Luup peale | Kahel järjestikusel rünnakul skoorinud Tammeka keeras Kalevi ees Premium liiga ukse lukku (galerii!) (0)

Tartu Tammekal kulus Premium liiga kahe üleminekumängu peale rohkem kui 120 minutit, et Tallinna Kalevi kaitse lahti muukida, kuid siis skoorisid tartlased kahel järjestikusel rünnakul ning saavutasid lõpuks kindla 3:0 võidu.

Esimese värava lõi 33. minutil Tristan Koskor. Ta võttis Artur Uljanovi söödu õhust maha, pööras end karistusala joone juurest löögile ning saatis terava palli alla nurka.

Kohe pärast keskpunktist palli mängupanekut ja tagasi puurivaht Daniil Koroljovini viimist tabas Kalevit teine hoop järjest. Koroljov andis riskantse söödu keskväljale Kristofer Käidi suunas, kui Käidi selja tagant astus otsustavalt välja Patrick Genro Veelma, kes tegi vaheltlõike ning tõstis mänguvahendi üle vastutulnud Koroljovi tühja võrku - 2:0.

Lõppseisu vormistas Tammeka 87. minutil. Koskor tsenderdas vasturünnakul vasakult äärelt ning Uljanov skooris peaga. Koroljovil õnnestus peaaegu tõrjuda, kuid pall käis siiski üle väravajoone.

Tammeka saab tuleval aastal mängida kõrgliigas 18. hooaega järjest. Eelmisel hooajal Premium liigast välja langenud Kalev sai tänavu Esiliigas vaid ühe kaotuse, aga kuna tallinlastel ei õnnestunud viimases voorus Maardu Linnameeskonda murda ega ka üleminekumängudel tartlasi üllatada, siis tuleb Esiliigas jätkata.

Kummaski üleminekumängus ei saanud Kalevit vigastuse tõttu aidata kahekordne Soome meister Ats Purje, kellest tunti ründefaasis nullile jäädes puudust.

Väljak oli täna Tartus tunduvalt parem kui eelmisel laupäeval Tallinnas, kus triigiti 0:0 viiki. Õhutemperatuur oli tänase kohtumise ajal küll miinus kaheksa, aga tänu altküttele mõõdeti enne mängu pinnasetemperatuuriks 11,6 plusskraadi. Tähelepanekuid mängust:

1. Andersonil vedas, et ei saanud punast kaarti

Hoopis teistsuguseks oleksid asjad võinud kujuneda siis, kui Tammeka keskväljamees Kevin Anderson oleks saanud juba 10. minutil punase kaardi. Anderson lendas kõrge jalaga Ramol Sillamaale näopiirkonda ja kalevlased nõudsid eemaldamist, aga poolkaitsja pääses kollase kaardiga.

29. minutil pidas Juri Frischer Andersonile tõsisemat sorti loengu, kuna viimane tegi õhuvõitluses Alger Džumadili vastu uue vea. Kaardid jäid siiski taskusse. "Oranžis" tsoonis Anderson vajas avapoolaja lõpus tohterdamist ja vahetati vaheajal välja, seega teisel kolmveerandtunnil teda eemaldamine enam ei ähvardanud.

2. Kalevi esimest pealelööki oodati 41. minutini

Esimest poolaega domineeris Tammeka täielikult. Esimese 30 minuti jooksul tegid tartlased mitu väga ohtlikku tsenderdust ning 24. minutil pääses Uljanov pärast Taijo Teniste head eeltööd karistusalast kenasti löögile, Koroljov tõrjus esiposti äärest.

Kalev jõudis oma esimese pealelöögini alles 41. minutil, kui Džumadil virutas kaugelt palli taevastesse kõrgustesse. Selles vastasseisus saigi kõige määravamaks kordusmatši esimene poolaeg.

Teise poolaja alguses tekitas Tammeka taas mitu ohtlikku momenti. Daniil Sõtšugovi eksimusest pääses Koskor 53. minutil Koroljoviga silmitsi. Ründaja lükkas palli juba puurivahist mööda ja lõi tühja värava suunas, kuid löök jäi pehmeks ja Tanel Tamberg jõudis vahele.

Seejärel aga mängupilt muutus. Kalev hakkas kohati domineerima ning suutis ka ise tekitada häid momente. Nendest parim tekkis 56. minutil, kui kapten Kaspar Laur pääses Džumadili kornerist akrobaatiliselt jalaga löögile ja teine kapten Karl Johan Pechter tõrjus.

Lõpus nihutas Kalev pikakasvulise keskkaitsja Lauri rünnakule, aga sihile viis 87. minutil hoopis Tammeka vasturünnak ning kolmas värav tegi asjad selgeks. Kuigi võõrsilväravate reegel oleks viigiga edasi viinud Kalevi, siis viigist jäi tänane kohtumine lõppkokkuvõttes kaugele. Ühtki lisaminutit ei hakanud Frischer määrama.

3. Kalašnikovsi tööd tuleb kiita

Üleminekumängudel oma endise koduklubi alistanud Tammeka peatreener Kalašnikovs sai praeguse töökoha septembri alguses, kui tartlased asusid Premium liiga tabeli põhjas ning polnud teinud ühtki nullimängu.

Mitmed Kalašnikovsi käigud võisid tunduda veidrad (ta katsetas mängijaid ebatavalistel positsioonidel, läks paari kohtumist mängima duubelrivistusega ning tegi kahes üleminekumängus kokku vaid ühe vahetuse), aga spordis on tõe kriteeriumiks tulemused. Hooaja viimasest üheksast kohtumisest (kuus Premium liiga matši, kaks üleminekumängu, üks karikamäng) teenis Tammeka kuus võitu, ühe viigi ja kaks kaotust (mõlemas kaotusmängus kasutati teadlikult nõrgendatud koosseisu) ning koguni viis nullimängu. Läti spetsialist pööras hooaja varasemate kuudega võrreldes tulemused kõvasti paremaks ja rohkemat oleks olnud temalt keeruline nõuda.

4. Mängu parim - Tristan Koskor

Koskor lõi individuaalse meisterlikkuse abil mängu kõige olulisema värava ning andis viimasele tabamusele resultatiivse söödu. Ta tekitas äärtele liikudes seal pidevalt teravusi.