Luup peale | Retrohõnguline Kadriorg naasis väärikalt derbitandrite sekka, aga Flora ja Levadia jätsid põnevuse Lillekülla (galerii!) (6)

Derbi. Suure D-tähega. Foto: Jana Pipar

Tallinna derbit nähti retrohõngulisel Kadrioru staadionil viimati 10. novembril 2018 ehk pea viis aastat tagasi. Nüüd seadsid FC Flora ja FCI Levadia taas sammud Lasnamäe veerele, et selgitada välja, kumb rohevalge on ikkagi parem. Ehkki küsimus jäi vastuseta, olid kohale tulnud vutisõbrad tunnistajaiks võimsale ja võitluslikule lahingule, mis päädis 2:2 viigiga.

Lubavamalt alustas kohtumist Levadia, kellele oli Kadriorg aastate eest koduväljakuks. Ioan Yakovlev pistis juba enne poole minuti täitumist mööda vasakut äärt jooksu, aga tsenderdus jäi nii Felipe Felicio kui Mollo Bessala jaoks kaugeks ega toonud tulu.

Ehkki Flora proovis mängu vähehaaval kontrolli alla saada, piirdus nende initsiatiiv sekundites mõõdetavate perioodidega. Põhiliselt liikus pall Flora väljakupoolel ning Levadia meeste hoiak oli ilmselge: võit on võtmiseks. Esimeseks mittemänguliseks ilminguks sellest oli Levadia pingi reaktsioon, kui Mihhail Kolobov sikutas Mollot küljejoone juures särgist, ent pääses mõnevõrra üllatuslikult kollasest kaardist. Käsi laiutati kõvasti.

Flora pääses esimest korda vastase karistusalasse alles veidi enne veerandtunni täitumist, aga ka siis oli Bourama Fomba tsipake teravam kui Rauno Alliku ega lubanud kogenud floralast löögile. Levadia väravavaht Karl Andre Vallner sai esimest korda palli püüda alles 16. minutil, kui noppis õhust Daniil Kuraksini tsenderduse.

Flora sai seejärel aga mängu sisse. Mängu esimene arvestatav võimalus tekkiski just "võõrustajatel", kui Sergei Zenjov lõikas vasakult äärelt keskele ja proovis väravale lajatada, kuid Levadia kapteni Rasmus Peetsoni otsustav libistamine hoidis ära väga tõenäolise värava.

25. minutil elavnes esimest korda ka Kadrioru staadioni publik. Til Mavretici karistuslöök langes Evert Grünvaldi saagiks, kindamees viis omad seepeale kärmelt kontrarünnakule. Konstantin Vassiljevi kaval sööt leidis küll Kuraksini üles, kuid Yakovlev jõudis pika spurdiga olukorda lappima.

Õhk särises justkui elektrist, ehkki ohtlikke võimalusi ei avanenud kummalgi. Esimene statistiline ilming ebavajalikest pingetest saabus 28. minutil ning Levadia jaoks väga valusalt.

Zenjov ja Mavretic põrkasid keskväljal õnnetult kokku ning Levadia peatreener Curro Torres nõudis peakohtunik Grigori Ošomkovilt mängu peatamist. Hispaanlane ägestus ning neljanda kohtuniku Joonas Jaanovitsi suunise järel kostitas Ošomkov teda kollase kaardiga.

Torres ei jätnud aga jonni ning ütles midagi järsul moel Jaanovitsile, mispeale too taas Ošomkovi enda juurde kutsus. Peakohtuniku otsus oli resoluutne – punane kaart Levadia peatreenerile! Järgnenud vihapurse jätab Torrese tõenäoliselt pealtvaatajaks mitte ainult järgmises mängus Paidega, vaid ka mõnes järgmises.

Ja asi läks Levadia jaoks vaid hullemaks: 33. minutil hüppasid nende karistusalas palli poole nii Mavretic kui Henrik Ojamaa. Sloveen tabas vastast selga, florakas kukkus – otsuseks penalti Florale!

Konstantin Vassiljev asus palli taha ja saatis selle tugeva löögiga vasakusse nurka. Vallner hüppas teisele poole – Flora 1:0 ees! Levadia jäi seega ilma peatreenerist ja leidis end vaid mõni minut hiljem 0:1 kaotusseisust. Püssi põõsasse viskamine ei kõla aga absoluutselt Levadia moodi ja seda tõestati ka sel korral.

42. minutil pääses Yakovlev taas äärelt läbi ja tõstis palli värava ette. Mark Oliver Roosnupp suunas selle karistusala tagumisest tsoonist taas väravaesisele ning Felicio oli mees omal kohal – brasiillase madal löök alla nurka tegi mänguseisuks 1:1!

Esimese poolaja teisel üleminutil pidi Flora õnne tänama, et Martin Milleri kontakt Til Mavretici jalgadega ei liigitunud punase kaardi vääriliseks. Miller libistas Mavreticile sisse väga jõuliselt, kuid ei tabanud sloveeni mitte tallaga, vaid jala siseküljega. Kohtunik Ošomkov piirdus kollase kaardiga.

Teine poolaeg algas sealt, kus esimese lõpus pooleli jäädi. Yakovlev keeras Kristo Hussari äärel täiesti sõlme, võttis suuna väravale ja lajatas peale, aga Grünvaldi käed päästsid Flora.

58. minutil vallandus staadioni Vesivärava tänava poolsel tribüünil rõõmupidu: Kolobov hindas Fomba püstsöötu ebaõnnestunult ja Mollo pääses Grünvaldiga üks-ühele. Esimese katse väravavaht tõrjus, aga tagasipõrkunud palli pani Kameruni mees võrku – 2:1 Levadiale!

Ehkki Flora proovis seejärel ehitada maja, ei jõutud vundamendist kaugemale: rünnakud langesid ikka ja jälle Levadia kaitsjate saagiks. Eduseisus meeskond lähenes aga sirgjoonelisemalt: 64. minutil mängiti vaid paari söödu abil löögile Michael Schjönning-Larsen, kes siiski napilt tagumisest postist mööda tulistas.

68. minutil oli Flora kastis penaltihõngu, kui Grünvald proovis tsenderdust rusikatega minema lüüa, ent tabas hoopis Fombat. Mali keskkaitsja jäi maha lebama, aga ka videokontrolli järel ei leitud olukorrast midagi penaltiväärilist.

Flora ründetegevus teisel poolaja esimesel pooltunnil oli aga hambutust hambutum: Vallnerit ei pandud proovile põhimõtteliselt mitte kordagi. Löögile jõuti vaid üksikutel kordadel ning ohtlikuks – – arvasite ära – ei saanud katsetest mitte ainuski.

Ja ehkki mäng oli täielikult Levadia käes, nõelas Flora 83. minutil ikkagi. Vassiljev riputas palli karistuslöögist värava ette ja Zenjov suunas selle ülitäpse pealöögiga värava vasakusse nurka – seisuks 2:2! Karistuslöögi teenis seejuures alles 17-aastane Bruno Vain, kes oli sekkunud vaid kaks minutit varem ning pidas oma karjääri kuuenda Premium liiga mängu.

Lõpuminutid kulgesid võrdse võitluse tähe all, ent sihile ei jõudnud enam kumbki. Viik tähendab, et Flora jätkab 56 punktiga tabelitipus ja Levadia 54 silmaga kohe nende kannul. Hooaja lõpuni on jäänud 10 vooru, viimane omavaheline kohtumine toimub 5. novembril A. Le Coq Arenal. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Levadia positiivne sportlik viha, mis korraks kontrolli alt väljus

Flora tuli mängule vastu selgelt traditsioonilisema meelestatusega ning tundus, justkui oleks seekordne mäng nende jaoks nagu iga teine. Levadia lähenes aga isukamalt, seda nii platsil kui ka selle kõrval.

Nii Yakovlev kui Mollo tekitasid mängu algfaasis teravust, ent i-le jäi täpp panemata. Ja päris varakult kasvas sportlikust vihast välja midagi frustratsioonitaolist: selles mängisid olulist rolli ka kohtunikebrigaadi 50-50 olukorras tehtud otsused, kus Levadia meeste hinnangul jõuti pigem Florale kasulike lahendusteni.

Ja 28. minutil saabus see, mida Levadial kohe üldse vaja ei olnud. Peatreener Curro Torrese reaktsioon kohtunike tegevusele päädis punase kaardiga ning "külalised" jäid juhendajast ilma.

Pärast Flora juhtväravat tehti aga restart ja frustratsioon suruti hoopis vastastele peale. Levadial oli olukord selgelt kontrolli all, väikeseid närvilisuse ilminguid võis täheldada hoopis florakate juures. Teisel poolajal oli näha, et Levadia surub Florat piisavalt vähe, et mitte karistada saada, aga samas piisavalt palju, et vastane vähehaaval närvi ajada. Ka eduseis oli nende käes.

Kui Levadia oleks mängu võitnud, võiksime rääkida suurepärasest mentaalsest osavusest. Ja seda oli ka, aga paraku mitte otsustavate hetkedeni välja. Teine poolaeg oli küll täielikult Levadia oma, aga ikka ja jälle jäi kuskil midagi puudu ning Flora suutis viigistada. Mängupildi põhjal vääris Levadia võitu, aga tabelisse seda vormistada ei õnnestunud.

Nõudmist oli palju. Võiduni see paraku kumbagi ei viinud. Foto: Jana Pipar

2. Kohtunikud

Flora mängis kontaktiolukordades väga julgelt, põhjustades Levadia asjapulkade hulgas kõvasti pahameelt. Milleri libistamine Mavretici vastu, Fomba kukkumine Flora karistusalas – need on vaid paar näidet olukordadest, kus Levadia ei olnud kohtunike otsustega rahul. Ja nii kogu mängu vältel.

Ning platsi kõrvalt vaadates tuli Levadiaga nõustuda: 50-50 olukorrad kippusid esimesel poolajal soodsalt lahenema pigem Flora jaoks. Suurt ülekohut olukordadest siiski otsida ei maksa, sest tõlgendamist vajavates olukordades on nõudmist alati.

Levadiale maksis aga kätte peatreener Curro Torrese lõunaeuroopalik temperament, mis jätab ta ka järgmises kohtumises Paide vastu tribüünile. Tema 28. minuti punane kaart oli tingitud emotsioonipurskest, mis vähemalt Eesti jalgpallis normaalseks ei liigitu, ja tõenäoliselt ootab hispaanlast ees pikem juhendamiskeeld.

3. Flora hõre koosseis

Jürgen Henni töö koosseisuvalikute valdkonnas on viimasel ajal olnud negatiivses mõttes lihtne: lihtsalt ei ole mehi, keda platsile saata! Mark Anders Lepik, Markus Soomets ja Vladislav Kreida on vigastatud, Henrik Pürg ja Erko Jonne Tõugjas ei ole veel päris vormis. Klubi eestlaste-poliitika jättis ka üleminekuturul võimalused ahtakesteks.

Aga on selge, et kui on vaja muutust, siis tuleb vahetusi teha. Henn tegigi mängu 81. minutil 1:2 kaotusseisus väga julge lükke, asendades kogenud Rauno Alliku vaid 17-aastase Bruno Vainiga, kes pidas alles karjääri kuuendat Premium liiga mängu. See muudatus tasus end igati ära, sest kulus vaid kaks minutit ning Vain teenis vasakul äärel karistuslöögi, millest sündis Flora viigivärav.

Küll aga hakkab hõre koosseis Florat üha enam pitsitama. Tänane keskkaitsepaar Mihhail Kolobov - Michael Lilander oli selgelt hädalahendus, mida sügavama koosseisu korral meisterklubi tagaliinis näha ei tohiks. Ehkki hindele "3" said mehed hakkama, siis pikas perspektiivis ei tundu see kuigi jätkusuutlik lahendus. Flora õnneks on Pürg ja Tõugjas tasapisi vormi kogumas, pingilt olnuks võtta ka Markkus Seppik.

4. Kas sellist Feliciot me ootasimegi?

Talvel suurte ootustega Levadia esiründajaks toodud Felipe Feliciol oli enne eelmise vooru kohtumist Tallinna Kaleviga ette näidata nigel statistika: 18 mängu ja kaks väravat. Tiitlit nõudleva meeskonna esiründaja kohale pretendeerimiseks ei tohiks sellest piisata.

Aga Curro Torres on Feliciot usaldanud ning nüüd on brasiillane juba kahes järjestikuses mängus skoorinud. Tallinna Kalevi vastu viis ta omad juhtima, täna lõi esimesel poolajal viigivärava.

20-aastane ründaja tunnistas mängu järel, et tänu treenerite usaldusele on ta suutnud säilitada külma pea ning pole suurt põdenud. Võib-olla ongi punn nüüd lõpuks pealt saadud ja Levadia esiründaja oma väravasaapad üles leidnud?

Felipe Felicio on löönud viimase kahe mänguga sama arvu väravaid, mis eelneva 18 peale kokku. Foto: Jana Pipar

5. Mängu parim - Ioan Yakovlev

Mees, kelle jalad käivad nagu õmblusmasin. Tema ebamaine väledus tekitas Flora kaitsjatele alatasa peavalu. Selgelt teravaim mees väljakul.

3. septembril kell 17.00 Kadrioru staadionil

Tallinna FC Flora - Tallinna FCI Levadia 2:2 (1:1)
37. pen. Konstantin Vassiljev, 83. Sergei Zenjov - 42. Felipe Felicio, 59. Mollo Bessala

Väravasöödud: 37. Henrik Ojamaa, 83. Konstantin Vassiljev - 42. Mark Oliver Roosnupp, 59. x
Hoiatused: 45+2. Martin Miller, 64. Henrik Ojamaa, 86. Nikita Mihhailov - 28. Curro Torres (pingilt), 34. Tim Mavretic, 37. Mollo Bessala, 68. Xavier Andres Ibarra (pingilt), 86. Nikita Vassiljev, 86. Ilja Markovskõi
Eemaldamine: 28. Curro Torres (pingilt)
Mänguolud: +18, päikesepaisteline ilm, muruväljak väga heas seisukorras