Viieka abiga viies koht käes? Londonis sai kolaka terve Saksamaa (0)

West Ham tegi kogu Inglismaa klubijalgpallile suure teene. Foto: Scanpix / AFP / Glyn Kirk

West Ham Unitedi neljapäevaõhtune 5:0 võit Freiburgi üle oli mõistagi tähtis tulemus Londoni klubi enda jaoks, sest tagas neile edasipääsu Euroopa liiga veerandfinaali, kuid veel kaalukamaks tõotab see võit osutuda Meistrite liiga lõikes. Nimelt kasvas märkimisväärselt võimalus, et uuel hooajal uue süsteemi järgi mängitavas Euroopa tugevaimas klubisarjas läheb Euroopa tippude vahel jagatav lisakoht Inglismaale ning Saksamaa jääb sellest ilma.

Uuel hooajal peetakse Meistrite liiga põhiturniiri faas niinimetatud Šveitsi süsteemis ja seal osaleb senisest neli meeskonda enam ehk kohti on 36 klubile. Neljast lisakohast kaks jagatakse välja eelneva hooaja riikidepõhise edukoefitsiendi alusel ja selles tabelis on esikohal Itaalia, kellele järgneb Saksamaa, edestades napilt Inglismaad. West Hami võit tähendab aga, et Inglismaa klubisid on enne veerandfinaale kolme eurosarja peale endiselt konkurentsis viis, samas kui Saksamaalt jätkab vaid kolm klubi.

Edetabel moodustub väga lihtsa valemi järgi - iga võit annab kaks punkti ja viik ühe. Erinevatesse turniirifaasidesse jõudmise puhul jagatakse veel boonuspunkte, mis tähendab, et edu Meistrite liigas on kaalukam kui Euroopa liigas ja Konverentsiliigas. Kogutud punktid jagatakse seejärel igast riigist osalevate klubide arvuga.

Näiteks Inglismaalt osales tänavu eurosarjades kaheksa klubi, sest West Ham teenis mullu Konverentsiliiga võiduga lisapääsme Euroopa liigasse. West Hami võit Freiburgi üle tähendas aga, et Inglismaa jääb nüüd Saksamaast tabelis maha vaid ühe viigi jagu. Opta statistikute analüüsi kohaselt on tõenäosus, et Inglismaa lõpetab hooaja kahe parema hulgas, võrreldes nädala taguse ajaga märkimisväärselt kasvanud.

Premier League'i esikolmik ehk Arsenal, Liverpool ja Manchester City võib uue hooaja europääsmetes juba sisuliselt kindel olla. Neljanda koha nimel heitlevad praegu Aston Villa ja Tottenham, keda lahutab vaid kaks punkti. Konkurentidest ühe mängu vähem pidanud Spursist jääb omakorda kuue punkti kaugusele Manchester United, kellel oleks niisugusel juhul samuti senisest suurem võimalus Meistrite liiga kohta jahtida.

Alljärgnevalt on ühes vastastega ära toodud kolme riigi klubid, kes on jõudnud tänavustes eurosarjades veerandfinaali. Nagu näha, on Saksamaa ja Inglismaa klubide vahel ees ootamas kaks omavahelist duelli, mis võimaldavad sakslastel jätkuvalt tabeli teise koha nimel võidelda, kuid lisaks vajatakse tõhusat abi ka teiste riikide klubidelt.