Kohtus UEFA alistanud Superliiga plaanib naasta uues kuues, kuid huvilisi napib (1)

UEFA vastu kohtus võidu saavutanud Superliiga plaanib tagasi tulla. Foto: Scanpix / Dado Ruvic / Reuters

Kaheaastase pausi järel on Euroopa Superliiga tagasi. Euroopa Liidu kohtus võidu saanud võistlussari on läbinud kapitaalremondi, et olla klubide jaoks ahvatlevam.

2021. aasta 18. aprillil teatas uus võistlussari Euroopa Superliiga, et nendega on liitunud 12 tippklubi: Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham, AC Milan, Atletico Madrid, Barcelona, Inter Milan, Juventus ja Real Madrid.

Kokku pidanuks liigasse kuuluma 20 klubi - 16 püsiliiget (formaat, mida kasutatakse Põhja-Ameerikas) ja neli sellist klubi, kes koha nimel kvalifikatsioonimänge mängivad. Plaan oli tiimid jagada kahte kümneliikmelisesse gruppi, kus kõik meeskonnad omavahel läbi mängivad ning mõlema grupi neli paremat asuvad seejärel liigavõidu nimel madistama turniirisüsteemis.

Jalgpallipere üle terve maailma sai kiirelt aru, et sport oli selles ürituses teisejärguline ning klubisid meelitati suurte rahapakkidega, mis olnuks igal hooajal kõigile garanteeritud. Säärase liiga loomine tõi kaasa suure vastasseisu, mida juhtisid FIFA, UEFA ning klubide pöidlahoidjad, kes andsid enda arvamusest häälekalt teada.

REKLAAM

Superliiga jõudis elada vaid 72 tundi, kuniks Manchester City ja Chelsea sealt välja astusid. Inglastele järgnesid peaaegu kõik liikmed, jättes alles vaid Real Madridi, Barcelona ja Juventuse, kellest viimane alustas lahkumisprotsessi tänavu juulis.

Retk kohtusse

Uue Superliiga loomine mõjutas enim UEFA-t, sest uus võistlus olnuks põhikonkurent Euroopa Meistrite liigale. Euroopa vutiorgan lubas, et annab endast kõik, et suletud võistlussarja vastu võidelda. UEFA ja FIFA lubasid, et selles liigas osalevad klubid saavad võistluskeelu kõigilt kodustelt ja rahvusvahelistelt turniiridelt, samuti ähvardati, et mängijatelt võidakse võtta võimalus esindada oma rahvuskoondist.

Rusikatega otsustas vehkida ka teine osapool, mille eestvedajaks on firma A22 Sports Management. Nende hinnangul rikkus UEFA sanktsioonidega klubisid ähvardades konkurentsireegleid.

Täna teatas Euroopa Liidu kohus, et UEFA mõisteti süüdi positsiooni kuritarvitamises, mis tähendab, et Euroopa klubidel on nüüd vaba voli liituda Superliiga projektiga. A22-e tegevjuht Bernd Reichart rõõmustas sotsiaalmeedias, et UEFA monopol on viimaks lõppenud.

Uue näoga projekt

Mõni tund pärast kohtuotsust teatas Superliiga eestvedaja, et võrreldes tunamulluse ideega on tehtud mitmed muudatused. Nimelt ei oleks ükski klubi enam püsiliige, vaid uue formaadiga liigas osaleksid 64 satsi, kes omakorda jaotatakse kolme erinevasse divisjoni - täht, kuld ja sinine -, millest viimases oleks 32 tiimi ja kahes esimeses 16 võistkonda.

Süsteem näeks ette, et klubid jaotatakse kaheksaliikmelistesse gruppidesse, kus mängitakse omavahel kodus ja võõrsil, mis tähendab, et igale klubile oleks tagatud minimaalselt 14 matši. Mõistagi pääsevad tugevaimad edasi rehamängudele, kus selguvad divisjonide üldvõitjad. Parimad klubid liiguvad redelil üles, halvimad alla. Tugevuselt kolmanda liiga 20 nõrgimat võistkonda kukuvad hooaja lõppedes võistluselt välja ning nad asendatakse teiste klubidega, kes saavad kvalifitseeruda koduliiga tulemuste põhjal.

Kohtumised toimuksid nädala sees, lubades klubidel osaleda nädalavahetusel koduliigas. Sarnase süsteemiga liigat planeeritakse ka naistele, kus osaleksid 16 klubi. Lisaks käis A22 välja suure lubaduse, et vutifännidel on võimalik mänge jälgida nende voogedastusplatvormi kaudu tasuta.

Jutt võib olla ahvatlev, kuid huvi liiga vastu on leige

UEFA president Aleksander Ceferin tunnistas, et nemad ei kavatse enam Superliiga moodustamist takistada, sest selles võistluses hakkab osalema vaid kaks võistkonda. "Jalgpall ei ole müügiks," teatas sloveen.

Ceferini sõnadel on väikene tõepõhi all, sest juba mõne tunniga andis Premier League teada, et nende klubid ei osale Superliigas, vaid jäävad UEFA egiidi all toimuvatele võistlustele truuks, lisaks on kutse tagasi saatnud AS Monaco, AS Roma, PSG, Dortmundi Borussia, Sevilla, Müncheni Bayern ja Atletico Madrid.

Siiski jagub ka neid, kelle jaoks on uus liiga ahvatlev. Hispaania väljaanne Mundo Deportivo avalikustas, et lisaks juba osalevatele Barcelonale ja Real Madridile on Superliigaga liitumas PSV Eindhoven, Feyenoord, Benfica, Porto, Belgradi Red Star, Brüsseli Anderlecht ja osad Itaalia klubid.

Superliiga suur promootor Barcelona president Joan Laporta teatas, et on saabunud aeg, mil klubidel on rohkem vabadust enda saatuse üle otsustada. Laporta kaasvõitleja Real Madridi suur juht Florentino Perez rõõmustas samuti kohtuotsuse üle ning ta arvas, et tänane päev läheb jalgpalliajalukku.

SEOTUD LOOD
1 kommentaar

Kristjan Vällmann   •  
(82.131.26.***)
Nüüd tundub küll nii, et jalgpall hakkab veelgi rohkem suurklubisid soosima. Hiljutise kohtuotsuse tõttu on UEFA suure tõenäosusega sunnitud gigantidele üha enam järeleandmisi tegema. Ega see uus eurosarjade formaat olegi sellle musternäide.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK