Memo | Rakett Kalev vallutab kodust kaugel kosmilisi kõrguseid (galerii!) (2)

Rakett Kalevit juhivad Aivar Anniste (vasakul) ja Daniel Meijel (paremal). Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Premium liiga 12. voorus võttis oma hooaja kuuenda võõrsilvõidu Tallinna Kalev, kes vallutab tabelis üha uusi kõrguseid: Pärnu Vapruse 2:0 alistamisega tõusti Levadia ja Flora järel kolmandale kohale.

Matš Rehepapi kunstmuruväljakul algas kodumeeskonna pallivaldamisega. Vaprus proovis vastase väravani jõuda kombineerides, samal ajal kui Kalev noolis kiireid üleminekuid ja sööste liini taha.

Üheksandal minutil sahiseski esmakordsel väravavõrk, kui Kalevi tipuründes haigusega eemale jäänud Ats Purjet asendanud Andreas Kiivit pääses Sander Sinilaiu söödust jooksu ja Hendrik Vainuga vastamisi. Tõusnud suluseisulipp jättis tabloole barankad.

36. minutil puges Kiivit Uku Kõrrest mööda ja Vainu tuli kastist välja Kalevi ründajat takistama. Vapruse õnnetuseks võttis väravavaht Kiiviti jõuliselt maha, teenides sellega punase kaardi. Pärnakad jäid vähemusse ja väljakule uue kollkipri toomiseks pidi pingile sammuma keskpoolkaitsja Sander Kapper, kelle vahetas välja Ott Nõmm.

Vapruse punasest kaardist hoolimata jätkus aga üpris võrdne mäng, mis püsis sellisena umbes täistunni täitumiseni. 62. minutil pidi Oskari Forsman vaeva nägema, et Kevin Kauberi karistuslöök tõrjuda. Hetk hiljem tõrjus Nõmm matši eel aprilli ilusaima värava auhinna kätte saanud Ramon Smrinovi ristnurka läkitatud palli.

69. minutil lõpuks skoor murti, kui vahetusest sekkunud Gambia poolkaitsja Foday Trawally lõi peaga võrku Vadim Mihhailovi nurgalöögist antud tsenderduse - 1:0 Kalevile! 75. minutil oli taas Trawally õiges kohas, kui lõi 2:0 värava tema ette tõrjutud pallist.

Kuigi ka Vaprus veel otsis ja Kauber lõi korra trahvilöögist päris ohtlikult, murdsid need väravad pärnakad ning hoopis Kalev oli matši lõpus lähedal kolmandale tabamusele. Selle hoidis esmalt ära Nõmm, kes tõrjus Ramol Sillamaa löögi ning seejärel suluseisulipp, mis fikseeris Kiiviti määrustevastase positsiooni võrgu sahistamise hetkel. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Hendrik Vainu jalutamas punase kaardi järel nukralt väljakult minema. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Pöördehetk | Väsimuse kuhjumineSelle punkti kirjeldus võiks olla suures plaanis ka Hendrik Vainu punane kaart, aga ta ei ole, sest Vaprus mängis vähemusse jäämise järel edasi sama innukalt nagu varem. Väljakul ei torganud silma see, et võõrustajaid oli üks vähem. Ikka taheti palliga toimetada ja otsiti kombineerides lahendusi.

Muidugi hakkas Kalev end ülekaalus kindlamini tundma, ent näiteks teist poolaega alustas paremini Vaprus. Aga vähemuses mängimise miinuskülg kulmineerus hiljem: kuna Vapruse mängijad pidid rohkem töötama ja puuduva mehe arvelt väljakul rohkem meetreid katma, väsitas see neid. Ning mäng muutus nähtavalt Kalevi topeltvahetusega 64. minutil, kui platsile jooksid Foday Trawally ja Ramol Sillamaa, tuues värskust nii keskväljale kui rünnakule.

Staar | Foday Trawally. Juba mullu Paide Linnameeskonnast laenul olnud Gambia poolkaitsja oli talvel hädas tervisega ja on seetõttu vajanud kauem aega, et pildile tõusta. Premium liiga tänavused esimesed minutid teenis ta aprilli alguses, algkoosseisu pole mullune põhimees aga veel naasnudki. Tänane vahetusest sekkumine oli aga suurepärane, tuues talle esmalt hooaja esimese ja seejärel teisegi värava.

Kalevi duublis Esiliiga B-s oli 22-aastane Trawally eelnevalt juba kuus väravat löönud. Nüüd kandus see väravavorm üle ka esindusse. Meenutades, et mullu õnnestus tal kõrgliigas virutada kaheksa tabamust, on selge, et Kalev on nüüd tagasi saanud väga olulise lüli, kes liikuva keskpoolkaitsjana suudab ohustada ka vastase väravat, lisades Daniel Meijeli ja Aivar Anniste võistkonna ründemängule olulise dimensiooni.

Kalevi rakett suutis laveerida ka madalatel kõrgustel, peatades Vapruse ohtlikumaid mehi. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Üllatus | Rakett Kalev. Eelmisel hooajal oli Kalev 12 vooru järel nelja punktiga Premium liiga tabelis viimane. Täna on nad sama arvu matšidega kogunud 20 punkti, mis annavad Levadia ja Flora järel kolmanda koha. Kalevist on kujunenud rakett, mis vallutab üha uusi kõrguseid.

Seejuures on see rakett lennelnud maast kaugele kosmosesse, sest kõik selle hooaja kuus võitu on nopitud võõrsil, kodust kaugel. Üldiselt pole aga lõpuks väga vahet, kus sa oma punkte nopid, kuniks sa neid nopid. Kalev teeb ajaloolist hooaega ning liiga paremuselt kolmas kaitsemäng - mille tõestuseks oli Oskari Forsmani järjekordne nullimäng -, annabki neile igasti õigustatult koha tabeli pronksisel astmel.

Ilus hetk | Ott Nõmm tagasi väljakul. Kui Vaprus 28. aprillil võõrsil Harju Laagri 2:1 alistas, vahetati Ott Nõmm vaheajal välja. Juba mängu teisel minutil põrkas ta valusalt vastase ründajaga kokku ja sai pea pihta vopsu. Kuigi Laagris pallis ta selle järel veel üle 40 minuti, siis järgmises kahes voorus ta koosseisu ei kuulunud.

Täna oli 18-aastane noortekoondislasest väravavaht pingil tagasi ning üsna ootamatult tuli ka väljakule sekkuda, kui ametivend Vainu oli punase kaardi teeninud. Nõmm sidus 38. minutil Petr Cechi poolt omal ajal kuulsaks tehtud pead kaitsva kiivri pähe ja jooksis minut hiljem väljakule. Peavigastused on alati pahad asjad ning tore, et noore vutimehe vigastuspaus sedavõrd lühikeseks jäi. Selline kiiver teeb mõistagi iga sportlase ainulaadsemaks ja vägevamaks!

Ott Nõmm naasis väljakule pead kaitsva kiivriga. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee