Pöörane pidu Thbilisis! Gruusia lõi end 11 meetrilt suveks Saksamaale (1)

Gruusia pääses esmakordselt jalgpalli suurturniirile ja see vallandas riigis meeletu rõõmupeo. Foto: Scanpix / AFP / Giorgi Arjevanidze

Thbilisis selgus suvise EM-finaalturniiri vaieldamatult suurim üllatusosaleja, sest esmakordselt lunastas pääsme suurturniirile Gruusia koondis. Selleks tuli neil rassida Kreeka vastu 120 minutit ning olla täpsem penaltiseerias, kus hiilgas väravavaht Giorgi Mamardašvili.

Kuna kaalul oli palju, jagus mängus esialgu võitlust, aga nappis võimalusi. Avapoolaja lõpu eel lükkas kreeklaste väravavaht Odysseas Vlachodimos sõrmeotstega raamidest mööda Giorgi Tšakvetadze karistuslöögi, poolaja lõpuvile kõlades läks küljejoone juures aga suisa massirüseluseks. Selle tulemusena said punase kaardi nii Gruusia varuväravavaht Giorgi Loria kui ka seekord kreeklaste koosseisust puudunud, ent siiski tõuklemisse sekkunud Georgios Tzavellas.

Veel kinnisema teise poolaja järel avanes lisaaja esimene suurepärane võimalus Kreekal, kui Konstantinos Mavropanos saatis nurgalöögi järel palli peaga latti. Kohe lõikas Georges Mikautadze vastase poolel vahelt kaitsjate söödu, leidis värava alla jõudnuna veel Zuriko Davitašvili, ent tema löögi tõrjus suurepäraselt Vladchodimos. Lisaaja teise poolaja alguses tabas Gruusiat tagasilöök, kui nende suurim täht Hvitša Kvaratshelia ei suutnud vigastuse tõttu mängu jätkata, ent ka Napoli mehe abita suudeti jõuda penaltiseeriani.

Seal haaras Gruusia kohe ohjad, sest igapäevaselt Hispaania kõrgliigaklubis Valencias mängiv 23-aastane Mamardašvili tõrjus Kreeka esimese lööja Anastasios Bakasetase penalti. Staadion vakatas korraks, kui grusiinide kolmas lööja Mikautadze palli raamidest mööda saatis, ent siis eksis samamoodi ka kreeklaste neljas mees Georgios Giakoumakis ning Nika Kvekveskiri täpne löök tõi Gruusiale seeria 4:2 võidu ja EM-pääsme.

Gruusia murdis EM-ile läbi Rahvuste liiga, kuna valiksarjas saadi oma alagrupis Hispaania, Šotimaa ja Norra järel alles neljas koht ning suudeti edestada vaid Küprost. Ent tänu edukale esinemisele Rahvuste liigas, kus võideti kindlalt oma alagrupp ja koguti 16 punkti, mistõttu osututi C-divisjoni nelja grupi lõikes parimaks meeskonnaks, tagati koht sõelmängudel. Seal seljatati esmalt Budu Zivzivadze tabamuste abil 2:0 Liechtenstein ja nüüd ka Kreeka.

Seejuures oli täpselt sama tee läbi käinud ka kreeklased. Nemadki jäid valiksarjas EM-pääsmeta, kuid Rahvuste liiga C-divisjonis oldi grupivõitjatest Gruusia järel teised. Sõelmängude avaringis saadi koguni 5:0 jagu Kasahstanist, ent EM jääb kolmandat korda järjest kreeklastele unistuseks. Aastail 2004-12 jõuti finaalturniirile kolm korda järjest, 2004. aastal tuldi jalgpalliajaloo ühe suurema üllatusena ka Euroopa meistriks.

Gruusia koondis jõudis esimest korda EM-finaalturniirile. Foto: Scanpix / Giorgi Arjevanidze / AFP

Gruusia pole seevastu varem mänginud ühelgi finaalturniiril. Nelja aasta eest oldi sellele küll lähedal, kui Rahvuste liiga D-divisjoni alagrupivõitjana alistati sõelmängudel esmalt Valgevene, ent kaotati siis otsustav kohtumine koduväljakul 0:1 Põhja-Makedooniale. Nüüd ootab neid ees suvine Saksamaa, kus loosi tahtel ollakse ühes alagrupis Türgi, Portugali ja Tšehhiga.

Gruusia - Kreeka 0:0, penaltiseerias võitis 4:2 Gruusia