Vutipoiste isa Taavi Usta: me pole nii võimas vutiriik, et Oliveri-sugust talenti välja jätta (14)

Nõmme Unitedis on Jürgens tänavu juba meeste vahel särama löönud. Foto: Brit Maria Tael

Lugesin artiklit Oliver Jürgensi kohta. Minu poeg on olnud tema mängupartner Harju JK-s, tunnen Oliveri ja tema perekonda isiklikult.

Taavi Usta pojad Kaarel (19) ja Taaniel (16) on Eesti noortekoondislased vastavalt U21 ja U17 vanuseklassis. Kaarel mängib Soome esiliigas MyPA-s, Taaniel kuulub Soome esiliigas mängiva KTP noortesüsteemi.

Kunagi küsis Jüri Jürgens (Oliver Jürgensi isa - toim.) mu vanema poisi kohta: kas ta lööb vutis läbi? Kaarel oli tol ajal ehk 15-aastane ja just kasvuspurti tegemas. Ma vastasin, et usun, et tal on hea võimalus, sest tal on talent ja motivatsioon, mis tagab töökuse. Sama aasta sügisel, kui Kaarel sai 16, pakkus FC KTP talle lepingut.

REKLAAM

Jalgpalliplatsil ei saa midagi tasuta. Töö, mida sa teed siis, kui keegi ei vaata, kui keegi ei plaksuta, määrab ära, mida sa platsil suudad. Varuma peab palju kannatlikkust. Isegi talendikus ja raske töö ei saa alati kohe tasutud. FC KTP-st käis kahe aasta jooksu läbi neli treenerit ja võistkonna noored talendid ei saanud ülikõrgete, isegi ebareaalsete eesmärkide tõttu põhivõistkonnas piisavalt tähelepanu ega ka mänguaega.

Tundus, et "tee kõvasti tööd ja näita ennast trennis" on lihtsalt sõnakõlks, kuna treenerid oli koosseisu ammu paika pannud ja noored sinna reeglina ei mahtunud. Paljud murduvad ja jätavad pooleli. Mitmed Soome noored talendid - isegi noortekoondise liikmed - on selliste hetkede pärast jalgpalli pooleli jätnud. Tagasilöögid on elu normaalne osa ja neid tuleb õigesti käsitleda, aga alla ei tohi kunagi anda!

Oliveril on vedanud, et Nõmme Unitedi näol on leitud klubi, kes mõistab ja toetab ta talenti. Muidugi on alati kadedaid inimesi, kes selja taga halba räägivad, aga sellega tuleb harjuda, see käib asja juurde. Olen kindel, et koos klubiga nad leiavad Oliverile õige keskkonna ka välismaal järgmise sammu tegemiseks.

Toetan Oliveri ja ta perekonda igatpidi. Tegemist on ülikõrge motivatsiooniga poisi ja vanematega. Tegu pole lihtsalt talendi, vaid aastatepikkuse raske ja pühendunud tööga, mida Oliver ja ta perekond on teinud. Arvan, et Jüri ja tema perekond elaksid ilma laenuta ostetud ilusas villas, kui see aeg ja energia, mis Oliveri on investeeritud, oleks lihtsalt tööellu suunatud. Selliseid peresid ja indiviide nagu Oliver ei ole palju. Müts maha - respekt!

Oleks tore, kui Eesti parimad mängijad saaksid oma talenti optimaalselt rakendada ka koondises. 2003 aastakäik on tõepoolest üks talendikamaid. Nagu välja toodud, on Oliver eriline. Osad mängijad on omadustelt universaalsemad ja neid saab rakendada platsil eri positsioonidel, aga Oliver vajab oma talendi esiletoomiseks oma positsiooni ja enda ümber meeskonda, kes palli talle õigesse kohta toimetaks. Kui ta saab oma tugevusi rakendada, on Oliver erakordselt efektiivne väravatemasin - ennenägematu Eestis enne teda ja Šapovalovit.

Kui sa oled koondises, ei pruugi sa aga vahel mitu mängu isegi söötu saada. Võib isegi olla, et koondise mängujoonis ei olegi Jürgensi unikaalse talendi esiletoomiseks kõige optimaalsem. Võibolla on klubis lihtsam mängujoonis nii tööle panna, et Oliveri talent saaks õige keskkonna? Loodan, et asjaosalistel on pikka meelt ja tarkust, sest me pole nii võimas vutiriik, et Oliveri sugust talenti välja jätta.

See oli U17 koondise algrivistus Prantsusmaad alistades. Ei Jürgensit, ei Šapovalovit. Foto: Brit Maria Tael

Treeneritel pole nii kerge, kui pealtnäha tundub. Kuidas sobitada kiired-talendikad mängijad platsile nii, et nende anne oleks parimal viisil rakendatud ja tekiks sünergia? Prantsusmaa üle saadud 2:1 võidus kandsid põhiraskust mängijad, kes pole avalikkusele nii tuntud. Nagu mainitud, polnud Oliveri üldse ja Šapovalov tuli platsile teisel poolajal Eesti eduseisus. Kuidas leida tasakaal särava indiviidi ja meeskonna edu vahel? Need polegi nii üheselt ja lihtsalt vastatavad küsimused. Tegemist on positiivse probleemiga. Hullem oleks, kui meil poleks talendikaid ja motiveerituid noori mehi!

Usun, et [U17 peatreener] Norbert Hurt ja kogu koondise juures olev personal omab head tahet ja arusaamist ning oskab selliseid ülesandeid lahendada, et nii koondise tulemused kui ka selle põlvkonna tulevik pikemas perspektiivis oleksid nii Eesti jalgpallile kui ka nende poiste isiklikku karjääri silmas pidades produktiivsed.

Oliverile ja ta perele jõudu ja järeleandmatust! Kriitikud ei olnud ja ei ole teie kõrval, kui te tunde ja tunde harjutasite ja harjutate. Üldsus näeb ainult valmis toodangut. Ustavus saab suure palga! Minge võiduka lõpuni!

14 kommentaari

Autorile   •  
(85.29.203.***)
Lugu on tore sest autor mõistab erinevaid mängijad ja treenereid. Nii peabki! Ei saa aru aga sellest et kes Jürgensi koondisest välja jättis? Koondise peatreener kutsus, tema vanemad ütlesid et poiss on väsinud hetkel. Pole ju keegi nagu välja jätnud.
Uus kampaania Facebookis   •  
(2001:7d0:4d02:8e80:44d.***)
Usume Taavi Usta isa!
Taavi Usta   •  
(91.154.168.***)
õige - keegi pole teda välja jätnud hetke koosseisust aga kui loed konteksti, siis tuleviku suhtes antakse puudujatele vihjeid küll. Ma loodan, et kõigil jätkub rahulikku meelt ja küpsust mitte paugutada, et hiljem on suhteid keeruline klappima saada.
Taavi Usta   •  
(91.154.168.***)
üldiselt on nii, et kui minnakse kellegi isiku kallale, teda ise isklikult isegi mitte tundes, tähendab, et pole reaalseid argumente. Sellisel juhul oleks soliidne vaiksemalt võtta ja siinkohal ka mitte anonüümselt klähvida.
Taavi Usta   •  
(91.154.168.***)
Koondisesse pääsemise protsess muutub puuduja jaoks paratamatumalt keerulisemaks," tõdeb Hurt.
To autor   •  
(91.129.102.***)
Ma lugesin eelmise artikli ka läbi. Keegi ei paugutanud seal. Väga normaalne olukorra kirjeldus oli.
Steve Kullus   •  
(2001:7d0:8b0d:f380:482.***)
Targad sõnad, selliseid isasid võiks rohkem olla.
Virge Valk   •  
(89.235.225.***)
Edu noortele talentidele, tõesõna tean kui raskelt tuleb kätte talent treenerile ja koostöö lapsega ning tema arenguga. Peaasi et laps hindab kõrgelt oma treenerit ja ise on ja jääb oma au ja väärikuse juurde , ning alati peab tõestama endale , et sa oled parim isegi kui sind mingil moel tahetakse mõjutada ja maha teha.Pea alati hoia püsti kui ongi nii väga raskust tekitavad mängud, ole ikka julgem, võimsam oma hinge ia vaevaga see tasu sulle tuleb . Iga kord kui võidad ehk siis oled kasu toonud oma meeskonnale on see su suur võit !!!
asd   •  
(2001:7d0:8a1f:3580:11c.***)
Kahjuks vaadates läbi ~20a Eesti jalgpalli, siis on palju häid treenerid kes panevad platsile poisikesed, kes käivad tema sünnipäeval ja käib läbi treeneriga ka peale jalgpalli. Kahjuks olen näinud seda päris mitmes klubis, mitte küll mina ise isiklikult, aga tuttavatelt kuulnud.
Mina usun!   •  
(2001:7d0:88ae:5e80:5df.***)
Usume Taavi Usta isa.
Kaarel   •  
(194.150.65.***)
Usume Taavi Usta isa
?????   •  
(91.129.10.***)
Kahe artikli põhjal mõtted :
kas mängija kes suudab mängida ainult ühte positstiooni ja kanda spetsiifilist rolli võistonnas võib nimetada talendiks või see on pigem mängija nõrkus et ta ei suuda teise positsiooni ülesandedega hakkama, olla edukas ja võistkonnale kasulik? Ja kas see annab mängijale eelistus olla edukas välismaal? Kas peaks 16 aastase poisi ümber võistkonna ehitada või poiss peaks tõestama oma koha võistkonnas ka klubi tasemel.
Koondise esindamise kohta, mida vähem aega põhi turniirini jääb seda raskem treeneritel otsus teha mängijate vahel kes on terve ettevalmistuse kaasa teinud ja kes ei leia võimalust koondisega ühineda. Ja selles suhtes tuleb austa teiste mängijate pühendumist ja vanematelt arusaamist, ainult selle pärast et mängijal on head individuaalsed oskused ei anna talle automaatselt koha koondises ja talle soovitud tingimustel.
Vägev   •  
(2a02:a210:2202:db80:69.***)
Tuult tiibadesse! Võiduka lõpuni💪
Levy   •  
(146.255.180.***)
Kui ta ise koondise trennides ei käi ja samas vajab seda, et tema ümber meeskond ehitataks, siis on selge miks ta koondisse ei saa. Katsu sa midagi ehitada kui tüüpi ennast kohal pole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
Antoine Griezmanni turniiri viies ja kuues värav tõi korraldajamaale Prantsusmaale 2:0 võidu Saksamaa üle ning koha pühapäeval Saint-Denis toimuvale finaalis.
EM2016
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
Walesi unelm sai resoluutse lõpu, kui lõpuks ometi veenvat mängu näidanud Portugal alistas Briti saarte komeedi 2:0.
EM2016
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
Kogu mängu initsatiivi hoidnud Saksamaa ei lasknud hoolimata Jerome Boatengi ajulühisest suurturniiride võidupõual Itaalia vastu jätkuda - 1:1 normaalaja järel kindlustas Saksamaale koha poolfinaalis üheksandas penaltivoorus Jonas Hector.
EM2016
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
54 aastat agooniat
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK