Luup peale | Ajalugu on tehtud! Marokost sai esimene Aafrika riik, mis jõudis MM-il poolfinaali (2)

Kohtumise ainsa värava löönud Youssef En-Nesyri vaatamas poolfinaali suunas. Foto: Scanpix / Martin Meissner / AP Photo

Maroko koondis tegi Katari MM-i veerandfinaalis ajalugu, kui elimineeris 1:0 skooriga Portugali ning sai esimeseks Aafrika riigiks, mis pääses maailmameistrivõistluste esinelikusse.

Portugal üritas kiirelt avaväravat leida, ent seejärel muutus tempo rahulikumaks ning mäng võrdsemaks. Taibati, et pideva pallihoidmisega on Maroko kaitseliini raske murda, sest Aafrika tiim istus väga madalal, mistap oli eurooplastel keeruline väravat lüüa ning initsiatiiv loovutati vastastele.

Juba viiendal minutil sai särada kindamees Yassine Bounou, kui paremalt äärelt tulnud tsenderdusele sai Joao Felix pea vahele, ent Maroko väravavavaht tõrjus. Minut hiljem pääses Youssef En-Nesyri Portugali karistusalas peaga löögile, kuid suunas nahkkera üle värava.

Mida mäng edasi, seda enesekindlamaks Maroko mängijad muutusid - parim näide sellest leidis aset 11. minutil, kui Selim Amallahi suunas tuli sööt, too keeras palliga nii, et tegi filigraanse atškoo vanameister Pepele.

42. minutil sai Maroko oma tahtmise, kui kogu avapoolaja vältel väravalöömist praktiseerinud En-Nesyri kerkis Portugali kaitsjatest ja väravavahist kõrgemale ning koksas palli tsenderdusest väravasse - 1:0 Marokole!

Kohtumise avavärav äratas üles portugallased, kui Bruno Fernandese tsenderdus tabas 45. minutil vastaste väravalatti. Marokolaste õnneks kõlas poolaja lõpuvile kaks minutit hiljem, sest õhus oli oht, et portugallaste turmtule all murdutakse.

Teise kolmveerandtunni esimese ohtliku olukorra tekitas Maroko. Paremalt äärelt karistuslöögist antud tsenderdusele ei saanud keegi pead vahele ning Diogo Costa tõrjus enda ette, kuid Jawad El Yamiq'ist läks pall üle otsajoone.

57. minutil pidi Maroko peatreener Walid Regragui tegema sunnitud vahetuse, kui meeskonna kapten Romain Saiss andis teada, et tema ei suuda mänguga jätkata ning asemele toodi Achraf Dari. Pärast seda võeti teadlikult vastu otsus, et keskendutakse rohkem kaitsetööle.

Kümne minuti jooksul oli paar korda aktsioonis Fernandes, kelle pommlöök karistusala joonelt vuhises üle lati ning välisküljega antud tsenderdus Cristiano Ronaldo peale jäi paari sentimeetri võrra liiga kõrgeks ehk pall lõpetas Bounou kinnastes.

82. minutil tegi Bounou tõelise ilutõrje, kui marokolaste kaitsemängijad kaotasid vasakul äärel palli, Ricardo Horta söötis Ronaldole ja too omakorda Felixile, kes virutas vasaku jalaga karistusala tagant peale, ent Maroko esivaht lükkas nahkkera üle värava.

Esimesel üleminutil pääses Ronaldo hea läbisöödu järel palliga marokolaste karistusalasse ning küttis peale, ent Bounoule otse sülle. Kaks minutit hiljem suutis rumalusega hakkama saada marokolane Walid Cheddira, kes astus Felixi jalale ning teenis sellega teise kollase kaardi (esimene hoiatuskaart välkus esimesel üleminutil), mis võrdus eemaldamisega.

Üheksandal üleminutil kõlas Argentina kohtuniku Facundo Tello lõpuvile ning sai selgeks, et tegu oli erakordse õhtuga - Maroko alistas Portugali ja jõudis poolfinaali!

Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Ajalooline Maroko

Vutisõprade südamed võitnud Maroko oli nii Hispaania kui ka Portugali vastu kindel autsaider, ent see roll sobis neile. Mängijate turjal polnud seda kohustust, et mäng võita ja jõuda turniiril kaugele.

Maroko võit Portugali üle on igatpidi ajalooline sündmus, kuid kõige märkimisväärsem on see, et viimaks ometi jõudis Aafrika riik maailmameistrivõistlustel nelja parima koondise sekka. 1990. aastal pääses Kamerun esmakordselt veerandfinaali, 12 aastat hiljem kordas sama trikki Senegal ning 2010. aastal Ghana.

Maroko oli enne tänavust MM-i osalenud vaid viiel säärasel võistlusel ning kõige kaugemale jõudsid nad 1986. aastal, kui laeks jäi kaheksandikfinaal. Tänavu murti veerandfinaali ja nüüd poolfinaali. Äkki Kameruni vutiliidu presidendi Samuel Eto'o ennustus Maroko finaali jõudmisest ei kõlagi enam nii hullu inimese jutuna?

2. Ronaldo unistus ei täitunud

Ronaldo alustas kaheksandikfinaali Šveitsi vastu alustas vahetusmehena, sama juhtus ka täna Maroko vastu. Portugali peatreener Fernando Santos mõistis, et 37-aastane ründaja pole enam võimeline 90 minutit ja rohkemgi väljakul rassima, ent täna tõi Santos staari väljakule teise poolaja algul.

Kaotus Marokole tähendab, et Ronaldo karjääri viies ja viimane MM-finaalturniir lõppes pettumusega - tiitel jäi võitmata. Viiekordne maailma parim mängija ja Meistrite liiga tšempion ning 2016. aasta Euroopa meister, kelle nimel on mitmed ulmelised rekordid, läheb ajalukku sellega, et ei suutnud võita kuldset trofeed.

Maroko vastu viigistas ta Kuveidi koondislase Bader Al-Mutawa rekordi - mõlemal on kirjas 196 matši rahvuskoondise eest. Hetkel võib Ronaldo arvata, et tegu on täiesti mõttetu rekordiga, sest suurim rivaal Lionel Messi jõudis MM-il poolfinaali, aga tema mitte.