Memo | Spalletti täiuslik kesktormaja vaigistas Wembley, aga Southgate’i suurimad tähed tõmbasid selle uuesti käima (0)

Kahe põlvkonna supertähed kindlustasid Inglismaale EM-pileti. Foto: Scanpix / REUTERS / Carl Recine

Inglismaa koondis võttis Itaalialt kahe aasta taguse EM-finaali eest revanši. Esimene pooltund osutus keeruliseks, kuid Jude Bellingham ja Harry Kane juhtisid inglased 3:1 võiduni, mis kindlustas neile ühtlasi pääsme järgmisel suvel peetavale uuele EM-finaalturniirile.

Inglismaa haaras kodusel Wembleyl pallivaldamise kiiresti enda kätte, aga see ei toonud kaasa konkreetseid väravavõimalusi, kuniks 15. minutil skooris hoopis Itaalia oma esimese tõsiseltvõetava rünnakuga. Giovanni Di Lorenzo sööt paremalt jõudis viiekastijoonel tipuründaja Gianluca Scamaccani, kes kõksas palli lati alla - 0:1!

Inglased olid jätkuvalt võimaluste tekitamisega püstihädas, kuni lõpuks võttis mängu enda peale ei keegi muu kui Bellingham. 27. minutil hoolitses Real Madridi täht inglaste esimese korraliku pealelöögi eest, kuid pealöök viielt meetrilt Gianluigi Donnarummale siiski erilisi probleeme ei valmistanud.

Juba järgmisel minutil pääses aga Bellingham kaitsjate vahelt jooksu ning Di Lorenzo niitis ta penaltivääriliselt. Harry Kane astus penaltipunkti taha ja saatis kaptenite duellis Donnarumma valele poole - 1:1!

Viigivärava järel muutus mängupilt võrdsemaks, ka Itaalia hakkas palli valdama ja positsioonirünnakuid üles võtma. Poolaja lõpuminuteil avanes mõlemal meeskonnal veel üks hea võimalus, aga nii Marcus Rashfordi kui ka Destiny Udogie üritused leidsid väravavahtidelt väärilised tõrjed.

Teine poolaeg algas Inglismaa kerge kontrolliga, ent jällegi vajasid nad Bellinghami sädet, et see tulemuseks vormida. 57. minutil võitis ta enda kasti ees palli, vedas vasturünnaku üle keskvälja, jättis siis palli Marcus Rashfordile ning tegi oma liikumisega ruumi, võimaldades ääreründajal trahvikasti murda ja täpse löögi teele saata - 2:1!

Neli minutit avanes Scamaccal võimalus viigiseis taastada, aga tema löök trahvikastist langes Pickfordile lihtsaks saagiks. 65. minutil elas Inglismaa üle veel ühe äreva hetke, kui Nicola Barella jalal tampinud Kalvin Phillipsi tegevus jäi peakohtunik Clement Turpinil märkamata. City poolkaitsjal oli kollane kaart juba all ning Gareth Southgate vahetas ta seepeale esimesel võimalusel välja.

Võidu kindlustas Inglismaale 77. minutil Kane, kes jättis pika läbisöödu järel endast oluliselt nooremad kaitsjad targa liikumise ja kehamänguga seljataha, jõudis Donnarummaga silmitsi ja lahendas olukorra külmavereliselt - 3:1! Sealt edasi kodumeeskonnal edu hoidmisega probleeme ei tekkinud, olgugi et lisaminutitel ähvardas Moise Kean vahe minimaalselt muuta. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Kõik silmad Bellinghami suunasSuur osa avapoolajast möödus niiviisi, et Inglismaa keerutas palli ideetult viimase väljakukolmandiku piirimail, suutmata leida käike edasi. Need ei olnud lõvid, kes saaklooma ümber olid piiranud, vaid pigem olid need kassid, kes nõutult ümber palava pudru käisid. Siis aga võttis Jude Bellingham mängu enda õlule ja asjad hakkasid juhtuma.

Väravalööjate nimekirjast me Bellinghami nime ei leia. Ometi oli tema mõju mängule tugevam kui ühegi teise mängija mõju, ning sellele pakub kinnitust kahele väravale tehtud eeltöö.

Inetu hetk | Kallid pead kokku. Avapoolaja lõpus juhtus tavatu intsident, kui Giorgio Scalvini ja Jude Bellingham põrkasid peadpidi kokku ja jäid mõlemad mõneks minutiks väljakule lamama. Ebatavaliseks muutis juhtunu aga see, et tegemist polnud õhuvõitlusega, vaid tüüpilise kahevõitlusega, kus Bellingham proovis kaitsjast mööduda ning tabas seejuures näoga Scalvini lõuga. Õnneks jäid mõlema maa tulevikulootuste pead terveks ning pärast tohtedamispausi olid nad valmis mänguga jätkuma.

Üllatus | Itaalia kõnnib noateral. Valitsev Euroopa meister jäi juba kõrvale MM-finaalturniirist ning hetkeseisuga ei ole ka uuele EM-ile jõudmine kaugeltki kindel. Pikaaegne peatreener Roberto Mancini otsustas suvel ootamatult koha vabaks jätta ja Saudi Araabiasse suure raha peale minna, koondise üle võtnud Luciano Spallettil pole enda ideede juurutamiseks kuigivõrd aega jäänud.

Nii leiabki Itaalia end kaks vooru enne valiksarja lõppu seisust, kus nad peavad iga hinna eest alistama kodus Põhja-Makedoonia, kellele Spalletti septembris juba punkte kaotas, ning siis otsustavas mängus Ukrainaga hakkama saama. Valikgrupis kolmandaks jäädes ootaks ees sõelmängud, millest on Itaalial juba MM-valiksarjast valusad mälestused.

Staar | Jude Bellingham. Kes muu? Inglismaa uus supertäht ei ole ülemäära ründav poolkaitsja, kes pidevalt rünnakul aktsioonis oleks, kuid ta tajub ideaalilähedaselt õigeid hetki, mil mängu enese peale võtmine on parim lahendus, ning füüsilised ja tehnilised võimed võimaldavad tema kvaliteedil ikka ja jälle maksvusele pääseda.

Tsitaat | "Scamacca on täiuslik mängija. Ta peab ise enda võimetes veenduma. Tal on tehnikat, kiirust, tugevust ja kui sa paluksid arvutil kujundada täiuslik kesktormaja, siis oleks see tema moodi," rääkis värvikate ütlemiste poolest tuntud Itaalia koondise peatreener Luciano Spalletti enne kohtumist. 24-aastane Atalanta ründaja vastas oma esimese väravaga A-koondises.

Inglismaa - Itaalia  3:1 (1:1)