Noortekoondislaste plahvatuslik suundumine välismaale - mida võidab sellest Eesti jalgpall? (10)

Rocco Robert Shein ja Maksim Paskotši on välisklubide kaudu jõudnud üsna noorelt A-koondisesse. Nende jälgedes loodavad käia mitmed teised. Foto: Brit Maria Tael

Kui mõned aastad tagasi olid vaid üksikud Eesti noortekoondislased välismaa akadeemiates, siis viimastel aastatel on see arv märgatavalt kasvanud. Täna ei saa neid mängijaid kahe käe sõrmedel kokku lugeda.

Lisaks noortele A-koondislastele (Karl Jakob Hein, Maksim Paskotši, Rocco Robert Shein, Georgi Tunjov) omandab jalgpalliharidust välismaal ligi 20 noortekoondislast. Mis on peamised põhjused, miks on viimasel ajal nii palju noori Eesti mängijaid siirdunud välismaale?

Eesti Jalgpalli Liidu tehniline direktor Janno Kivisild märkis Soccernet.ee-le, et siinsed klubid on teinud head tööd. "Ma usun, et peamine põhjus peitub klubides tehtavas töös. Nendes noorteklubides, kust mängijad on välismaale siirdunud, käib süstemaatiline töö ka Eestist väljaspool," lausus Kivisild.

Ta lisas: "Arvatavasti on endale leitud koostööpartnerid läbi konkreetsete klubide või agentuuride, kelle kaudu oma andekamaid mängijaid väljapoole suunatakse. Neile antakse võimalus käia testimistel ja õnnestunud testimistele järgnevad võimalused, kus mängijad aina rohkem välismaale siirduvad. Teadlikult ja süstemaatiliselt vaadatakse Eestist väljapoole ning selle nimel tehakse tööd, et oma parimad mängijad välismaale aidata."

REKLAAM

Ka varasemalt on Eestist välismaale mindud, aga kui asjad ei ole läinud plaanipäraselt, siis noored on naasnud koju ja kodumaal oma karjääri uuesti üles ehitanud. Ent praeguse seisuga on paljud mängijad välismaal kanda kinnitanud ja sinna püsima jäänud. Tundub, et see tuleb kasuks nii nendele noortele kui ka kogu Eesti jalgpallile.

Kuidas suhtub sellesse Eesti Jalgpalli Liit? "See, et tänasel päeval on toimunud selline drastiline mängijate välismaale siirdumise kasv, on ka meil hea võimalus näha, kuidas ühe või teise klubi taustaga mängija ühes või teises kultuuriruumis toime tuleb," lausus Kivisild.

Ta jätkas: "Kui vaatame, kuhu on kõige rohkem mängijaid siirdunud, siis selgelt Itaaliasse. Teisel kohal on Portugal ja siis mujal on juba üksikud mängijad. Kas need, kes on siirdunud Itaaliasse, on teinud õige otsuse või mitte, annab vastuse aeg. Meil on noormängijaid, kes on Itaalias olnud mitmendat hooaega ja nad on noortekoondiste jaoks väärtuslikud mängijad. Meie jaoks on see võimalus õppida ja teada saada uut nii enda mängijate kui ka erinevates riikides ja akadeemiates tehtava töö kohta. See on meie võimalus kaardistada ja saada veel paremini aru, mis toimub Euroopa jalgpallis ja kuidas see sobitub meie jalgpalli."

Eesti Jalgpalli Liidu tehniline direktor Janno Kivisild. Foto: Soccernet.eeKuidas on suund Itaaliasse eestlaste jaoks avanenud? "Ma usun, et Eesti klubid on mingites suundades seljad kokku pannud. Klubid on kasutanud sarnaseid "liine" sinna jõudmiseks. Kõik asjad on omavahel komplektselt seotud. Kui ees on head näited ja liikumised on kõigile osapooltele olnud plussmärgiga, siis kindlasti seda märgatakse ja selle vastu tuntakse huvi.

Ja need klubid, kes ei ole seda suunda enda jaoks avastanud, hakkavad aina rohkem neid võimalusi sinna otsima. Kindlasti on Itaalia üks nendest suundadest, kus on olnud näha, et meie mängijate siirdumisel on olnud pigem tugeva plussmärgiga mõju. Seetõttu on ka aina rohkem klubisid hakanud sinnapoole vaatama. Ma usun, et meil on täna ikkagi klubid, kes teevad sellel tasandil - Eestist väljapoole - omavahel koostööd," rääkis jalgpalliliidu tehniline direktor.

Kivisilla sõnul on noorte välismaale siirdumine mõjutanud Eesti jalgpalli ja noortekoondiseid nii otseselt kui ka kaudselt. "Üks pool on see, et nad toovad koondiste juurde endaga kaasa osa erinevast kultuuriruumist, erinevast koolist ja jalgpallist, mida on võimalik kogeda nendel mängijatel ja treeneritel, kes tulevad Eesti keskkonnast. Teine pool on see, et rahvusvaheliselt tasandilt tulemine tõstab omajagu koondiste sportlikku kvaliteeti. Nõudmised ja tase, millega need mängijad peavad igapäevaselt toime tulema, on rahvusvahelisele tasemele lähemal."

Viskame pilgu peale, kuidas on Eesti noortekoondislastel käimasoleval hooajal välismaal läinud. Siinkohal olgu märgitud, et kõigi kohta puuduvad täpsed andmed või need on erinevates andmebaasides erinevad.

ITAALIA

Kristoffer Grauberg (21) - Varasemalt kogu karjääri Rootsis mänginud ründaja siirdus aasta alguses Itaaliasse, kus ta alustas tugevuselt viienda liiga klubis Torrese, aga astus suvel sammu edasi, kui liitus tugevuselt neljanda liiga ehk Serie D klubiga Notaresco. Grauberg on mänginud kokku neli kohtumist, neist kolm liigas ja ühe karikas, kuid väravaid kirjas ei ole. Notaresco on oma piirkonnas seitsme mänguga kogunud kuus punkti.

Oliver Jürgens (19) - Eelmisel hooajal Milano Interiga U19 vanuseklassi meistriks kroonitud, aga suvel Torinoga liitunud ründaja on uue koduklubi eest samas liigas löönud kaheksa mänguga kaks väravat (mõlemad Juventuse vastu) ja andnud kaks resultatiivset söötu. Viimased kuus kohtumist on ta alustanud algkoosseisus. Torino on kaheksa vooruga kogunud 14 punkti ja asub seitsmendal kohal.

Oliver Jürgens vahetas kahe hooaja vahel Interi särgi Torino vastu välja. Foto: Oliver Jürgensi Instagram

Robin Kane (18) - Mullu suvel Viimsist Itaalia suurklubisse Rooma Laziosse siirdunud keskkaitsja on tänavusel hooajal mänginud U19 esiliigas viis kohtumist, neist kaks algkoosseisus (mõlemad kaotanud). Lazio on liigas viie vooruga kogunud seitse punkti ja asub kuuendal kohal. Eilses U19 karikamängus edeneti 3:1 võiduga Cosenza üle järgmisesse ringi, Kane tegi täismängu.

Imre Kartau (16) - Eelmisel kuul Harju Laagrist Veneziasse siirdunud poolkaitsja on U17 võistkonna eest mänginud ühe kohtumise (vahetusest 20 minutit ja 0:4 kaotus).

Kaur Kivila (18) - Eelmisel hooajal Hellas Verona U19 ridades omaealiste kõrgliigas mänginud ja kaks korda Serie A mängus pingile pääsenud väravavaht laenati suvel Serie D klubisse Carpi. Ta on üheksa vooru jooksul neli korda koosseisus olnud, aga mänguaega pole saanud. Carpil läheb oma piirkonnas hästi, sest meeskond asub kolmandal kohal.

Johann Kõre (18) - Septembri alguses Viimsist Cosenzaga liitunud poolkaitsja ei ole veel vigastuse tõttu Itaalias ühtegi kohtumist mänginud. Ta ravib ennast kodumaal. Cosenza U19 võistkond on esiliigas kogunud Lazio eakaaslastega (Kane) sama palju punkte.

Daniil Pareiko (17) - Tänavu suvel Tallinna Levadiast SPAL-i liikunud väravavaht on pidanud ühe kohtumise U18 võistkonna eest (täismäng ja 4:2 võit) ning neljas mängus olnud U19 kõrgliigas võistkonna pingil. Lisaks jälgis Pareiko ka U19 karikamängu pingilt.

Andreas Vaher krooniti eelmisel hooajal Itaalia U18 meistriliiga võitjaks. Foto: Andreas Vaheri Instagram

Andreas Vaher (18) - Eelmise aasta alguses Nõmme Unitedist SPAL-i siirdunud keskkaitsja kuulub tänavusel hooajal sealsesse U19 võistkonda, kelle ridades on mänginud kõik viis matši algusest lõpuni ja saanud ühe kollase kaardi. SPAL-i U19 võistkond on kõrgliigas täisedu ja väravate vahega 11:0 tabeliliider! Kolmapäeval peetud karikamängus löödi SPAL-i noortele hooaja esimesed väravad, aga sellest hoolimata saadi järgmisesse ringi, kui lisaajal alistati Vicenza eakaaslased 4:2. Vaher jälgis kohtumist pingilt.

Martin Vetkal (18) - 2020. aasta suvel Tallinna Kalevist Itaalia suurklubi AS Romaga liitunud poolkaitsja sõlmis hiljuti uue lepingu, mis kehtib 2025. aastani. Tänavusel hooajal on ta U19 kõrgliigas kaheksa vooruga mänginud viis kohtumist, neist kolm algkoosseisus, ja saanud ühe kollase kaardi. Väravaid ja resultatiivseid sööte kirjas pole. Roma asub liigatabelis 11 punktiga teisel kohal.

Laurits Õunpuu (17) - Tänavu suvel Tartu Tammekast Modenasse siirdunud keskkaitsja kuulub U19 võistkonna ridadesse, mis mängib omaealiste hulgas tugevuselt kolmandas liigas. Nelja vooruga on kogutud seitse punkti.

PORTUGAL

Kristofer Käit (17) - Aasta esimeses pooles Tallinna Kalevist Porto U17 võistkonnas laenul olnud poolkaitsja siirdus uueks hooajaks laenule Rio Avesse, kus kuulub U19 võistkonna nimekirja.

Karel Mustmaa (17) - Eelmisel suvel Harju Laagrist Portugali tippklubi Lissaboni Benfica ridadesse siirdunud äärepoolkaitsja on sel hooajal U19 kõrgliigas mänginud neli kohtumist, aga kokku vaid 49 minutit ja selle aja jooksul pole ta väravaid löönud. Ta on saanud ka ühe kollase kaardi. Benfica on kümne mänguga kogunud 22 punkti ja asub liigatabelis esimesel kohal.

BELGIA

Kevor Palumets (19) - Paide Linnameeskonna tänavuse eurohooaja järel Zulte Waregemi ridadesse siirdunud poolkaitsja on Belgia meeste kõrgliigas mänginud ühe kohtumise, kui sekkus 0:2 kaotusmängus Genti vastu vahetusest. Kokku on ta esindusmeeskonna koosseisu kuulunud kahes mängus. Zulte Waregem on Belgia kõrgliigas viimasel kohal. Duubelmeeskonna eest tugevuselt neljandas liigas on ta teinud ühe täismängu ja löönud ühe värava.

Kevor Palumets on Belgia kõrgliigas debüüdi kirja saanud. Foto: Zulte Waregem

RUMEENIA

Deivid Andreas (20) - Aastaid Hispaania noorteliigades mänginud ja tänavu veebruaris ka FC Flora kontrollmängus osalenud ründav poolkaitsja siirdus septembris Rumeenia tugevuselt kolmanda liiga klubisse Sighetu Marmatiei, kus ta pole skoori teinud. Sighetu Marmatiei on liigatabelis kuue punktiga kaheksandal kohal.

SAKSAMAA

Soufian Gouram (16) - Saksamaal sündinud Eesti juurtega poolkaitsja kuulub Bundesliga klubi Berliini Hertha U17 võistkonda, kus ta on kaheksa vooruga saanud kirja kaheksa mängu, neist seitse algkoosseisus. Hertha U17 on kaheksa punktiga 11. kohal.

SOOME

Stevin Kerge (16) - Tänavu Eesti U17 koondise eest viie mänguga kaks väravat (Leedu ja Usbekistani vastu) löönud poolkaitsja kuulub Soome tippklubi HJK noortesüsteemi.

TŠEHHI

Mihhail Orlov (18) - Tänavu suvel Ida-Virumaa Alliance'ist Taborskosse siirdunud ründaja on sealse U19 võistkonna eest löönud kümne mänguga kolm väravat (kaks penaltist). Taborsko noored on 15 vooruga kogunud 17 punkti ja asuvad 20 võistkonna konkurentsis 13. kohal.

10 kommentaari

Arsenal ja Kalev   •  
(46.131.58.***)
Äge. Hea ülevaade.
Arsenal ja Kalev   •  
(46.131.58.***)
Kivisild tõi põhjuseks klubide hea töö ja “liini” mida mööda välismaale saab. Ja viskas õhku “ei tea kuidas nende jalgpall Eestisse sobib”, “võimalus kaardistada, mis toimub akadeemiates” piinlik mittemidagiütlev kommentaar. Kaardistused peaks ammu tehtud olema. Jääb mulje, et EJL ei toeta.

Kas miskit treeningmeetodites muudetud? Millal, kus? Enamus 17-19a.
Mis põhjusel pole Florat või venekeelseid noori seal nimekirjas?
Mida EJL on üle võtnud mujat?
Milline on A koondise parendamiseks ideaalne liikumise trajektoor EJL arvates?
Kas EJL toetab tänaseid 14-16a samale teele? Miks? Kuidas?
Denis Krestinin   •  
(82.131.45.***)
Lähiajal läheb Itaaliasse ka üks fc tallinn mängija (mitte Kalimullin)
raudidas   •  
(94.64.58.***)
kaks viimsi ja saue valla jalgpallurit ka
tselsik   •  
(87.119.178.***)
Denis, kui mitte Kalimullin siis äkki Viktor Plotnikov? 😂
Alexej Lvov   •  
(85.253.131.***)
Tere kõigile. Rõõm lugeda.
Kus juures ,me kõik koos unistame ,et nendest saaks ,,New Vasiljev,,....Oper,Piiroja,Poom....
Seni aga ,poisid asuvad õiges kohas!
Hoiame pööialt...
Thugie   •  
(87.119.177.***)
Potensiaali on siin kõvasti, tõesti hoiame pöialt!
Alexej Lvov   •  
(85.253.131.***)
Thugie...
Sest kõik on noored ...
Las töötavad!)))
sanderk   •  
(88.196.246.***)
@Arsenal ja Kalev
"Kaardistused peaks ammu tehtud olema. Jääb mulje, et EJL ei toeta."

Paar aastat tagasi oli Pohlaku poolt üks üsna tauniv kommentaar justnimelt Itaaliasse minemise kohta ja Flora mängijaid sinna vist väga minemas pole.

Populaarse vandenõuteooria kohaselt on Pohlaku äriplaan Flora ja koondise kaudu noorte eestlaste välismaale müümine, seega tegu ilmselge konkrendiga.

Olen üsna kindel, et jalkaliidul on Pohlaku agendimonopoliga konkureeriv skeem teada, kuid reklaami sellele ei soovita teha.
Jānis Rubulis   •  
(85.29.194.***)
Pohlak (EJL) on välja öelnud, et nemad toetavad Eestis Saksa jalgpalli süsteemi. Viimase paari aastaga ei ole ta suutnud mitteühtegi poissi sinna akadeemiatesse saata. Pea kõik poisid on Vahemere ääres, nendest paljud omakorda Itaalias, mida eespool mainitult ta ei toeta üldse. Ilmselt see ka Kivisilla ümmarguse jutu põhjus, et uurime kuidas sobitub! :) Õigus on tal muidugi selles osas, et klubid on ise head tööd teinud ja võimalusi otsinud. Nagu näha, et ega onu Aivarile loota ei saa. Kui nüüd noorte tulemusi ja arenguid vaadata, siis tundub ikkagi kuidagi kasulikum seal Vahemere ääres, kui siin kodus nühkida.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK