Luup peale | Dortmund tuvastas vanas sõbras Atletico nõrga koha ja ründas seda armutult (0)

Dortmund on tagasi suurimate poiste liivakastis. Foto: Scanpix / Odd ANDERSEN / AFP

Dortmundi Borussia pööras Meistrite liiga veerandfinaalis Madridi Atleticot võõrustades avamängu 1:2 kaotuse avapoolajaga 3:2 eduseisuks, leidis end peagi 3:4 kaotusseisust ning leidis siis veel jõudu, et see kuulsa "kollase seina" nina all uuesti 5:4 eduks muuta. Tasuks esimene poolfinaalkoht pärast mälestusväärset 2013. aastat.

Tänavused veerandfinaalid on pakkunud pööraseid väravasadusid ning erandiks ei osutunud ka see kohtumine. Tulevärk läks lahti juba 3. minutil, mil Dortmundi kiirrünnakul jõudis pall viiekasti taga Marcel Sabitzerile, kuid Cesar Azpilicueta viimase hetke viskumine päästis külalised. Minut hiljem pääses omakorda Alvaro Morata Atletico kiirrünnakul jooksu ning suutis kaitsjad enda seljataga hoida, aga Gregor Kobelist mööda kõksatud pall põrkas ka postist napilt mööda.

Võimalusterohke mäng jätkus esialgu mõlemapoolselt, aga mida aeg edasi, seda enam Dortmundi taktikepi järgi. Murrang saabus 34. minutil, mil Mats Hummelsi fantastilise välisküljetõste järel võttis Julian Brandt Axel Witseli ette ning surus palli terava nurga alt võrku - 1:0! Viis minutit hiljem heastas Dortmundi avamängu patuoinas Ian Maatsen oma toonase eksimuse, naelutades palli terava nurga alt tagumise posti kõrvale - 2:0!

Atletico peatreener Diego Simeone reageeris juba vaheajal kolmikvahetusega. Poolaja esimene kuldne võimalus langes aga kodumeeskonnale, kui Niclas Füllkrug ootamatult terava nurga all Jan Oblakiga silmitsi pääses, aga Dortmundi tipuründaja löök ebaõnnestus.

Külaliste rünnak muutus oluliselt teravamaks ning sisse vahetatud Angel Correa oli pidevalt sündmuste keskmes. Tema teenis ka nurgalöögi, millest sündis 49. minutil Atletico värav - Mario Hermoso suunas tsenderduse peaga värava ette tagasi, kust pall Hummelsi õnnetu puute kaudu omaväravaks põrkas - 2:1!

57. minutil pääses Correa Koke läbisöödu järel Kobeliga silmitsi, aga veeretas palli paremast postist mööda sarnaselt Morata olukorraga avapoolajal. 64. minutil pääses teine vahetusmees Rodrigo Riquelme Correa söödu järel viiekastinurgast löögile ning kuigi Kobel vastas suurepärase tõrjega, sattus pall uuesti Correale, kes kaks korda järjest proovida sai ja lõpuks palli võrku surus - 2:2!

Dortmundil läks pisut aega, et uue olukorraga kohaneda, aga 71. minutil ületas Füllkrug Sabitzeri tsenderdust rünnates Jose Maria Gimenezt ning koksas palli väravasse - 3:2! Nüüd oli kodumeeskond sõiduvees ning lisas juba 74. minutil veel üle, kui Sabitzer korjas kastijoonel üles kaitsjate poolt blokeeritud palli ning saatis tugeva ja täpse löögi posti kõrvale - 4:2!

Atletico meeleheitlikud katsed veel ühte pööret teha ei kandnud vilja. Parimad šansid skoori suurendamiseks avanesid hoopis Dortmundil, kuid Oblak oli tasemel nii Füllkrugi läbijooksu kui ka Sabitzeri järjekordset pommlööki takistades. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Nõrgaks kohaks vana sõber

Kõik Dortmundi avapoolaja mängulised ohtlikud olukorrad sündisid vasakult, viibis seal siis parasjagu Karim Adeyemi, Jadon Sancho või keegi kolmas. Belgia veteran Axel Witsel oli Atletico parempoolse keskkaitsja positsioonil hädas alates juba kolmandast minutist, kui tema ebalev tegutsemine aitas kaasa esimese üliohtliku olukorra tekkimisele.

Enne 2022. aastal Atleticoga liitumist 145 korda Dortmundi esindanud Witsel ei saanud küllaldaselt abi ka äärekaitsjalt Nahuel Molinalt. Samal ajal sai Cesar Azpilicueta teisel äärel oma tööga hakkama ning Dortmund mõistis väga kiiresti, kummalt äärelt sel õhtul rünnata tasub.

Lõpuks sündisid Dortmundi kõik neli väravat otseselt või kaudselt Witseli tsoonist. Avavärava eel võttis Brandt ta ette. Teise värava eel vedas Sabitzer ta olukorrast välja, misjärel ei jõudnud ka Koke ja Jose Maria Gimenez Maatseni läbimurret takistama.

Vaheajal tehtud vahetuste järel langes paremkaitsesse Marcos Llorente, kelle abiga saadi haavatav äär üldiselt enam-vähem kontrolli alla, kuid lõpuks kärises seal ikkagi saatuslikult. Dortmundi juhtvärava eel oli Witsel ära liikunud ning ainsa kollasärgina kasti rünnanud Füllkrug sai Sabitzeri tsenderdust noolida üks-üks duellis Gimeneze vastu. Ka neljandale väravale eelnes ohukolle Witseli valvatavas ruumis, enne kui blokeeritud löögiüritus Sabitzeri saagiks langes.

2. Simeone nooruslik pööre

Avapoolaja lõpuks oli Dortmundi üleolek nii võimsaks kasvanud, et Atleticol ei paistnud erilist variantigi sellesse mängu tagasi tulla. Vana rebane Diego Simeone ei jäänud aga ootama imele, vaid reageeris otsekohe kolmikvahetusega, mis lisas külalismeeskonnale nooruslikku uljust ja värsket energiat.

Kohtumise alguses panustas Simeone väga selgelt kogemustele, lootes eduseisu kaitsmisel tulest ja veest läbi käinud meeste peale. Atletico noorimaks alustajaks oli 26-aastane Nahuel Molina ning algkoosseisu keskmine vanus oli erakordselt kõrge - üle 31 aasta.

Kolmikvahetus muutis Atletico koosluse tunduvalt nooremaks ning lisaks Correale sekkus eriti silmapaistvalt 24-aastane Rodrigo Riquelme, kes korraldas vasakkaitsja kohalt pidevalt edukaid ründereide.

See pööre tegi mängust mängu, kuid lõpuks sellest siiski ei piisanud. Kuni Dortmundi vastuväravani näis Atletico väljakul toimuvat kontrollivat, ent nende kaitse käriseb sel hooajal harjumatult ja lubamatult tihti ning kui mäng uuesti käest libisema hakkas, siis ei saanudki nad Dortmundi enam pidama.

3. Dortmund suurte poiste liivakastis

Dortmund mängis viimati Meistrite liiga poolfinaalis 2013. aasta kevadel, mil Jürgen Kloppi juhendamisel murti seal maha ka Real Madrid ja jõuti finaali, kus tunnistati lõpuks Müncheni Bayerni nappi paremust.

Pärast Kloppi lahkumist 2015. aastal ei ole Dortmund suutnud toonast edu korrata, kuid samas ei saa rääkida ka ärakukkumisest, sest Meistrite liigasse on nad Kloppi-järgsel ajastul igal aastal kvalifitseerunud ning enamjaolt jõutakse seal ka sõelmängudele. Midagi jääb neil siiski igal hooajal puudu, et Euroopa kõige suuremate poiste mängumaale trügida.

Nüüd ollakse Edin Terzici juhtimisel suures liivakastis kohal, kuid esialgu vajab siiski veel tõestamist, et sinna ka taseme poolest kuulutakse. Kriitikud võivad ju viidata asjaolule, et PSV Eindhoven ja Hispaania kõgliiga neljas klubi Atletico ei ole piisavalt suured mõõdupuud, pealegi on Dortmund ise koduliigas raskustes ja võitleb praegu selle nimel, et uueks hooajaks Meistrite liiga pilet üldse kätte saada.

Dortmundi vastaseks poolfinaalis on Pariisi Saint-Germain, kellega mindi vastamisi ka alagrupis. Sakslased võitsid küll surmagrupiks ristitud grupi, ent PSG-lt saadi võõrsil 0:2 kaotus ja kodus lepiti 1:1 viiki. Poolfinaali avamäng on kavas 30. aprillil Dortmundis ja kordusmäng 7. mail Pariisis.

4.  Mängu parim - Marcel Sabitzer

Mängu räägiti palju Julian Brandtist, Jadon Sanchost ja Karim Adeyebist, kuid lõpuks oli see hoopis 30-aastane Austria koondislane, kes Dortmundi suurimaks täheks kerkis. Värav ja kaks väravasöötu ei ole keskväljamehe jaoks sugugi paha saldo.

Dortmundi Borussia - Atletico Madrid 4:2 (2:0)kahe mängu kokkuvõttes 5:4
34. Julian Brandt, 39. Ian Maatsen, 71. Niclas Füllkrug, 74. Marcel Sabitzer - 49. ov. Mats Hummels, 64. Angel Correa