Sõnamängud ja sõda jalgpalli hinge nimel (0)

Praegu ei ole hea aeg olla mõnda oma riigi suuremat klubi toetav prantslane. Välja arvatud juhul, kui sulle meeldivad nipsakate kirjadega sloganid.

Enne Bastille'i kindluse vallutamist süüdistas ülemaksustatud ja vaesusesse nälginud Prantsusmaa rahvas Marie Antoinette'i juba kõiges, mille peale vähegi tuldi. Selles, et ta hävitas oma kulutustega ainuisikuliselt Prantsusmaa majanduse (ei olnud süüdi); et tal olid sobimatud voodisuhted mitte ainult rahvuskaardi pealiku, vaid ka omaenda pojaga (ei olnud süüdi) ning ka selles, et ta oli naissoost ja Austria päritolu (okei, tõepoolest süüdi).

Selle, et viha Marie Antoinette'i vastu ei lahtunud ka pärast kuninga ja kuninganna hukkamist, kindlustas Jean-Jacques Rousseau. Ta meenutas oma elulooraamatus kohtumist nimetu printsessiga, kes, saanud teada, et talupoegadel ei jätku enam söömiseks leiba, vastas: "Las nad söövad siis kooki!" Selle kurikuulsa lausega sai Marie Antoinette'ist aristokraatide reaalsusest irdumise sümbol. Tegelikult mõtles Rousseau selle loosungi tõenäoliselt välja. Ehk ei olnud süüdi. Vähemalt mitte selles lauses. Reaalsustaju oli ta muidugi juba ammu enne seda kaotanud.

Selja taha jäänud suvel leidsid Prantsusmaa juhtivad jalgpalliorganid, et pikalt kestnud tüli fännidega võiks jahutada õllemüügi taastamine riigi staadionitel. Leiba ja tsirkust, ütleb teine tuntud loosung. 18. augustil võõrustas Saint-Etienne kõrgliigahooaja esimeses kodumängus Bresti ja klubi poolehoidjad rullisid lahti viis suurt kirja.

REKLAAM

"1. voor. Me ei või Dijoni kesklinna minna."

"2. voor. Üks tribüün on suletud."

"3. voor. Matš lükati kolmapäevale."

"4. voor. Me ei või Marseille'sse sõita."

"Seega ei huvita meid õlu, me januneme vabaduse järele."

Hooaja teises voorus keelasid võimud võõrsilmängudele sõita nelja klubi, kaasa arvatud Nice'i, fännidel. 17. augusti õhtul Nimes'iga mänginud Nice'i poolehoidjad ei pääsenud mitte ainult kohtumist vaatama, nad ei võinud pärast kella 17 Alpes-Maritimesi departmengust lahkudagi. Tee ääres patrullinud politseinikud otsisid autosid läbi ja klubi särgi, salli või muu atribuutika - kasvõi kleepsu - leidmisel suunati masinad tuldud teed pidi tagasi. "See on koduarest," rääkis Nice'i peamise ultragrupi Populaire Sud esindaja Greg Massabo France Bleu'le. "Ma olen toetaja olnud 20 aastat, aga pole midagi sellist kunagi varem näinud. Kui oleksime gangsterid, pätid, saaksin nendest meetmetest aru. Aga ma olen isa. Mul on töö. Tahan lihtsalt oma klubi toetada."

Prantsusmaa päevalehe Liberation andmetel määrati hooajal 2011/12 võõrsilfännidele reisikeeld viies mängus, kaks hooaega hiljem laienes see juba 47 mängule. Hooajal 2015/16 keelati fännidel reisida 104 kohtumisele. Möödunud hooajal jäi külalismeeskonna poolehoidjatel kõrgliigas nägemata 53 matši. Prantsusmaa jalgpallifänne ühendav organisatsioon ANS leiab, et viimastel aastatel toimuvaga kärbitakse inimõigusi, nende seas vaba liikumise õigust. Mis selleni viinud on?

Konkreetse konflikti juured peituvad 2006. aastas, kui toonase presidendi Jacques Chiraci valitsus võttis oma peamiseks eesmärgiks sõja terrorismi vastu. 140-leheküljeline dokument, millega toonane siseminister Nicolas Sarkozy välja tuli, lubas muu hulgas jalgpallifännidele kehtestada staadionitele sisenemise keelde ja võimudele õiguse apellatsioonidest keelduda. 2010. aastal tipnes PSG - Marseille' mängul alanud ultrate kaklus Yann Lorence'i surmaga, mille järel võeti vastu meetmeid veelgi karmistanud sisekaitseseadus LOPSSI 2. Terrorirünnakud Pariisis tõid endaga kaasa kaks aastat kestnud eriolukorra, mille jooksul võeti jalgpallifännid eriliselt paksu klaasiga luubi alla.

Viimased aastad on Prantsusmaal seetõttu kaasa toonud mitmeid kurbnaljakaid intsidente. 2016. aastal keelas Korsika prefekt Bastia - Lensi mängu eel kõigil Nord-Pas-de-Calais' piirkonna elanikel 48 tunni jooksul saarele sisenemast. Järgmise aasta augustis ei võinud Nancy fännid Nimes'i sõita, sest võimude sõnul pidid nad valmistuma linnast (kaheksa päeva pärast) alguse saavaks Hispaania velotuuriks. Selle aasta jaanuaris sulges liiga distsiplinaarkomitee Marseille' - Metzi mängu eel sisuliselt pool Stade Velodrome'i ... aga andis sellest teada eelneva päeva õhtul kell 23. Juba 650 kilomeetri kauguselt Lõuna-Prantsusmaale reisinud Metzi fännid jäid tühjade kätega.

Ühegi klubi imidž pole seadusemuudatuste järel muutunud rohkem kui Prantsusmaa jalgpalli valitsejaks kerkinud PSG oma. LOPSSI 2 tõi klubidele õiguse saata laiali kõik fännirühmitused, mis nende reegleid või väärtusi riivavad ja pealinlaste toonane president Robin Leproux keelustas Parcil koheselt kõik ultragrupeeringud. Neli aastat tagasi tuli ilmsiks, et PSG on teinud koostööd Pariisi politseiga ja illegaalselt kogunud oma fännide kohta isiklikku informatsiooni nagu töökohad, sissetulek, perekonnaseis, juhiloa number jne.

Le Monde'i ajakirjaniku Jerome Latta arvates on Nasser Al-Khelaifi eesmärk selgemast selgem - PSG omanik üritab klubi fännibaasi endale sobivamaks manipuleerida. Tema käe all on Parci staadionikeelu saanud 13 000 PSG poolehoidjat ja otsatribüünidel, kus ultrafännid tavaliselt kogunevad, on piletihinnad tõusnud enam kui kolmekordselt. Ehk lihtsustatult, PSG tõrjub majanduslikult veidi kehvemal järjel fännid välja ja toob asemele sügavate taskutega tarbijaid.

Selle hooaja algust on Prantsusmaal iseloomustanud kahemõttelised loosungid. Kevadel käis spordiminister Roxana Maracineanu vaatamas PSG ja Marseille' vahelist kohtumist (erinevalt näiteks Saksamaast ja Inglismaast on jalgpall Prantsusmaal traditsiooniliselt olnud poliitikute ja teiste nn kõrgemast klassist avaliku elu tegelaste põlu all. See mõtteviis hakkas muutuma pärast 1998. aasta MM-tiitlit, kuigi veel kodusel EM-il ja möödunudsuvise MM-triumfigi järel süüdistasid paljud prantslased poliitikuid koondise edu omakasuks pööramises) ja olles seal kuulnud homofoobilisi hüüdlauseid, ärgitas klubisid fännidele sanktsioone kehtestama. Õilis eesmärk sai aga kogu eelnenud juttu arvesse võttes oodatud vastuse, sest fännide arvates oli tegemist järjekordse võimude katsega neilt veelgi enam õiguseid ära võtta.

Otsa tegi juba juuli lõpus lahti Nancy, kelle poolehoidjad laulsid esiliiga hooaja avamängul vihavaenlase Metzi kohta ühe paha sõna. Mäng seisati seetõttu 20 minutiks ja sellele vastasid Nancy fännid juba liiga kohta suunatud hüüdlausega "la Ligue, la Ligue, on t’encule". Siinkohal tuleb mängu semantika. Tegusõna enculer tähendab homoseksuaalset tegevust; encule sellega tegelejat. Aga sama sõna kasutatakse ka siis, kui kedagi saadetakse sellesse kõige pimedamasse kohta. Üsna kindlalt Nancy toetajad seda viimast ka mõtlesid. Paratamatult hakkas ringlema info, et mäng jäeti pooleli liiga solvamise, mitte algse õiglase põhjuse tõttu. Ja läks jälle lahti.

Ligue 1 kolmandal nädalal enne mängu Metzi vastu, mida vilistas Stephanie Frappart, kerisid Angersi fännid lahti loosungi kirjaga "Arbitre enculee, est-ce homophobe pour une femme?" Ehk "kas naiskohtuniku enculee'ks kutsumine on samuti homofoobne?" Lyoni Olympique'i kodustaadionil nägi loosungeid kirjadega "Roxana, kas räägime homofoobiast [järgmist MM-i korraldavas] Kataris?" ja "FIFA ja Roxana, kas homofoobia on paha ainult siis, kui sellel pole naftadollareid taga?" Marseille' fännid viitasid kodumängul Saint-Etienne'i vastu, et "liiga kasutab homofoobiat, et meie väärtustele [sinnasamusesse] keerata". Nimes'i fännide huulil muutus "la Ligue, la Ligue, on t’encule" "la Ligue, la Ligue, on t'accule-ks" ehk "liiga, te olete nurka surutud".

Vaene Roxana Maracineanu. Tahtis head, aga suutmata end tavafänni tasemele viia tegi asjad ilmselt veel hullemaks. Natuke nagu Marie Antoinette. Ei käskinud ta pööblil torti süüa ja jäi veel tagatipuks peastki ilma, aga kurikuulsat loosungit seostatakse temaga tänase päevani. Ja kuidas revolutsioon algas? Pärast Bastille' vanglasse tungimist ajas vihane rahvamass nii kuberner Bernard-Rene de Launay kui Pariisi linnapea Jacques de Flessellesi pead piikide otsa ja lehvitas neid mööda linna ringi. Kui ma oleks üks Prantsusmaa jalgpalli juhtivatest isakestest, mõtleksin mitu korda ajaloole. Prantsusmaa jalgpallifännid nõuavad türanniast pääsemist.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK