Luup peale | Trans vajas Tabasalu pidupäeva rikkumiseks kahemehelist ülekaalu (galerii!) (0)

Tabasalu pidupäev lõppes Transi võiduga. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Narva Trans tagas ootuspäraselt koha Eesti karikafinaalis, kuid 1:0 võit kümnemehelise Esiliiga klubi JK Tabasalu käest saadi kätte palju raskemalt kui võinuks eeldada.

Kohtumise algus häälekal Tabasalu Arenal osutus võrdseks ja võimalustevaeseks. Juhtuma hakkas alles pärast 25 minutit, kui ühtäkki avanesid ohtlikud olukorrad mõlema värava ees. Tristan Koskori kastijoonelt sooritatud löök nõudis kõigepealt Kaarel Rumbergilt korralikku tõrjet. Peeter Klein vastas sellele kiiresti, saates karistusalajoone pealt palli vastu Transi väravaposti.

Seejärel oli jällegi Transi kord nõelata ning nende 28. minuti ohtlikust rünnakust hargnesid välja kohtumise võtmesündmused. Kõigepealt tõrjus Rumberg Harlin Suareze löögi, seejärel blokeeris Märten Subka värava ees Gleb Pevtsovi lähilöögi ning lõpuks saatis Suarez palli posti.

Olukord ei olnud sellega aga veel lõppenud, sest videokordused kinnitasid, et Subka blokeeris Pevtsovi löögi käega ning pärast ekraani juures käimist määras peakohtunik Martti Pukk külaliste kasuks penalti. Kuna sisuliselt võttis Subka määrustevastaselt ära kindla värava, tähendas see talle lisaks veel ka punast kaarti. Rumbergil õnnestus Deniss Poljakovi penalti küll tõrjuda, kuid sellele vaatamata oli selge, et Tabasalul läheb Premium liiga klubi vastu väga keeruliseks.

Poolaja lõpuni pidas Tabasalu südikalt vastu, olgugi et selleks läks vaja veel Rumbergi tõrjetööd ning mitmeid väravaesiseid viimase hetke klaarimisi. Ent hambaid suutis näidata ka kodumeeskond, kui 40. minutil sattus Joosep Põder trahvikastis Transi väravavahiga võidujooksule ja lükkas enne otsajooneni jõudmist palli värava suunas, aga see põrkas värava eest läbi, napilt tagapostist mööda.

Tabasalu võitles südikalt. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Teisel poolajal Transi press muudkui kasvas, kuid Rumbergi tõrjetöö jättis pika ninaga nii Suareze kui ka Pevtsovi, samas kui Poljakov ja Sergei Kondrattsev ei saanud ise palli postide vahele. Läbimurre saabus lõpuks 64. minutil, kui Tabasalu oli Sigvard Suppi krampide tõttu väljakul üheksakesi ega jõudnud vahetusi piisavalt kiiresti ära teha. Rumberg võttis kõigepealt Daniil Tarassenkovi löögi ära, aga Aleksandr Nikolajevi löök leidis kaitsjate jalgade vahelt ikkagi tee posti kõrvale - 0:1!

Trans jätkas surumist, kuid Tabasalu kaitsjad jätkasid meeleheitlikku klaarimist ja Rumberg väravasuul hiilgamist. Kondrattsev ja Tarassenkov luhtasid ise head võimalused, väravavaht võttis ära Dohyun Kimi ja Suareze löögid ning blokeeris üks-üks-olukorras ka Tarassenkovi läbimurde.

Tabasalu lootuskiir süttis standardolukordade ajal, mida lõpu eel mõned teeniti. Art Albert Anepaio oli kahe nurgalöögi järel peaga löögile pääsemas, aga ei saanud palli postide vahele. Parim viigišanss avanes 90 minuti täitudes karistuslöögi järel teisel vahetusmehel, kui Kaspar Veeväli viielt meetrilt end löögile libistas, kuid pall lõpetas Aleksei Matrossovi kinnaste vahel. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Tabasalu pidupäev täis olekseid

Tabasalu publik nägi särava karikahooaja jooksul muuhulgas Tartu Welco ja Nõmme Kalju alistamist ning hiljutises veerandfinaalis magusat võitu lähirivaal FC Tallinna üle. Viimases kodumängus enne A. Le Coq Arenal peetavat finaalmängu tuli lõpuks sein ette, kuid lõpuvile järel võivad poolehoidjad kahetsust tunda, sest karikaspetsideks nimetatud Narva sein ei paistnud tegelikkuses sugugi kõigutamatuna.

Poolfinaali esimene veerand möödus võrdsete heitlusena ning Tabasalu mänguplaani ladusast toimimisest andis märku ka värske postitabamus. Siis pöördus aga kõik ühe hetkega pea peale, kui Märten Subka käegamängu eest määrati VAR-i toel penalti ühes punase kaardiga. Otsus oli kahtlemata õige, sest ainult Tabasalu kaitsja käsi jäi Transi juhtväravast lahutama, kuid karm oli see sellele vaatamata.

Märten Subka saadeti punase kaardiga minema juba 31. minutil. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Südikas võitlus jätkus ka kümnekesi mängides, vastu kõiki ootuseid suudeti end lõpuni mängus sees hoida ning lisaminutite alguses jõuti veel suurepärase viigivõimaluseni. Seda kõike arvesse võttes võivad Tabasalu inimesed veel pikalt kiruda, et suur šanss nii õnnetult käest libises.

2. On Transil Flora vastu šanssi?

Transi esitused on sel hooajal olnud konarlikud ja erandiks ei osutunud ka seekordne kohtumine. Ometi näib, et see ei häiri karikaspetsialisti edenemist oma lemmiksarjas. Läheb neil liigas, kuidas parajasti läheb, aga karikavõistlustel on nad kuus aastat järjest esinelikusse kuulunud ning neist pooled korrad ka finaali jõudnud.

Transi vastaseks on Eesti valitsev meister FC Flora, kellega minnakse pealegi vastamisi A. Le Coq Arenal, mis tavaolukorras on Flora kodustaadioniks, olgugi et karikafinaali ajal on see ametlikult neutraalne mänguplats. Paberil on Flora igal juhul suureks soosikuks ning kui Trans oma mängu käima ei saa, siis lähebki neil väga raskeks.

Samas on peatreener Sergei Terehhovil veel kolm ja pool nädalat aega, et talvel täielikult muutunud meeskond õlitatult toimima saada ning puhuti näidatud potentsiaal mängijatest valla päästa. Samuti räägib narvakate kasuks suur motivatsioon, sest karikavõiduga kaasneks koht eurosarjas, mis Floral on juba kindlustatud. Ning tagatipuks ei ole kõrgeim mäng Transi jaoks midagi uut, mis nad verest välja peaks lööma.

Läbi ajaloo on Trans finaalis juba kaheksandat korda, võidetud on karikas seni kaks korda. Seejuures on Flora nende finaalivastaseks nüüd juba neljandat korda. 2001. aastal õnnestus Transil Flora lisaajal 1:0 alistada, 2011. ja viimati 2020. aastal jäädi neile aga alla, vastavalt 0:2 ja 1:2.

3.  Mängu parim - Kaarel Rumberg

Tõrjeid kogunes Tabasalu väravavahile nii palju, et kahe käe sõrmedest jääb nende loetlemisel väheks. Sealhulgas penaltitõrje, mitu efektset pantrihüpet ja üks-üks-olukorra blokeerimine. Suuresti tänud tema hiilgavale partiile püsis Tabasalu viimase hetkeni mängus sees ja ei jäänud kaugele viigiväravastki.

Normaalaja viimasel minutil suundus Rumberg karistuslöögi ajal juba vastaste kasti suunas, kuid sealt kamandati ta siiski tagasi, sest viie lisaminuti alguses näis see ilmselt liigse riskina. Sama karistuslöögi järel tekkis Tabasalul hea võimalus, mis jäi kasutamata.

Arvestades seda, kuidas Rumberg 90 minutit peaaegu alati õigel ajal õigesse kohta oli jõudnud või sattunud, siis ehk võinuks tema kohalolu selle palli sihile aidata? See on muidugi mõttetu spekulatsioon, aga ideaalstsenaariumi korral võinuks see tema hiilgeõhtule veel rasvase hüümärgi järele joonistada.

Tabasalu väravavaht Kaarel Rumberg tegi arvukalt olulisi tõrjeid. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee