Luup peale | Kuressaare ärkas liiga hilja, karistuseks elu ja surma peale mängud Maarduga (galerii!) (0)

FC Kuressaare mängijad lahkusid väljakult pettununa - hooaeg jätkub ja Premium liiga staatust tuleb kaitsta üleminekumängudel. Foto: Brit Maria Tael

Tallinna Legion tegi oma töö ära ja sai võõrsil Narva Transist jagu. See mängis FC Kuressaarele kätte sobivad kaardid, sest kõik oli nende enda kätes. Tuli vaid jagu saada juba Esiliigasse kukkunud Tallinna Kalevist. Aga ei saadud.

Sportland Arenal tehtud 1:1 viik tähendab, et Kuressaare hooaeg jätkub, sest Premium liiga staatust tuleb nüüd kaitsta üleminekumängudel, kus vastaseks Maardu Linnameeskond. Saarlaste pettumus oli ilmne ja pettumuse valmistajateks nad ise, riietusruumi samuti noruspäi ja vaikides. Väga soodne võimalus selle hooajaga sotid selgeks teha oli käest lastud.

Kohtumise esimene märkimisväärne sündmus leidis aset 23. minutil, kui Silver Alex Kelder pääses karistusalas proovima, aga üle puusa ja üle pea sooritatud pealelöök läks üle värava. Kuus minutit hiljem tegi Karl Andre Vallner oma avapoolaja ainsa tõrje, kui tõi altnurgast ära Mattias Männilaane osava pealelöögi.

Teisel poolajal mängu kvaliteet ei tõusnud. Endiselt tegid mõlemad meeskonnad rohkesti praaki ja ladusat jalgpalli väljakul ei näinud. Võitlust ja võitluslikkust, tõsi küll, jagus, aga resultaati sel pusimisel ei kippunud olema. Skoor avati 61. minutil, kui Kuressaare kaitsjad suhtusid ükskõiksusega Hannes Anieri tsenderdusse, mis võimaldas Murad Velijevil nende vahelt läbi pugeda ja pall väravasse koksata.

Kaotusseisu jäämine äratas ka Kuressaare. Esmalt püüdis Vallner Märten Pajunurme kauglöögi, aga 71. minutil jõudsid saarlased sihile, kui Michael Schjönning-Larsen vasakult äärelt läbi murdis ja palli värava ette virutas, kus Männilaan sellel puusa vahele sai. Mida edasi, seda vägevamaks Kuressaare surve paisus. Kalev ei olnud aga valmis alla andma, vaid ihkas Premium liigast ära minna püstipäi, mitte kaotajatena.

Mõlemad osapooled võtsid soovitud tulemuse saavutamiseks appi kõikvõimalikud trikid, nii lubatud kui ka keelatud. 88. minutil jäi Kalev vähemusse, kui karistuslöögi lahtimängimise takistamise eest sai Anier teise kollase.

Jalgpalli kirjutamata reegel, et väravat täie jõuga püüdval võistkonnal üks šanss ikka tekib, pidas paika ka seekord. 90+2. minutil leidis Kalevi karistusalas aset kõvem tramburai, mille tulemusel sai Ranon Kriisa kaheksalt meetrilt löögile, aga virutas napilt mööda. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Saarlane osutus täna tuimavõitu elukaks

Meistrivõistluste viimased voorud on ühes aspektis samasugused nii Eestis, Inglismaal, Belizes kui ka Vanuatul – lisaks enda kohtumise mängimisele tuleb silma peal hoida ja vajadusel reageerida paralleelselt peetavates kohtumistes juhtuvale.

Kuressaare teadis enne mängu, et 9. kohast pääsevad nad vaid siis, kui alistavad ise Kalevi ning Tallinna Legion saab samal ajal võõrsil jagu Narva Transist. Arvestades, et vaheajal oli Legion 2:0 juhtimas, pidanuks olema loodud kõik eeldused Kuressaare äratamiseks.

Tegelikkuses tekkis pakilisus Kuressaare mängu aga alles pärast kaotusseisu jäämist. Tõeline emotsioon tuli aga sinna pärast Männilaane 1:1 väravat. Suutnuks Kuressaare, kellel polnud ju midagi kaotada, sest selja tagant keegi ei ohustanud, mängida esimest poolaega nii nagu viimast 20 minutit, saaduks vajalik tulemus ilmselt kätte. Aga saarlane osutus täna tuimavõitu elukaks.

2. Ajalooline mäng

Kohtumist teenindasid kolm FIFA kategooriaga kohtunikku. Brigaadi juhtis Reelika Turi, kelle assistendid olid Karolin Kaivoja ja Anni Rahula. See oli esimene kord Eesti meeste meistrivõistluste kõrgliiga ajaloos, kui mängu teenindasid kolm naiskohtunikku.

Reeglina tähendavad ebatavalised määramised (näiteks neljast FIFA kategooriaga kohtunikust koosnev brigaad meeste Esiliiga mängul), et valmistutakse rahvusvaheliseks määramiseks. Ilmselt oli see nii ka täna.

Naiste EM-valikmängudel, mis praegu käimas, on teisipäeval hõivatud ainult Kaivoja, kes on Ukraina – Montenegro kohtumisel abikohtunikuks brigaadis, mille ülejäänud liikmed taanlannad. 9., 10., 15. ja 16. detsembril mängitakse aga naiste Meistrite liiga 1/16-finaalide kohtumisi. Poleks üldse üllatav, kui tänast mängu teenindanud brigaad ka seal tegevuses oleks.

3. Mängu parim – Marek Kaljumäe

Kuigi teisipäeval Narvas peetud kohtumise võistluskeelu tõttu vahele jätnud Dominik Ivkic oli Kalevi koosseisus tagasi, jätkas kapten Marek Kaljumäe tegutsemist keskkaitsjana, kus ta oli mänginud ka 29. voorus. Ivkici roll oli keskväljal Kuressaare rünnakuid lõhkuda. Kui sloveeni esituse võib liigitada normaalseks, siis Kaljumäe oma heaks. Ta juhtis kaitseliini, lõi klaariks arvukalt Kuressaare tsenderdusi ja tegi igal muul moel küpsele mängijale omase kindla partii.