Luup peale | Meistrite liiga käis Florale üle jõu, Rakow pani klassivahe selgelt maksma (20)

2014 tuli Henrik Ojamaa Varssavi Legia ridades Poola meistriks. Nüüd proovis FC Flora ridades praegust Poola meistrit Czestochowa Rakowit üle mängida. Rohevalgetel jäi jõudu väheks, kahe mängu kokkuvõttes saadi selge 0:4 kaotus. Foto: Brit Maria Tael

Valitseva Eesti meistermeeskonna FC Flora teekond Meistrite liigas lõppes sedapuhku esimesel tõkkel, sest Czestochowa Rakow pani klassivahe selgelt maksma. Avamängu 1:0 võitnud Poola tšempion oli Tallinnas parem 3:0 ja pääses teise eelringi.

Floral tuleb tänavust eurohooaega jätkata Konverentsiliigas. Kui Meistrite liiga raames loosiõnne polnud, sest Rakow oli viiest võimalikust vastasest kõige keerulisem, siis nõrgemas eurosarjas seda jällegi jagus. Seal vabastas loos Flora teisest eelringist ehk et Eesti meistrit ootab nüüd kolmenädalane paus ja euromängudega jätkatakse 10. augustil.

Flora ei tulnud korduskohtumisele lootusetus seisus. Raskes küll, aga varianti oli võimalik näha. Selle jaoks pidanuks aga esitus olema väga hea nii kaitses kui ka rünnakul. Flora ei õnnestunud täna kummaski väljaku otsas, sest enda poolšansid jäid väravateks löömata, aga vastase pidurdamisega jäädi tegelikult suurde hätta juba 0:0 lõppenud esimesel poolajal.

Vaheaja järel saabunud Rakowi väravad polnud selles plaanis üllatavad. Tolle hetkeni elus püsinud Flora lootus tõenäosusteooria uppi keeramisest hukkus. 3204 A. Le Coq Arenale kogunenud pealtvaatajast said rõõmuemotsiooni kätte vaid paarsada poolakat, kes ergutasid lõpusirgel Rakowit paljaste ülakehade ja lakkamatu laulukooriga.

***

Rakow alustas tuliselt. 5. minutil lendas Bartosz Nowaki löök rikošeti abil napilt Flora väravast mööda ja järgnenud nurgalöögi puhul pidi Evert Grünvald tegema oma esimese, aga kaugeltki mitte viimase tõrje esimesel poolajal.

12. minutil näitas esimest korda hambaid ka Flora, kui Konstantin Vassiljev leidis perfektse palliga paremalt äärelt spurtinud Danil Kuraksini, kes konksutas Milan Rundici käpuli, lõikas sisse ja andis karistusala joone pealt tuld. Vladan Kovacevic püüdis esimesse ristnurka teel olnud palli. 22. minutil oli Kuraksin taas aktsioonis, ent Rakowi kaitsjad said bloki ette.

25. minutil koukis Grünvald posti kõrvalt välja Ben Ledermani kauglöögi. 29. minutil nõelus Flora kokku oma esimese poolaja kauneima kombinatsiooni, kui Henrik Ojamaa ja Vassiljevi eeltöö järel sai Rauno Alliku värava lähedal palli ja konksutas end väravavahiala nurgast löögile. Stratos Svarnas sai aga jala vahele ja blokeeris.

Poolaja lõpus avanes aga Rakowil kolm väga head võimalust. 38. minutil pääses Rundic peaga vabalt nurgalööki äsama, aga Grünvald tegi joonel supertõrje. Minut hiljem hiilgas Flora väravavaht taas ja 43. minutil päästis kodumeeskonna väravalatt, millest Nowaki lähilöök platsile tagasi põrkas.

Evert Grünvald sekkus ja sekkus ja sekkus. Foto: Brit Maria Tael

0:0 vaheajaks polnud paha seis, aga paraku läks teise poolaja algusega täpselt samamoodi nagu nädal varem Czestochowas – see läks nässu ja vastane sai kiire värava. 47. minutil ei saanud Flora palli korralikult klaaritud ning Rakowi keskkaitsja Zoran Arsenic söötis suluseisu vältinud Lukasz Zwolinskile. Üks-üks olukorrast lõi ründaja Rakowi pingetest ja kahtlustest vabastanud värava.

52. minutil sai Zwolinski taas trahvikastist löögile, aga Grünvald püüdis alumisse nurka teel olnud palli. Ent selle duelli Zwolinski ikkagi ära otsustas. 59. minutil nägi ta paremal äärel suurt tühja ruumi ja andis sinna kauni palli. Esimesel poolajal arvukalt häid tsenderdusi andnud Fran Tudor läkitas Flora kastis järjekordse kvaliteetse palli ja võimsa spurdiga tagumisse posti jõudnud Zwolinski lõi selle mõnelt meetrilt Rakowi 2:0 väravaks.

62. minutil avanes samal duol väga soodne võimalus lüüa ka Rakowi kolmas värav, aga Flora õnneks veeres Tudori pealelöök napilt mööda. Vaheajal valitsenud lootus, et Flora hoiab Rakowit veel vähemalt veerand tundi kuival, mille järel hakkavad Poola meistri hinges maad võtma ärevus ja kahtluseuss, olid Zwolinski väravatega purustatud.

Rakow pani klassivahe maksma. 65. minutil tegi Grünvald järjekordse väga hea tõrje, kui sai jala vahele Jean Carlose lähilöögile. Flora ei loobunud vastupanust, vaid võttis riske, mille mitte realiseerumisel avanesid Rakowile lubavad kontrarünnakud, mis andsid paaril puhulk võimaluse säramiseks Grünvaldile.

81. minutil jäi ta peale üks-üks olukorras vahetusest sekkunud 1,5 miljoni euro mehe John Yeboahiga ning tegi seejärel kauni tõrje ka järgnenud nurgalöögi puhul. Aga 85. minutil sai Rakow olukorras, kus Märten Kuusk oli vastase kasti juures survet tegemas, taas kontrasse, mille lõpetas Giannis Papanikolaou kaunis löök ristnurka. Soccernet.ee tähelepanekud:

Põhjust juubeldamiseks jagus, sest Rakow sai võõrsil kirja 3:0 võidu. Foto: Brit Maria Tael

1. Meistrite liiga käis Florale üle jõu

Kui Flora kaks aastat tagasi Konverentsiliiga alagrupiturniirile jõudis, oli Eestis seninägematu saavutuse aluseks eelmiste hooaegadega klubile kätte võideldud koefitsient, mis tõstis Flora Meistrite liiga esimeses eelringis asetatud klubide sekka. Loos tõi vastaseks Malta klubi Hiberniani, kellest saadi kodus jagu 2:0 ja võõrsil 3:0.

Selge ja kindel võit tagas vähemalt kolm katset alagrupiturniirile jõudmiseks. Esimesed kaks läksid untsu, aga kolmas Shamrock Roversi vastu mitte. Tänavu oli Floral täpselt samamoodi asetatud klubi staatus, aga loos tõi vastaseks Poola meistri, kelle vastu olid selged autsaiderid. Tulemus oli ootuspärane, üllatust ei sündinud.

Aga Meistrite liiga ongi kõige halastamatum eurosari. Siin tulevad vastaseks ainult klubid, kes on ise samuti meistrid ehk harjunud võitma ja saavutama. Vahel võib juhtuda, et loos annab mõnusama vastase, aga see on erand, mitte reegel. Meistrite liigas edu saavutamine nõuab eneseületust, milleks Flora praegu võimeline polnud.

Järgmine lävend on juba mõnevõrra madalam. Ka Konverentsiliiga kolmandas eelringis, kus Flora augustis oma eurohooaega jätkab, on vastaseks mõni Euroopa meisterklubi, ent sarnaselt Florale on tegu esimeses eelringis konkurentsist pudenenud tiimiga.

Flora kukkus Konverentsiliigasse. Foto: Brit Maria Tael

2. Milles ikkagi klassivahe avaldus?

Klassivahest oli juttu nii nädalataguse avamängu eel ja järel kui ka esmaspäeval Tallinnas. Arusaadav, sest kui Poola paiknes käivitunud hooaja eel eurosarjades näidatud tulemuste põhjal koostatavas UEFA edetabelis 24., siis Eesti 47. kohal, mis viitab, et Ekstraklasa ja Premium liiga vahel on päris palju ruumi.

Mõned asjad on väljendatavad numbriliselt. Näiteks Rakowi eelarve on Flora omast ligi viis korda suurem (16,5 vs 3,5 miljonit) ja Poola klubil oli võimalik eurohooaja eel soetada 1,5 miljoni euro eest John Yeboah, kes kummaski mängus põhikoosseisu ei kuulunud.

Jalgpallis ei määra raha kõike, aga ikkagi päris palju. Vahel suudab paberil nõrgem meeskond klassivahe võistkondlikkuse abil kinni nõeluda. Flora seda ei suutnud, sest otsustavatel momentidel jäädi individuaalses meisterlikkuses vastasele selgelt alla.

Sten Reinkort avamängus oma superšanssi ära ei löönud ja Flora mängijate ülejäänud pealelöögid Rakowi väravavahilt Vladan Kovacevicilt võimatut ei nõudnud. Kui Floral jättis viimase või eelviimase söödu kvaliteet sageli soovida, siis Rakow mängis end Flora liinidest kindlate söötudega päris sageli läbi.

Poola klubi tsenderdused olid teravamad ja ründajad tugevamad. Kogu selle Rakowi pakutud jalgpallikvaliteedi akumuleerumine tähendas, et Flora vajus selle surve all lõpuks nii lössi, et tekkisid augud, mille vastane ära kasutas. Grünvald tõrjus palju, aga mitte kõike.

Peatreener Jürgen Henn sõnastas klassivahe pärast mängu nii: "See avaldus, kui pidime end avama. Kui mängisime kõrgemalt ja olime rohkem laiali, tekkis vastasel ruumi üks-üks olukordadeks, kus nende tehniline võimekus ja kiirus välja tulid."

Rauno Alliku rügas algusest lõpuni, kuid vastase väravalukk jäigi lahti muukimata. Foto: Brit Maria Tael

3. Flora parim – Evert Grünvald

Teist kohtumist järjest võis 22-aastane väravavaht lahkuda väljakult sirge seljaga, sest tema taha ei jäänud mitte midagi, vaid vastupidi. Grünvaldi esimese poolaja tõrjed olid suurepärased ja kuigi teisel löödi ta selja taha kolm palli, jõudis ta ka siis veel mitu korralikku tõrjet teha.

Poola ajakirjanikud hakkasid igatahes pressikonverentsil uurima, kas Grünvald võib peagi võtta ette sama tee, mis Flora kaks eelmist esiväravavahti Matvei Igonen ja Karl-Romet Nõmm kes suundusid vastavalt üle-eelmisel ja eelmisel talvel Poola esiliigasse.

18. juulil kell 20.00 A. Le Coq Arenal

Tallinna FC Flora - Czestochowa Rakow  0:3 (0:0) - kahe mängu kokkuvõttes võitis Rakow  0:4