Meie ja nemad ehk miks Setienile Barcelonas kaua tööd ei jätku (0)

Quique Setien. Kas Barcelona jaoks õige mees? Foto: FC Barcelona Twitter

Quique Setien sobib omaduste poolest Barcelona peatreeneriks ideaalselt, aga tulevik ei ole siiski tema päralt.

Suvel värskenduskuuri läbinud Barcelona treeningkompleksi seina kaunistab nüüd Johan Cruyffi kuulus ütlus "ma võidaksin pigem 5:4 kui 1:0" ja seepärast Ernesto Valverdele kahest Hispaania meistritiitlist ei piisanudki.

Kuigi irooniline, et Quique Setieni ametiaeg algas just 1:0 võiduga, rahuldasid puriste teised numbrid. Setieni Barcelona üritas Granada vastu sööta 1005 korda, palli hoiti 82,6 protsenti mänguajast ehk napilt enam eelmise hooaja rekordist, mille püstitas Setieni Betis. Ainult kahel korral on see protsent La Ligas olnud suurem, mõlemal puhul taas peasüüdlaseks Barcelona, kui tüüri hoidis Pep Guardiola. Jah, pühapäevane oli vaid üks matš, aga paljudele polnudki rohkem vaja.

REKLAAM

Jalgpall on binaarne mäng. Seda saab ajada väga keeruliseks või väga lihtsaks. On taktikud ja on filosoofid; on need, kes tahavad palli kiirelt liigutada ja need, kes armastavad seda hoida; need, kelle süsteemi õppimine vajab treeningväljakul tunde ja tunde ning need, kes eelistavad selle asemel pigem murul istudes mängijatega juttu ajada. Pragmaatikud ja unistajad. Quique Setien vastab igas võrdluses teisele ja kirtsutab esimese peale nina.

Setieni nägemus jalgpallist on lihtne. Nõnda seletas ta täpselt kaks aastat tagasi El Paisi lugejatele: "Mängija tahab palli saada, mitte selle järel joosta. Jalgpalluri parimad omadused kerkivad esile siis, kui temani tuua põhjus, miks temast jalgpallur sai: pall. Mitte keegi ei mängi lapsena oma sõpradega, et kaitsta või tsenderdada. Sinust saab jalgpallur, sest sulle meeldib palli mängida. See on sinu juurtes. Ja siis tulevad treenerid, kes hakkavad sind muutma kellekski, kes sa pole, mängima mängu, mis sulle ei meeldi. Taktika piirab mängijaid."

Pierre Bourdieu räägib oma sotsiaalse praktika teooria raames habitusest, elu jooksul omandatud mõtte- ja käitumissüsteemist, mis on indiviidi või grupi jaoks enesestmõistetavaks. Kui su isa on eluaeg armastanud auto kapoti all nikerdada ja sina näitasid talle alati lapsena taskulambiga valgust, siis on sul tõenäoliselt raske mõista nende inimeste kogemusi, keda pärast 20 kohustusliku sõidutunni läbimist veel ARK-i eksamile ei lubata. Kui ühe grupi habitusest tulenev enesestmõistetavus pole teisele grupile arusaadav, toob see endaga kaasa meie-nemad vastandamise.

Paari viimase aastakümne jooksul ei ole Barcelona suurimaks võiduks see, mis seisab klaasi taga klubi auhinnakapis. Karikad on lihtsalt võidu loomulik tulem. Barcelona suurimaks võiduks on geniaalse meie-nemad välja konstrueerimine.

Barcelona tahab palli hoida ja sööta, sööta, sööta, sest kui sa hoiad palli 82,6 protsenti, on vastastel värava löömiseks aega ainult 17,4 protsenti mängu kogupikkusest. Sellega luuakse vaakum, mis imeb teisel võistkonnal õhu aeglaselt kopsudest. Aga sa pead olema kannatlik, jube kannatlik. On väga palju inimesi, kellele selline mäng ei meeldi. Nemad tahavad näha ründavat, mitte kägistavat mängu. "Mulle ei meeldi Barcelona, sest nad mängivad nii igavalt," võivad nad öelda. Ehk nad asetavad ennast Barcelona poolt vaadates automaatselt nemad-poolele, aga selle asemel, et neid hakata usklikeks pöörama, hõõrub Barcelona käsi kokku. Mitte miski ei tee Barcelona imidžit tugevamaks kui nende häälekad vastased. Millisel klubil on neid rohkem?

Bourdieu'lt veel nii palju, et ühiskonnas on sotsiaalne ruum alati asümmeetriline ehk üks grupp on teise suhtes domineeriv ja teine domineeritav. Kui hiilgavalt on Barcelona enda ümber kõrged seinad ehitanud? Katalaanide vastandumine kuninglikule Hispaaniale (mille käepikenduseks seisab abivalmilt Real Madrid), Mes que un club ja kõik sellega kaasnev, söödumäng üle kõige. Kuigi kadestamisväärselt rikas, elab Barcelona nende enda poolt isoleeritud maailmas ja saab kõigil binaarsetel võitlusväljadel valida domineeritava poole. Armastada Barcelonat tähendab olla vastukultuuri poolel.

Seda ja just eriti seda kannavad edasi Barcelona treenerid. Johan Cruyff, Louis van Gaal, Pep Guardiola, mööndustega Frank Rijkaard, nüüd Quique Setien. Mis neid ühendab? Väga tugevad, aga samal ajal pentsikud (quirky) ja ühise mõttemaailmaga isiksused. Setien, kes oli enne suurde jalgpalli tagasipöördumist kaks aastat Venemaa rannavutikoondise abitreeneriks, armastab malet ja mängis omal ajal isegi Garri Kasaparovi vastu. Binaarsed: asjade tegemiseks on õige moodus ja vale moodus. Barcelona tee ja mingi teine tee. Tito Vilanova ja Luis Enrique olid vähem konfliktsed, aga neid sidus Barcelonaga imidž, nende ajalugu. Ernesto Valverde ei mahtunud kumbagi kategooriasse.

Nüüd Barcelona ohjad haaranud Quique Setien on tõeliselt hardcore Cruyffi austaja. Ühel korral Racing Santanderi eest Cruyffi Barcelona vastu mängides ajas Setien meeskonnakaaslastega 80 minutit palli taga ja mõistis, et nende filosoofia on jalgpalli mängimiseks ainuõige. Pärast matši lubas Setien Cruyffile ohverdada oma väikese sõrme, kui Hollandi legend ta Barcelonasse kutsub. Sõrm jäi alles, aga samuti mõte.

Mu lemmikintervjuu Setieniga ilmus nelja aasta eest Panenkas, siis, kui Setien oli veel Las Palmase juhendajaks. Samas intervjuus, kus tema sõnul räägitakse tänapäeval taktikast mõttetult palju ja kus ta mõtiskleb pimeduse vajalikkuse üle, meenutab ta ühte käiku Buenos Airesesse. "Käisin vaatamas Boca ja Riveri mängu. Järgmisel päeval ostsin [Argentina päevalehe] Clarini, lugesin matši kokkuvõtet ja tundsin, et olen tagasi staadionil fännidega rääkimas. Ma ei läinud ainult selleks, et näha, ma läksin ka selleks, et õppida. Mida ma avastasin? Seda, et need pealtvaatajad võiksid väga vabalt olla treenerid, sest neil on mängu kontseptsioon, mängu idee selge." Punk mõtteviis, midagi sellist, mis oleks vabalt võinud kõlada Cruyffi või Guardiola suust. Täpselt see, millele Barcelona apelleerib.

Paberil on kõik ju ilus ja Setien sobib nagu rusikas silmaauku. Aga paraku ei piisa mõnikord isegi sellest, kui saad linnukese joonistada pea kõikidesse kastidesse. On tõenäoline, et Quique Setieni ametiaeg Barcelonas lõppeb juba järgmisel suvel toimuvate valimistega, sest klubi uuel presidendil on õigus Setieni leping 2021. aasta juulis lõpetada.

Barcelonat ootab peatselt aastakümnete suurim kriis, mis ei ole otseselt seotud sellega, mis võib või ei või juhtuda väljakul. Nende kaotus saab olema oluliselt suurem kui mõned puudu jäävad karikad, sest Lionel Messi tähistab hooaja lõpus juba 33. sünnipäeva. Tema jalad ei pea vastu igavesti. Juba on läinud Xavi ja Andres Iniesta, tuumik, mis sai Barcelona sünonüümiks ja mis aitas meeskonna olemust ülemaailmselt kinnistada. See ongi nende endi töö mõruks viljaks: seinad said nii kõrged ja paksud, et õhk hakkab ka seespool otsa saama.

Kui kaua Lionel Messi veel jaksab? Foto: Ballon d'Or / Twitter

Seda üritab parandada Victor Font, kes on esimene oma nime ametlikult välja käinud presidendikandidaat. Fonti nimi ei ole ehk kõige kõlavam, aga viimasel ajal on ta harfil mänginud täpselt õigeid noote. Näiteks suunas ta Valverde vallandamise järel tähelepanu sellele, et praegune juhatus ei tegutse juba ammu kindla plaani järgi, vaid improviseerib metsikult, ning müüs mõni aeg tagasi maha oma osaluse Kataloonia päevalehes Ara, millega tõestas, et tema plaanidel on tõsi taga. Ja ta mõtleb ette, vahest kaugemale, kui teised.

Fonti ja tema kaaskonna üllitiseks on projekt "Si al futur" ehk "jah tulevikule", mis kaardistab Barcelonat ootava aastani 2030. Ajani pärast Messi ajastu lõppu. Plaanis on mitmed muudatused, neist kõige kõlavamad puudutavad personali. Tuleviku Barcelona juhatusse ei kuulu Fonti nägemuses enam ärimehed, vaid endised mängijad ja teised jalgpallitegelased, kes on Barcelonaga tihedalt seotud. Esirinnas muidugi Messi, Iniesta ja Xavi, aga ka Gerald Pique, Carles Puyol ja Victor Valdes. Neist Puyol ja Xavi on Fonti häälekad toetajad, viimane Fonti enda sõnul tema projekti nurgakiviks. Kui Victor Font peaks järgmise aasta suvel Barcelona presidendiks saama, määrab ta esimese asjana klubi peatreeneriks Xavi Hernandeze. Ühel päeval juhtub see niikuinii.

Hiljuti toonitas Font oma ideid Hispaania uudisteagentuurile EFE. "Peame looma tingimused, et inimestel nagu Xavi oleks järgmise kümne aasta jooksul meie projektis selge autoriteet ja vastutus, vahet pole, kas nad tegelevad esindusmeeskonnaga või mitte. Me tahame siin näha Barcelona mudeli, Barcelona stiili ainulaadseid edasikandjaid," sõnas ta. Tundub väga sarnane sellele, mida üsna hiljuti tegi Amsterdami Ajax. Barcelona ja Ajax, poteito-potaato.

Muidugi jääb õhku rippuma küsimus, mis saab siis, kui Xavi ei osutugi väga heaks treeneriks. Paar hooaega Kataris ei anna tema võimetest ju täielikku aimu. Pärast Pep Guardiolat on oma endise koduklubi üle võtnud teisedki, näiteks Zinedine Zidane ja Ole Gunnar Solskjaer. Ühel puhul on tulemus olnud edukam, teisel mitte nii väga. Siinkohal on need kõrged Barcelona seinad päästvateks. Xavi ei pea nendest läbi murdma. "Kui me mängime meie enda mängu, ei saa meile keegi vastu," ütles Pep Guardiola Barcelona hiilgeaastate tipul. Meie mäng. Sest kui sina oled meie ja teised on nemad, ongi sinu jaoks ainult üks õige tee. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
Antoine Griezmanni turniiri viies ja kuues värav tõi korraldajamaale Prantsusmaale 2:0 võidu Saksamaa üle ning koha pühapäeval Saint-Denis toimuvale finaalis.
EM2016
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
Walesi unelm sai resoluutse lõpu, kui lõpuks ometi veenvat mängu näidanud Portugal alistas Briti saarte komeedi 2:0.
EM2016
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
Kogu mängu initsatiivi hoidnud Saksamaa ei lasknud hoolimata Jerome Boatengi ajulühisest suurturniiride võidupõual Itaalia vastu jätkuda - 1:1 normaalaja järel kindlustas Saksamaale koha poolfinaalis üheksandas penaltivoorus Jonas Hector.
EM2016
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
54 aastat agooniat
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK