Mis Haaland, mis De Bruyne? Manchesteri derbi juhtis sinisesse sadamasse City oma poiss (5)

Phil Foden (paremal) hoidis Manchester Cityt edukursil. Foto: Scanpix / EPA / Ash Allen

Inglismaa kõrgliigas peetud Manchesteri derbis avas skoori United, kuid suurepärase mängu teinud Phil Foden vedas City lõpuks 3:1 võidule ja tiitlikaitsja püsib tabeli esikohast vaid punkti kaugusel.

City alustas kodus eeldataval moel ehk võimsa survega, aga 8. minutil vaigistas Unitedi kasvandik Marcus Rashford sekundiga suurema osa staadionist. Andre Onana leidis pika palliga Bruno Fernandese, kes lükkas söödu Rashfordile ning sel hooajal kesise mängu tõttu kõvasti kriitikat kuulma pidanud ründaja lajatas ühe puutega latipõrkest palli võrku - 0:1.

Värav ajas City närvi ja 14. minutil pidi Onana tõrjuma jalaga Phil Fodeni terava löögi. Mõni minut hiljem libastus keskjoonel Ruben Dias ja Fernandes andis läbisöödu Rashfordile, kellel avanes võimalus uuesti Edersoniga silmitsi minna, kuid nüüd vedas esimene puude ründajat otsustaval  hetkel alt. Kohe pareeris Onana uuesti Fodeni ürituse, United otsis seevastu võimaluse vasturünnakutest ja 23. minutil oli jälle tähelepanu keskmes Rashford, kes ei suutnud seekord värava ees palli tabada.

Onana jätkas hiilgemängu Rodri terava löögi tõrjumisega, Cityt vaevas aga sellest hooajast juba tuttav häda - palli vallati ja pealelööke tehti palju, raamidesse lendasid neist vaid üksikud. Probleemi võttis 45. minutil kokku Erling Haaland, kes ei suutnud tühja värava ees saata kahelt meetrilt võrku Fodeni söötu. Esimese 45+3 minutiga hoidis City palli enda valduses 74% ajast, tegi 18 pealelööki ja teenis 12 nurgalööki, aga puhkama mindi ikkagi Unitedi napi eduga.

City press kandis lõpuks vilja 56. minutil, kui Foden karistusala tagant võimsa löögi ristnurka saatis, jätmata Onanale võimalust - 1:1. Unitedi meelest oli küll enne seda tehtud väljaku teises otsas viga läbimurret üritanud Rashfordi vastu, kuid protestide tulemuseks oli vaid peatreenerile Erik ten Hagile näidatud kollane kaart.

Teisel poolajal puhtalt kaitsmisele pühendunud United pidas vastu kaua, aga mitte lõpuni. 80. minutil mängis Foden kokku vahetusest sekkunud Julian Alvareziga ning saatis seejärel palli üsna terava nurga alt teist korda Onana selja taha - 2:1. Mäng oli sellega tehtud ning üleminutite alguses vormistas Haaland pärast Sofyan Amrabati pallikaotust 3:1 lõppseisu. Ühtlasi lõpetas City linnanaabrite ülipika eduseeria - United ei olnud 144 korda järjest kaotanud liigamängu, mida avapoolaja järel juhiti, kuid nüüd see lõpuks juhtus.

Kuigi United sel hooajal taas kõrgetele kohtadele ei mängi ja on suures hädas isegi esinelikust unistamisega, omas kohtumise lõpptulemus tiitliheitluse osas suurt kaalu. Eile lõpusekunditel Nottingham Forestist 1:0 jagu saanud Liverpool on endiselt liider, kuid võit hoiab Cityt neist ühe punkti kaugusel. Kolmandal pulgal asuv Arsenal jääb uude nädalasse astudes Cityst praegu maha nelja punktiga, kuid neid ootab esmaspäeva õhtul käimasoleva vooru viimane kohtumine tabeli punase laterna Sheffield Unitediga.

Tabeli alumises otsas liigub esiliigasse tagasilangemise kursil Burnley. Kodus rünnati Bournemouthi vastu vihaselt, vallati palli 75% mänguajast ja tehti 20 pealelööki, aga Justin Kluiverti 13. ja Antoine Semenyo 88. minuti väravatest võttis 2:0 võidu külalismeeskond. Bournemouth lõpetas sellega vana aasta lõpust kestnud seitsme liigamängu pikkuse võiduta seeria, neljanda järjestikuse kaotuse saanud Burnley on aga viimasest üheksast liigakohtumisest kogunud ainult kaks viigipunkti. Püsimajäämise piirist ollakse 11 vooru enne hooaja lõppu 11 punkti kaugusel.

Manchester City - Manchester United 3:1 (0:1)