Luup peale | Flora lõpetas Tammeka karikaunistuse, jättes samal ajal Kalju eurounistuse ellu (galerii!) (0)

Flora alistas Aleksandr Šapovalovi väravast Tammeka ja jõudis karikafinaali. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Tallinna Flora alistas võimalustevaeses Evald Tipneri karikavõistluste poolfinaalis Tartu Tammeka ja jõudis finaali, kus minnakse vastamisi Tabasalu või Narva Transiga.

Flora haaras kohe kontrolli mängu üle enda kätte, aga Tammeka jaoks olid asjad kuni 30. minutini korras. Kristo Hussar ja Konstantin Vassiljev kombineerisid paremal äärel, Hussar tsenderdas palli värava ette, kus Aleksandr Šapovalov lõi selle segamatult mõnelt meetrilt võrku - 1:0 Florale!

Esimese poolaja lõpus oli Flora lähedal eduseisu suurendamisele, kuid Tammeka väravavaht Richard Aland tõrjus 45+2. minutil Michael Lilanderi kauglöögi. Seega mindi 15-minutilisele puhkepausile Flora minimaalses eduseisus.

Teine poolaeg jätkus sealt, kust esimene jäi pooleli. Flora oli palliga domineerivam ja kohe poolaja alguses jõuti kaks korda ohtlikult löögile, kui Nikita Mihhailov ei saanud palli raamidesse ja Daniil Kuraksini löögi tõrjus Aland.

Mõned minutid hiljem kukkus Henrik Ojamaa Tammeka karistusalas ning mängu peakohtunik Karl Koppel määras esialgu Flora kasuks penalti ja näitas Tammeka kaitsjale Kevin Andersonile punast kaarti, aga VAR tühistas mõlemad suluseisu tõttu.

Sellele järgnes Tammeka esimene arvestatav võimalus, kui Tanel Tammik konksutas ennast 58. minutil Flora karistusalas kaitsjatest mööda ja tegi pealelöögi, mille Ingmar Krister Paplavskis tõrjus. Šapovalov oli omakorda kümme minutit hiljem lähedal oma teisele väravale, kuid tema löök üpris terava nurga alt lendas posti kõrvalt mööda.

Mida aeg edasi, seda rohkem hakkas Tammeka riskeerima, aga väga hea võimaluseni lõpuks ei jõutud. Dominic Laaneots pääses mõned korrad löögile, aga mitte resultatiivselt. Tema parim võimalus lõpetas Paplavskise süles, sest löök jäi pehmeks. Teisel pool väljakut säras Aland, kes tõrjus Sten Reinkorti löögi, misjärel lennutas Kuraksin palli üle värava. Mängu lõpus pääses ka Kevin Burov karistusalast löögile, aga selle blokeeris Flora kaitsja Märten Kuusk.

Kuigi teisel poolajal muutus mäng veidi lahtisemaks ja Flora vajus madalamale, siis rohkem skoori ei tehtud ja Flora astus 1:0 võiduga karikafinaali. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Viga? Kellele? Punane? Penalti? Suluseis?

Kristo Hussar ja Tanel Tammik põrkasid esimesel poolajal keskväljal kokku ning peakohtunik Karl Koppel määras karistuslöögi Tammeka kasuks. Kummaliseks teeb olukorra see, et VAR kontrollis, kas Tammik tegi tõsise ehk punase kaardi väärilise vea või mitte. VAR ei sekkunud ja mäng jätkus Tammeka (!) karistuslöögiga.

Daniil Kuraksini ja Tanel Tammiku võidujooks. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Tõenäoliselt kõigile, kes nägid olukorrast kordust, oli selge, et karistuslöögi oleks pidanud saama Flora, aga kuna VAR leidis, et Tammiku tehtud viga Hussari vastu polnud punase kaardi vääriline, siis jäi jõusse väljakul tehtud otsus ja seda muuta ei saanud.

Teisisõnu, peakohtunik eksis. Koppel oleks pidanud kohe määrama karistuslöögi Flora kasuks ja karistama Tammikut kollase (või punase) kaardiga. Kuna olukord oli piiripealne, siis arvatavasti poleks VAR kummagi kaardi puhul sekkunud ja kohtunikku ekraani juurde kutsunud.

Teine kõneainet pakkunud olukord juhtus teisel poolajal, kui Henrik Ojamaa kukkus Tammeka karistusalas võitluses Kevin Andersoniga, misjärel Koppel näitas penaltipunktile ja Andersonile punast kaarti.

Suluseisulipp oli aga püsti. Penalti ja punane kaart tühistati. VAR vaatas olukorra üle ja leidis, et Ojamaa oli suluseisus või ei suudetud korduste põhjal vastupidist tõestada ja jõusse jäi väljakul tehtud otsus.

2. Flora jättis Kalju eurounistuse ellu

Kui Flora oleks Tammekale kaotanud, oleks kustunud ka Nõmme Kalju eurounistus. Kuna Kalju lõpetas mulluse liigahooaja neljandana, langes karikasarjas konkurentsist kaheksandikfinaalis ning pudenenud on ka Levadia ja Paide Linnameeskond, peavad nõmmekad lootma, et karika võidab tänavu nende suur rivaal Flora, sest vastasel juhul jäävad nad eurokohast ilma.

Seega selgub Kalju eurosaatus 3. juunil karikafinaalis, kus nad ise ei osale. Kui võidab Flora, siis pääseb Kalju Konverentsiliigasse, aga kui võidab Tabasalu või Trans, siis jääb Kalju juba kolmandat aastat järjest Euroopast eemale.

3. Mängu parim - Kristo Hussar

Flora paremkaitsja oli aktiivne kogu mängu vältel ja põhjustas Tammeka vasakul äärel tegutsenud Tammikule korduvalt peavalu. Flora leidis Hussari kaudu rünnakul lisakäigu, mille abil Tammekat nõelata ja see õnnestus ideaalselt 30. minutil, kui Šapovalov realiseeris Hussari kvaliteetse tsenderduse väravaks.

10. mail kell 19.00 Sportland Arenal

Tallinna FC Flora - Tartu JK Tammeka 1:0 (1:0)
30. Aleksandr Šapovalov

Hoiatused: 24. Mihkel Järviste - 66. Mait Toom (väravavahtide treener), 90+2. Marti Pähn (peatreener)
Mänguolud: +17, päikesepaisteline ilm, kunstmuru heas seisukorras