Luup peale | Suitseva suuga Enrique ja kadunud Mbappe vaatasid, kuidas Barca võttis oma ära (0)

Barcelona võidu peaarhitekt Raphinha (ees) kostitas PSG-d kahe väravaga. Foto: Scanpix / Franck Fife / AFP

FC Barcelona alistas võõrsil Meistrite liiga veerandfinaali avamängus 3:2 Pariisi Saint-Germaini ning andis ninanipsu vastase peatreenerile Luis Enriquele, kes väitis enne mängu, et tema meeskond on rohkem Barcelona moodi kui Kataloonia suurklubi ise.

PSG ja Barcelona on viimase kümne aasta jooksul pakkunud mitu põnevat vutilahingut, aga vingeim neist leidis aset 2017. aasta Meistrite liiga kaheksandikfinaalis. Toona võitis PSG avamängu 4:0 ning tundus, et koht veerandfinaalis on nende, aga ei – Barcelona võttis kordusmängus end kokku ning võitis 6:1, mis tähendas, et edasi pääsesid nemad.

PSG maksis toonaste kannatuste eest kätte 2021. aastal, mil oli kaheksandikfinaalis koondskooriga 5:2 parem. Aga säärase valu eest, mida tunti 2017. aastal, ei saa kätte maksta ühe korraga. Kolm aastat hiljem – ehk nüüd – on neil taas võimalik sama teha.

Aga avakohtumise alguses tundus, et nad ei taha seda, sest Barcelona esimene ohtlik moment sündis juba kuuendal minutil, mil PSG kaitseliin magas maha külaliste väravavahi Marc-Andre ter Stegeni pika söödu. Suurim unimüts oli Prantsusmaa klubi parempoolne keskkaitsja Lucas Hernandez, kes lasi Raphinha keskväljalt lahtise palli peale jooksu. PSG kindamees Gianluigi Donnarumma liikus pallile vastu, aga eksis. Siiski tema õnneks ei saanud Raphinha palli endaga kaasa ning tekkinud olukord laabus sisuliselt iseenesest.

Seejärel muutus mäng selliseks, nagu üks tavaline veerandfinaal on – mõlemad meeskonnad kompasid vastast. Jälle oli elevust 19. minutil, mil PSG vasakkaitsja Nuno Mendes murdis äärelt kahe vastase vastu kasti, lükkas palli Barca kaitsja Jules Kounde jalge vahelt läbi ning lõi, aga Kounde kolleeg Ronald Araujo sättis end üritusele ette.

Minut hiljem oli lähedal Barcelona esimene värav. Ja see oli oi kui lähedal ... Ilkay Gündogan riputas nurgalöögi vasakult poolt värava ette. Donnarumma tuli väravasuult välja ja proovis palli rusikaga klaarida, aga see polnud võimalik, sest Barca eduriviliider Robert Lewandowski suunas mänguvahendi itaallase käe eest sihtmärgi poole. Tähistamiseks aga põhjust polnud, sest Marco Asensio klaaris ohu väravajoonelt.

Külalised katalooniast ähvardasid taas 23. minutil, ent see ähvardus reaalselt ohtu ei tekitanud – Raphinha sai väravast 25 meetri kauguselt palli, sättis selle vasakule jalale ja lõi parema alanurga suunas, aga Donnarumma tõrjus.

Kui esimesed ligi 25 minutit kuulusid mänguliselt Barcelonale, siis pärast seda näitas end ka PSG. 28. minutil sai Barcelona karistusalas palli Kang-In Lee, kes lõi paremalt poolt terava nurga alt esimese posti suunas, aga ter Stegen oli ees. Jätkuolukorras jõudis esimesena pallini suluseisus olnud Kylian Mbappe, samal ajal lendas Barca äärekaitsja Joao Cancelo talle tald ees säärde. kuigi juhtunu nägi välja valus, piirdus inglasest kohtunik Anthony Taylor vaid suluseisuga.

Kohtumise esimene värav saabus 37. minutil. Barcelona 16-aastane imelaps Lamine Yamal andis paremalt äärelt vasaku jala välisküljega madala söödu värava ette. Pall lendas ohtlikusse tsooni, aga Donnarumma sai käe vahele. Siiski tegutses itaallane niivõrd õnnetult, et suunas nahkkera täpselt Raphinha jalale, brasiillane paigutas selle rahulikult parema ristnurga alla – 0:1! Ülejäänud poolaeg midagi märkimisväärset ei pakkunud.

PSG tuli riietusruumist välja hoopis teise hingamisega ning viigistas juba 49. minutil. Ousmane Dembele söötis karistusala vasakust äärest otsajoone poole tormanud Mbappele, kes jätkas värava alla, aga seal oli Araujo. Uruguay kaitsja klaaris mänguvahendi Sergio Roberto põrkest täpselt ette Dembele, aastatel 2017–23 Barcelonat esindanud prantslane konksutas Frenkie de Jongi ära ning lajatas palli värava lakke – 1:1! Dembele otsustas väravat ka tähistada, mis ajas osad Barca fännid pahaseks.

Kolm minutit hiljem juhtis juba PSG. Vaheajal vahetusest sekkunud Bradley Barcola söötis paremale äärele Leele, kes jätkas keskele Fabian Ruizile. Hispaanlasest poolkaitsja leidis oivalise läbisööduga Roberto poolt maha magatud Vitinha, kes lahendas olukorra kindlalt – 2:1!

55. minutil – kõigest kuus minutut pärast viigiväravat – oli lähedal PSG kolmas tabamus. Vitinha andis mänguvahendi Barcolale jooksu peale, 21-aastane prantslane lõi terava nurga alt peale. Üritus oli niivõrd ohtlik, et ter Stegen suunas selle kätega lati põrkest üle.

Sellega said mõneks ajaks PSG ohtlikud momendid otsa. Barcelona näitas taaskord teravust 62. minutil. Donnarumma pikk diagonaal värava eest oli ebatäpne – see maandus Cancelo jalal. Portugallane söötis Pedrile, kes leidis perfektse püstsööduga liini taha pagenud Raphinha, Brasiilia ääreründaja sättis palli otse õhust ülepuusalöögiga vasakusse alanurka – 2:2!

Barcelonal oli 70. minutil kasutada trahvikasti lähedalt karistuslöök, mille kinkis Vitinha, kes neli minutit varem sai esimese kollase. Kuigi külalised nõudsid talle teist hoiatust ja sellega koos punast, jäid Taylori kaardid taskusse. Palli taha astus Raphinha, kes virutas selle müüri vahelt Donnarummale sülle.

Sellele järgnes PSG kiire rünnak, mis kulmineerus Barcola pealelöögiga. Kuigi tundus, et prantslasel on ruumi palju ning tal on vaid skoorimise vaev, siis viimasel hetkel tuiskas tema tagant välja Araujo, kes libistas end üritusele ette.

Kodumeeskond piinas iseenda staadioni väravaraame teist korda 74. minutil, kui Vitinha läbisöödu järel pääses ter Stegeniga silmitsi Dembele, aga prantslasest ääreründaja esimese puutega madal löök veeres tagumise posti põrkest väravast mööda.

Nagu ütleb jalgpalliklassika, siis kui ise ei löö, lüüakse sulle. Nimelt Barcelonal oli kaks minutit hiljem nurgalöök, mille lennutas kasti Gündogan. Sakslase tsenderdus vuhises väravast umbes kolme meetri kaugusele, kust kaks minutit varem vahetusest sekkunud Andreas Christensen suunas selle peaga võrku – 2:2! Olukorras tekitas küsimusi Donnarumma tegutsemine, sest väravavaht oli daviddegealikult naelutatud väravajoonele, kuigi oleks võinud ja pidanud ohu klaarima.

PSG otsis kohtumise lõppfaasis viigiväravat, aga liiga häid võimalusi nad luua ei suutnud. Neist ehk parim sündis 90+3. minutil, mil Mbappe virutas kaugelt peale ja üritus vuhises kaitsja rikošeti järel pisut vasaku posti kõrvalt mööda. Mõistagi tähendab see seda, et PSG pidi koduväljakul tunnistama Barcelona 3:2 paremust. Aga katki pole midagi, sest järgmisel nädalal on pariislastel võimalik Barcelona olümpiastaadionil võtta ikkagi oma ära. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Luis Enrique. Foto: Scanpix / Anne-Christine Poujoulat  / AFP

1. Enrique valetas?

PSG peatreener Luis Enrique, kes oli aastatel 2014–17 Barcelona peatreener, võitis klubiga 2015. aastal Meistrite liiga, koduliiga ja Hispaania karika. Ta oli pukis ka siis, kui Kataloonia hiid alistas 2017. aastal tema praeguse koduklubi kaheksandikfinaali avamängu 0:4 kaotuse järel võõrsil 6:1. Enrique sõnas enne mängu, et tema mängustiil on rohkem Barcelona oma kui sinipunaste peatreeneri Xavi Hernandezi oma. Sel korral tundus, et hispaanlase sõnad jäidki sõnadeks.

Kui öelda keskmisele vutisõbrale fraas “Barcelona stiil”, siis suure tõenäosusega kangastub ilus söödumäng, pallivaldamine ja filigraanselt ehitatud-lõpetatud rünnakud. Kuigi PSG hoidis rohkem palli (57:43), siis uhkest söödumängust ega ilusatest rünnakulahendusetest rääkida eriti ei saanud. Kui siis ainult teise tabamuse puhul, kui tõepoolest mängisid võõrustajad väravavõimaluse Vitinhale kandikul ette. Muidu panustati PSG-le omaselt kiirusele ja teravusele.

Sama võib tegelt öelda ka külaliste kohta, sest neistki ei kumanud Barcelona väärtusi. Aga nende kasuks räägib vähemalt see, et nad võitsid – kuna Enrique tõi mängueelsel pressikonverentsil mängu tiitlid, siis see tähendab, et üks Barca väärtustest on ka võitmine. Ja noh, reaalsuses pole vahet, kes mängis ilusamalt või kes hoidis rohkem palli. Loeb lõpptulemus ja see soosib kordusmängu eel Barcat.

2. Mbappe, kus sa oled?

2018. aasta maailmameister, neli aastat hiljem sama turniiri parim väravakütt olnud ning 2018. aastal 240 miljoni euro eest Monacost PSG-sse siirdunud 25-aastane Mbappe on kahtlemata üks vutimaailma superstaare. Seda näitab kasvõi fakt, et ta on sel hooajal kõikide sarjade peale 40 mänguga löönud 39 väravat ja andnud üheksa resultatiivset söötu. Aga ääreründaja, kes on kohati isegi uskumatult hea, oli Barcelona vastu täiesti nähtamatu.

Okei, täiesti nähtamatu on võib-olla isegi liialdus, sest natukene oli teda ikkagi näha. Mängu vaadates jäi ta positiivselt silma kahel korral – PSG avavärava puhul andis ta värava alla söödu, mis pärast kaitsja klaarimist jõudis Dembeleni ning kohtumise lõpus lendas tema kauglöök vastase rikošetist väravast mööda.

Jah, see on laias laastus kõik, mida Prantsusmaa superstaar, keda seostatakse Real Madridiga, Barcelona vastu pakkus. PSG ja Mbappe fännidel jääb vaid loota, et korduskohtumises tegutseb ta paremini, sest avamängus näidatu oli kehv. Julgen väita, et kui mängu oleks näinud suvaline inimene, kes muidu vutti ei vaata, ning üritaks talle selgitada, et Mbappe on platsil olevatest meestest tõenäoliselt kõige väärtuslikum, naeraks ta selle välja.

3. Mängu parim – Raphinha

2022. aastal Inglismaalt Leeds Unitedist 58 miljoni euro eest Barcelonasse siirdunud Raphinha näitas PSG vastu kvaliteeti. Ta oli pidevalt aktsioonis, lõi teravust ja tekitas vastasele korralikult peavalu. Mis kõige tähtsam, brasiillasest ääreründaja kostitas PSG-d kahe väravaga ja noh, kuidas saaksi nimetada kedagi teist mängu parimaks, kui üks mees lööb kaks ilusat väravat ja viib omad võidule?

Pariisi Saint-Germain - Barcelona 2:3 (0:1)