Luup peale | Flora leidis Vapruse betooni valatud üheteistkümnest ühe mõra ja sellest piisas (galerii!) (0)

Sergei Zenjov lõi kohtumise ainsa värava. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

FC Flora väljasõidud kujunesid sel nädalal väga pingelisteks, aga nagu kolmapäeval Tartust, nii sõidetakse ka nüüd Pärnust koju napi võiduga. JK Vaprus murti maha tänu Sergei Zenjovi 64. minuti väravale.

Flora tuli peale tormilise survega ja jõudis mängu alguses kolm korda juhtväravale väga lähedale. 7. minutil ei ulatunud Rauno Alliku piisavalt hästi Henrik Ojamaa tsenderduseni, et see tagapostist tühja võrku koksata. 9. minutil ei suutnud Ojamaa ise Konstantin Vassiljevi nurgalöögist tulnud palli värava eest jalaga võrku suunata. 16. minutil hiilgas akrobaatilise sooritusega Zenjov, kes saatis palli pöördelt üle puusa tagumise posti suunas, aga Ott Nõmmel õnnestus see mööda lükata.

Vaprus pääses seejärel paremini mängu sisse ja väga häid väravavõimalusi ei avanenud tükk aega kummalgi. Kodumeeskonna avapoolaja parim šanss avanes vahetult enne poolajavilet, aga Kevin Kauber lõi Henri Välja tsenderduse järel kaheksalt meetrilt pallist mööda.

Teist poolaega alustas Vaprus samuti korralikult, aga mõne aja möödudes sai Flora siiski tugeva surve peale. Alliku pidanuks Magnus Villota vigastusest tekkinud arvulise ülekaalu ära kasutama, kuid Uku Kõrre suutis kaks korda järjest tema löögiüritused värava ees blokeerida.

Villota asemele saabus tema noorem vend Mathias, Flora surve aga jätkus. Kõrre jõudis 63. minutil veel Alliku pealöögi väravajoonelt ära tuua, ent järgmisel minutil võrk ikkagi sahises, kui Konstantin Vassiljevi nurgalöögi järel suunas Zenjov palli Villota nina alt esimese posti kõrvale - 0:1!

Vaprus ei olnud sellega sugugi murtud, vaid tõusis isukalt rünnakule. Kõige lähemale jõuti viigiväravale 70. minuti nurgalöögi järel, kui Ronaldo Tiismaa ürituse järel põrkas pall Robert Veeringu peanupu kaudu Flora värava suunas, aga nüüd oli Alliku ise meheks, kes palli väravajoonelt klaaris.

Teises väljakuotsas tegi Ojamaa 80. minutil hea eeltöö ja saatis tsenderduse tagumise posti juurde, kuid noorel ründajal Tony Varjundil jäi murdosasekund puudu, et see tühja võrku lükata.

Vapruse lootused said karmi hoobi 82. minutil, kui Kauber ja Kristo Hussar keskjoone juures õhuvõitluses pead kokku lõid. Flora kaitsjale näidati kollast kaarti, kuid Kauberil läks palju hullemini, sest tema lahkus väljakult kanderaamil ja lõpetas kiirabis. Seejuures olid pärnakate vahetused juba tehtud, nii et nad pidid jätkama arvulises vähemuses.

Henrik Ojamaa sai Joonas Silla vastu tehtud vigade eest kaks kollast kaarti. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Sellele vaatamata suutis Vaprus veel poolohtlikke momente tekitada ning ründas piisavalt ähvardavalt, et Ojamaa teenis Joonas Silla vastu tehtud vigade eest kaks kollast kaarti. Nii lõpetasid mõlemad meeskonnad lõpuks kümnekesi, kuid Vaprusel kuldset viigimomenti enam ei tekkinud. Selle asemel oli Varjundil 90+6. minutil kastis suurepärane võimalus mäng magama panna, aga noorel ründajal jäi otsustavusest puudu. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kevin Kauberi peavigastus

82. mänguminutil mängis Vapruse väravavaht Ott Nõmm pika palli ette ning äärel palli pärast võidelnud ründaja Kevin Kauber põrkas Flora kaitsja Kristo Hussariga peadpidi kokku. Mõlemad mehed jäid valusa kontakti järel murule lamama. Hussar tõusis minuti pärast ja nägi enda ees kollast kaarti.

Kauberil läks halvemini, kiiresti kutsuti talle kiirabi. Alles neli minutit pärast kokkupõrget toimetati ta ettevaatlikult kanderaamil väljakult minema, pea igaks juhuks fikseeritud asendis. Hiljem oli mängu taustal näha, kuidas Kauber kiirabiautosse toimetati, samal ajal kui Rannastaadioni publik tema nime skandeeris.

Vapruse esiründaja karjäär on olnud raskete vigastuste poolt räsitud, kuid alates eelmisest hooajast on ta püsinud valdavalt tervena ning pärnakate ründeliini juhtinud. Kaheksa väravaga on ta meeskonna selle hooaja suurim väravakütt ning tema kaotamine tähendaks Vapruse eurosarjalootustele valusat lööki.

Kevin Kauber sai peavigastuse. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

FIFA võistlustel ja osades välisliigades on kasutatud lisavahetuse varianti, mis võimaldaks teha kuuenda vahetuse just sellisel juhul, kui mängija saab tõsise peapõrutuse. Eesti meistrivõistluste juhendis sellist punkti aga sees ei ole, mistõttu pidi Vaprus lõpetama kohtumise kümnekesi.

2. 17-aastane Flora keskkaitses

Kui teistel positsioonidel on Flora mängijatevalik tänaseks enam-vähem normaliseerunud, siis keskkaitses probleemid jätkuvad. Mihhail Kolobov teenis nädala keskel Tammeka vastu punase kaardi ning tema partner Erko Jonne Tõugjas sai vigastada, mistõttu lõpetati kohtumine Tartus keskkaitsepaariga Michael Lilander ja Robert Veering. Tavapärane äärekaitsja Lilander on sel hooajal olude sunnil varemgi keskel mänginud, Veering teeb aga 17-aastasena kõrgliigas alles oma esimesi samme.

Kuigi Pärnusse sõitsid kaasa nii Marco Lukka, Henrik Pürg kui ka Markkus Seppik, otsustasid treenerid kõik kolm kogenumat keskkaitsjat pingile jätta ning jäid kindlaks eelmise mängu lõpetanud tavatule keskkaitsepaarile. Veeringu jaoks oli seejuures tegemist üleüldse esimese korraga Premium liiga põhikoosseisus.

Noor kaitsja ei näidanud üles mingit aukartust ning ei jäänud hätta ei füüsiliselt ega tehniliselt, nii et põnev saab olema näha, keda usaldatakse järgmise nädalavahetuse kodumängul Kuressaare vastu.

3. Vapruse betooni valatud üksteist

Samal ajal kui Flora on läbi hooaja võidelnud vigastustondiga, on Vaprus sellest murest seni suuresti pääsenud. Saame näha, kui tõsiseks osutuvad nüüd Magnus Villota ja Kauberi vigastused, aga kõigis viies septembrikuises kohtumises sai peatreener Igor Prins rivistada väljakule identse algkoosseisu.

Ka kogu eelneva hooaja jooksul on meeskonna tuumik püsinud harukordselt stabiilsena. See on kahtlemata üks faktoritest, mis on võimaldanud pärnakatel sedavõrd võimsa hooaja teha. Heaks uudiseks vigastuste rindelt oli Vaprusele ka terve senise hooaja vahele jätnud Virgo Valliku naasmine varumeestepingile.

Kapten Villota ja esiründaja Kauberi puudumine annab aga kahtlemata tunda. Flora värav sündis just pärast seda, kui Villota tuli välja vahetada ning keskväljamees Kristjan Kask teda asendama pidi. Vapruse lõpueelsed rünnakud tundsid omakorda puudust Kauberi kvaliteedist.

4.  Pärnakate uus kvaliteet

Vapruse hiiglaslikust edasisammust Igor Prinsi käe all on juba palju räägitud, aga küll küllale liiga ei tee. Eelmises omavahelises mängus Floralt võetud punkt ning seekord näidatud võimekus isegi arvulises vähemuses viigiväravat jahtida kinnitavad jällegi meeskonna enneolematult kõrget taset.

Vaprus ja Flora on kohtunud läbi aegade 39 korda, kui arvestada sisse ka Pärnu Linnameeskonna nime all peetud hooajad, mil Vaprus oli üks klubidest, mille põhjal suvepealinna esindusvõistkond koondati. Flora on võitnud neist 38 ja ainsaks erandiks oli eelmises kohtumises tehtud viik.

Veelgi suurem kontrast ilmneb, kui võtame vaatluse alla ka väravad. Nimelt oli enne tänavust hooaega Floral kirjas Vapruse vastu ainult kaks üheväravalist võitu, kõik ülejäänud kohtumised olid nad võitnud mitmeväravalise eduga ja tihti väga suurelt. Flora on löönud omavahelistes mängudes keskmiselt 4,44 väravat ja Vaprus vaid 0,44. Keskmiseks resultaadiks üle aastate on seega olnud koguni Flora neljaväravaline võit!

Sel hooajal on see hiiglaslik tasemevahe aga järsku väga napiks kokku sulanud.

5.  Mängu parim - Sergei Zenjov

Flora kogenud väravakütt mängis seekord mitte tipus, vaid paremal äärel, kuid sellele vaatamata oli jälle tema see, kes oma sünnilinna klubi maha murdis. Hooaja väravasaldo kerkis 12 peale, millega ta jagab Premium liiga väravaküttide tabeli esikohta.

1. oktoobril kell 17.00 Pärnu Rannastaadionil

Pärnu JK Vaprus - Tallinna FC Flora 0:1 (0:0)
64. Sergei Zenjov

Väravasöödud: 64. Konstantin Vassiljev
Hoiatused: 72. Mathias Villota, 90+9. Ronaldo Tiismaa - 80. Robert Veering, 83. Kristo Hussar, 87., 90+3. Henrik Ojamaa
Eemaldamine: 90+3. Henrik Ojamaa
Mänguolud: +17, vahelduva pilvisusega tuuline ilm, muruväljak väga heas seisukorras