Luup peale | Paide nukker kaotus. Esmalt eksituste komöödia, siis lohakuste tragöödia (3)

Paide Linnameeskonna euroteekond lõppes 2023. aastal esimesel tõkkel. Fääri saarte meistriliiga mullune neljas meeskond Torshavni B36 osutus tugevamaks. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Soome-ugrilastega jalgpalli mängimine praegu Fääri saartele sobib. Eile alistas nende Klaksvik Budapestis sealse Ferencvarose 3:0, täna Torshavni B36 Kadriorus 2:0 meie Paide Linnameeskonna. 1381 pealtvaatajale serveeriti pettumus, sest Paide kaotas võidetava mängu.

Ole lihtsalt vunts ja löö enda tekitatud võimalused väravaks ja ära tee vastasele kingitusi. Pidanuks Paide sellest põhimõttest kinni, olnuks B36 normaalajaga kotis ja Järvamaalt kohale sõitnud puhkpilliorkester saanuks lõpuvile järel kõlama panna erinevad võidumarsid. Lisaaja lõppedes tuli aga välja otsida leinamarsi noodid.

Igal kaotusel on ainuomane iseloom. B36 käest Konverentsiliiga esimese eelringi kordusmängus saadu on täis pikitud erinevaid kahetsusi enda tegemata jätmiste suhtes. Miks ei löönud Andre Frolov 18. minutil palli meetri pealt tühja väravasse? Miks oli vaja välja vahetada särtsakas Thomas Agyepong? Miks kadus lisaaja algusega valvsus nurgalöökide kaitsmisel? Miks, miks, miks.

Ja iga see "miks" on valus maksahaak Eesti klubijalgpalli eneseuhkusele. Nagu Paide kapten Frolov päev enne mängu märkis, siis eurosarjades esindatakse mitte ainult ennast ja klubi, vaid terve riigi jalgpalli. Eesti sai selles arvestuses täna Fääri saarte käest pähe. Siit ei ole hea edasi minna.

* * *

Kuidas kohtumise esimese 30 minutiga väravad löömata jäid, oli täiesti müstiline, sest väga häid šansse jagus mõlemal meeskonnal. Pärast Paide esimese rünnakuid, kui Andre Frolovi terav tsenderdus värava eest läbi ja Thomas Agyepongi pehme pealelöök mööda lendas, tegi kodumeeskonna väravavaht Ebrima Jarju kolme minuti jooksul kolm hiilgavat tõrjet.

Esmalt kaotas Dehniunio Muringen 8. minutil karistusala joone juures palli Hannes Agnarssonile, kes tsenderdas Bjarki Nielsenile. Jarju peatas superhüppega fäärlase pealöögi, aga Nielsen sai äsada ka lahtiseks jäänud palli. Jarju summutas ka selle löögi! Supertopelttõrje! Kaks minutit hiljem kaotas palli Dominique Simon ja Nielsen sai 14 meetrilt proovida, aga Jarju püüdis jälle.

Paide Linnameeskond kaotas Torshavni B36-le lisaaja järel 0:2. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Nüüd oli Paide kord šansse luhta lasta. 18. minutil vahetas Siim Luts äärt ja Agyepong pani terava palli värava eest läbi, mis jõudis tagumise posti kõrval seisnud Frolovini. Distants väravani oli vähem kui meeter, aga Frolov ei suutnud palli väravasse suunata, vaid see põrkas paralleelselt väravajoonega, kuniks jõudis väravavahi Mathias Lamhauge sülle.

Ebareaalsest eksimusest tekkinud kahetsust võinuks otsustavalt vähendada suluseisulipp, aga see ei tõusnud. Frolov polnud suluseisus, aga ei suutnud meetri pealt palli tema ees laiunud väravasse toimetada. Sellise eksimuse valguses on tõesti keeruline Stojkovicilt küsida, et miks ta meeskond nii vähe väravaid lööb. Kui selliseid ka ära ei lööda, siis ... nojah.

Elevust vastase trahvikastis tekitas Paide ka 30. minutil, kui B36 ei saanud klaaritud nurgalööki. Esmalt lõi Agyepong trahvikasti joonelt tugevalt ja madalalt. Lamhauge ei tõrjunud, aga kaitsja blokeeris väravajoonel. Viiv hiljem sai löögile ka Frolov, ent nüüd sai B36 väravavaht käed ette. Nullid püsisid.

Ülejäänud 60 normaalajale jäänud minuti jooksul midagi samaväärset enam ei juhtunud. B36 teenis mõned standardolukorrad, aga peale Valerijs Šabala väravast mööda läinud pealöögi sealt midagi ei tekkinud. Paide lõpus veidi ärkas. 85. minutil sai löögile Yusif ja 90+2. minutil Herol Riiberg, ent mõlemal puhul Lamhauge püüdis. Lisaaeg.

Paide Linnameeskond - Torshavni B36. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Ning seal tegi B36 viie minutiga asjad selgeks. Kaks fäärlaste nurgalööki ja kaks kriminaalselt apaatset kaitse-episoodi Paidelt oligi kõik, mida vaja. Esmalt võitis keskkaitsja Eli Nielsen maadlusmatši Yusifiga ja lõi 92. minutil 1:0. 95. minutil kerkis segamatult kõige kõrgemale vahetusest sekkunud poolkaitsja Michal Przybylski ja seis oli 2:0 B36 kasuks.

Lisaaja teisel poolajal võttis Paide küll riske, saatis keskkaitsjad Yusifi ja Muringeni vastase karistusala juurde ning sihtis neid pikkade pallidega, aga midagi ohtlikku tekitada ei suudetud. Tunnet, et siit on veel võimalik tõusta, ei tekkinud kordagi. Pettunud publik hakkas Kadriorust lahkuma enne lõpuvilet. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Närv on (väga) must

Fääri saarte jalgpall on kõva. B36 tänane võit küll kahvatub Klaksviki eilse saavutuse kõrval, aga on ikkagi suurt tunnustust vääriv. B36 mängis targalt ja suure eneseusuga. Nad teadvustasid endale täpselt oma nõrkusi ja tugevusi. Esimestega tegeleti hoolikalt, et vähendada vastasele kingitavaid šansse. Ning kui see tehtud, löödi trumbid lauda.

Meenub Eesti koondise 0:2 kaotus Fääri saarte koondisele 2011. aastal peetud EM-valikmängus. Toonagi ootasid fäärlased kannatlikult oma võimalusi, kasutasid šansid ära ja said lõpuvile järel pidu pidada. Riietusruumi tassiti kaks kasti õlut. Kas sama juhtus täna Kadriorus, ei oska öelda, aga B36 laulud olid tribüüni alt kosta küll.

B36 võitis täna põhjusel, et Paide lubas neil võita. Ja see teeb närvi mustaks. Esimese pooltunni eksituste komöödia, kus mõlemad kingitusi tegid, kohtumist ei lahendanud. Seda tegi Paide lohakuste tragöödia lisaaja alguses.

2. Stojkovici taktikaline uuendus

Serbia treenerite koolkond saabus Eestisse 2017. aasta keskel, kui Aleksandar Rogic asus FC Infoneti peatreeneriks. Tema töö jätkus FCI Levadias, kus selle võttis 2020. aasta sügisel üle Marko Savic, kelle asendajaks mullu suvel sai praegune Paide peatreener Ivan Stojkovic. Kõiki neid kolme on ühendanud väga selge veendumus, et edu tuleb läbi pallivaldamise.

"Me kaitseme läbi palli enda käes hoidmise, sest kui pall on meie valduses, siis ei saa vastane meile väravat lüüa," on printsiip, mida erinevates sõnastustes on kuulnud nii Rogici, Savici kui ka Stojkovici suust. Konkreetsed moodused selle põhimõtte rakendamiseks on antud kolme treeneri lõikes muidugi erinenud.

Savic otsustas ühes oma esimeses kohtumises kasutada Pep Guardiola poolt Müncheni Bayernis kuulsaks tehtud võtet, mis seisnes äärekaitsjate keskväljale liigutamises, et niimoodi mängu avamise võimalusi mitmekesistada. Tänases mängus jäljendas Stojkovic Guardiola uuemat võtet Manchester City'st – üks äärekaitsja (Guardiola näitel John Stones) ründefaasis keskväljale.

Kui Paide esimestel minutitel rünnakuid üles võtma hakkas, tehti seda kolmese kaitseliiniga, kus keskmiseks meheks Deninho Muringen, kelle vasakul käel Joseph Saliste ja paremal Abdul Razak Yusif. Paremkaitsja Karl Mööl oli liikunud keskväljale Dominique Simoni kõrvale. Sergei Mošnikov ja Andre Frolov oli ülemised toetuspunktid ja edurivi kolmekesi kaugemal.

Mööli roll polnud küll üks-ühele võrreldav Man City kolmiktriumfi vormistamises olulist osa etendanud Stonesi omaga Inglismaa tippklubis. Suures plaanis võib öelda, et Mööl mängis seda kohta veidi alalhoidlikumalt kui on kombeks Stonesil. Samas kohati ei nihkunud Mööl ka kaitsefaasis oma tavapärasele kohale tagasi, vaid jätkas ülevalpool.

Aga ikkagi – Stojkovic rakendas olulise taktikalise uuenduse Paide selle hooaja vast kaalukaimaks kohtumiseks. Muuseas, täpselt sama tegi nädala eest ka Levadia peatreener Curro Torres, kui liigutas seni terve hooaja keskkaitses mänginud Rasmus Peetsoni poolkaitseliini.

Kas Stojkovici tänane taktikaline uuendus toimis? Pigem jah, sest pallivaldamisega olid Paidel asjad võrreldes esimese mänguga oluliselt paremad. Lisasihtpunkt, mida Mööl kaitsjatele söödumängus pakkus, võimaldas moodustada kolmnurki, mille abil palli ülespoole viia. Aga suures plaanis oli ju tulemuseks kaotus. Seega konkreetset tolku polnud.

3. Agyepongi kahetsusväärne väljavahetamine

Kuu aega tagasi Paidega liitunud endine Ghana koondislane Thomas Agyepong hõivas põhikoosseisus avamängus rangluu murdnud Robi Saarmast tühjaks jäänud koha. Ääreründaja tegi tubli esituse, olles Paide mängijatest kõige stabiilsem olukordade tekitaja. Ta küsis palli ja langetas seda omades tarku otsuseid.

Agyepong jättis täna mulje, et ta on mängumees, kellega Paide on täkkesse pannud. Kui kodumeeskond normaalaja viimasel viiel minutil rünnakul aktiviseerus, tekkisid olukorrad just läbi Agyepongi. Seega oli üllatav, kui 90+1. minutil ghanalane pingile võeti. Hiljem selgus, et Agyepong oli ise vahetust küsinud.