Luup peale | Paide euromuinasjutule tuli lagi vastu ja nüüd on vaja kodus jalad kõhu alt välja võtta (galerii!) (3)

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Brüsselisse kodusest avamängust 0:2 kaotusseisu kaasa võtnud Paide Linnameeskond andis nimekale Anderlechtile väärika lahingu, aga kuraditosin minutit teise poolaja keskel läksid maksma kolm väravat, mis tingisid kahe mängu kokkuvõttes numbriliselt üliselge 0:5 allajäämise. Mängukäiku vaadates see vastasseis nii lootusetu siiski ei olnud.

  • Vaata Liisi Troska pildigaleriid SIIT või artikli lõpust!

Paide alustas julgelt ja oli avapoolajal selgelt näljasem meeskond väljakul, tehes kõrget survet ja tõustes igal võimalusel isukalt rünnakule, samal ajal kui Anderlecht keskendus pigem mängu kontrollimisele. Esimesed väravahõngulised momendid leidsid siiski aset Paide värava ees, kui Michael Murillo ja Benito Raman kastist löögile pääsesid, aga kumbki sooritus Mihkel Aksalule muret ei valmistanud.

Paide ilmselt parim šanss avanes 17. minutil, kui Andre Frolovi nurgalöök leidis üheksalt meetrilt täiesti vaba Siim Lutsu, kelle pealöögi peatas aga tagumist posti turvanud kaitsja. Viis minutit hiljem avanes Paidel veel üks lubav šanss, kui Joseph Saliste eeltöö järel pääses Robi Saarma healt positsioonilt löögile, aga tema ühepuutelöök tabas kaitsjat.

Poolaja keskel oli Paide sunnitud tegema vahetuse, kui Kevor Palumets asendas Kaimar Saagi. Ilmselt oli vahetuse põhjuseks olukord mängu alguses, kus Saagile astuti jala peale ja ta jäi olukorra järel kergelt lonkama, olgugi et kohtunik selles olukorras viga ei fikseerinud. Palumets võttis koha sisse alumise poolkaitsjana ning Saagi kohale ründaja all tõusis Dominique Simon.

REKLAAM

Pärast joogipausi püsis mäng senisest selgelt paremini Anderlechti kontrolli all. Sebastiano Espositol avanes kolm väga head väravavõimalust, aga ühes olukorras segasid kaitsjad teda piisavalt, ühe saatis ta ise üle värava ja ühele vastas Aksalu supertõrjega. Lisaminutitel pääses läbimurde järel ohtlikult löögile veel ka Francis Amuzu, aga temagi saatis palli üle värava ja nii pääses Paide puhkepausile viigiseisul.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Paide võttis vaheajal kõik jõuvarud kokku ja alustas teist poolaega jälle väga lubavalt. Robi Saarma oli lähedal penalti teenimisele ning üks rünnak järgnes teisele. 53. minutil pääses Kristofer Piht Simoni söödu järel kastist löögile, aga pisut terava nurga alt ei suutnud ta palli väravavahist mööda toimetada.

Järvamaalaste vapper esitus viis selleni, et Anderlechti peatreener reageeris juba enne tunni aja täitumist kolme vahetusega, tuues seejuures väljakule mõlemad avamängu väravalööjad. Voolaid vastas sellele omakorda teravate Gambia ründajate Ebrima Singhatehi ja Bubacarr Tambedou sissetoomisega. Paraku olid kodumeeskonna uued käigud sedavõrd võimsad, et väga kiiresti sai selle paari saatus juba otsustatud.

59. minutil sekkunud Fabio Silva leidis juba kolm minutit hiljem Abdul Razak Yusifi ja Andre Frolovi vahelt väikese ruumi, mängiti Aksaluga silmitsi ja torkas terava nurga alt palli võrku – 1:0.

Vahepeal hoidis Aksalu efektne topelttõrje Paide õhkõrnasid lootuseid veel elus, aga 72. minutil ei olnud teisest väravast enam pääsu. Taas pääses just Fabio Silva kaitsjate taha ning kuigi Aksalu Aksalu suutis tema löögi tõrjuda, söötis ta jätkuolukorras Michael Murillole, kes sai värava eest üsna lihtsa vaevaga palli võrku torgata – 2:0.

Ning kolm minutit hiljem kombineeriti Murillo suurepärase söödumänguga üheksa meetri pealt löögile ja ta saatis palli täpselt posti kõrvale – 3:0.

Anderlecht oli sõiduvees ja mäng püsis nende käes kuni lõpuni välja, aga Aksalu head tõrjed hoidsid edasise lagunemise ära. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Gambialased tagasi vahetusse

Kui neljas esimeses euromängus kasutas Paide ühesugust algkoosseisu (Aksalu väravas, Ojamaa, Yusif, Klavan ja Saliste kaitses, Mööl, Simon ja Frolov keskväljal ning Luts, Deabeas ja Saag ründes), siis Anderlechti vastu otsustas peatreener Karel Voolaid muudatuste kasuks.

Tallinnas alustas Ojamaa asemel paremkaitses Frolov, vabastades niiviisi rünnakul koha Ebrima Singhatehile, ning klubist lahkumas olev Deabeas asendati äärel Bubacarr Tambedouga. Mõlemad nädala eest põhirivistusse edutatud gambialased leidsid end aga täna uuesti pingi pealt, kui Voolaid otsustas taas ründeosakonnas kaks muudatust teha, eelistades leegionäridele Eesti ründajaid Kristofer Pihti ja Robi Saarmat. Nähtavasti nägi plaan ette panustada gambialaste teravusele vahetusest sekkudes, nii nagu nad olid efektiivselt kollitanud Tbilisi Dinamot ja Jerevani Ararat-Armeniat.

Algkoosseisude põhjal võis Paidele pakkuda kerget lisalootust fakt, et belglaste peatreener Felice Mazzu otsustas teha avamänguga võrreldes koguni kuus muudatust, pakkudes võimalust mitmetele mängijatele, kes tavaliselt põhiraskust ei kanna. Mazzu vahetas välja terve kolmemehelise keskvälja, mõlemad ründajad ja ühe kaitsja, kuid samas hoidis ta raskekahurväge ikkagi pingil, kust tal oli igal hetkel võimalus nad võitlustulle saata.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Veel üks suur "oleks"

Paide ja Anderlechti avakohtumine pakkus Eesti jalgpallisõpradele ühe suure rasvase "oleksi", mille üle kohtumise järel pead murda: mis oleks saanud siis, kui Ebrima Singhateh või Siim Luts oleks mängu alguses hea olukorra ära kasutanud ja Paide juhtima viinud? Avavärav on ju äärmiselt oluline sündmus, mis võib oluliselt muuta kogu mängukäiku.

Korduskohtumise 48. minut tõi veel ühe "oleksi", mida Paide toetajad edaspidi meenutama hakkavad: mis oleks saanud siis, kui peakohtunik Giorgi Kruašvili oleks Paide kasuks penalti vilistanud?

Kristofer Piht tegi paremal äärel suurepärase eeltöö ja söötis keskele Robi Saarmale, kes võttis palli endaga trahvikasti ja üritas seda keskkaitsjast mööda tõmmata. Suure hooga ja tald ees Saarma suunas viskunud Wesley Hoedt tabas palli, aga lendas ka jõuliselt eestlasele jalga. Grusiinist peakohtunik oli olukorrast ligi 20 meetri kaugusel, otsustas vilet mitte puhuda ja žestikuleeris pallimängimist. Saarmat ootas mitmeminutiline vigastuspaus, aga õnneks suutis ta mängu jätkata.

Videokorduste põhjal jäi vähemalt siinkirjutaja jaoks lahtiseks, kas kaitsja tegevus oli piisavalt hoolimatu ja ohtlik, et sellest olukorrast tulnuks kindlasti penalti määrata. Hoedt tuli tõesti suurel kiirusel ja võinuks põhjustada Saarmale vigastuse, samas aga oli tema teine jalg maas ning ka palli poole sirutunud jalg ei olnud täiesti sirge, vaid ta kõverdas seda pallimängimise hetkel, et kontakti pehmendada. Ometi on selge see, et sarnaste olukordade eest on varemgi penalteid määratud, nii et "oleksid" on niiehknaa õigustatud.

3. Lagi tuli vastu

Paide tänavune euroteekond oli vaimustav ja ootamatu, eriti kui arvestada seda, et varasematest aastatest oli neil Euroopas kirjas kolm mängu ja kolm kaotust. Paide astus selge autsaiderina vastu nii Tbilisi Dinamole kui ka Jerevani Ararat-Armeniale, aga lülitas nad mõlemad konkurentsist välja.

Klubide eelarved ei ole küll avalik info, aga ilmselgelt olid kõigi eurovastaste rahalise võimalused Paidest oluliselt kõrgemad. Transfermarkt hindab näiteks Paide koosseisu koguturuväärtuseks 3,57 miljonit eurot. Dinamo mängijate koguväärtuseks hinnatakse aga 7,63 miljonit, Ararat-Armenial 5,44 miljonit.

Hinnanguline turuväärtus ei räägi kogu lugu, sest kõigi eelduste kohaselt on näiteks palgafondide vahe veel oluliselt suurem. Paide klubi strateegiaks on ju tuua klubisse välismaalt vaid andekaid noormängijaid, kelle pealt tulevikus tulu teenida, mitte aga hankida parimas mängijaeas jalgpallureid, kes tähendavad rahalises plaanis suurt kulu. Eelkõige Ararat-Armenia koosseis sisaldas aga palju just selliseid võõrmängijaid, kelle turuväärtus küll teab mis kõrge ei ole, aga keda tuleb meelitada kõrgete töötasudega.

Olgu kõik eelnev välja toodud selleks, et illustreerida Paide tänavuse kangelasteo suurust. Kohalikest kogenud mängijatest ja noortest talentidest ning partnerklubi kaudu siia toodud Aafrika tulevikulootustest on kokku pandud ühtne löögirusikas, mis suudab võrdselt mängida vastastega, kes peaksid paberi peal selgelt üle olema.

Kuskil tuleb aga siiski lagi vastu, mida pole ühel ühemiljonilise esindusmeeskonna eelarvega klubil enam realistlik ületada olenemata klubi strateegiast, mängijatevaliku õnnestumisest, treenerite tarkusest, õnnefaktorist jne. Mingi võimalus on jalgpalliväljakul küll alati olemas, aga kui eelpool sai toodud välja Paide mängijate turuväärtus (3,57 miljonit), siis Anderlechtil on selleks koguni 99,4 miljonit eurot. See ei ole enam paarikordne vahe, vaid viitab totaalselt erinevatele kaalukategooriatele.

Juba kodumängus ulatus Paide võidukoefitsient kihlveokontorites 30ni ning Anderlechti võitu hinnati ligi 90% tõenäosusega. Tänase mängu eel ulatus Paide võidukoefitsient aga lausa 60ni, mis tähendab seda, et Paide võiduvõimalusi hinnati väiksemaks kui 2 protsenti. Ja see 2 protsenti kehtis kõigest tänase mängu võidu kohta, samas kui üheväravaline võit kukutanuks Paide ikkagi konkurentsist ja kaheväravaline võit toonuks esialgu kaasa vaid lisaaja võõral väljakul.

Vaata kust otsast tahad, selge allajäämine Anderlechtile oli igati ootuspärane. Ometi ei puudunud kummastki mängust Paide lootuskiir, mis oli eredam kui võinuks eeldada, ja nii tuleb hinnata positiivseks ka kogu seda viieväravalise allajäämisega lõppenud vastasseisu. Headel päevadel võinuks mõlemad "oleksid" realiseeruda ja siis võinuks tõesti kõike juhtuda.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

4. Klavani hindamatu mõju

Ragnar Klavani maailmaklassilise kogemuse, taseme ja eeskuju tähtsust tänavuse Paide euroloo juures ei ole võimalik ülehinnata. Kevadel olid tal suured teened Paide karikavõidus, mis neile eurosarjapääsme üldse tagas. Pärast 21. mai võidukat karikafinaali on ta teinud Premium liigas kaasa Paide kuuest kohtumisest ainult ühes, aga eurosarjas on ta üks neljast Paide mehest Mihkel Aksalu, Abdul Razak Yusifi ja Joseph Saliste kõrval, kes teinud kaasa kõik kuus normaalaega ja kaks lisaaega, ühtekokku 600 mänguminutit.

Kõik sai tehtud selleks, et Eesti kõige tituleeritum jalgpallur saaks olla euromängudeks parimas võimalikus konditsioonis, isegi kui selle nimel tuleb koduliigas ühtteist ohverdada.

Eelmisel suvel kodumaale naasnud endine Liverpooli, Augsburgi ja Cagliari keskkaitsja on Paides kahjuks pidevalt tervisehädadega kimpus olnud, aga klassi jagub tal nii palju, et ka rahuldava tervise ja mänguvormiga on tema mõju väljakul väga selgelt tuntav. Tema liidriroll muudab terve kaitseliini tööd.

5. Järgmine euroseiklus küsimärgi all

Nüüd vajatakse Klavanilt suuremat panust aga ka koduliigas. Paide eurohooaeg kujunes küll üliedukaks ja vaimustas Eesti jalgpallisõpru, aga pilvedes unelemiseks ei ole neil kübetki aega, sest praeguse seisuga ei ole eurojalgpall uueks hooajaks sugugi garanteeritud. Eurokoha tagamiseks on vaja lõpetada Premium liiga hooaeg esikolmikus, kuid praegu lahutab neid kolmandal kohal olevast Nõmme Kaljust lausa kümme punkti.

Tõsi, Paidel on konkurentidest ka kaks kohtumist vähem peetud, aga see tähendab ühtlasi seda, et Paidet ootab hooaja lõpufaasis konkurentidest tihedam mängugraafik, mis muudab vahe tagasitegemise veelgi keerulisemaks.

Eurokoha võib tagada ka neljas tabelikoht, aga seda vaid juhul, kui järgmise aasta maikuus ei võidutse karikafinaalis keegi altpoolt esinelikut. Kui aga peaks minema nii, et Paide hooaeg koduliigas lõppeb krahhiga ning FC Kuressaare neist mööda pääseb, siis päästaks paidekatele eurokoha vaid karikavõit.

Igal juhul on Paidel vaja nüüd ka koduliigas jalad kõhu alt välja võtta, sest esitused Premium liigas ei ole vastanud kaugeltki nendele standarditele, mida nad on suutnud näidata karikavõistlustel ja eurosarjas.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

6. Paide parim - Mihkel Aksalu

Aksalu korjas küll kolm palli võrgust välja, aga tegi samas koguni kaheksa tõrjet, millest vähemalt pooled olid väga kõrgest klassist. Avapoolajal hoidis ta Paide lootust elus, teisel poolajal päästis ta meeskonna saunast.

Protokoll:

11. augustil kell 21.00 Lotto Parkil

Brüsseli Anderlecht - Paide Linnameeskond 3:0, kahe mängu kokkuvõttes 5:0
62. Fabio Silva, 72., 75. Michael Murillo

Hoiatused: -
Mänguolud: +32, päikesepaisteline ilm, muruväljak suurepärases seisukorras
Peakohtunik: Giorgi Kruašvili
Abikohtunikud: Levan Varamišvili, Zaza Pipia
Neljas kohtunik: Davit Haritonašvili (kõik Gruusia)

Anderlecht: Hendrik Van Crombrugge, Hannes Delcroix, Wesley Hoedt, Killian Sardella, Francis Amuzu (73. Abdulrazaq Ushaq), Majeed Ashimeru (59. Fabio Silva), Adrien Trebel (78. Kristian Arnstad), Kristoffer Olsson, Michael Murillo, Benito Raman (59. Mario Stroeykens), Sebastiano Esposito (59. Lior Refaelov).
Varus: Bart Verbruggen, Colin Coosemans, Yari Verschaeren, Lior Refaelov, Abdulrazaq Ushaq, Noah Sadiki, Mario Stroeykens, Anouar Ait El Hadj, Zeno Debast, Julien Duranville, Kristian Arnstad, Fabio Silva.

Paide: Mihkel Aksalu, Joseph Saliste, Ragnar Klavan, Abdul Razak Yusif, Andre Frolov, Dominique Simon, Karl Mööl (76. Foday Darboe), Kaimar Saag (25. Kevor Palumets), Siim Luts (77. Hindrek Ojamaa), Kristofer Piht (59. Ebrima Singhateh), Robi Saarma (59. Bubacarr Tambedou).
Varus: Ebrima Jarju, Hindrek Ojamaa, Kristjan Pelt, Foday Darboe, Bubacarr Tambedou, Sten Jakob Viidas, Ebrima Singhateh, Rasmus Kallas, Marten Henrik Kelement, Kevor Palumets.

SEOTUD PILDID
SEOTUD MÄNGUD
3 kommentaari

golgolgol   •  
(91.129.111.***)
No antud mängu puhul küll Klavanit kiita ei saa, eilse 2 esimese värava puhul jäi tal oma osa tegemata
purgeenius   •  
(193.143.10.***)
Tänud meeskonnale, et tõid mõne vägeva klubi Eestisse rahvale näha. Hetkel tuli lagi lihtsalt vastu. Mõlemad mängud olid vaadatavad ja mingit "Islandi pakki" ei tulnud.
stranglers   •  
(88.196.253.***)
oleks 1 väravgi olnud...

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK