Nagu 1983. aastal: Hispaania lõi omamoodi väravalööjatega Malta puuri täis (Rootsi EM-il!) (1)

Euroopa meistrivõistluste valikturniir sai reede õhtuga lisaks Soomele teada veel ühe edasipääseja: oma võimalused kasutas ära meie läänenaaber Rootsi. Kindla esituse tegid ka Hispaania, Taani ja Itaalia, kes kõik võitsid vähemalt kolme väravaga.

Eriti õnnelik oli õhtu Cadizis, kus 2010. aasta maailmameister alistas pisikese saareriigi Malta ning kindlustas sellega oma alagrupivõidu. Euroopa meistrivõistluste kontekstis meenub kahe meeskonnaga kindlasti 1984. aasta valikturniir, mil tiimid jagasid samuti alagruppi. Kuna tol ajal pääsesid EM-ile vaid kaheksa koondist, siis pidi alagrupi kindlasti lõpetama esimesena: Hispaania oli enne viimast mängu Maltaga teine ning esikoht Holland oli vaid kahe punkti kaugusel. Probleeme tekitas aga see, et siis vaadati võrdsete punktide korral väravatevahet ning see oli La Roja meestel lausa 11 võrra viletsam.

Seega oli neil vaja väikse Malta väravavõrk täiesti ribadeks lüüa. Positiivsust ei andnud ka vastaste kiipri väljaütlus: "Hispaania ei suudaks isegi lastetiimile üksteist väravat lüüa." Sellegipoolest läksid mängijad optimistlikult väljakule ning andsid endast parima: rünnati võimsalt ning sihiti suurt võitu. Poolajatulemus? Ainult 3:1... Nüüd oli 45 minutiga vaja üheksa tabamust ehk üht iga viie minuti tagant. Täielik mission impossible...

Aga viimasena andsid muidugi alla hispaanlased ning seda tehes nad ei eksinud: väravaid löödi isegi tihedamalt ning 84. minutiks seisis tablool hämmastav 12:1. Nad said hakkama ning jõudsid kolmandat korda finaalturniirile, kus lõpetati lõpuks Prantsusmaa järel teisena.

Täna domineeriti samuti täielikult matši ning kuigi väljakul oli põhimõtteliselt varumängijad, siis ikkagi võeti kindel 7:0 võit. Tähelepanu väärivad kindlasti väravalööjad: 1) Alvaro Morata lõi seitsmendat (liiga ja/või koondise) mängu järjest värava, 2) Santi Cazorla lõi taas koondisevärava peale 1463 päevalist põuda, 3) Gerard Moreno lõi värava ning andis kolm väravasöötu, 4) Pau Torres ja Dani Olmo tegid mõlemad debüüdi ning said jala valgeks esimese kolme minutiga.

Lisaks kahele eelmainitud koondisele on F-alagrupis ka Rootsi, kes täna alistas Rumeenia ning kindlustas seega sarnaselt põhjanaaber Soomele finaalturniiripileti. Nende edasipääs aga nii üllatav pole, kuna viimasest seitsmest EM-ist on nemad kuuel kohal olnud.