Laura Jaansen | Võtke nüüd see Ballon d'Ori võitnud Putellas välja, tahaks mängu (1)

19-aastane Salma Paralluelo on MM-il löönud juba kaks tähtsat väravat. Foto: Scanpix / Kim Price / CSM / ZUMA Press Wire

Naiste MM-i esimest poolfinaali jälgides tabasin end sõbraga vesteldes mõttelt, et kuigi Hispaania koosseisu kuulus kahekordne Ballon d'Ori võitja Alexia Putellas, mille üle on kõiki väikseid kaasnevaid nüansse arvestades hea meel, siis tegelikult mõjus paremini ta väljavahetamine. Hispaania võitis Rootsit ju hilistest väravatest 2:1.

Hispaania jaoks on tegemist esimese korraga, kui MM-il mahutakse nelja (nüüd lausa kahe) parema sekka. Korra on see õnnestunud, ent Euroopas ja aastal 1997, kui võistlussüsteem polnud praegusega võrreldav ehk tänavune koerustükk oli juba enne mängugi niikuinii kõvem. Ka selles võtmes, et eelmisel astmel alistati 2019. aastal hõbedale tulnud Holland.

Avapoolaeg oli sellise kaliibriga mängu kohta tavapärane. Ka on ju Hispaania ja Rootsi päris erinevast puust - ühe leib on täpne ja tihe söödumäng, teise kaardipakist saab trumpide seas välja tuua distsiplineeritud kaitse ja standardolukorrad. Nii näiteks kujunes hispaanlannade pallivaldamiseks terve mängu peale 50%, rootslannad said peaaegu hakkama oma 34 protsendiga. Sööte kogunes Jorge Vilda hoolealustel vastasest pea 200 võrra rohkem.

Esimese poolaja kirkaimateks momentideks olid Real Madridi äärekaitsja Olga Carmona 14. minuti kauglöök, mis sündis ootamatult enam kui 25 meetri pealt ning ei läinud tagumisest postist palju mööda. Teisalt polnud see pall üldse Hispaania nägu - ehk oligi plaan üllatada?!

Rootsil õnnestus mängu sügavama jälje jätnud ärevust tuua viimase viie minutiga. Näiteks 42. minutil visati Hispaania kasti lähistel pall mängu, see kaotati ning võideti siis kõrge pressiga kiirelt tagasi, järgnes kaarjas tsenderdus, mida Barcelonas leiba teeniv Fridolina Rolfö (kes seega jagas platsi koguni üheksa tiimikaaslasega) ühe puutega ründama jõudis. Pallitabamine polnud siiski nõnda hea ja alles oma kolmandat koondisematši (need kõik on tulnud MM-il) pidanud Cata Coll jõudis end vahele sättida.

Aga! Selleks, et juhtuma hakkaks, oli vaja värsket verd. Hispaania vahetas 57. minutil kahekordse maailma parima naismängija Alexia Putellase välja, asendajaks Hollandi vastu võiduvärava löönud Salma Paralluelo.

Korraks Putellasest

Tegemist oli kolmanda korraga, kui 29-aastane poolkaitsja sel turniiril põhikoosseisu kuulus. Sambiaga mängus tegi ta kaasa avapoolaja ning andis väravasöödu 2:0 väravale (mäng võideti 5:0), 4:0 võidu võtnud jaapanlastega mängides tehti vahetus 62. minutil (selleks hetkeks oli seis 3:0). Putellase teeneid polnud oluliselt vaja aga ei kaheksandikfinaalis Šveitsi vastu (5:1 võit) ega veerandfinaalis Hollandiga (lisaajal 2:1) mängides - mõlemad olid tähtsad vastasseisud.

Ent nüüd, kui Putellas uuesti tandrile saadeti, ei tundunud lüke olevat põhjendatud. Barcelona ässa mängust meenub üks hea moment, kui ta esimesel poolajal Rootsi kastis kaitsja trikiga üle mängis ja värava poole tsenderduse pani, selle lõi kaitsemängija peaga minema. Ja kui vaadata igasugust statistikat käimasolevalt MM-ilt (alustuseks väravad, siis näiteks pealelöögid-söödud ja tsoonidesse süstimised), siis ei paista Putellas üldse välja.

Idee pole talle siiski liiga teha. Meenutagem, et naiste vutti mitu head aastat valitsenud Putellas sai mullu toimunud EM-i eel raskelt viga - rebenenud põlve ristatiside vajas operatsiooni ning pikka taastumisaega. Poolkaitsja esimene mäng sel hooajal tuli 30. mail Hispaania kõrgliigas, minuteid kogunes ligi 20. Sõrmeotstega tuli minuteid tippliigas veel, vaevu üle 100.

See tähendab, et koondiserindel jäid vahele kõik mängud alates mullusest EM-ist kuni selle aasta juunikuuni - kokku 15 kohtumist. Nende matšide jooksul harjusid hispaanlannad ilma oma põhitegijata toimetama ning saab öelda, et sellega on saadud suurepäraselt hakkama. Ehk kokkuvõttes on mõistetav, et koondise juures nüüd alles kaheksandat mängu olev Putellas vajab veel (taas)sulatusaega.

Tagasi mängu juurde

Hispaania läks kohtumist juhtima 81. minutil, kui vaikselt hiiliti Rootsi karistusala ümber, paremast äärest rohkem vasakule. Jennifer Hermoso lasi seejärel palli kasti, mis korraks lahtiseks jäi ning 19-aastane ääreründaja Salma Paralluelo ei jätnud võimalust kasutamata - 1:0.

Natuke nagu mängus Hollandiga, siis Hispaania otsis mingit elevust juurde. Noh, normaalaja lõpuni selline kümmekond minutit, finaaliminek peab olema törts keerukam! Rootsi audisisseviske järel tõstis Rolfö mänguvahendi kõrge kaarega värava alla, Lina Hurtig (kes oli väljakul jõudnud viibida ligi minuti!) koksas selle kõrvale kümnekonna minuti eest platsile saadetud Rebecka Blomqvistile - 1:1.

Kuna Hispaania sai kiirelt aru, et pullida pole mõtet, siis lõi Olga Carmona ligi pooleteist minutit peale rootslannade viigiväravat lõppseisuks 2:1. Ja Hispaania on esimest korda MM-i finaalis, teenitult. Rootslannasid ootab ees pronksimatš. Kellele tuleb vastu Inglismaa, kellele võõrustaja Austraalia - selgub homme.