Lõpus tulega mänginud Belgia tagas koha finaalturniiril, pileti lunastasid ka Prantsusmaa ja Portugal (0)

Belgia tagas koha EM-finaalturniiril. Foto: Scanpix / Imago / Tsi / Photo News

Belgia mängis EM-valiksarja F-grupis Austria vastu 3:0 eduseisu peaaegu maha, ent võitis ning tagas pääsme järgmisel suvel toimuvale finaalturniirile. Ihaldatud pileti pistsid tasku ka Prantsusmaa ja Portugal.

Võõrsil mänginud Belgia haaras eduseisu 12. minutil, kogu au ja kiitus kuulus olukorras Dodi Lukebakiole. 26-aastane Sevilla ründaja sai paremal äärel palli, mängis kiirusega vastasest mööda ning virutas tasakaalu kaotades mänguvahendi üpris terava nurga alt tagumise posti kõrvale. See jäi avavaatuse ainsaks tabamuseks.

Lukebakio tähesära jätkus 55. minutil. Yannick Carrasco andis paremalt äärelt karistuslöögi tema kõrval seisnud Lukebakiole, kes võttis palli ette ja lõi selle kaitsja rikošetist värava esimesse nurka. Kolm minutit hiljem lõi belglaste kolmanda Romelu Lukaku ning tundus, et mäng on otsustatud.

Aga ei. Kodupublikult lisajõudu saanud Austria lükkas selja sirgu ning asus päästetööd tegema. 72. minutil äratas lootust Konrad Laimer, kes paigutas palli 20 meetrilt siseküljega paremasse alanurka.

Austerlaste tuju tegi 78. minutil paremaks ka Belgia poolkaitsja Amadou Onana, kes sai teise kollase kaardi ja sellega koos punase. Lisaks aitas neid Belgia äärekaitsja Arthur Theate, kes mängis enda karistusalas käega ning kinkis 84. minutil Austriale penalti. Selle realiseeris vahetusest sekkunud Marcel Sabitzer - 2:3!

Pool tundi varem võimatu tundunud viigipunkt oli käeulatuses. 90+6. minutil paistis, et see saabubki. Vahetusest sekkunud ääremängija Muhammed Cham võttis paremalt äärelt tulnud tsenderduse karistusalas omaks ja lõi, kuid Belgia väravavaht Matz Sels võttis tagumise posti poole teel olnud palli ära.

Belgia võit tähendab, et neil on kaks vooru enne valiksarja lõppu kirjas 16 punkti, mis kindlustab neile edasipääsu järgmisel suvel Saksamaal toimuvale EM-finaalturniirile, sest kolmandal real seisev Rootsi, kellel on mäng varuks, jääb neist 10 punkti kaugusele. Teisel kohal olev Austria edestab rootslasi seitsme silmaga. Kui Austria võidab järgmises mängus Aserbaidžaani, sõidavad ka nemad EM-ile.

B-grupis kindlustas edasipääsu Prantsusmaa, kes oli 2:1 parem Hollandist. Prantsusmaa eest tegi 7. ja 53. minutil skoori Kylian Mbappe, hollandlaste auvärava lõi 83. minutil Quilindschy Hartman. Tabeli teisel real seisab Kreeka, kes alistas tugeva avapoolaja abil 2:0 Iirimaa.

Kreekal on 12 punkti, Holland jääb neist kolme silma kaugusele. Aga Hollandil on mäng varuks ning nad kohtuvad viimases kolmes voorus Kreeka, Iirimaa ja Gibraltariga, kreeklased pistavad rinda Hollandi ja Prantsusmaaga.

J-grupis astus prantslaste ja belglastega sama sammu Portugal, kes lunastas EM-pileti 3:2 võiduga Slovakkia üle. Portugal võitis avapoolaja 2:0. 18. minutil viis nad juhtima Goncalo ramos, 29. minutil realiseeris penalti Cristiano Ronaldo. Slovakkia mängumees David Hancko tõi 69. minutil oma koondise tagasi mängu, kuid kõigest kolm minutit hiljem lõi Ronaldo oma teise ja Portugali kolmanda. Slovakkia eest tegi 80. minutil vahe minimaalseks Stanislav Lobotka.

Teisel kohal olev Slovakkia, kellel on 13 punkti, edestab kahe silmaga Luksemburgi, kes mängis 1:1 viiki Islandiga. Saareriigi koondis juhtis vaheajaks 1:0 tänu Orri Oskarssoni väravale, viigitabamuse ladus 46. minutil lagedale Gerson Rodrigues.

Bosnia ja Hertsegoviina alistas 2:0 Liechtensteini ning tõusis tabelis üheksa punktiga neljandaks, Island on seitsme punktiga viies.