Õnnetu omavärav lõpetas südilt võidelnud Ukraina unistuse, MM-ile sõidab Wales (4)

Wales ja Gareth Bale pääsesid MM-ile, Ukraina jäi pealtvaatajaks. Foto: Scanpix / AFP / Geoff Caddick

Viimase Euroopa meeskonnana sõidab sügisel Kataris toimuvale MM-ile Wales, kes alistas otsustavas kohtumises koduväljakul 1:0 Ukraina. Mängu saatuse otsustas ukrainlaste ründaja Andri Jarmolenko omavärav esimesel poolajal.

Juba teisel minutil said kollase kaardi nii vea teinud Joe Allen kui ka valjuhäälselt protestinud Daniel James. Oleksandr Zintšenko põrutas seejärel kiirelt karistuslöögi väravasse, ent reeglitevastaselt - kohtunik ei olnud mängu jätkamist lubavat vilet veel andnud. Teisel katsel proovis õnne Ruslan Malinovski, tema löögi püüdis aga rahulikult Wayne Hennessey.

Mõne päeva eest Šotimaa vastu emotsionaalse võidu saanud Ukraina alustas ka nüüd tuliselt, teenis mitu nurgalööki ning mitmel korral pidi otsustavalt sekkuma taas Hennessey. Teravaima löögiga sai hakkama Roman Jaremtšuk ja Hennessey tõrjus enda ette, kuid sai palli teisel katsel siiski kätte. Paduvihmast libe väljak soosis tempokat mängu ja Wales oli esialgu hädas.

Veerandtunnise mängu järel vajas kahel korral arstiabi ukrainlaste esiväravavaht Heorhi Buštšan, aga sai siiski jätkata. Kodumeeskonna rünnakut püüdis mitut puhku enda peale võtta nende suurim täht Gareth Bale, kelle löögid siiski väravast esialgu selgelt üle ja mööda vihisesid. Ukraina poolelt nõelas vastu Viktor Tsõgankov, leidis ka värava eest healt positsioonilt Oleksandr Karavajevi, kuid viimane ei pääsenud korralikult löögile.

Hetkeks hinge tõmmanud ukrainlaste turmtuli jätkus. 28. minutil sööstis liini taha söödu saanud Tsõgankov silmitsi Hennesseyga, lõi mööda, aga talle fikseeriti ka napp suluseis. Järgmisel rünnakul lükkas Andri Jarmolenko ohtliku palli väravaesisele, kust kaitsjad selle raskustega klaarisid. Kohe kaotas Wales uuesti oma värava lähistel palli ning Hennessey pidi tõrjuma Zintšenko terava kauglöögi, hetk hiljem pareeris ta aga Tsõgankovi läbijooksu.

Vähem kui poole tunniga oli ukrainlastel kirjas juba seitse pealelööki ja kolm neist olid läinud ka väravaraamidesse, waleslastel puudusid täpsed peallöögid aga sootuks. Ent kui sul on meeskonnas jalgpalligeenius nimega Gareth Bale, pole numbritel tähtsust. 34. minutil teenis Wales karistuslöögi, Bale riputas ebamugava palli väravaesisele ning seal hätta jäänud Jarmolenko suunas palli tahtmatult enda võrku - Wales pääses 1:0 juhtima!

Ukraina jätkas aga ründamist ning 40. minutil näis, et Jarmolenko on patud kiirelt lunastanud. Allen lõi karistusalas Jarmolenkole vastu jalgu, vile vaikis, aga tavapäraselt kombel vaadati olukord VAR-iga üle. Vilemees Antonio Mateu Lahoz siiski ekraani juurde ei läinud, mäng jätkus ja Walesi napis eduseisus lõpetati ka esimene poolaeg.

Kohe teise poolaja alguses oli Aaron Ramseyl suurepärane võimalus edu kaheväravaliseks kasvatada, kui pall Jamesi ja Kieffer Moore'i eeltöö järel karistusalas temani jõudis, kuid Ramsey saatis palli väravast sootuks mööda. Ka Ukraina polnud alla andnud, Hennessey pidi jalaga tõrjuma Tsõgankovi löögi, Jaremtšuk põrutas mööda ning tagatipuks jättis Malinovski löök Walesi väravavahi palli vaid pilguga saatma - kuid taas mööda!

Ukraina võttis arusaadavalt aina rohkem riske ning see tõi kaasa Walesi suurepärase topeltvõimaluse MM-pilet kindlustada. Otse õhust peale virutanud Brennan Johnson tabas aga posti ning Bale'i terava löögi suutis Buštšan raskustega tõrjuda. Kohe tekitas teise värava all suurepärase šansi Ukraina, ent Ben Davies suutis Jarmolenko lähilöögi blokeerida.

83. minutil pääses peaga täiesti vabalt löögile ukrainlaste EM-kangelane, seekordki vahetusest sekkunud Artjom Dovbõk - Hennessey hiilgas jälle tõrjega. Kaugelt proovis Vitali Mõkolenko - Hennessey püüdis. Viiest üleminutist esimese alguses sai karistusalast kaks korda proovida Jarmolenko - mõlemad löögid õnnestus kaitsjatel blokeerida. Kohe üritas sama mees eemalt - pisut üle.

Ja rohkem šansse Ukrainale enam ei tekkinudki. Lõpuvile vallandas Cardiffis Walesi rõõmupeo - jõuti ju MM-finaalturniirile ikkagi esmakordselt pärast 64 aasta pikkust pausi! Esimest ja seni ka viimast korda mängiti finaalturniiril 1958. aastal, kui alagrupist pääseti teise kohaga ka edasi, ent kaotati siis veerandfinaalis Pele väravast 0:1 Brasiiliale.

Sügisesele MM-ile pääsu on nüüd taganud 30 meeskonda. Kaks viimast osalejat selgitatakse välja mandritevahelistes play-off-kohtumistes. Seal lähevad esmalt 7. juunil vastamisi Araabia Ühendemiraadid ja Austraalia, et selgitada, kes kohtub 13. juunil Peruuga. Teise pileti jagavad 14. juunil omavahel ära Costa Rica ja Uus-Meremaa.

Wales - Ukraina 1:0 (1:0)