Luup peale | Võluvat jalgpalli näidanud Flora mammutvõit Kalevi üle paljastas Eesti naiste jalgpalli probleemi (galerii!) (1)

FC Flora naiskond tuli kolmandat aastat järjest Eesti karikavõitjaks. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti naiste karikas kuulub kolmandat aastat järjest FC Florale, kes purustas A. Le Coq Arenal 283 pealtvaataja ees 6:0 Tallinna Kalevi.

Skoor ei liialda Flora mängulise ülekaalu kirjeldamisega, vaid peegeldab väljakul toimunut adekvaatselt. Valitsev Eesti meister ja täiseduga meistriliigat juhtiv Flora oligi oma vastasest üle igas faasis, elemendis ja tsoonis.

Tõsi, kohtumise esimene ärev moment tekkis nende värava all, sest 11. minutil eksiti rünnaku algatamisel ning Kalevi vasakäär Marie Heleen Lisette Kikkas pääses 18-lt meetrilt löögile. Pall lendas siiski napilt üle Flora värava. See oli ka Kalevi parim ja ainus moment kuni 82. minutini, kui Emma Treiberg pääses üks-üks olukorda, kus Getriin Strigin tema pealelöögi jalaga tõrjus.

Värav olnuks aga kõigest kosmeetilise iseloomuga, sest tolleks hetkeks oli juba selja taga Flora võimas väravaralli. 2010-2017 kaheksa järjestikust meistritiitlit võitnud Pärnu Jalgpalliklubi tunamullu troonilt kukutanud ja Eesti jalgpalli valitsema hakanud Flora serveeris jalgpallisõpradele mitmekesise väravamenüü. Tabamusi saavutati nii tõhusa pressingu kui ka filigraansete läbisöötudega. Samuti kauglöökidest.

13. minutil ei suutnud Kalevi kaitsjad Johanna Marie Link ja Maria Orav järgemööda palli enda trahvikastist ära klaarida ja see langes Saron Läänmäe ette, kes virutas Flora 1:0 juhtima. 22. minutil mängis Silja Goroško meisterliku läbisööduga üks-üks olukorda naiskonna kapteni Katrin Loo, kes lahendas selle kindlalt ja seis oli 2:0.

26. minutil röövis Mari Liis Lillemäe palli Lingilt ja lõi 3:0 ning 38. minutil konksutas Loo karistusalas ära nii Birjo Rasmusseni kui ka Jana Pipari ja lõi 4:0. Teisel poolajal tõusis väljaku staariks Kelly Rosen, kes lõi 49. minutil viienda ja 58. minutil kuuenda värava. Mõlemad tabamused sündisid kauglöökidest, millest esimene oli lihtsalt väga hea ja täpne, teine aga läbinisti hiilgav – 28-lt meetrilt ilma ettevalmistava puuteta ristnurka.

Flora naiskond tuli Eesti karikavõitjaks kuuendat korda ja kolmandat aastat järjest. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Flora kaunis jalgpall

Flora naiskonna pakutavat kvaliteeti on kaunis vaadata. On näha, et treeningutel on aastate jooksul nähtud palju vaeva, et saavutada ladusus ja sundimatus, mis võimaldavad jalgpallimängu põhjalikult nautida. Seda Flora täna ka (Kalevi arvel) tegi.

Katrin Loo külmaverelisus üks-üks olukordade realiseerimisel, Mari Liis Lillemäe kergejalgne tegutsemine paremal äärel, Kelly Roseni kauglöögid ja tark kohavalik, Silja Goroško läbisööt 2:0 väravale ja see, kuidas keskkaitsja Jessika Uleksin peamängu valdab ja naudib on kõik asjad, mille pärast tasub Flora naiskonna kohtumisi vaadata.

2. Ühe klubi ülekaal on liiga suur ja see pole hea.

Ühtpidi võttes ei tundu olukord lootusetult ühepoolne, sest näiteks meistriliiga 1. vooru mängus Pärnu JK Vaprusega suutis Flora skoori avada alles 70. minutil ning 5. voorus Põlva FC Lootose vastu püsis 0:0 viik 52. minutini ning 4. voorus läks Saku Sporting Flora vastu esmalt juhtima ja lõi hiljem ka 2:2 värava. Aga teisalt lõppesid kõik need mängud Flora naiskonna kindla võiduga. Vaprus alistati 4:0, Lootos 6:0 ja Sporting 5:2.

Ning Tallinna Kalev, kes pidanuks hooaja-eelsete märkide kohaselt olema Flora peamine rivaal, on nüüd kaks korda üliselgelt üle mängitud. 23. mail kohtusid samad naiskonnad superkarikafinaalis ja Flora võitis avapoolaja sarnaselt tänasele 4:0. Lõppskooriks oli toona 5:1, täna 6:0. Need tulemused ei jäta õhku mitte mingeid küsimärke ega agasid.

Et Flora on hetkel kõigist rivaalidest selgelt üle ja pikalt ees, tõestab ka nende selle hooaja saldo. Erinevates sarjades on teiste kõrgliigasse kuuluvate naiskondadega kohtutud seitse korda, Floral on kirjas seitse võitu väravate vahega 37:3...

Siililegi selge, et see pole Eesti naiste jalgpallile hea, sest areng sünnib konkurentsis, mida aga praegu napib. Siinkohal on asjakohane heita pilk Premium liiga tabelisse ning küsida, kuidas suhtuvad naiste jalgpalli seal Florale järgnevad klubid ehk Paide Linnameeskond, Nõmme Kalju ja FCI Levadia?

Paide Linnanaiskond mängib Eesti meistrivõistluste I liigas, aga mitte iseseisvalt, vaid Lasnamäe FC Ajaxiga moodustatud ühisnaiskonnaga. Nõmme Kalju on kolme-aastase pausi järel tagasi kõrgliigas, aga seal tabeli viimasel real. Levadia naiskond Eesti meistrivõistlustel ei osale, küll aga leiab naiste rahvaliigast FC ERR Levadia nimelise esinduse. Vaata, kust otsast tahad, aga nende ambitsioon naiste jalgpallis pole Flora omaga ühestki otsast võrreldav.

Viimase viie-kuue aasta jooksul on üha enam Euroopa tippklubisid teinud naiste jalgpallist oma strateegilise eesmärgi, millega tegeletakse sihipäraselt ja pühendumisega. Eesti naiste jalgpall vajab sama.

Vaja on, et Flora kõrval võtaksid teisedki Eesti tippklubid naiste jalgpalli nii tõsiselt, et kui karikafinaali 90+1. minutil keerab naiskond vasakul äärel kokku mingi käki, läheb peatreener vaatamata 6:0 eduseisule siiralt närvi ja kukub kärkima, nagu Aleksandra Ševoldajeva äsja lõppenud mängus. See näitab kõrgeid standardeid, pürgimist kõrgemale ja pühendumust.

3. Mängu parim – Katrin Loo

Flora kapteni külmaverelisus talle esimesel poolajal avanenud üks-üks olukorras ning osav töö 4:0 värava löömisel olid Flora ülekaalu vormistamisel tähtsateks verstapostideks.