Suur pahandus Saksamaal: Dortmundi noor täht vihjas kohtuniku mustale minevikule, alaliit uurib laimusüüdistust (5)

Vilemees Felix Zwayer on äsja langetanud otsuse, mida Dortmundi poolkaitsja Jude Bellingham ei suuda kuidagi uskuda. Foto: Scanpix / Imago images / Kolvenbach

Saksamaal kogub tuure skandaal, mis puhkes pärast Dortmundi Borussia ja Müncheni Bayerni laupäevaõhtust duelli. Külalistele 2:3 alla jäänud Borussia 18-aastane poolkaitsja Jude Bellingham kritiseeris mängu peakohtunikku Felix Zwayerit lõpuvile järgses intervjuus sellisel moel, et ahhetama hakkasid isegi kogenud jalgpallurid.

Zwayer jättis Dortmundi meeste arvates tähelepanuta penalti, mille võinuks nende kasuks anda, ning määras seejärel Mats Hummelsi käega mängu eest 11 meetri karistuslöögi hoopis Bayernile. Bundesliga suurim väravakütt Robert Lewandowski lõi palli võrku ja Bayern võitis, Bellignham esines pärast lõpuvilet aga väga otsekohese seisukohaga.

"Minu silmis ei olnud see penalti. Hummels ei vaadanud isegi palli poole, ta võitles selle nimel ja see tabas tema kätt. Paljusid mängu käigus tehtud otsuseid võiks kriitilise pilguga vaadata. Aga kui annate Saksamaa suurima mängu vilistada kohtunikule, kes on varemgi mängutulemuste kokkuleppimises osalenud, siis mida enamat ikka tahta?" põrutas Bellingham Viaplay otse-eetris.

Faktiliselt noor inglane ei eksinud, sest praeguseks 40-aastane Zwayer sattus tõepoolest 2005. aastal skandaali keskmesse. Tollal olid sündmused seotud esiliigat vilistanud Robert Hoyzeriga, kes võttis mitme mängu vilistamise eest altkäemaksu. Ühes neist kohtumistest oli Hoyzeri abliste seas ka Zwayer, kellele maksti samuti 300 eurot.

REKLAAM

2005. aasta jaanuaris andsid Zwayer ja veel kolm kohtunikku aga Hoyzeri Saksamaa Jalgpalli Liidule (DFB) üles. Kokkuleppe korras määrati Zwayerile kuue kuu pikkune vilistamiskeeld, ent see jäi avalikkuse eest saladuseks kuni 2014. aastani - alles siis trükkis väljaanne Die Zeit ära alaliidult hangitud salajased dokumendid, mis juhtunule valgust heitsid.

Dortmundi peatreener Marco Rose saadeti mängu käigus väljaku äärest minema, sest esmalt hoiatas Zwayer teda penalti mittemääramise eest kollase kaardiga ning oli seejärel 77. minutil VAR-i abil Bayerni kasuks penaltit määrates sunnitud sama uuesti tegema. Klubi spordidirektor Micahel Zorc ei pidanud aga peatreeneri ja Bellinghami emotsionaalsust erakordseks.

"Poiss on 18-aastane ja räägib vahetult pärast emotsionaalset mängu. Ta mainis vanu fakte, seda ei peaks tegema. Aga ta on lihtsalt tulipäine," leidis Zorc. "Need sõnad said välja öeldud, kuid me toetame teda. Ma ei näe siin midagi kriminaalset."

Vastupidisele arvamusele jäi Bayerni tegevjuht Oliver Kahn, lausudes Skyle järgmist: "Ma olen viimane mees, kes hakkaks mängija emotsionaalsust hukka mõistma. Kuid seekord tegi Bellingham väga-väga suure sammu üle lubatud piiri. Mulle ei meenu, et ükski mängija oleks iial midagi sellist öelnud. Ei kujuta ette, kust ta üldse pähe võttis, et võiks midagi niisugust lausuda."

Pole ootamatu, et DFB komisjon uurib nüüd Bellignhami väljaütlemiste sobilikkust ja võib määrata noorele poolkaitsjale nii rahatrahvi kui ka mängukeelu. Seekord ei pruugi tagajärjed aga piirduda eelkirjeldatud tavapäraste meetmetega, vaid DFB kohtunike vaatlejate esimees Marco Haase on Bildi väitel esitanud Bellinghami suhtes ametliku kaebuse.

Alaliidu kontrollkomisjoni juht Anton Nachreiner kinnitas uudisteagentuurile SID, et Bellingham on tõepoolest uurimise all. "Vaatame mängija öeldu üle ja otsustame siis, kas see vastab kuidagi spordiga seonduvatele kriminaalseaduse paragrahvidele." Bildi väitel arvab Haase, et Bellinghami lauseid saab tõlgendada Zwayeri laimamisena, mis võib kaasa tuua tavapärasest märksa karmima karistuse.

SEOTUD LOOD
5 kommentaari

humorist   •  
(213.180.19.***)
Tõstatati tõestisündinud sündmus. Ma ei tea, et kust see laim tuleb. :)
A. Polõnski   •  
(85.253.171.***)
See on umbes sama kui hakata uurima meest, kes väidab, et Avo Viiol on Kultuurkapitalist tuuri pandud 8,5 miljonist kroonist tagastanud vaid 22,4K.
stranglers   •  
(176.46.31.***)
täpselt, ja see penalti oli lamp. ei usu, et lausa kinnimakstud, aga bayernile on ennegi kergeid penalteid antud, lihtsalt kohtunikel on tugevama-prillid ees vahel.
svluiken   •  
(213.35.252.***)
Sitt vile oli sellegi poolest jah.
metssiga   •  
(195.50.215.***)
artikli põhjal vähemalt jääb mulje, et kohtunik kunagi saigi ju raha mängu sobitamise eest ja ka karistuse ja nüüd saab mängija karistada selle eest, et seda mainis? kus see loogika on
ja kus see laim siis on?

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK