Luup peale | Aristokraatide lahing ehk nähtamatu Mbappe, beckhamlik Kane ja otsustav Giroud (2)

Antoine Griezmannilt hiilgava söödu saanud Olivier Giroud lõi prantslaste võiduvärava. Foto: Scanpix / Christophe Ena / AP Photo

MM-finaalturniiri neljas ja viimane poolfinalist on Prantsusmaa, kes alistas Al Bayti staadionil 68 895 pealtvaataja ees mängitud veerandfinaalis Inglismaa, kelle kapten Harry Kane lõi 84. minutil üle värava penalti, mis võinuks seisu viigistada.

Penaltid on Inglismaa jalgpalli needuseks olnud aastakümneid. Nendega kaotati 1990 MM-i ja 1996 EM-i poolfinaalid, langeti konkurentsist 1998 MM-il, 2004 EM-il, 2006 EM-il ja 2012 EM-il. Ning mullu kaotati kodusel Wembley staadionil penaltitega EM-finaal. Inglismaa rohkete penalti-antikangelaste nimistusse lisandus Kataris meeskonna kapten Harry Kane.

54. minutil palli penaltipunktilt klubikaaslase Hugo Lloris selja taha läkitanud ja seisuks 1:1 teinud ründajal oli 84. minutil šanss samaks, aga ta kõmmutas löögi üle värava. Täpselt nagu David Beckham avalöök 2004. aasta EM-i veerandfinaali penaltiseerias Portugaliga. Koos Kane’i ebaõnnestunud löögiga lendasid taevasse ka Inglismaa lootused jalgpall esimest korda pärast 1966. aastat koju tuua.

Prantsusmaa võitlus ainulaadsete saavutuste eest jätkub. Viimane MM-tiitlit edukalt kaitsnud meeskond oli 1962. aasta Brasiilia koondis ning Didier Deschamps võib saada esimeseks kaks korda maailmameistriks tulnud peatreeneriks pärast 1934 ja 1938 Itaaliaga võitnud Vittorio Pozzot. Nendest surematutest saavutustest lahutab Prantsusmaad kõigest kaks võitu.

Prantsusmaa asus juhtima 17. minutil, kui Aurelien Tchouameni tabas kauni kauglöögiga alumisse nurka. Inglismaa vastus oli hea, sest järgmised 20 minutit kuulus mäng neile ja tekitati ka arvukalt võimalusi. 21. minutil püüdis Lloris Luke Shaw tugeva karistuslöögi, minut hiljem peatas õigeaegse vastutulekuga temaga terava nurga alt silmitsi pääsenud Kane’i.

24. minutil murdis Kane taas paremalt äärelt läbi ja kukutati, aga napilt väljaspool karistusala (sellest juhtumist allpool pikemalt). 29. minutil lõi Kane peale kaugelt ja Llori tõrjus palli ristnurgast. Järgnenud nurgalöögi järel oli pall Prantsusmaa värava ees laokil, ent kaitsjad jõudsid pärale enne ründajaid. Prantsusmaa rünnakud jäid harvaks ja lühikeseks.

Vaheajalt naastes jätkas Inglismaa surumist. 47. minutil tõrjus Lloris lati alt Jude Bellinghami tugeva löögi ja peagi tekitasid vastase karistusalas ärevust Harry Maguire ja Bukayo Saka. Inglismaa viigivärav oli õhus ja sündis 54. minutil läbi Kane’i kindla penalti, mis määrati Bellinghamile tehtud vea eest. Inglaste enam kui pool tundi kestnud intensiivne väravajaht sai saagi lõpuks kätte.

Aga viigivärav äratas kohe üles ka Prantsusmaa. Kohe pärast palli keskringist mängupanekut tekkis Inglismaa kaitseliinis ebakõla ning Jordan Pickford pidi tegema oma selle mängu esimese tõsise tõrje, peatades Adrien Rabiot kauglöögi. Minut hiljem nägi sel õhtul esimest – ja viimast! – korda Kylian Mbappe kiirust, aga tema sööt karistusala keskele ei leidnud omasid üles.

Inglismaa kosus ning Lloris pidi püüdma Saka ja Kane’i löögid. 70. minutil leidis Jordan Hendersoni karistuslöök üles Maguire’i, kelle pealöök riivas posti. Luke Shaw murdis vasakult läbi ja tekitas madala sööduga teravuse, mille prantslased siiski klaarisid. Inglismaa fännid võtsid seepeale üles laulu "For the victory!", aga sõnumit võtsid kuulda Prantsusmaa jalgpallurid.

Antoine Griezmann oli üks mängu parimaid. Foto: Scanpix / Matthew Childs / Reuters

77. minutil lükkas Ousmane Dembele peaga keskele temani jõudnud tsenderduse ja Olivier Giroud sai seitsme meetri pealt vabalt lüüa. Pickford tegi oivalise tõrje. Järgnenud nurgalöögi lõi Inglismaa klaariks, aga pall jõudis uuesti vasakusse äärde Antoine Griezmannile, kes pani teele teisegi tsenderduse, mida inglased enam ei klaarinud, vaid tööle asus Olivier Giroud.

1/8-finaalis Poolale löödud väravaga Prantsusmaa kõigi aegade parimaks väravakütiks kerkinud 36-aastane Giroud jõudis võimsa lennuga Griezmanni tsenderduseni ja rammis palli peaga võrku. Koondisekarjääri värav nr 53!

Pickford sõimas kaitsjaid, peatreener Gareth Southgate reageeris kahe ründava vahetusega, kui Hendersoni ja Saka asemel tulid platsile Mason Mount ja Marcus Rashford. Need osutusid tulemuslikuks, sest juba paar minutit hiljem teenis Mount penalti, kui Theo Hernandez teda karistusalas selga rammis. Brasiilia kohtunik vajas küll VAR-i sekkumist, aga õiglus sai jalule seatud.

Kane asus teist korda klubikaaslase Lloris’ga vastamisi. Ja küttis täiega üle. Kõik polnud siiski veel läbi, sest aega oli ja Inglismaa proovis kohusetundlikult lisaminutite lõpuni. Üheksandal lisaminutil teenis Maguire meeskonnale karistuslöögi. Positsioon täpselt sama, mis päev varem Hollandil. Skoor täpselt sama, mis päev varem Hollandil. Käimas viimased sekundid, nagu päev varem Hollandil.

Kui Holland otsustas karistuslöögi lahti mängida, siis Inglismaa lõi peale. Marcus Rashford oli ju umbes samast kohast löönud Walesile väga kauni värava. Rashord lõi ka nüüd, aga tema karistuslöök läks napilt üle ja maandus värava katusel. Nüüd oli tõesti kõik ja Inglismaa väljas. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

Harry Kane lajatas teise penalti üle värava. Foto: Scanpix / Annegret Hilse / Reuters

1. Väga vaikne Mbappe, aga ikkagi võit

Mängu-eelne ažiotaaž keerles suuresti ümber selle MM-i resultatiivseima mängija Kylian Mbappe, kes oli 1/8-finaalis Poola vastu näidanud end hiilgavast küljest. Inglismaal arutati pikalt ja laialt, kas Kyle Walker saab temaga hakkama või mitte. Ei saanud ainult ühes 56. minuti olukorras, kui Mbappe temast mööda mängis ja ohtliku madala tsenderduse andis.

Aga suures plaanis vaadatuna tegid Walker ja Inglismaa meeskond Mbappe vastu nii hea partii kui reaalselt võimalik. MM-i kardetuim jalgpallur oli terve kohtumise vältel nähtamatu. Ei saa öelda, et mõjutu, sest tema valvamise peale kulunud ressurssi ei saanud Inglismaa mujal rakendada. Aga mängu oluliselt Mbappe mõjutada ei suutnud.

Mis omakorda muudab Prantsusmaa võidu veelgi muljetavaldavamaks. Mida suudaks Horvaatia, kui Luka Modric oleks nähtamatu? Mida Maroko, kui silma ei paistaks Hakim Ziyech. Argentinast ja Lionel Messist ei tasu rääkidagi. Prantsusmaa sai aga oma suurima staarita kenasti hakkama ja leidis üles teised mehed, kelle toel võit võtta.

Ning Inglismaa esitus oli veerandfinaali kaotajatest (ülejäänud olid Brasiilia, Holland ja Portugal) selgelt kõige parem. Loogiline, sidus, mitmekesine, hoogne. Mitte ükski meeskond pole sel MM-il suutnud alistada nii hästi mänginud meeskonda kui see Inglismaa, millest Prantsusmaa 2:1 jagu sai. Prantsusmaa on hirmkõva.

2. Miks aristokraatide lahing?

Maailmameistriks on tulnud kaheksa riiki (Brasiilia, Itaalia, Saksamaa, Uruguai, Argentina, Prantsusmaa, Inglismaa, Hispaania), aga nendevahelised mängud MM-il on defitsiitne kaup. Käimasoleval MM-il oli seda enne tänast Inglismaa – Prantsusmaa matši näinud vaid korra (Hispaania – Saksamaa 1:1 viik alagrupis) ja võib-olla näeb korra veel.

2018. aasta MM-il oli aristokraatide matše kaks (Prantsusmaa – Argentina 4:3 ja Prantsusmaa – Uruguai 2:0), 2014. aasta MM-il kuus, aga 2010. aastal taas kõigest kolm. Kõik alati ei kvalifitseeru ning kõrged asetused jaotavad nad üldjuhul alagruppidesse laiali, mistõttu minnaksegi kokku harva, sest Maroko- ja Jaapani-sugused ütlevad ka sõna sekka ning saadavad tšempione varakult koju.

Euroopas näeb tänu Rahvuste liigale jalgpalli-aristokraatide lahinguid nüüd juba üpris sageli, aga maailma jalgpalli suurimal laval ehk MM-finaalturniiril on nad haruldased. Ja seetõttu ka erilised, sest põrkuvad jalgpallimaailma kaalukaimad lood.

3. Kohtunik oli halb, aga VAR ei saanud Inglismaad aidata

Kui esimese poolaja lõpuvile kõlas, moodustasid mõned Inglismaa mängijad kohtuniku Wilton Sampaio ümber nõudliku sõõri. Põhjusega, sest brasiillase vilepartii oli olnud rängalt ebaõiglane. Inglaste õnnetuseks aga sellisel moel, mis ei võimaldanud VAR-il sekkuda ja Sampaio ning tema assistentide kärnasid parandada.

Tchouameni värav sündis rünnakust, millele eelnes Inglismaa oma, mille lõpetuseks tegi Dayot Upamecano ilmselge vea Bukayo Sakale. Aga Tchouameni väravat VAR tühistada ei saanud. See olnuks võimalik, kui Sakale tehtud vea järel oleks Prantsusmaa sööstnud kontrasse ja selle kohe väravaks jooksnud, siis olnuks VAR-il võimaik sekkuda. Aga Prantsusmaa mängis aeglasema rünnaku ning nii pikki tagasivaatamisi VAR-i reeglistik ei luba, mis on, oleme ausad, mõistlik lähenemine.

Paremalt äärelt karistusalasse murdnud Harry Kane’i kukutamine 25. minutil oli ilmselge viga, mille fikseerimata jäämine oli Sampaio ja tema assistendi poolt suur bläkk, aga kordused viitasid, et viga sündis napilt enne karistusala joont. VAR kontrollis pikalt, aga kuna penaltiks ainest ei leitud, siis mäng jätkus. Karistuslööke VAR-iga teatavasti ei anta, ainult penalteid.

4. Mängu parim – Antoine Griezmann

Tunnustades Hugo Lloris arvukaid häid tõrjeid, siis tuleb samas möönda, et ükski neist ei liigitu supertõrjeteks (mängu parima tõrje tegi 77. minutil Olivier Giroud vastu Jordan Pickford). Ning kui FIFA tunnustas etteaimatavalt võiduvärava löönud Giroud’d, siis Prantsusmaa peamine sangar oli järjekindlalt sündmuste keskmes püsinud Griezmann.

Kus iganes oli lahtine pall, paistis olevat ka Griezmann. Kus iganes oli tegemata spurt, tegi selle ära tema. Prantsusmaa mängis enamiku mängust kaitses ja ülemise poolkaitsja rollis tegutsenud Griezmannilt nõudis see pidevat tarmukat tegutsemist. Temalt ei oodatud väravaid, vaid mängu sidumist, mida tegi suurepäraselt. Ja andis võiduväravale perfektse tsenderduse.

Inglismaa - Prantsusmaa 1:2 (0:1)