Luup peale | Imelised Sinisärgid võitlesid 0:2 kaotusseisust välja viigi, Kubassova hiilgas võõras rollis (0)

Vahetusest sekkunud Katrin Kirpu (number 2) lõi oma kohtumise esimese puutega 2:2 viigivärava. Foto: Liisi Troska / Jalgpall.ee

Eesti naiste koondis jäi maavõistlusmängus Türgi vastu 0:2 kaotusseisu, kuid sellest polnud hullu - lõpuvile kõlades ilutses tablool 2:2, nii võistkond kui tribüünil kaasa elanud 322 pealtvaatajat olid tulemuse üle ülimalt õnnelikud.

Reedel 0:3 kaotusega leppima pidanud Sinisärgid olid kordusmänguks selgelt paremini valmis. Kui eelmine kord alustati väga kahvatult ning tantsiti türklannade pilli järgi, siis sel korral oli pilt teine. Selle asemel, et mäng ainult Karina Korgi värava ees käiks, näitas Eesti teravust. Juba teisel minutil teeniti korner ning neli minutit hiljem oldi taas vastase karistusalas. Seevastu eelmine matš näidati esimest korda elumärke 13. minutil.

Aga Türgi ei maganud. Seitsmendal minutil pääses Yagmur Uraz trahvikastis vabalt löögile, kui astus Inna Kiss-Zlidnise tagant vabasse tsooni. Külaliste kahjuks oli Kork ilusti ees ja hiilgas jalatõrjega.

Kolm minutit hiljem kirjutasid eestlannad statistikasse oma esimese pealelöögi. Kristina Bannikova ja Getter Saar võitsid paremal äärel palli, pärast mida söötis viimane Lisette Tammikule. Flora ründaja mängis end vasaku jalaga löögile, kuid üritus jäi Türgi värava ohustamiseks liiga nõrgaks.

Mäng oli kiire ning käis üles-alla. 14. minutil tegi A-koondises neljandat matši pidanud keskkaitsja Rahel Repkin valearvestuse, mistõttu pääses Uraz jooksma. Ta lükkas palli vasakusse äärde Ilayda Civelekile, kelle madala tsenderduse klaaris värava eest Kiss-Zlidnis. Kolm minutit hiljem eksis sarnasel moel Maarja Saulep, järgnes Miray Cini üritus. Selle pareeris Kork.

Rubriik "türklannade ohtlikud võimalused" jätkus 25. minutil, mil Busem Seker toksas Civeleki söödu viielt meetrilt kõrge kaarega üle värava. 27. minutil andis Tammik ohutsoonis valesöödu, mis kulmineerus taas Türgi pealelöögiga. Sel korral summutas ürituse pallile ette jäänud Vlada Kubassova.

Kõigest minut hiljem avanes Eestil senise mängu parim šanss. Bannikova võitis parema küljejoone lähedal palli. Pärast kokkumängu Tammiku ja Saarega oli 32-aastane tegija taas aktsioonis. Ta otsis varianti karistusalasse, aga kaitsja rikošeti järel kukkus mänguvahend hoopis Tammikule. Florakas lajatas 20 meetrilt peale, ent lõi meetri jagu vasakust alanurgast mööda.

Selleks hetkeks sujus Eesti poolt vaadatuna kõik hästi. 32. minutil seis muutus. Palliga olnud Repkin oli ebalev. Ta otsis söötu ette poole, kuid liinid olid kinni. Selleks korraks Jessika Uleksini asemele toodud kaitsja sattus näiliselt paanikasse ja kaotas palli, mille järel pääses Ece Türkoglu vabalt Korgi värava poole jooksma. Olles uhkes üksilduses, sättis ta nahkkera kindlal meelel võrku - 0:1!

Türgi rünnaku kohta sobib vanasõna alguses ei saa vedama, pärast ei saa pidama. Kõigest kuus minutit hiljem saatis Elif Keskin paremalt äärelt madala tsenderduse värava ette. Uraz lasi palli targalt läbi, löögile pääses Busem Seker. Esimese katse peatas Kork suurepäraselt, aga rebound 'i rammis Seker siiski sisse - 0:2!

0:2 kaotusseis muutis niigi kõhklevalt tegutsenud eestlannad ebakindlamaks ... Seda vaid mõneks ajaks. 44. minutil alustas Sinisärkide rünnakut Tammik, kes traavis keskväljal vastaste vahelt vabasse ruumi ning jätkas Saarele. Ründaja mängis omakorda Bannikovale, kes jättis esimese puutega vasakust tiivast tõusnud Lillemäele. 22-aastane ääreründaja riputas täpse tsenderduse värava ette jõudnud Tammikule, florakas suunas palli akrobaatilise pealöögiga vasaku posti kõrvale - 1:2! See oli avavaatuse viimane olukord, hetk hiljem saabus vaheaeg.

Oli näha, et eestlannad tegid kahe mängu vahel vigade paranduse, sest kui reedel löödi neile 48. ja 52. minutil, siis sel korral oli olukord parem. Aga peaaegu oleks mäng läinud sama teed pidi - 50. minutil harutasid punasärgid sinise kaitsemüüri lahti. Birgül Sadikoglu sööt vabastas Cini, kelle löök oli terav, ent taas võttis Kork selle ära.

Eesti elas ehmatuse üle ning kolm minutit hiljem kollitati juba ise. Saar võitis keskväljal palli ja söötis selle liini taha liikunud Lillemäele. Varem väravasöödu kirja saanud pallur oli lähedal teisele, kui leidis sihtmärgi eest Bannikova. Tal oli tohutult ruumi ja aega, ent sellele vaatamata vedas tehnika alt - pall lendas üle värava.

65. minutil jäi Kiss-Zlidnis oma värava ees hätta Sadikogluga. Türklanna võitles viiekasti nurgast endale löögikoha ning virutas peale. Üritus oli tugev, aga mitte täpne ega kõige mõistlikum lahendus - pall maandus küljevõrgus, samal ajal laiutas tühja värava ees seisnud Seker küsivalt käsi.

Kaks minutit hiljem külvasid türklannad taas hirmu. Eesti väljaku poolel jooksid lahtise palli peale võidu Kiss-Zlidnis ja Sadikoglu. Tundus, et Sinisärkide kaptenil oli olukord kontrolli all, kuid Kork tuli ikkagi väravast välja ja põrkas vastasmängijaga kokku, pall jäi lahtiseks. Vasakkaitsja Kelly Rosen jõudis selleni esimesena, aga auti klaarimise asemel otsis ta omasid. Tulu see ei toonud - Rosen kaotas mänguvahendi Ebru Topcule, poolkaitsja lõi tühjast väravast üle.

Ka Türgi väravavaht mängis tulega. 83. minutil jõudis Yamani pikk sööt Tammikule, varem peaga skoorinud ründaja tahtis sama teha ka jalaga. 24-aastane pallur proovis circa 35 meetrilt paigutada palli üle puuriluku lati alla, ent löök polnud piisavalt tugev. See oli murdehetk, mis andis initsiatiivi Eestile.

Pisut hiljem ärandas Türgi keskkaitsjalt palli vahetusest sekkunud Liisa Merisalu. Sellele järgnes kolm Eesti nurgalööki, millest ükski ei lõppenud pealelöögiga. Aga kolmanda järel teenis Kubassova paremal äärel karistuslöögi. Pärast olukorda tegi Eesti kolm vahetust - platsilt lahkusid Kubassova, Kiss-Zlidnis ja Bannikova, nende asemele tulid Renate-Ly Mehevets, Eva-Maria Niit ja Katrin Kirpu.

Palli taga seisnud Tammik paigutas terava ja madala söödu värava ette, Yaman lasi selle enda jalge vahelt läbi. Lahtise pallini jõudis Kirpu, kelle esimene puude tõi väärtusliku viigivärava - 2:2!

Eesti imeline tagasitulek oleks 89. minutil saanud peaaegu õnnetu lõpu - Neslihan Demirdogen pääses Korgiga üks-ühele, kuid oli ebatäpne. Pärast seda jätkas Eesti teravalt ning otsis võidutabamust, aga ei leidnud. Sellele vaatamata ei saa olla kurb - 0:2 kaotusseisust välja võideldud viigil on küljes võidumaik. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Julge taktikaline lüke, mis andis Eestile tugeva lisakäigu

Eesti naiste koondis on Sirje Kapperi ja Anastassia Morkovkina käe all mänginud 4-4-2 formatsiooniga. Sel korral oli taktika teine - palliga mängides oli asetus 4-1-4-1. Kontrolliva poolkaitsja rolli täitis tipuründaja Vlada Kubassova, kes pole kunagi varem sellel positsioonil mänginud. "Eile trennis proovisime mind kuue peal ja treener ütles, et vajame sind seal," lausus Kubassova pärast mängu.

Kuigi roll oli 27-aastase ründaja jaoks täiesti uus, siis välja see ei paistnud. Üllatav otsus õigustas end täielikult. Kubassova oli vajalik lüli, kes sidus naiskonna mängu ning kui vastane tegi pressi, oli just tema see, kes suutis individuaalse meisterlikkuse pealt selle alt vabaneda. Tõsi, üheksandal minutil eksis ta ohtlikult sööduga, ent nagu öeldakse, siis tegijal juhtub.

Teisel poolajal oli Kubassovat kontrolliva poolkaitsja rollis vähem näha, aga sellel positsioonil ei saagi olla liialt silmapaistev. Sügisel algavaks Rahvuste liiga turniiriks on Eestil järjekordne käik juures, mis on tõenäoliselt vastase jaoks ootamatu.

2. Kubassova lubadus sai täidetud, kuid ebakindlusest pääsu polnud

Kubassova ütles pärast eelmist mängu, et 0:3 kaotus ja mängupilt ei läinud omavahel kokku. Toona ei saanud Eesti mängu sisse ning ründaja lubas, et võistkond on järgmiseks mänguks tempoga harjunud - ta ei valetanud.

Matši algus oli võrreldes reedega nagu öö ja päev - Eesti mängis palliga üpris kindlalt ning oli avavilest saadik terav. Kui eelmisel korral jäädi 11. minutil kaotusseisu ning teise poolaja alguses lõid vastased seitsme minuti jooksul kaks väravat, siis sel korral püsis puur vaheaja järel puhtana. Okei, ka nüüd lasti endale lühikese ajaga kaks lüüa, aga muutus oli selge.

Samas ebakindlus kummitas ikka. Tõsi, mitte nii palju kui eelmises kohtumises, kuid siiski. Seda näitab ka türklannade esimene värav, kus Repkin ei suutnud palliga piisavalt kiiresti tegutseda ning kaotas selle, loetud sekundid hiljem oli tablool 0:1. Sarnaseid prohmakaid - näiteks palli alt läbi jooksmised ja valearvestused - esines veel, kuid need ei maksnud kätte.

Lohutuseks võib aga öelda, et ka türklannad olid täna ebakindlad, eriti nende väravavaht. Hinnaliste eksimuste suhe jäi viiki, sest Eesti viigiväravas oli võib-olla et kõige suurem roll Yamanil, kes lasi palli ebaküpselt enda jalge vahelt läbi.

3. Üks puude, üks värav

Viigivärav ... Emotsioon, mis sellele järgnes, oli tugev. Värava autor Katrin Kirpu jooksis käed laiali vahetusmängijate poole. Aga miks? Sest kõigest 39 sekundit varem tuli ta just sealt - pingilt - platsile! Kui aga elimineerida aeg, mil pall polnud mängus, on värav veel pöörasem - mäng käis vaid kaks ja pool sekundit!

18-aastase HJK mängija jaoks oli tegu karjääri teise A-koondise matšiga ja esimese väravaga, milleks oli tarvis vaid ühte puudet. Tsiteerides klassikuid, siis pole paha!

4. Mängu parim - Lisette Tammik

Kuigi mängu parima tiitli võiks anda ka Kubassovale, Bannikovale, Korgile või Lillemäe, siis enim väärib seda Lisette Tammik. Esiteks lõi ta Eesti esimese värava, teiseks andis viigitabamusele väravasöödu. Lisaks sellele, mida näitab protokoll, mängis ta korduvalt kokku kaaslastega ning kui soodsat varianti polnud, triblas ise vastaste vahelt läbi.