Luup peale | Karu-ramm ja tormituuled lükkasid Kalju kõikuma, aga mitte kummuli (galerii!) (6)

Pärnu Vaprus surus tormituulte toel Nõmme Kalju kõikuma, kuid kohtumise viimase puutega löödud viigivärav päästis nõmmekad esinelikust väljakukkumisest.

Avapoolajal puhusid tormituuled TNTK staadionil Kalju värava suunas, aga üldine mängupilt oli võrdne ning ohtlikumad olukorrad leidsid aset hoopis Vapruse värava ees. 15. minutil pääses Artjom Dmitrijev nurgalöögi järel peaga löögile, kuid saatis palli üle värava.

28. minutil pääses Dmitrijev taas nurgalöögi järel ohtlikult löögile, seekord jalaga. Kollasärgid blokeerisid tema ürituse ja Kalju nõudis penaltit, kuid kohtunikud käega blokeerimist ei tuvastanud. Veidi hiljem põrkas pall Vapruse keskkaitsja Uku Kõrre peapuutest vastu tema enda kätt, aga sedagi ei hinnanud kohtunikud penaltivääriliseks. Alex Matthias Tamm põrutas seejärel healt löögikohalt palli väravast mööda.

Hea võimalus avanes ka Olivier Rommensil, kuid tema löök 13 meetrilt jäi pehmeks ja langes Ott Nõmme saagiks. Paar minutit hiljem tuli Vaprus ohtlikult vastu ning Enrico Veensalu mängiti löögile, misjärel põrkas pall Maksim Podholjuzini käe kaudu üle otsajoone. VAR kutsus peakohtunik Kristo Tohveri ekraani juurde ja too soostus kiiresti, et Podholjuzini käepuude oli penaltivääriline. Henri Välja realiseeris penalti 39. minutil kindla löögiga - 0:1!

Teisel poolajal üritas Kalju tempot üles ajada ja Vaprus seda omakorda maha suruda. Periooditi sai Kalju sellega hakkama ning sooritas teisel poolajal suure hulga pealelööke, kuid enamjaolt sai Vaprus oma tahtmise ning valdav enamus nõmmekate üritustest ei kujunenud väga ohtlikuks.

53. minutil pillas Nõmm tsenderduse ja Igor Subbotin proovis seda nullnurga alt kohe väravasse virutada, aga tabas küljevõrku. 58. minutil keerutas Subbotin karistuslöögist ristnurga suunas, aga Nõmme pantrihüpe tõrjus palli üle lati. 61. minutil jõudsid nõmmekad veelgi lähemale, kui värskelt vahetusest sekkunud Zyen Jones võitis trahvikasti nurga juurest karistuslöögi ja kõmmutas sealt ise palli vastu latti.

Seejärel Kalju surve jällegi vaibus ning tõsisemalt hakati Vapruse väravat uuesti ohustama alles lisaminutitel, mida anti viis, aga mängiti lõpuks seitse. Kõigepealt pööras Pavel Marini tsenderdus tagumise posti suunas, aga meetri jagu mööda. Seejärel tõmbas Promise David Tamme söödu järel palli kannaga värava peale, aga otse Nõmme sülle. Lõpuks sai kodumeeskond siiski oma tahtmise, kui Giannis Tsivelekidis suunas Nikita Komissarovi karistuslöögi peaga tagumise posti kõrvale - 1:1! See jäigi kohtumise viimaseks pallipuuteks. Soccernet.ee tähelepanekud:

140 pealtvaatajat trotsisid ilmaolusid. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

1. Kolmas jõud väljakul

Premium liiga maratonpäev (neli kohtumist järgemööda) sattus päevale, mil Eestit räsivad tormituuled. TNTK staadion on igast küljest tuultele avatud, nii et pealtvaatajate jaoks ei olnud tegemist kaugeltki ideaalsete oludega. Tribüünidelt loeti lõpuks kokku vaid 140 ilma trotsivat pealtvaatajat, mis sedavõrd olulise kohtumise kohta on mõistagi nutune tulemus, kuid konteksti arvestades igati arusaadav.

Tuul ei seganud aga mitte ainult pealtvaatajaid. Juba avavile eel võis tunnistada, kuidas tuul tahtis ära viia kommentaatoritelki, segas kohtuniku mündiviset ja sundis operaatorid kaamerate taga kõikuma.

Mõistagi ei pääsenud tuule mõjudest ka peategelased ehk mängijad väljakul. Mängutempo ja -ilu mõttes oli tuul väga selgelt segavaks faktoriks. Lihtsad söödud kippusid jala alt läbi minema, iga pikem sööt leidis end tuule meelevallast.

Avapoolajal kangutas tuul kõrgeid palle jõuliselt Kalju värava suunas. Teiselgi poolajal häiris see eelkõige nõmmekaid, sedapuhku ründetegevust, viies sööte pikaks ja painutades tsenderdusi ootamatutes suundades. Olud on küll alati mõlema meeskonna jaoks samasugused, aga kuna ekstreemsed olud muudavad eriti keeruliseks just väravate löömise, siis võib öelda, et tormituuled sobisid seekord pigem Vaprusele, kes rahuldus enamuse mänguajast kaitsmisega.

2. Üllatusmees Vapruse rünnakul

Vapruse algkoosseisus oli üks suur üllatus, kui rünnakul võttis koha sisse 18-aastane Markus Miiter, kel oli kogu eelneva hooaja jooksul kirjas üksainus mänguminut Premium liigas.

Pärnakate esiründaja Kevin Kauber sai teatavasti eelmises voorus vigastada, aga teadmata põhjustel jäi esmalt pingile ka esimene varuvariant Ronaldo Tiismaa näol. Kolmandaks sel hooajal Vapruse tipurünnet mehitanud meheks on Kristjan Kask, kuid tema pidi Magnus Villota vigastuse tõttu lappima keskkaitset.

Nii langes peatreener Igor Prinsi valik Miiterile, kelle algkoosseisudebüüt kestis 69 minutit, enne kui Tiismaa vahetusest tema asemele toodi. Palliga sai noor ründaja minimaalselt toimetada, aga isukat pressingut tegi ta küll.

3. Hindamatu viigivärav

Giannis Tsivelekidise seitsmenda lisaminuti värav ei olnud päris esimene kord, kui Kalju sel hooajal lõpuminutitel midagi päästis. 13. augustil päästis Alex Matthias Tamme seitsmenda lisaminuti penalti neile samamoodi 1:1 viigipunkti Tartust.

Ent Tammeka näol ei olnud tegemist Kalju otsese konkurendiga liigatabelis, mistõttu maitseb seekordne punkt veel magusamalt. Ning küsimus ei ole vaid emotsionaalses maigus, vaid viigi ja kaotuse vahe oli seekord ka tabeliseisu jaoks äärmiselt suur. Viik jättis Kalju esinelikusse sisse ja hoidis Vapruse enda seljataga, olgugi et nad jätkavad võrdsete punktide peal. Viik säilitas Kalju jaoks omavaheliste mängude paremuse, vastasel juhul oleks Vaprus selle saldo tasakaalustanud.

Niisiis jäi Kaljule võitluses esinelikukoha ehk eurosarjapääsme nimel Vapruse ees märkimisväärne eelis. Kaotus jätnuks nad aga viis vooru enne hooaja lõppu kriitilisse olukorda. Pole sugugi võimatu, et see värav võib osutuda lõpuks otsustavaks, tagades klubile eurosarjapääsme ja sellega kaasnevad sajad tuhanded eurod.

Ott Nõmm. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

4.  Mängu parim - Ott Nõmm

Kohtumise viimane löök jäi küll võtmata, kuid enne seda kogunes Nõmme arvele viis tõrjet, millest mitu nõudsid meisterlikku sekkumist ja keeruliste ilmaoludega arvestamist. Õnnetust lõpust hoolimata püsib Vaprus suures mängus ning väravavaht on üks esimesi mehi, keda selle eest tänada tuleb.