti reegleid nii, et penaltiseeria ajal punase kaardi teenimiseks peab väravavaht reegleid rikkuma korduvalt.

Kui Sappineni mängukeeld jääb jõusse, alustab tema puudumisel Dinamo vastu tipuründajana ilmselt kas Frank Liivak või Lepik. 

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
5 kommentaari

AinUlttauntau   •  
(87.119.186.***)
Ott, unustasid eepilise torke fännide, kommenteerijate, foorumikasutajate ja trollide pihta lisada. Pettunud 😔 Kas sa nii seisadki oma klubi mängijate eest ?
Vanaisa   •  
(85.144.167.***)
ära nüüd üle mõtle seda olukorda. las ott skribab mis ta skribab, ei pea hinge võtma tema öeldut
purgeenius   •  
(193.143.10.***)
Tänu sellele "ei tea kas võib vahetust teha ja kui palju võib teha" keissile Suduvaga on Florakad saanud jalgpallijuristideks ja reeglite õppimises juristide taseme saavutanud- tublid!.
Taavi Tamm   •  
(91.129.100.***)
Aga hetkel ta sai teise kollase peale mängu lõpuvilet ehk mäng on lõppenud ja penalti seeria oli läbi.
Või sain valesti aru?
Rainer Mäekask   •  
(90.190.172.***)
Tegelikult loodame siiski,et see teine kollane tühistatakse...Vastas on niigi kõva pähkel ja Flora võiks saada mängida täiskoosseisus.See teine kollane oli ajuvaba.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
Antoine Griezmanni turniiri viies ja kuues värav tõi korraldajamaale Prantsusmaale 2:0 võidu Saksamaa üle ning koha pühapäeval Saint-Denis toimuvale finaalis.
EM2016
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
Walesi unelm sai resoluutse lõpu, kui lõpuks ometi veenvat mängu näidanud Portugal alistas Briti saarte komeedi 2:0.
EM2016
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
Kogu mängu initsatiivi hoidnud Saksamaa ei lasknud hoolimata Jerome Boatengi ajulühisest suurturniiride võidupõual Itaalia vastu jätkuda - 1:1 normaalaja järel kindlustas Saksamaale koha poolfinaalis üheksandas penaltivoorus Jonas Hector.
EM2016
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
54 aastat agooniat
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK