Luup peale | Barcelona kaevas augu ja hüppas peakat. Kas nägime Mbappe mantlipärijat? (0)

PSG näitas Barcelona kodus katalaanidele koha kätte. Foto: Scanpix / AFP / Franck Fife

PSG ja Kylian Mbappe jõudsid ihaldatud Meistrite liiga tiitlile sammukese lähemale, lüües enesehävitusliku Barcelona lootused kildudeks. Kuigi oma töö tegid ära ka Kylian Mbappe ja PSG noor täht Bradley Barcola, peab Barcelona väljalangemises kõige rohkem süüdistama siiski iseennast.

PSG vajas avamängu 2:3 kaotuse järel väravat ja juba teisel minutil pidi Barcelona nooruke keskkaitsja Pau Cubarsi kõik oskused mängu panema, et jooksu pääseda üritavat Kylian Mbapped peatada. Ent 12. minutil nõelas kodumeeskond ise ja kohe otsustavalt. 16-aastane Lamine Yamal mängis paremal äärel Nuno Mendese üle ja söötis värava ette, kust avamängu kangelane Raphinha kõksas 1:0.

20. minutil oli Robert Lewandowskil kuldne võimalus teinegi värav lüüa, aga poolakas kõmmutas healt positsioonilt üle. Enne pooltunni täitumist avanes PSG-l esimene tõeliselt hea šanss omalt poolt skoor avada. Ent Mbappe madala löögi tõrjus Marc-Andre ter Stegen ning prantslase jätkuüritusele sättis pea ette Jules Kounde.

Vaid minut hiljem leidis aset pöördelise tähtsusega sündmus. Bradley Barcola pääses vasakult äärelt jooksu, Ronald Araujo jäi temast sammu jagu maha ja kukutas Barcola hetk enne karistusalasse jõudmist. Rumeenlasest peakohtunik Istvan Kovacs ei kõhelnud – punane kaart Araujole! Teenitud karistuslöögi keerutas Ousmane Dembele küll karistusala joonelt napilt üle ristnurga, aga Barcelonat ootas ees terve tund vähemuses mängimist.

Kui võõrustajate esmane lootus oli seisu poolajapausini hoida, siis see ei õnnestunud. 40. minutil andis Barcola terava söödu värava eest läbi ja ehkki Mbappe pallini ei küündinud, parandas vea tagumise posti juures oodanud Dembele – mullu veel Barcelona särki kandnud prantslane tegi jalasirutusega seisuks 1:1. Barcelona pidi õnnegi tänama, et pausile kaotusseisus ei mindud, sest üleminutitel saatis Dembele terava nurga alt teele terava löögi, kuid pall lendas postist napilt mööda.

Teist poolaega alustas PSG oodatult lakkamatu survega ja kui esimese hea võimaluse saatis Fabian Ruiz postist veel valelt poolt mööda, siis 54. minutil Barcelonal enam pääsu polnud. Lahti mängitud nurgalöögi järel jõudis pall Vitinhale, kes kõmmutas kaugelt alla nurka – 1:2.

Barcelonal oli kohe šanss vastata, aga Ilkay Gündogan ei saanud healt positsioonilt raamidele pihta. Hetk hiljem läks Xavi marru, et keskväljal vilistati tema hoolealustele viga, kostitas väljaku ääres olnud kaamerapiirdeid jalahoobiga ja saadeti tribüünile. Barcelona jaoks õudne periood tipnes sellega, et Joao Cancelo libistas karistusalas mõtlematult Dembele jalgadesse, põhjustas penalti ja Mbappe saatis palli külmavereliselt lati alla – 1:3.

Kui PSG karistusalas kukkus Ilkay Gündogan ja Kovacs andis penalti asemel hoopis Saksamaa koondislasele sukeldumise eest kollase kaardi, vihastas Barcelona pink taas niivõrd, et seekord saadeti sealt punase kaardiga Xavile seltsiks väravavahtide treener Jose Ramon de la Fuente. Alla katalaanid siiski ei andnud – Lewandowski löögi tõrjumisega oli Gianluigi Donnarumma püstihädas, Raphinha ei tabanud raame ja lõpuks pääseti 87. minutil PSG eksimuse järel suurte jõududega rünnakule. Lewandowski läks siiski ise ajalugu tegema, jättes söötmata palju vabamatele kaaslastele, ning Marquinhos sai poolaka vastu tehtud blokeeringut tähistada nagu võiduväravat.

See päris ja õige võiduvärav, õigemini värav, mis Barcelona lootused lõplikult mattis, sündis hetk hiljem teises väljaku otsas. PSG pääses vasturünnakule, kuid ter Stegen tõrjus imeliselt nii Mbappe kui ka Marco Asensio löögi. Barcelona õnnetuseks tabas Kounde katse pall minema lüüa täpselt Fermin Lopezt, sealt põrkas pall Mbappele ja enam PSG talisman ei vääratanud. 1:4 kindlustas lõplikult PSG edasipääsu ja jättis löödud Barcelona poolfinaali ukse taha. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. PSG kättemaks

2017. aasta 8. märtsi õhtu Camp Noul ehk La Remontada on tänaseni nii Barcelona kui ka PSG ajaloos tähtsal kohal. Viimaste minutitega kolm väravat löönud ja neljaväravalise kaotusseisu edasipääsuks pööranud Barcelona oskas toona vaevalt aimata, et see jääb väga pikaks ajaks nende suurimaks õhtuks Meistrite liigas.

PSG sai küll 2021. aasta kevadel veerandfinaalis justkui kättemaksuga ühele poole, kui võõrsilt kaasa võetud 4:1 võitu kodus edukalt kaitsti ja Barcelona välja lükati, aga sellegipoolest ei tõotanud avakohtumise 2:3 kaotus neile nüüd midagi head. Barcelona oli üheksast viimasest omavahelisest sõelmängust kaotanud vaid kaks ning lisaks oli PSG olnud kurjakuulutavalt kehv neis eurosarja duellides, kus avamäng oli kaotatud.

Ometi peletati nüüd kõik deemonid lõplikult. Kaheksandal katsel suudeti lõpuks Euroopas avamängu kaotusseis edasipääsuks mängida ja seda magusaimal moel. Kui arvestada, et poolfinaalis ootab Dortmundi Borussia, on PSG võimalused pärast 2020. aastat teistkordselt Meistrite liiga finaali jõuda arvestatavad.

2. Barcelona langes iseenda ohvriks

Seitsme aasta taguse La Remontada järel kaotas Barcelona veerandfinaalis Juventusele ning ongi sestsaadik vaid korra poolfinaali pääsenud. Et hoopis ise avakohtumise järel suur edu maha mängitakse, sai vahepeal peaaegu tavaks – seda tehti nii Roma kui ka Liverpooli vastu, seejärel saadi Bayernilt juba piinlik 8:2 kolakas ja aasta hiljem võttis PSG Mbappe vedamisel lõpuks revanši. Kahel viimasel hooajal pole katalaanid alagrupistki edasi saanud, kusjuures kummalgi puhul ei toonud mingit edu ka jätkamine Euroopa liigas.

Nüüd võinuks olla hoopis teisiti, sest nädala eest Pariisis peetud avamängus näidati sisu. Ja üleüldse, oli ju Barcelona viimase viie aasta jooksul esmakordselt ja üheksa aasta jooksul alles teist korda poolfinaali lävel. Ja algus oli suurepärane, kui Raphinha kahe mängu kokkuvõttes edu juba kaheväravaliseks kasvatas.

Ent siis algas lagunemine. Selle käivitajaks ei olnudki veel tingimata Ronald Araujo eemaldamine 29. minutil, kuna Barcelonal oli ju sel momendil käes kaheväravaline edu. Ja targa tegutsemisega on meeskonnad hullematestki seisudest välja tulnud. Ka Ousmane Dembele viigitabamus enne poolajapausi ei kuulutanud veel lõpu algust.

Kui aga PSG teist poolaega innukalt alustas, oli Barcelona häving juba käegakatsutav. Xavi läks platsi ääres kohtunike peale marru ja saadeti minema, distsipliin kippus kaduma ka väljakul ja ehkki PSG pakkus Barcelonale omajagu võimalusi mängu tagasitulekuks, raisati neid üksteise järel.

Suurim fopaa oli siiski vaieldamatult penalti, mille Joao Cancelo 61. minutil pariislastele kinkis. Äärekaitsjal polnud vähimatki vajadust karistusala servas Dembele jalgadesse viskuda, ometi võttis ta selle riski ja lõikas valusalt näppu. Mbappe realiseeris penalti ja sellest hetkest oli mäng juba kindlalt PSG käes.

3. Mbappe unistus elab

Galactico-ajastu saab Pariisis käesoleva hooajaga ilmselt otsa. Kui Kylian Mbappe suvel Real Madridiga liitub, ei jää klubisse ühtegi superstaari ja praegu ei paista ka endiselt, et sinna üritataks kedagi niisugust tuua. Nooruslikumale projektile võetud ilmselge suund on ühest küljest sümpaatsem ja teisalt ka loogilisem, sest senine lähenemine pole ju peale Prantsusmaa liigatiitlite midagi muud toonud – Meistrite liigas jõuti tosina Katari-aasta jooksul poolfinaaligi alles kolmandat korda. Eesmärke arvestades on tegu selge läbikukkumisega.

Kahe mängu peale seekord viiest väravast "vaid" kaks, ent see-eest need kõige tähtsamad löönud Mbappe jõudis kõigi sarjade lõikes hooaja 40. tabamuse verstapostini, tõestades taas, et on võimeline meeskonda edukalt vedama, kui suured mängud käes. PSG-ga võidetud Meistrite liiga tiitel oleks talle kahtlemata palju suurema väärtusega kui Real Madridis – või mis tahes muus suurklubis – koos teiste staaridega välja teenitud karikas.

Muidugi oleks tegu ajaloolise võiduga ka PSG jaoks, aga eeskätt defineeriks tänavune Meistrite liiga võit Mbappe, mitte niivõrd klubi pärandit. Selleks peaks prantslane mõistagi ka poolfinaalis ja edu korral finaalis särama, aga tema senise jätkuvalt noore karjääri põhjal pole mingit põhjust eeldada, et ta seda vajadusel ei teeks.

4. Mängu parim – Bradley Barcola

Kõige eelneva valguses kerkis napilt mängu võtmetegelaseks siiski hoopis teine noor prantslane, kes võib samas vabalt superstaari lahkumise järel tema saabastesse hüpata – ehkki tuleb mõistagi arvestada, et Mbappe talent on ainulaadne. Avamänguga võrreldes pingilt algkoosseisu nihutatud 21-aastane Barcola mängib nii kõrgel tasemel alles esimest aastat, tegu on tema esimese hooajaga Meistrite liigas. Ometi oli ta osaline mängu võtmehetkedes, kui meelitas esmalt Araujolt välja punase kaardi väärilise vea ning andis seejärel Dembelele suurepärase väravasöödu, mis juhatas teiseks poolajaks sisse PSG tormijooksu.

Barcelona - PSG 1:4 (1:1)kahe mängu kokkuvõttes  4:6