Luup peale | Veel üks kaotus, aga tunne ütleb ikkagi: me tähelaev teab teed! (5)

Eesti kaotas MM-valiksarja lõpetuseks võõrsil Tšehhile 0:2, aga aasta jooksul näidatud mängupilt lubaba piiluda tulevikku mõõduka optimismiga. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Eesti meeste jalgpallikoondis lõpetas MM-valiksarja kolme järjestikuse kaotusega. Oktoobris Walesilt ja laupäeval Belgialt saadud 0:1 ja 1:3 kaotustele järgnes 0:2 allajäämine Tšehhile, kelle teise poolaja jõulisusele Eesti vastust ei leidnud.

Eesti lõpetas MM-valikgrupi seega neljanda kohaga. Kaheksast mängust teeniti neli punkti (võit kodus Valgevene üle ja viik võõrsil Walesiga) ja löödi üheksa väravat. Tuleb meeles pidada, et kaks esimest mängu pidi Eesti seoses koroonakriisiga pidama väga puuduliku koosseisuga.

Ainult paberit vaadates pole tulemused hiilgavad, kuigi selgelt paremad kui eelmises valiksarjas, kus Eesti teenis ühe punkti ja lõi kaks väravat. Ent tunne on parem kui tulemused, sest peatreener Thomas Häberli juhtimisel on meeskond muutunud sitkemaks ja ohtlikumaks, pakkudes mõtestatud ründemängu.

Enne, kui aadressil Pepleri 23 asunud Tartu Ülikooli legendaarne ühiselamu 2000ndatel kortermajaks ümber ehitati, ehtis selle peasissekäiku uljaste siniste tähtedega seinale maalitud kiri "Me tähelaev teab teed!", mis sümboliseeris vabas ja nutikas vaimus peituvat võimu. Just sellist kaunist vaimu kiirgab endast välja ka Häberli juhendatud Eesti koondis.

Eesti jalgpalli tähelaev paistab praegu tõesti teed teadvat. Pole ühtegi tagatist, et see teekond lõpeb õnneliku maabumisega planeedil nimega EURO2024, aga Häberli juhtimisel jätkuv reis on selline, kust ükski Eesti jalgpallist hooliv inimene maha jääda ei taha. Põnevust ja kauneid hetki on juba praeguseks olnud palju ja tõotab minna veel paremaks.

Esimesel poolajal EM-i veerandfinalistiga kui võrdne võrdsega

Kohtumine algas pigem rahulikult-luuravalt. Esimene tähtsam intsident leidis aset 6. minutil, kui Lukaš Masopust sai kollase kaardi Karol Metsale tehtud toore vea eest. Kui Rauno Sappinen andis nurgalipu juures kannasöödu Märten Kuusele (!) ja tšehhid Eesti keskkaitsja tsenderduse üle otsajoone lõid, sai Eesti õiguse esimeseks nurgalöögiks.

Markus Poom otsis tsenderdusega üles end poolvabaks jooksnud Maksim Paskotši, kelle pealöök läks siiski selgelt üle. Paar minutit hiljem jõudis Tšehhi esimest korda Eesti karistusalasse, aga Filip Novaki tsenderduse püüdis Matvei Igonen. Sama saatus tabas ka Jakub Pešeki 17. minuti pealelööki. Mänguohje võõrustajad aga kindlalt enda kätte haarata, nagu nende fännid eeldasid, ei suutnud.

27. minutil oli hoopis lähedal Eesti värav, kui Vlasi Sinjavski andis vasakult äärelt tsenderduse, mida Sappinen tagumises postis ründas, aga palliga soovitud kontakti saavutada ei suutnud. Minut hiljem tegid tšehhid vahetuse, kui Pešekit asendas Jan Sykora. Põhjuseks reielihasevigastus, aga Tšehhi kehva mängupildi põhjal polnuks üldse üllatav, kui koroonat ravivat Jaroslav Šilhavyt pingil asendanud Jiri Chytry teinuks muudatuse taktikalistel põhjustel.

Maksim Paskotši pidurdamas Jakub Pešekit. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Sykora sekkumise järel muutus Tšehhi mäng sihipärasemaks. 31. minutil sokutati pall õnnestunult Eesti kaitseliini taha ning Sykora andis terava nurga alt tuld, Igonen tõrjus. 38.-41. minutini teenis Tšehhi ridamisi standardolukordi (sh kaks Filip Novaki pikka ja ohtlikku audisisseviset), mille lahendamisel vajas Eesti nii blokki Sinjavskilt kui ka tõrjet Igonenilt.

43. minutil pääses Eesti üle mõne aja rünnakule, kui Rauno Sappinen mängis palli ette Markus Poomile, kes lõi 20 meetri pealt madalalt. Tomaš Vaclik püüdis. 45. minutil nõelasid tšehhid, kui trahvikastist lõi Sykora peaga napilt üle. Aga poolaja viimane sõna jäi Eestile, kes pani esimesel üleminutil kokku rünnaku, mille ühepuutesöötude ladusus teinuks uhkeks ka Brasiilia.

I-le jäi kahjuks täpp korraliku pealelöögi näol panemata. Esmalt ei saanud Sinjavski talle tagumise posti tsenderdatud pallile korralikult pihta ja seejärel jäi paaril puhul puudu viimase söödu täpsusest, kuigi Tšehhi pakkus oma passiivsusega võimalust natuke nagu kandikul. Vaheajavilele järgnesid kerged vilenoodid ka Letna staadioni publikult.

Tšehhi jõulisus pääses maksvusele

Teist poolaega alustas Tšehhi hästi. Võõrustajate rünnakud lõppesid üha sagedamini pealelöökidega soodsatelt positsioonidelt. 54. minutil kukkus pall trahvikastis ette Coufalile, kes kõmmutas taevasse. Minut hiljem oli vaja võrkpallirahvale tuntud hüüet "Monster block!", et kirjeldada Märten Kuuse tegutsemist Sykora pealelöögi peatamisel.

Siis lõi Coufal veel korra taevasse ja 58. minutil tõrjus Igonen võimsa hüppega ristnurka teel olnud Michal Sadileki kauge pommlöögi. Järgnenud nurgalöögist asus Tšehhi aga mängu juhtima. Eesti kaitse polnud võõrustajate jõulisuseks valmis. Michaliki tsenderduse järel kaotati järjest mitu väikest duelli ning Jakub Brabec lõi palli lõpuks võrku.

Mõlemad peatreenerid tegi kohe pärast väravat topeltvahetuse. Eesti poole pealt tulid platsile Henri Anier ja Henrik Ojamaa, kes asendasid Erik Sorgat ja Sinjavskit. 64. minutil kombineeris Eesti paremal äärel nii, et esmalt sai kastist lüüa Sappinen, kelle sooritus blokeeriti. Pall sattus Poomile, kes otsis ristnurka, aga löök läks veidi mööda.

Sergei Zenjov oli 83. minutil lähedal 1:1 viigivärava löömisele. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee65. minutil sai Sappinen äärel jagu David Zimast, aga pealelöögini ei jõudnud, vaid teenis kõigest nurgalöögi. Sellest midagi ei tekkinud, aga kolm minutit hiljem oli korner kasutada ka Tšehhil ja Eesti oli taas raskustes. Kaks tšehhi jäi murule ja võõrustajad nõudsid VAR-i sekkumist, mida siiski ei juhtunud.

72. minutil päästis Eesti 0:2 kaotusseisu jäämisest Igonen, kes peatas reaktsioonitõrjega vahetusest sekkunud Michael Krmenciku pealöögi. Häberli tegi edurivis veel ühe vahetuse, kui Sergei Zenjov asendas teisel poolajal vähemõjusaks jäänud Sappineni. 83. minutil osutus see vahetus peaaegu hiilgavaks, sest karistusala joonelt vasaku jalaga pöördelt sooritatud Zenjovi pealelöök oli teel ristnurka, kuniks Vacliku pikk käsi selle sealt välja koukis.

Klišee "Kui ise ei löö, lüüakse sulle!" sai kinnituse 85. minutil, kui Joonas Tamm tegi söödupraagi, mis kinkis Matej Vydrale üks-üks olukorra. Burnley's mängiv Tšehhi ründaja leidis end seega sarnasest situatsioonist nagu Madridi Reali mees Eden Hazard kolm päeva tagasi Brüsselis. Kui toona jäi peale Igonen, siis seekord ründaja. Tšehhi juhtis 2:0 ja mäng oli tehtud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Eesti jutud on hoopis teisest puust

Keskkaitsja Karol Mets lausus MM-valiksarja kokkuvõtteks: "Energia meeskonnas on väga hea. Minul on praegusesse protsessi väga suur usaldus. Mul on tunne, et Tšehhist ja Walesist me praegu väga palju maha ei jää. Kui saame tööd jätkata ja mehed klubides paremaks lähevad, võime neile varsti kandadele astuda."

Peatreener Thomas Häberli sõnas: "See on edasiminek, et olime võõrsil Tšehhiga lähedal viigile. Suudame nüüd teatud tasemel võidelda. Aga eesmärk on edu. Oleme sellele lähemal, aga seekord suutsime tippmeeskondadelt võtta ainult ühe punkti. Küll aga näitasime kõigis mängudes head taset ja korralikku kvaliteeti. Ootan innuga järgmist aastat."

Need lühikesed sõnavõtud kirjeldavad ilmekalt, kuidas Häberli on suutnud muuta Eesti koondises valitsevat mõtteviisi. Kartlikkus ja alalhoidlikkus, mida ehmatava sagedusega esinenud suured ja/või kuivad kaotused tekitasid ja süvendasid, on asendunud võidujanu ja mõõduka optimismiga. Ning jutt ei käi üksnes retoorikast, vaid see kõik paistab välja ka Eesti koondise mängust.

Tšehhi näol on tegu suvisel EM-finaalturniiril veerandfinaali jõudnud meeskonnaga. Nad olid sel võistlusel tugevamad kui Saksamaa, Prantsusmaa või Holland. Aga tänase mängu esimesel poolajal oli Eesti väravale lähemal, sest suutis oma peas ületada ajalooliste saavutuste ehitatud nähtamatud barjäärid ja klaaslaed ning keskenduda sooritusele praeguses hetkes.

Häberli juhitud Eesti meeskond suudab seda üha sagedamini ja järjekindlamalt. Suurt õnnestumist ehk võitu endast tugevama koondise vastu valikmängus pole küll veel tulnud, aga šveitslane märkis õigesti, et vahe tippudega on vähenenud.

Eesti koondise peatreener Thomas Häberli ja keskkaitsja Märten Kuusk. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

2. Tšehhi pidas silmas märtsi ja jättis staari pingile

Päev enne kohtumist antud pressikonverentsil rääkis Tšehhi meeskonna suurim staar, West Ham Unitedis väga head hooaega tegev poolkaitsja Tomaš Soucek laia naeratusega, kuidas ta ihkaks Eesti võrku sarnaselt kevadele ühe kaabutriki kõmmutada. Tegelikult ei viibinud ta platsil mitte ainsatki minutit, sest Tšehhi vaatas juba ühe silmaga märtsi.

Selleks, et tõusta alagrupis teiseks ja pälvida play-off'i poolfinaaliks asetus, pidanuks Tšehhi Eestist jagu saama ja lootma, et esikoha taganud Belgia alistab võõrsil Walesi. Tšehhid kalkuleerisid (õigesti), et neist sõltuvate asjadega saavad nad hakkama ka ilma Soucekita, kel oli valiksarjast all üks kollane kaart.

Kui ta teeninuks täna Eesti vastu teise, pidanuks Tšehhi staar märtsikuise poolfinaali vahele jätma. Peatreeneri kohusetäitja Jiri Chytry kinnitas kohtumise järel, et selle võimalusega nad riskida ei tahtnud ja seetõttu Soucek põhikoosseisust välja jäetigi.

3. Igatsetud normaalsuse tagasitulek

Teisipäeva õhtu Prahas oli jahe, aga hing Letna staadionil läbinisti soe, sest pärast kahe-aastast pausi on koondisejalgpall taastunud oma normaalsel kujul, kus toimuvad täisväärtuslikud kodu-võõrsil mängud ehk staadion on rahvale avatud, külalisvõistkonnal on kaasas oma fännid ja pressikonverentsid ei toimu Zoomis, vaid inimesed räägivad näost näkku.

Jah, staadionile pääseb koroonapassiga ning teatud kohtades tuleb kanda maski, aga need mõistlikud piirangud ei sega Euroopa jalgpalli pakutava võimsa etenduse nautimist. Eesti meeskond tänas neid Prahas toetanud fänne kohtumise järel põhjalikult. Paistis, et mõlemad osapooled olid ääretult rõõmsad ja rahul, et see koondisejalgpalli sümboolne žest üle pika aja taas toimub.

Sergei Zenjov ja Konstantin Vassiljev tänamas Prahasse reisinud Eesti koondise fänne. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Ja fännid tänamas meeskonda! Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee