Luup peale | Võrratu Benfica kotkas sirutas tiibu ja saatis kiirelt raugastuva Juventuse kohvreid pakkima (0)

Benfica kindlustas võiduga pääsu 16 parema hulka. Foto: Scanpix / Reuters / Pedro Nunes

Arrivederci, Vecchia Signora! Et Juventuse teekond Meistrite liigas otsa sai, pole enam suurüllatus, kuid see ähvardas lõppeda sootuks häbiväärsel moel. Viimase seitse väravat kaasa toonud mängus suutsid noored vahetusmehed lõpuks pisutki Vana Daami mainet päästa, aga Itaalia pikaaegse valitseja väljalangemine on pärast 3:4 kaotust Benficale ikkagi tõsiasi.

Vaid kolm minutit oli Estadio da Luzil mängitud, kui Juan Cuadrado pidi paremalt äärelt tulnud ohtliku tsenderduse nurgalöögiks suunama. Üheksandal minutil mängisid karistusala servas üliefektselt kokku Rafa Silva ja Fredrik Aursnes, kuid Silva tsenderdus ebaõnnestus. Peagi proovis Silva eemalt löögiõnne, aga saatis palli väravast mööda. Benfica lustis.

Aina kasvava surve tulemusel tuli 17. minutil see, mis tulema pidi. Benfica teenis juba viienda nurgalöögi, see mängiti lahti, Enzo Fernandez keerutas palli väravaesisele ja Federico Gattit edestanud keskkaitsja Antonio Silva suunas palli peaga Wojciech Szczesny selja taha – 1:0!

Mäng oli esimesed paarkümmend minutit täielikult Benfica käes, ent nagu jalgpallis teinekord juhtub, muutus kõik hetkega. Juventus teenis oma esimese nurgalöögi, Danilo suunas palli tagumise posti juurde ning Dušan Vlahovic lõi peaga. Odisseas Vlachodimos suutis esimese löögi tõrjuda, pika sudimise peale läks pall siiski võrku ja itaallased asusid tähistama, kuid nüüd kerkis äärekohtuniku lipp.

Kordused näitasid, et Danilo söödu hetkel polnud Vlahovic kindlasti suluseisupositsioonil, küll aga seisis seal Moise Kean. Vlachodimose ja Vlahovici duelli meetri kaugusel jälginud ründaja oli viimaks mees, kes pallile viimase puute andis, aga VAR asus olukorda uurima. See võttis aega mitu minutit, lõpuks tegi Jovanovic Juventusele meeltmööda otsuse – värav loeb, seis 1:1!

Rõõmu ja kergendust jagus Juventusele siiski vaid mõneks minutiks. Cuadrado mängis karistusalas palli lohakalt, aga ilmselgelt käega, Jovanovic määras kõhklematult penalti ja Joao Mario saatis 11 meetrilt löögi kindlalt ristnurka. Benfica jälle 2:1 ees!

Hoolimata uuesti kaotusseisu jäämisest sai Juventus tasapisi mängu paremini sisse, kuniks Benfica 35. minutil nende lootustele jälle käsipidurit tõmbas. Joao Mario tõusis mööda paremat äärt, söötis segamatult värava ette ja sinna sööstnud Rafa Silva ei hakanud niisama jalga tsenderdusele vastu panema – see olnuks ilmselt liiga lihtne. Selle asemel tõmbas ta palli efektselt kannaga võrku – 3:1!

Avapoolaja lõpuni jäänud kümnekonna minuti jooksul valdas Juventus küll palli ja üritas eeskätt Vlahovicile võimalusi luua, aga mitte ülemäära õnnestunult. Nii mindi pausile seisus, kus itaallased vajanuks edasipääsulootuse tagamiseks juba vähemalt kolme väravat.

Massimiliano Allegri vahetas Keani teiseks poolajaks Arkadiusz Miliku vastu, aga poolakas ei jõudnud veel endast väljakule vähimatki jälge jätta, kui Benfica eduseis oli juba 4:1. Juventuselt võeti nende poolel pall, Alex Grimaldo läbisööt vabastas Rafa Silva ning edasine oli vormistamise küsimus.

Tabamus võttis justkui mõlemalt meeskonnalt pinged maha, edasi lihtsalt mängiti. Allegri hakkas oma põhimehi üksteise järel väljakult ära korjama, Rafa Silva pidi aga taga nutma löömata jäänud kübaratrikki, sest oskas Joao Mario järjekordse suurepärase söödu värava eest taevasse tulistada.

Benfica maksnuks aga uinumise ja võimaluste raiskamise eest äärepealt ränka hinda. 77. minutil suunas Milik 19-aastase vahetusmehe Samuel Iling-Juniori madala tsenderduse ülepuusalöögiga efektselt võrku, vaid kaks minutit hiljem jäid Benfica kaitsjad ja Vlachodimos hätta teise 19-aastase vahetusmehe Matias Soulega ning karistusalasse põrkama jäänud palli lajatas meeste vahelt väravasse Weston McKennie. Kindlana tundunud 4:1 edust oli ootamatult saanud napp 4:3!

Juventus võttis nüüd juba hädavajalikke riske ja 86. minutil pääses Rafa Silva seetõttu kaitsjate eest jooksu, et võit lõplikult vormistada. Szczesnyga silmitsi jõudes jättis ta söötmata kõrval olnud kaaslastele ja lõi ise ... posti! Kohe oli Soulel teise värava all supervõimalus viigistada, ent noor argentiinlane suunas heale positsioonile jõudnud palli väravast mitu meetrit mööda.

Üleminutitel pääses nurgalöögist peaga üritama Gatti – taas napilt mööda. Tõsi, olukorras oli vilistatud ka määrusterikkumine kaitsja tõukamise eest. Benfica vahetusmees David Neres “väristas” ära veel ühe lubava rünnaku, kuniks Stojanovic lõpuvilega viimaks portugallastele halastas. 4:3 võit tagas Benficale edasipääsu, aga jätab ka võimaluse võidelda PSG-ga alagrupi esikoha eest. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Benfica on vägev, aga sai hea õppetunni

Kakskümmend mängu ja mitte ainsatki kaotust – selline näeb välja Benfica tänavune hooaeg. Hirmkõva PSG-ga tehti Meistrite liigas kaks viiki, Juventusest saadi kaks korda jagu, koduliigas seljatati äsja võõral väljakul tiitlikaitsja Porto ... Kas Benficast peaks hakkama ettevaatlikult rääkima kui tänavuse Meistrite liiga mustast hobusest?

Ründemängu poolest võiks seda ju isegi teha. 20 mänguga on löödud 47 väravat, Juventuse vastu kombineeriti kohati ahhetama paneva elegantsiga. Seejuures võib väravaid tulla igalt poolt, koduliigas kuue tabamusega parimaks tõusnud Goncalo Ramos jäi seekord üsna varju, aga seda enam tegid tegusid Joao Mario ja Rafa Silva.

Samas näitas viimane pooltund sedagi, et meeskonnal napib veel tipmistes euromängudes hädavajalikku küpsust. Viimane hoop jäeti võimalusi raisates Juventusele andmata ning lõpp kiskus ootamatult ärevaks. Kui soovitakse kevadistel kohamängudel, kuhu pääsemine võiduga kindlustati, Euroopa suurte vastu hakkama saada, tuleb selliseid libastumisi vältida. Vaieldamatult on Benfica aga praegu üks vaatemängulisemaid Euroopa klubisid, keda jälgida.

2. Juventuse allakäigu loogiline jätk

Meeskonnast, mis võitis aastatel 2011-20 üheksa järjestikust Itaalia meistritiitlit ja jõudis samas vahemikus kaks korda Meistrite liiga finaali, pole kõigest kaks aastat hiljem eeskätt just mõjukuse mõttes kuigi palju järel. Skoor skooriks, ent viis, kuidas mängu jooksul pikkadeks perioodideks Benfica surve alla jäädi ja kaitsetöös poolpaaniliste otsustega piirduti, oli tähelepanuväärne.

Mäng kinnitas, et eeskätt pole Juventuse keskväli tasemel, millega praegu euroväljakutel tegusid teha. Ka koduliigas ollakse alles kaheksandad, võõral väljakul on sel hooajal saadud kõigis sarjades 24 võimalikust punktist viis. Ainus võõrsilvõit pärineb hiljutisest napist paremusest Torino üle. Seejuures võib Juventus irooniliselt võttes seekordset mängu isegi õnnestunuks pidada – löödi ju kolm väravat ehk sama palju kui eelmise seitsme kohtumisega kokku!

Muidugi on takistuseks olnud ka vigastused. Suvistest täiendustest jäid traumadega eemale nii Paul Pogba, Angel di Maria, Leandro Paredes kui ka Bremer, ammu pole meeskonda saanud võimetele vääriliselt aidata Federico Chiesa. Aga ainult selle taha ei saa Massimiliano Allegri pugeda, kui keskväljakolmikust McKennie-Locatelli-Rabiot terve mängu jooksul paremalt ja vasakult mööda ning keskelt läbi purjetatakse.

Juba pool tundi enne lõppu võttis Allegri platsilt ära kogenud Leonardo Bonucci ja Juan Cuadrado, kellest viimane tegi (taas) üsna tujutu mängu. Asemele toodi Alex Sandro ja 19-aastane Fabio Miretti, peagi said Dušan Vlahovici ja Filip Kostici asemel oma šansi Miretti eakaaslased Matias Soule ja Samuel Iling-Junior.

Noorte meestega saabus platsile värske energia, mis väljendus kahes väravas – esimesele tegi väärt eeltöö Iling, teisele Soule. Miks mitte neid rohkem kasutada, kui on näha, et mitmele algkoosseisumehele valmistab motivatsiooni leidmine selgeid raskusi? Raske on näha, kuidas Juventus Cuadrado suguste mängijatega sel hooajal millegi märkimisväärseni jõuaks, kuid kasvõi avansina antavad minutid kasvataksid lootust, et Soule taoliste najal on see järgmistel hooaegadel taas võimalik.

3. Kuidas edasi?

Samal ajal Haifa Maccabist koguni 7:2 jagu saanud Paris Saint-Germain ja Benfica tagasid võitudega edasipääsu 16 hulka. See, kumb alagrupi võidab, selgub viimases voorus, kus PSG sõidab külla Juvele, Benfica aga külastab Iisraeli.

Et mõlemad omavahelised mängud lõppesid 1:1 viigiga, võidab võrdsete punktide korral alagrupi see, kelle üldine väravate vahe on parem. Kuna PSG-l on see praegu nelja võrra parem, on trumbid kindlalt nende käes, ehkki viimase vooru vastane Benfica omast õige pisut keerulisem. Nii võib tõdeda, et Benfica grupivõidu lootus kadus suure tõenäosusega Juventuse kahte viimasesse tabamusse.

Juventus ise tegi omakorda nende väravatega kõvasti paremaks enda seisu kolmanda koha arvestuses. Et ka nemad on Maccabiga omavaheliste kohtumiste arvestuses viigis, tuleb kiigata üldise väravate vahe poole ning see on Juventusel -3, Haifa klubil aga koguni -9. Sestap on Juve võimalused vähemalt Euroopa liigas eurohooaega jätkata viimase vooru eel üsna head.

4. Fopaa, mis võinuks kujuneda väga häbistavaks

Mängupäeval avalikustas UEFA kõigi asjaosaliste jaoks piinlikuvõitu ja samas totra uudise. Nimelt oli Benfica asunud tegema oma kodustaadionil ehitustöid, kuid ei teavitanud sellest UEFA-t ega VAR-i toimimise eest vastutavat firmat. Nii avastatigi alles mängupäeva hommikul, et süsteem ei tööta korrektselt. Uut tehnikat enam kohale tuua ega paigaldada ei jõutud, nii võetigi vastu otsus, et kohtumine peetakse ära pelgalt VAR-ile tuginedes.

See võinuks avapoolaja keskel karmilt kätte maksta. Juventuse viigivärav sündis kohtunike jaoks äärmiselt keerulisest olukorrast, mis tuli lahutada mitmeks eri episoodiks, et õige otsuseni jõuda. Danilo suunas nurgalöögi Dušan Vlahovicile, kes kindlasti suluseisus polnud. Küll aga seisis seal Moise Kean ning selle märgiks tõstis äärekohtunik ka lipu.

Samas ei jõudnud pall Keanile, samuti ei jäänud ta otseselt Benfica väravavahi Odisseas Vlachodimose vaatevälja segama. Vlahovic sai mitu korda proovida, lõpuks andis Kean väravajoone kohal õhus olnud pallile veel viimase kõksu ja see oligi võrgus. Ent kas pall käis juba Vlahovici löögist üle joone? Kas Kean jõudis värava löömise hetkeks suluseisust välja? Kas tema esialgne suluseis oli ikka passiivne?

Kõigile neile küsimustele tuli kohtunikel vastus leida, seejuures oli Srdjan Jovanovic tavapärasega võrreldes kasutada üks tehnoloogiline abimees vähem. Lõpuks ei olnud tabamusel suurt tähtsust, sest selle taha lõpptulemus ei jäänud, aga samas võinuks selle kaal olla märksa kõrgem.

5. Pühapaiga lummav energia

Kui mäng on Benfical hea, siis publik lausa suurepärane. 64 642 pealtvaatajat mahutav Estadio da Luz ei kanna hüüdnime Catedral ilmaasjata, sest omade toetamine võtab siin tõepoolest kohati lausa religioosse mõõtmed. Benfica avavärav sündis otsekui rahva energiast kantuna, sest vahetult enne seda oli staadionil mitu minutit kõlanud tribüünide vastastikune laul.

Rafa Silva 3:1 tabamuse järel ei püsinud kaamerapilt aga enam kuidagi paigal – meeskonnaga hingas ja elas kaasa kogu staadionikoloss. Tulgu Benficale kaheksandikfinaalis vastu kes tahes, selline publik võib tõmmata Benfica tiivad sama laialt sirgu kui nende maskotil, iga mängu eel staadionikatlas majesteetlikke tiire tegeval kotkal.

6. Mängu parim - Rafa Silva

Benfica ründaja küll raiskas veel rohkem võimalusi kui neid väravaks lõi, tuli postilöögi järel platsilt ära pead vangutades ja istus lõpusekunditel pingil suisa küüsi närides, aga andis ikkagi Benfica võitu tohutu panuse.

Benfica - Juventus  4:3 (3:1)
17.  Antonio Silva, 28. Joao Mario, 34., 50. Rafa Silva - 24. Moise Kean, 77. Arkadiuz Milik, 79. Weston McKennie