Memo | Kalevilt mänguisu ära võtnud Kuressaaret ei saa ega tohi maha kanda (galerii!) (1)

Kuressaare oli Kalevist pidevalt ühe sammu võrra eespool. Foto: Allan Mehik

Kolm mängu, kolm kaotust, väravate vahe 2:15 - selline oli Kuressaare statistika neljanda vooru eel. Kuidas sellele reageeriti? Mullune pronksmedalist Tallinna Kalev pisteti 3:0 tulemusega kotti ja avati punktiarve.

Kohtumise avapoolajal olid kunstmurul kaks võrdset võistkonda. Esimestel minutitel oli aktiivsem pool Kuressaare, siis haaras taktikepi Kalev, misjärel saabus aeg, mil mäng käis ühe värava alt teise alla.

25. minutil tekitas Kuressaare väravale ohtu Taavi Jürisoo, kellele toimetas Georg Pank kahe kaitsja vahelt söödu, ääreründaja võttis selle omaks, möödus Siim Aerust ning pani teele löögi, mis lendas ristnurga suunas, ent tabas hoopis latti.

Mõlema meeskonna pusimine ja pingutamine avavärava leidmiseks tekitas mulje, et see esimene tabamus pole enam mägede taga. 41. minutil teenis Kuressaare vasakul äärel karistuslöögi, mille Pavel Dõmov mängis lahti Aleksander Iljinile, kellelt järgnes madal tsenderdus värava ette, kuhu jõudis Märten Pajunurm, kel ei õnnestunud esimesel katsel palli võrku toimetada, ent teine üritus oli seevastu edukam - 1:0. Kuigi väravatähistuse ajal kerkis küljekohtuniku lipp suluseisu märgiks, selgitati VAR-ruumis tõde, et suluseisu polnud ja värav kehtib.

Niisiis mindi vaheajale kodumeeskonna napil eduseisul. Teiseks kolmveerandtunniks tõi Kalevi peatreener Daniel Meijel platsile Soome vägilase Onni Suutari, kellest sai võitluskaaslane hoopis Dõmovi, mitte Kuressaare keskkaitsjate vastu.

Sarnaselt esimesele poolajale käis initsiatiiv käest kätte, ent mängutempo oli märgatavalt kiirem. 48. minutil tekkis Suutaril eluvõimalus, kui karistusalasse läbisöödu saanud Ats Purje jättis palli põhjanaabrile, kes sai penaltipunktilt peale virutada, kuid too üritus vuhises posti kõrvalt mööda.

Sellele järgnesid Kuressaare poolmomendid, mis asendusid hiljem Kalevi rünnakutega, ent kumbki ei jõudnud jaole. 73. minutil tsenderdas Dõmov karistuslöögi vastase valdusesse, kust see löödi välja Pajunurmele, kes leidis sööduga karistusala taga viibinud Artjom Jermatšenko - poolkaitsja võttis palli rinnaga omaks ning tulistas selle järgmise puutega vasakusse alla nurka - 2:0.

Kalev proovis raskele olukorrale reageerida vahetuste ja Kaspar Lauri rünnakule viimisega, kuid oodatud värskust, loovust ja edu nende käikudega ei saavutatud. Pigem kadus kalevlaste mängust rõõm ning üldpilt muutus rabedaks ja kahvatuks. Midagi, mida eelmise aasta pronksmedalistilt ei ootaks.

84. minutil oli matšiga šahh-matt, sest Joonas Soomre suurendas võõrustajate edu kolmeväravaliseks. Männilaan lükkas Iljini pika söödu edasi Soomrele, kes seljatas karistusalas Pangi, misjärel proovis Ševiakov palli klaarida, kuid tabas sellega saarlast, kelle jalast läks kera üle joone - 3:0. Hooaega kolme järjestikuse kaotusega alustanud Kuressaare teenis vajalikud kolm punkti. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Vangerdused Kalevi koosseisusKohtumise eel oli Kalevit silmas pidades põhiküsimus see, kes alustab Ragnar Klavani asemel Georg Pangi kõrval. Kuigi laual oli kolm valikut, otsustati Kaspar Lauri kasuks, kes on tänavu täitnud rohkem varuründaja rolli.

Siiski oli Kalevi algkoosseisus vangerdusi veelgi: tipuründajana startis Joosep Põder, kel oli varasemast kõrgliigas all 26 minutit, ja postide vahel seisis Sander Lepp, kes on osalenud vaid ühes Premium liiga matšis. Kõrvaprobleemi tõttu oli puudu vankumatu esikinnas Oskari Forsman, samuti ei olnud võimalik kasutada Arseni Kovaltšuki, Aleksander Švedovskit ega Ramon Smirnovi.

Kui esimesel poolajal ei jätnud antud vahetused oma jälge, siis teisel poolajal jäi kalevlastel puudu loovusest ja isust, mida võinuks pakkuda puudunud mehed. 18-aastased Põder ja Lepp olid küll tublid, ent millegi ülipositiivsega nad silma ei jäänud.

Üllatus | Kalevi lagunemine. Eelmise punkti juurest on mugav hüpata siia, sest natukene enne Kuressaare teist väravat toimus Kalevi mängus lagunemine, mis süvenes pärast Jermatšenko tabamust.

Eelmisel hooajal paistis Kalev silma mentaalselt tugeva meeskonnana, kes suudavad raskused seljatada ühiselt. Sel korral jäi sellest meeskondlikkusest vajaka, ent nende õnneks on tegu liigaga, mis tähendab, et ees ootab veel 32 kohtumist, kus saab vigu parandada.

Staar | Kuressaare võistkond. Mitte kellegi jaoks pole lihtne hooaega alustada kolme kaotusega. Kuigi esimesed kaks allajäämised, mis lõppesid kuueväravalise hävinguga, olid võrdlemisi kerged, mida unustada, siis koondisepausi eel kaotati 2:3 Pärnu Vaprusele. Tolles matšis läks Kuressaare kaks korda juhtima, kuid lõpuks olid just nemad kaotaja rollis.

Roman Kožuhhovski meeskonna laatsaret on muutumas väiksemaks, mistõttu on juhendajal rohkem malenuppe, keda lauale asetada. Kalevi vastu näidati sisu, mis on Kuressaarele iseloomulik olnud juba aastaid. Kahtlemata on see saarlaste jaoks positiivne asi, mil moel see raske algus  seljatati. Siit saab ainult edasi minna ja vara on neid maha kanda, nagu osad Premium liiga vaatajad on juba teinud.

Tore hetk | Munakoksimine. Kohtumise eel ootas mängijaid keskjoonel viikingirüüs Kuressaare maskott, kelle käes oli korvike, milles olid sinist ja kollast värvi munad. Peakohtuniku Juri Frischeri juurde kogunenud kaptenid Tristan Toomas Teeväli ja Märten Pajunurm haarasid korvist ühe muna ja selgitasid, kelle oma on tugevam. Paistis, et selle võistluse võitis kalevlane. Käes on ju munadepühad ikkagi!

Tsitaat | "Täna oli juba soojenduse ajal tunne, et siit võib midagi tulla, mis platsil tuligi. Lõpuks äge seis ja punktid tabelis, kuid liiga kaua rõõmustada ei saa, sest pikk hooaeg on veel ees," rääkis Kuressaare kapten Märten Pajunurm Soccernet TV otse-eetris.