Kaitsekõne | Eesti jalgpallile on parem, kui meistriks tuleb FC Flora (6)

FC Flora jaoks oleks 2023. aasta meistritiitel klubi ajaloo 16. Foto: Jana Pipar

Laupäeval selgub kõik. Ühe päralt on rõõm, õnn ja joovastus, teisele jäävad kõigest pettumus ja kahetsus. Aga kumb on kumb? Kas meistriks tuleb FC Flora või FCI Levadia? Järgnev kaitsekõne põhjendab, miks oleks Eesti jalgpallile parem, kui peale jääks Flora.

Inspiratsioon | "Flora lähenemine on praegusel ajastul läbinisti imetlusväärne," õhkasid kaks Belgia jalgpalliajakirjanikku, kui neile selgitati 2021. aasta sügisel põhjuseid, miks esindavad Konverentsiliiga alagrupiturniiril Gentiga kohtuvat Florat ainult Eesti kodakondsetest jalgpallurid.

Säärane olukord kuulub Euroopa profijalgpallis (kaugesse) minevikku. Tol sügisel kolme eurosarja peale alagrupiturniiridel osalenud 96 klubist oli Flora ainuke, kelle esindusmeeskond koosnes ainult kodumaa jalgpalluritest. Kui välja jätta Baskimaa klubi Athletic Bilbao, ei seata endale raame, mis muudavad konkureerimise keerulisemaks.

Piiranguid leiab tippjalgpallist küll rohkesti, aga need kõik on kehtestatud tsentraalselt või asjaosaliste kokkuleppel, et panna paika reeglid ühisel mängumaal. Vabatahtlikult enda võitlust keerulisemaks ei muudeta. Poksija ei teata enne matši, et vasakhaake ta ei jaga. Võidusõitja ei keera kaheksast silindrist kahte niisama kinni. Aga Flora mängib erinevalt oma kodu- ja välismaistest rivaalidest ainult Eesti jalgpalluritega.

REKLAAM

Muuseas, kui Fääri saarte klubi Klaksvik alistas tänavu Konverentsiliigas alagrupiturniiril 3:0 Ljubljana Olimpija (Sloveenia), kuulus nende põhikoosseisu kuus Fääri saarte jalgpallurit. Kui Flora alistas samas sarjas kaks aastat tagasi 1:0 Belgradi Partizani (Serbia), tehti seda ainult Eesti jalgpalluritega.

Flora talitusviis on ainulaadne. Jah, see ärritab vahel isegi klubi kõige pikaajalisemaid fänne, sest kui ikka mingil positsioonil kiratseb, aga välismaalt täiendust ei tooda, teeb see hinge täis. Aga samas muudab see iga võidu emotsionaalselt väärtuslikumaks ning inspireerib, sest tõestab, et edu on võimalik saavutada ka tavapraktikast lahkneval viisil.

Perspektiiv | Tugevalt seotud inspiratsiooni-sektsioonis välja toodud asjaoludega. Meistritiitliga kaasneb eurosarjaväljund, kus alagrupiturniirile jõudmine endiselt keeruline, aga ikkagi oluliselt hõlpsam kui Konverentsiliiga esimesest eelringist alustades. Premium liigas löödud väravad või võidetud tiitlid Euroopas suurt ei maksa, eurosari on teine tera.

Meenutagem, et 2021. aasta eduka Konverentsiliiga-hooaja järel osteti Floralt ära keskkaitsja Märten Kuuse ja ründaja Rauno Sappineni mängijaõigused, hea välislepingu teenis ka väravavaht Matvei Igonen. Eurosarja alagrupiturniir on areen, kus on võimalik silma paista ja karjääri edasistele sammudele kaasa aidata.

Martin Miller ja Michael Lilander on praeguseks juba kogenud põhitegijad, pikalt vigastuspausilt naaseb Markus Soomets, end proovib uuesti üles töötada Vladislav Kreida. Lisaks tõstab pead ja kannab kaela noorem seltskond, kuhu kuuluvad Evert Grünvald, Nikita Mihhailov, Daniil Kuraksin ja Kristo Hussar. Esindusmeeskonda kuuluvad ka veel alaealised Robert Veering ja Tony Varjund.

Eurosarja võimalik alagrupiturniir (uuest hooajast on sõel veidi hõlpsam, sest Konverentsiliigasse pääseb senise 32 asemel 36 klubi) oleks neile kõigile tohutult väärtuslik koht korjata kogemusi ja end promoda. Nii moodustub jalgpalliline kapital, millest lõikab lõpuks kõige suuremat kasu Eesti jalgpall tervikuna. 

Lisaks, Jürgen Henni arvel on juba praegu Eesti klubijalgpalli ajaloo kõige suurem saavutus, aga neljas meistritiitel viie aasta jooksul tõstaks kahtlemata ka tema aktsiaid. Eriti, kui uuritakse 2023. aasta hooaja asjaolusid ja nähakse, et tulemust tehakse tohutu vigastustelaine kiuste ja eksperimentaalse kaitseliiniga.

Raha | Meistritiitli ja hõbemedali rahaline väärtus erineb umbes 700 000 euro võrra, sest just nii palju suurema solidaarsusmakse (loe: auhinnaraha) tagab meistermeeskond järgmise hooaja eurosarjas osalemise eest võrreldes teise koha omanikuga.

Muidugi on hõbemedalistil võimalik sportliku edu korral hoopis ise suurem auhinnaraha teenida, aga selle jaoks peaks ta Konverentsiliiga eelringides alistama vähemalt kolm vastast, mis pole seni olnud jõukohane mitte ühelegi Eesti jalgpalliklubile.

Kui meistritiitliga kaasneva umbes miljoni euro suuruse auhinnaraha pälviks FC Flora, jõuaks tubli osa sellest läbi üleminekutasude teiste Eesti klubideni, kellelt Flora on viimastel aastatel ostnud  mitmeid jalgpallureid. Just nimelt ostnud. Eurodes makstud üleminekusumma eest. Kui kasvatajaraha välja jätta, on säärased tehingud muude Eesti jalgpalliklubide vahel väga haruldased.

Märten Kuusk, Richard Aland, Henrik Pürg ja Vlasi Sinjavski Nõmme Kaljust, Erko Jonne Tõugjas Nõmme Unitedist, Madis Vihmann ja Marko Lipp FCI Levadiast, Henri Välja Paide Linnameeskonnast, Nikita Mihhailov Narva Transist, Martin Miller Tartu Tammekast, Erik Sorga ja Aleksandr Šapovalov Tallinna Legionist, Kristo Hussar Tabasalust, Joonas Tamm Viljandi Tulevikust.

Kõigi nende üleminekute käigus on Flora vastutasuks mängijaõiguste eest maksnud puhast raha. Antud loetelust seitsme jalgpalluri puhul on summa olnud 65 000 eurot või suurem.

Flora eelarvesse UEFA auhinnarahadena saabunud summad jäävad täiel määral Eesti jalgpalli. Selle eest arendatakse Eesti jalgpalliklubi, mida esindavad Eesti jalgpallurid. Palka ja preemiat makstakse Eesti jalgpalluritele ning üleminekutasusid teistele Eesti jalgpalliklubidele. Niimoodi aetakse Eesti jalgpalli asja.

Lõpetuseks | Tippspordi ainuke kõva valuuta on protokolli kantud tulemus. Resultaati ümbritsevad asjaolud pole kindlasti ebaolulised, aga nad ongi ainult seda, mis nimi ütleb – ümbritsevad asjaolud.

Samas võivad nad tulemust mõjutada, sest võistlus-sooritus pole mehhaaniline, vaid emotsionaalne protsess, mida viivad läbi inimesed, keda võib ka kõige põhjalikuma ettevalmistuse ja hiilgavama plaani puhul rivist välja lüüa täiesti prognoosimatu asjaolu.

Aga võistlus-sport toimubki nii, et parem pannakse paika ettenähtud ajal ja kohas. See paneb lisaks tehnilistele ja taktikalistele oskustele proovile ka kohanemis- ja keskendumisvõime. Samuti pingetaluvuse, sest kõik osalejad teavad, et käesolev võimalus ei tule mitte kunagi tagasi. Isegi, kui uus võistlus pakub uut võimalust, siis praegust kaotust ei kustuta mitte miski.

Kui marginaalid on nii väikesed, nagu tänavuses Premium liiga tiitlivõitluses, on kaotajal võimalik alati leida tülgastust tekitavalt pisike detail, mille teistmoodi või paremini tegemisel võinuks kõik minna hoopis helgemini ja paremini. Ja siis sellega edasi elada.

* * *

Flora saab meistritiitli võita kahel moel: 1) nad alistavad Nõmme Kalju, 2) Levadia ei alista Paide Linnameeskonda. Kohtumised Flora – Kalju ja Paide – Levadia algavad laupäeval kell 14, mõlemat mängu näitab otsepildis ERR. Soccernet.ee vahendab matšides toimuvat tekstipõhises LIVE-ülekandes.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
35
23
9
3
74:24
78
2.
35
22
10
3
65:22
76
3.
35
13
13
9
48:32
52
4.
35
13
11
11
44:41
50
5.
35
12
12
11
50:42
48
6.
35
12
12
11
40:42
48
7.
35
11
7
17
35:60
40
8.
35
12
2
21
32:59
38
9.
35
4
12
19
31:64
24
10.
35
5
8
22
26:59
23

SEOTUD LOOD
6 kommentaari

Tarmo Treimann   •  
(94.246.238.***)
nojah, ühelt poolt loob klubi omanik jalkaliidu presidendina üliranged ETM ja KTM reeglid teistele klubidele, et saada oma tegutsemismudelile eelis ning välistada, et meistrisarjas võiks olla edukaim teistsuguse filosoofiaga klubi ning nõrgendatakse liiga üldist taset. Teisalt ostetakse kommiraha eest ja koondisekutsetega ning EJL ja riigi/KOVi rahade eest ehitatud parimate treeningbaasidega suurimad talendid teistelt klubidelt üle, et ei tekiks ohtugi, et keegi teine võiks sama mudeli järgi tegutsedes meistritiitlit ohustada. Jah, ka 65 000 eurot on kommiraha arvestades seda, et ühe hooaja meistritiitli ja teise koha omaniku sissetulekute vahe UEFA toetuste näol on vähemalt 10x suurem.
Madis35   •  
(90.191.125.***)
Nojah, antud artikkel on igati Vesti käpiku vääriline. Muud ei oodanudki.
Wo1dK1d   •  
(146.255.180.***)
Tsiteerides Juhan Partsi: "Sellist jama on raske kommenteerida!"
stranglers   •  
(80.235.35.***)
Ehk siis täpsemalt, Flora tiitel on Eesti jalgpalli surm.
IUdutuli   •  
(90.190.244.***)
"Tol sügisel kolme eurosarja peale alagrupiturniiridel osalenud 96 klubist oli Flora ainuke, kelle esindusmeeskond koosnes ainult kodumaa jalgpalluritest. [---] Flora talitusviis on ainulaadne."

Nt Norra meistri ridades on kaks välismaalast (üks laenuga). Kui juuksekarva pooleks ajada, siis on tõesti "ainulaadne".
aiVAR Toomas Vint   •  
(111.92.27.***)
Flora Eesti poiste edu Euroopas oli ainulaadne. Põlvkond tuli väljamaalt tagasi, kes Poolast, kes Ukrainast, parandage mind.

Tänased Flora Eesti poisid ei saa Poolasse, veel vähem Ukrainasse. St mängima kõrgliigasse kandvat rolli.

Ei ole mõistlik tõmmata minevikuga võrdlusi, minu arust.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK