Luup peale | Bondarenko keeras aia lukku ja Paide jooksis peaga vastu seda (galerii!) (5)

Sergo Kuhhianidze viis Transi juhtima. Foto: Sergei Stepanov

Narva Trans oli esimeses mängus Valeri Bondarenko käe all lähedal oma hooaja hiilgavaimale tulemusele, kuid Patrik Kristali hiline värav eikusagilt päästis Paide Linnameeskonna teisest järjestikusest kaotusest.

Kohtumine Narva Kalev-Fama kunstmurul algas külalismeeskonna võimsa survega ning üks terav moment Transi värava ees järgnes teisele. Kõige lähemale jõudis 4. minutil Dimitri Jepihhin, kes pääses kena läbimurde järel kaheksalt meetrilt löögile, aga ei saanud palli Aleksei Matrossovist mööda.

Mida aeg edasi, seda viljatumaks Paide surve aga muutus ning ka Trans hakkas vasturünnakutel enda ohtlikkust ilmutama. Murrang saabus 32. minutil tühja koha pealt, kui Abdul Razak Yusif eksis lubamatult tagasisöödul, Sergo Kuhhianidze noppis palli vahelt, pääses Ebrima Jarjuga silmitsi ning lahendas täpse löögiga - 1:0!

40. minutil võinuks Kuhhianidze veel teisegi lüüa, kui Šalva Burjanadze kerkis keskkaitsest üles ning mängis oma rahvuskaaslase liini taha, aga ründaja löök tabas seekord posti. Taaniel Usta jätkuüritus blokeeriti Oskar Hõimu poolt.

Teine poolaeg kulges mängupildi poolest üsna sarnaselt - Paide alustas aktiivse survega, aga ajapikku muutus nende ründemäng üha ümmargusemaks ning Transi vasturünnakud olid kokkuvõttes isegi ohtlikumad. Veerandtund enne lõppu teenis Pierre Kabore narvalastele penalti, kuid Ebrima Jarju suutis Zakaria Beglarišvili penaltilöögi posti kõrvalt tõrjuda.

Paide tipuründes jõudsid Dimitri Jepihhini väljavahetamise järel tegutseda ka Siim Luts ja Robi Saarma, aga ründeteravust nappis ikkagi. Trans näis juba kindlalt võidu suunas teel olevat, kui ühtäkki maandus Patrik Kristali 90+7. minuti tsenderdus vasakult äärelt lati alla - 1:1! Senimaani kindlat mängu näidanud Aleksei Matrossov eksis valusalt ja punktid läksid jagamisele. Soccernet.ee tähelepanekud:

VAR-ekraan kommentaatoritelgis. Foto: Sergei Stepanov

1. Improviseeritud VAR kommentaatoritelgis

Alates 72. minutist hargnesid väljakul sündmused, mis olid potentsiaalselt murrangulised, aga ka kentsakad ning erakordsed. Kõik algas sellest, kui Pierre Kabore kukkus karistusalasse murdes Abdul Razak Yusifi väljasirutatud jala otsa ning peakohtunik Karl Koppel näitas talle sukeldumise eest kollast kaarti.

Poolteist minutit kestnud VAR-kontrolli tulemusel kutsuti Koppel ekraani juurde otsust ümber hindama. Kohtuniku ekraanil puudus aga pilt ja nii suundus ta lõpuks Soccernet TV kommentaatoritelki, et sealselt monitorilt olukord üle vaadata. Kuna sealsamas viibis ka Soccerneti kommentaator, siis oli kohtuniku jutt otse-eetris hästi kuulda, nagu ka Paide esindajate iroonilised märkused kõrvalt:

Kohtunike tööd kõrvalised kommentaarid aga ei mõjutanud ja nii sündis neli minutit pärast esialgse otsuse langetamist lõplik otsus - penalti Transile ja Kabore kaardi tühistamine!

2. Bondarenko keeras kaitse lukku

Aleksei Eremenkolt treenerikoha üle võtnud Valeri Bondarenko tuvastas Transi hooaja alguse suurima probleemina kaitsemängu. Enne seda kohtumist oldi lastud endale lüüa koguni 3,57 väravat mängu kohta, mis ei kannatanud mitte mingisugust kriitikat.

Mänguplaan ehitati konkreetselt üles tugevale kaitsele ja vasturünnakutele. Initsiatiiv loovutati teadlikult Paidele, liinid rivistati üles kompaktselt, kaitseliin laienes vajadusel viiemeheliseks, rünnakuid algatati sügavalt ning 4-4-2 asetuses olid ees läbisööte noolimas kaks puhast ründajat, pluss ohtlikud mängijad äärtelt.

Valeri Bondarenko andis Transi mängule täiesti uue näo. Foto: Sergei Stepanov

Paide on varemgi sel hooajal sügaval istuvate kaitseblokkide murdmisel hätta jäänud ning samamoodi läks Narvas. Mõlemal poolajal joosti küll esmalt suure innuga peale, kuid ajapikku sai sellest peaga vastu seina jooksmine. Teeniti ohtralt standardolukordi, ent teisel korrusel võimutsesid kodumeeskonna mängijad.

Nii ei olnud Paidel pallivaldamisest ja territoriaalsest ülekaalust erilist kasu, sest paremad väravavõimalused avanesid ikkagi Transil. Lõpuks pääsesid nad viigiga tulema vaid tänu õnnelikule väravale, mis sündis Aleksei Matrossovi harvast ja jämedast eksimusest.

3. Beglarišvili uus roll

Zakaria Beglarišvililt oodati Transi nimekaima mängumehena sel hooajal palju enamat kui ta on suutnud seni pakkuda. Kuna Trans ei suuda enamjaolt mänge domineerida, siis on kerkinud üles küsimus, millises rollis oleks kõige õigem Beglarišvilit kasutada.

Eremenko mängitas teda enamasti ründaja all või siis kolmemehelise keskvälja ühe liikmena. Bondarenko paigutas ta aga koos German Šleiniga sügavale kaitseliini ette tööd rügama. Esmapilgul näis see riskantse käiguna, sest kaitseomadused ei kuulu ju Beglarišvili trumpide hulka ning vastaste väravast nii kaugel võib olla keeruline ka ründemängu mõjutada.

Ometi õigustas see käik end igati ning Beglarišvili mõju Transi mängule oli suurem kui me sel hooajal varasemalt näinud oleme. Mis kaitseomadustes puudu jäi, seda kompenseeris ta töötahtega ning tema saagiks langes terve hulk lahtiseid palle. Palliga suutis ta aga ka sügavusest edukalt rünnakuid algatada ja võttis välja mitmeid vigu. Tõrvatilgaks meepotis jäi realiseerimata penalti, kuid Beglarišvili löök ei olnud tegelikult halb, vaid Ebrima Jarju hiilgas ühekäetõrjega.

Teisipäeval 34-aastaseks saav Transi kapten lõpetas kohtumise siiski number kümne kohal, sest 78. minutil toodi vahetusest keskväljale rassima Deniss Poljakovi ning Bondarenko lõpetas mängu ühe puhta ründajaga.

4.  Mängu parim - Šalva Burjanadze

Sel hooajal omajagu kriitikat saanud Gruusia keskkaitsja näitas end seekord parimast küljest, klaarides suurel hulgal tsenderdusi ning jagades kaitseliinist kvaliteetseid pikki sööte. Avapoolaja lõpuosas tegi ta ka ootamatu reidi ründekolmandikule ning andis Sergo Kuhhianidzele ideaalse söödu liini taha, misjärel ründaja kolistas posti.

28. aprillil kell 17.00 Narva Kalev-Fama staadionil

JK Narva Trans - Paide Linnameeskond  1:1 (1:0)
32. Sergo Kuhhianidze - 90+7. Patrik Kristal

Väravasöödud: 32. x - 90+7. Joseph Saliste
Realiseerimata penalti: 78. Zakaria Beglarišvili (Ebrima Jarju tõrjus)
Hoiatused: 43. Karl Mööl, 71. Henrik Ojamaa, 84. Abdul Razak Yusif, 86. Oskar Hõim, 90+9. Ivan Stojkovic (pingilt) - 51. Sergo Kuhhianidze, 80. Deniss Poljakov, 90+10. German Šlein
Mänguolud: +13, vahelduva pilvisusega tuuline ilm, kunstmuru rahuldavas seisukorras