Premium liiga parimad noored ja vanameistrid 2019 (0)

Soccernet.ee valiku vanim vanameister on 39-aastane väravavaht Pavel Londak. Foto: Brit Maria Tael

Soccernet.ee hooaja kokkuvõtted on avapaugu saanud, teises peatükis võtame luubi alla tänavuse aasta parimad noormängijad ja vanameistrid.

Sellel aastal oleme jõudnud nii kaugele, et enam eelmisel millenniumil sündinud mängijad noorte hulka ei pääse. Täiesti kindlalt saame välja kuulutada ka uue võitja, kuna eelmisel aastal parimaks nooreks valitud Mark Anders Lepik tänavu vanuse poolest enam nominentide hulka ei kuulu, ega ka ükski varasem võitja mitte.

REKLAAM

Küll aga on endiselt tasemel eelmisel hooajal kõvasti säranud vanameistrid ja kogu esikolmik ootab ka tänavu lugejate hääli. Lisaks neile kolmele on aga Soccernet.ee nimekirjas kaks meest, kes alles talvel liigasse saabusid.

Soccernet.ee liigitab 2001. aastal ning hiljem sündinud pallurid noormängijateks ning veteranideks 1986. aastal ning varem sündinud mängijad.

NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 10. novembril ja suletakse täpselt kaks nädalat hiljem, 24. novembril.

Premium liiga parimad noored (tähestikulises järjekorras):

Foto: Brit Maria Tael

Nikita Mihhailov
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Poolkaitsja
Vanus: 17
Senine hooaeg
21 mängu (14 põhis); 2  (0 penaltist); 0 väravasöötu; .

Vadim Mihhailovi noorem vend Nikita tõusis esile suvekuudel, kui Trans ta mõneti ootamatult Euroopa liiga avamängus Buducnosti vastu algkoosseisu lülitas. Kaotus tuli küll kindel, aga Mihhailov oli tubli ja hoolitses meeskonna kõige ohtlikuma olukorra eeltöö eest.

Nagu ikka, siis saavad noormängijad Narvas end proovida erinevatel positsioonidel. See teeb Transist küllaltki põneva kasvukeskkonna, kust mitmekesisemana laia ilma edasi minna - Mihhailov on end sel hooajal saanud proovile panna nii äärekaitses kui ka -poolkaitses, lisaks keskväljal.

Nüüd ootab Mihhailovit ees oluline talv, et end koheselt meeskonna põhikoosseisu murda. Tänavu pidi ta esimesed kaks kuud istuma pingil ja mänguaega hakkas tiksuma alles mai lõpus. Kahe kolmandiku hooajaga teenitud enam kui 1300 minutit on aga korralik avaldus tulevikuks.

Foto: Gertrud Alatare

Kristjan Pelt
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg
14 mängu (12 põhis); 0  (0 penaltist); 2 väravasöötu; .

Kui Pelt viimases kahes mängus täisminutid teenib, siis suudab ta sisuliselt korrata oma eelmise hooaja tulemust. 18-aastane keskkaitsja on Paides olnud selgelt kolmandaks numbriks, aga kui ta platsile pääseb, siis noorus ja krobelisus kuskilt otsast välja ei paista. 

Suurim kompliment ongi Peldile see, et vaatamata oma noorele eale ei kärisenud tema pealt ka Kalju, Levadia või Flora vastu. Väiksemaid vigu tuli muidugi sisse, aga tervikuna sai ta ka kõige kõvemate pähklite puremisega hakkama vähemalt hindele "rahuldav".

Pelt pole rapsija tüüp, platsil suudab ta olla suhteliselt rahulik ja mõnes mõttes ka märkamatu. Positsioonivalik on piisavalt hea, et ta suudab ründajatel ees püsida, temast mööda ei minda ja ise ta ka end keerulistesse olukordadesse ei pane.

Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Tristan Toomas Teeväli
Klubi: Tallinna Kalev
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 16
Senine hooaeg
22 mängu (15 põhis); 0  (0penaltist); 0 väravasöötu; .

Tristan Toomas Teeväli oli selle hooaja Premium liiga üks pesamunasid. Oma debüüdi sai ta kevadel kätte kõigest 15-aastasena ning tänaseks päevaks on tal meistriliigas kirjas juba 1515 minutit.

Oli teada, et Kalevi peatreener Aleksandr Dmitrijev peab paljuski lootma päris noortele meestele, aga Teeväli suutis nende hulgast selgelt esile tõusta. Kontrolliva poolkaitsja koht pole sellises vanuses mängijate jaoks sugugi lihtne, aga tema puhul unustad peale vaadates täiesti ära, et Vassiljevite, Morellide ja Frolovide vahel jookseb väärikal sammul ringi 16-aastane U17 koondislane.

Kui Kalevil õnnestub Premium liigasse püsima jääda, siis on Teevälis kindlasti ainest tuleval hooajal veelgi selgemalt mängu meeste vahel dikteerida.

Foto: Liisi Troska

Patrick Genro Veelma
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Äärepoolkaitsja
Vanus: 17
Senine hooaeg
25 mängu (15 põhis); 5  (0 penaltist); 1 väravasööt; .

Tartu Tammeka on Kaido Koppeli käe all aastast aastasse viljelenud strateegiat, kus hooaja jooksul oma noortele aina enam võimalusi antakse. Selle aasta vaieldamatuks komeediks oli Patrick Genro Veelma, kes augustikuus suisa Soccernet.ee sümboolsesse koosseisu murdis ja liiga parimate mängijate sekka pääses.

Veelmat iseloomustab enim omadussõna "nahaalne". Ühegi vastase ees ta põdema ei hakka ja suunda oma värava suunas ei võta, kõikidest mängijatest proovib ta üleastetaga mööda pääseda. Senise hooaja  kokkuvõttes ongi ta InStati andmebaasi kohaselt triblingutes liiga paremuselt 12. mängija ja omal positsioonil suisa 11. Oma positiivses mõttes sportlikku ülbust tõestas ta ehedalt pärast Narva Transile kübaratriki vajutamist ka ise. "Ei karda kedagi, kõigile paneme ära!" käis Veelma veksli lauale.

Tammeka on mõista andnud, et enam ei ole see aeg, kus oma parimad pojad kiirelt Tallinna tippude ridadesse saadetakse ja seega võib aimata, et Tamme staadion näeb Veelma iluväravaid ka tuleval hooajal.

Foto: Liisi Troska

Henri Välja
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 17
Senine hooaeg
29 mängu (27 põhis); 9  (3 penaltist); 7 väravasöötu; .

Välja tegi endale nime juba eelmisel aastal, aga sel hooajal lõi tõeliselt läbi. Üheksa väravat oleks suur saavutus ükskõik millise 17-aastase mängija jaoks, aga Välja pole isegi tipuründaja. Lisaks on tema saldos ka seitse väravasöötu ja 16 resultatiivsuspunktiga on ta suisa kaheksandal kohal.

Vanuse poolest võiks Välja kuuluda veel U19 koondisesse, aga Igor Prins on teda saatnud juba U21 koondise algkoosseisus suurde mängu. Muljetavaldav on ka fakt, et mõlema jalaga suurepäraseid palle andvale Väljale on Paides usaldatud standardolukordade lahendamine. 

Statistiliselt igati suurepärase hooaja kokku pannud Välja aasta on kulgenud ka väiksemate mõõnaperioodidega. Kuigi üldiselt on KTM-reegel teda aidanud ja Vjatšeslav Zahovaiko on ta stabiilselt algkoosseisu lülitanud, siis kohati tundus, et iseloomu kasvatamiseks jättis ta noormehe meelega pingile.

Napilt jäid valikust välja: Ridwan Babatunde (Tulevik), Mark Petrov (Kalev), Daniil Sõtšugov (Kalev). 

Eelmiste aastate parimad noormängijad:

2018: 1. Mark Anders Lepik, 2. Mihkel Järviste, 3. Kristofer Piht
2017
1. Markus Poom, 2. Mark Anders Lepik, 3. Mihkel Järviste
2016
: 1. Ander Ott Valge, 2. Markus Poom, 3. Rait Läll
2015
1. Kaspar Mutso, 2. Michael Lilander, 3. Jan Kokla
20141. Matvei Igonen, 2. Rasmus Tauts, 3. Rauno Sappinen
2013: 1. Matvei Igonen 2. Rauno Sappinen 3. Mihkel Ainsalu
2012
1. Riido Reiman, 2. Rene Puhke, 3. Aleksandr Volkov
2011
1. Hannes Anier, 2. Karol Mets, 3. Artur Pikk
20101. Marko Meerits, 2. Maksim Podholjuzin, 3. Kaarel Torop 
20091. Joonas Tamm, 2. Andero Pebre, 3. Taavi Viikna
20081. Henri Anier, 2. Martin Tšegodajev, 3. Rauno Alliku
20071. Sergei Zenjov, 2. Christian Kõrtsmik, 3. Igor Morozov
20061. Nikita Andrejev, 2. Sander Puri, 3. Kaimar Saag

Premium liiga parimad vanameistrid (tähestikulises järjekorras):

Foto: Brit Maria Tael

Gert Kams
Klubi: FC Flora
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg
29 mängu (28 põhis); 1  (penaltist); 10 väravasöötu; .

Kamsi lend on vanameistrite seas teist aastat ning meistriks tulnud Flora kapten pääsebki meie nimekirja juba teistkordselt. Kams pole suutnud päris eelmise hooaja numbreid korrata, aga seda võib välja vabandada faktiga, et mõned mängud on vigastuse tõttu tulnud vahele jätta. Kümme väravasöötu on siiski muljetavaldav saavutus. 

InStati indeksi poolest on Koeru kiirrong kogu liiga paremuselt seitsmes mees ning statistikatabelite esimesest otsast leiame Kamsi ka tsenderduste ja võtmesöötude kategooriates. Tema parem jalg on endiselt maailmaklass ja seda sai nii mõnegi korra tunda ka Saksamaa koondis. Karistuslöök lõpetas küll tee müüris, aga teravaid tsenderdusi keris ta mitmel korral täpselt õigesse kohta. 

Kams on olnud vahepeal lähedal ka Florast lahkumisele, aga nüüd on ta juba mitmendat hooaega selles meeskonnas täielikus ankru rollis. Peatreener Jürgen Henn on korduvalt toonitanud, et noore treenerina saab ta kogenud meeste olulisusest aina enam aru ja vaadates Kamsi eeskujulikku füüsist, siis on tal kindlasti veel paar head aastat sees.

Täiendatud: Nagu näha, ei ole autor prohvet ja peagi pärast artikli ilmumist teatas Kams, et see hooaeg jääb talle viimaseks.

Foto: Oliver Tsupsman

Dmitri Kruglov
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 35
Senine hooaeg
29 mängu (28 põhis); 0  (0penaltist); 11 väravasöötu; .

Aastad lähevad ja tulgu meistriks kes tahes, aga üks on kindel - Dmitri Kruglov on hooaja lõppedes taas liiga parimate seas. Kamsist aasta võrra vanem Kruglov teeb tegusid teisel äärel ja on samamoodi statistiliselt mullusega ehk kerge sammu tagasi teinud, aga paljud nooremad kolleegid oleks 11 väravasöödu üle ikka väga uhked.

Kruglov on hooaja jooksul saatnud vastaste karistusalasse 212 palli, millest rohkem pole suutnud mitte keegi. Kui Kamsi puhul kiitsime taevani tema paremat jalga, siis Kruglovi puhul laulame taaskord oodi mehe vasakule kahurile. 

Kaitsefaasis on Kruglov võib-olla grammi võrra järgi andnud, ent ründefaasis on tema panus Levadia jaoks jätkuvalt asendamatu. Just seda arvesse võttes võib olla 35-aastase legendi tulevik äärepoolkaitses, seal ta igatahes juba Nõmme Kalju vastu karikas end proovida sai.

Foto: Gertrud Alatare

Pavel Londak
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Väravavaht
Vanus: 39
Senine hooaeg
18 mängu (18 põhis); 13  (1 penaltist); väravasöötu; .

Ilmselt ei ole juhus, et hooaja alguses, kui mullune meister Nõmme Kalju järjest hävis, siis Pavel Londak ei mänginud. Mida lähemale jõudsid euromängud, seda rohkem hakkas postide vahel figureerima meeskonna väravavahtide treener Londak.

Meistrite liigas jõuti teise ringi, kus tasuks ajalooline Metallica kontsert (loe: mängud Glasgow Celticuga). Endiselt mängis Londak ja seda väiksemate pausidega hooaja lõpuni välja. Nüüdseks ongi saavutatud mullusele sarnane minek - kokku ollakse kaotuseta juba 27 mängu järjepanu.

18 Premium liiga kohtumisega kõigest 13 korda palli väravast välja noppinud Londaku hooaja tipphetkeks võib pidada 24. augustit, kui kodus pandi järjepanu juba viiendat korda paika FCI Levadia. "Tegime väga palju pealelööke, aga Londak mängis nagu maailma parim väravavaht," märkis Aleksandar Rogic, kes tänaseks Levadia treeneripostilt vallandatud. Kindlasti paljuski ka tänu Londakule.

Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Jevgeni Ossipov
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 33
Senine hooaeg
29 mängu (29 põhis); 5  (penaltist); 1 väravasööt; .

Jevgeni Ossipov on Premium liiga ukse pauguga lahti löönud ja ei saa välistada, et seda mitte sugugi ainult ülekantud tähenduses. Robustsed vead, keskmised sõrmed, täiskomplekt punaseid kaarte (superkarikas, liiga, karikas) - see kõik käib Ossipoviga kaasas, aga nimekirjaga jätkates jõuame ka võimsa jalgpallurini.

Ossipov pole mängija, kes suudaks maalida jalgadega. Vastupidi. Tema jaoks käib enamus mängu teisel korrusel, kus ta on liiga parim mees ja seda nii kvantiteedilt (240 võidetud õhuduelli) kui ka kvaliteedilt (võiduprotsent 74). Kokkuvõttes leiame InStati indeksi andmetel ta liiga parimate mängijate arvestuses viiendalt tabelirealt.

See kõik tähendab seda, et Levadia keskkaitsjast ei ole kasu mitte ainult enda värava lähistel, vaid ka teisel pool platsi. Põhimõtteliselt on iga Levadia standardolukord suunatud 33-aastase venelase peale ja seetõttu on tal ka kirjas muljetavaldavad viis väravat.

Konstantin Vassiljev 
Klubi: FC Flora
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 35
Senine hooaeg
30 mängu (30 põhis); 10  (2 penaltist); 16 väravasöötu; .

Konstantin Vassiljevi kohta on raske midagi uut kosta. Igaühe jaoks on aastate jooksul välja kujunenud tema enda Kostja ja Flora klubi oma näitas tänavu end ikka päris kvaliteetsest küljest. Suisa nii heast, et veel 35-aastasena pole sugugi välistatud, et maestro valitakse aasta lõpus taas Eesti aasta parimaks jalgpalluriks.

Laseme kõneleda statistikal: enim resultatiivseid sööte, resultatiivsuspunktides teine (Sorga järel), pika puuga enim võtmesööte (temal 131, järgmistel alla saja). Loomulikult on ta ka InStati reitingu põhjal oma positsiooni parim mängija.

Vassiljev näitas veel 35-aastasena, et füüsiliselt suudab ta täispika hooaja kenasti ära kesta. Loomulikult käis Jürgen Henn tema minutitega ettevaatlikult ümber ja päris igas mängus polnud Kostja abi vaja, aga nagu Tarmo Kink ütles, siis tegelikult on Vassiljev palju parema füüsisega kui räägitakse. Loodetavasti näeme Kostjat ka järgmisel aastal.

Napilt jäid välja: Tarmo Neemelo (Paide), Dmitri Prošin (Trans).

Eelmiste aastate parimad vanameistrid:

2018: 1. Dmitri Kruglov, 2. Gert Kams, 3. Pavel Londak
2017
1. Tarmo Neemelo, 2. Artur Kotenko, 3. Dmitri Kruglov
20161. Vjatšeslav Zahovaiko, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Kristjan Tiirik
2015
1. Vjatšeslav Zahovaiko, 2. Joel Lindpere, 3. Kristjan Tiirik
20141. Taavi Rähn, 2. Andrei Kalimullin, 3. Felipe Nunes
2013
1. Andrei Kalimullin 2. Konstantin Nahk 3. Stanislav Kitto
20121. Sergei Terehhov, 2. Kristen Viikmäe, 3. Urmas Rooba
20111. Teet Allas, 2. Martin Kaalma, 3. Marius Bezykornovas
20101. Konstantin Nahk, 2. Sergei Terehhov, 3. Andrei Kalimullin
20091. Konstantin Nahk, 2. Aleksei Naumov, 3. Dmitri Skiperski
20081. Marek Lemsalu, 2. Sergei Terehhov, 3. Konstantin Nahk
20071. Toomas Tohver, 2. Dmitri Lipartov, 3. Marek Lemsalu

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
Antoine Griezmanni turniiri viies ja kuues värav tõi korraldajamaale Prantsusmaale 2:0 võidu Saksamaa üle ning koha pühapäeval Saint-Denis toimuvale finaalis.
EM2016
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
Walesi unelm sai resoluutse lõpu, kui lõpuks ometi veenvat mängu näidanud Portugal alistas Briti saarte komeedi 2:0.
EM2016
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
Kogu mängu initsatiivi hoidnud Saksamaa ei lasknud hoolimata Jerome Boatengi ajulühisest suurturniiride võidupõual Itaalia vastu jätkuda - 1:1 normaalaja järel kindlustas Saksamaale koha poolfinaalis üheksandas penaltivoorus Jonas Hector.
EM2016
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
54 aastat agooniat
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK