Luup peale | Vaprus murdis oma väravaluku ise lahti, aga tegi Kalju elu ikkagi põrguks (6)

Vapruse fännid tänamas viigivärava autorit Uku Kõrret. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Pärnu Vaprus jätkas üllatavalt tugevat ja Nõmme Kalju üllatavalt nõrka hooaja algust, kui nõmmekad ei suutnud suvepealinnas enamat 1:1 viigist ja jätkavad liigatabelis pärnakatega samal pulgal.

Õhtu algas Kalju jaoks suurepäraselt, kui neljanda mänguminuti täitudes Henri Järvelaid tsenderdas, Alex Matthias Tamm suunas palli peaga edasi ning Kevin Aloe torkas selle tagapostist õnnetult oma väravasse - 0:1!

Siis haaras Vaprus aga initsiatiivi enda kätte ning hoidis seda poolaja lõpuni, jõudes mitmete heade võimalusteni.  Kevin Kauberi 7. minuti löök takerdus aga väravaesisesse meestesumma ning Kristjan Kase 32. minuti hea võimalus lendas üle värava. Vahepeal oli nurgalöögijärgses olukorras lähedal ka Kalju, kuid Järvelaidi 14. minuti lähilöök tabas väravavahti.

Teise poolaja alguses oli Kalju jälle nurgalöögijärgses olukorras ohtlik ning nelja blokeeritud löögiürituse järel surus Tamm lõpuks palli ka võrku. VAR kutsus aga peakohtunik Karl Koppeli ekraani juurde ning videokordus kinnitas, et Tamm tegi enne väravalöömist vea. Seega Kalju teine värav ei lugenud.

Vaprus oli jätkuvalt isukamaks meeskonnaks väljakul ja see tõi tulemuse 72. minutil, mil Uku Kõrre suunas Kevin Aloe nurgalöögist tulnud palli lähemast viiekastinurgast kaarega tagumisse väravanurka - 1:1!

Kaljul haaras mänguohjad enda kätte, kuid Vapruse vasturünnakud olid samuti ohtlikud. 86. minutil tõrjus Nõmm posti kõrvalt Aleksandr Volkovi pealöögi. Vapruse poolelt said nurgalöögijärgses olukorras täpsust proovida nii Kask kui ka Aloe, kuid esimese löögi tõrjus Perk ja teine lendas taevasse.

Kalju jõudis kõige lähemale sügaval lisaminutitel, kui Tamm suunas Järvelaidi tsenderduse peaga napilt tagumisest postist mööda. Lõpuvile järel tähistas Vapruse treeneripink viiki kui suurt triumfi. Soccernet.ee tähelepanekud:

Vapruse treeneripink oli viigi üle ilmselgelt rohkem rahul. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

1. Igor Prinsi efekt

Premium liiga eelmise hooaja viimane meeskond on mänginud sel hooajal nüüd kahe Eesti tippklubiga, ilma et vastased neile ainsatki väravat oleks löönud. Levadia jäeti sootuks kuivale, Kalju vastu murdus väravalukk aga omavärava läbi.

Tugevast kaitsemängust ehk isegi veel muljetavaldavam on see, kuidas nad suutsid kaotusseisus olles Kalju vastu palli vallata ja väravavõimalusi luua. Eelmisel aastal naljalt sellist pilti ei näinud, et Vaprus mõne tipu vastu nii selgelt domineeriks. Tugeva kodupubliku toel olid pärnakad väljakul selgelt näljasemad kui vastased, pigistasid endast sada protsenti välja ning ammutasid õnnestumistest üha enesekindlust juurde.

Viigivärava saavutamise järel tõmbuti tagasi ja pandi kaitsemüürid püsti, noolides edukalt võimalusi vasturünnakuteks, nii nagu nad avamängus Levadia vastu terve kohtumise mängisid. Mõlemad lähenemised toimisid kenasti ja kõige rohkem kiitust väärib selle eest kahtlemata just peatreener Igor Prins. Mängijate valik on ju talve jooksul vähe muutunud, aga meeskond esineb hoopis uuel tasemel.

Kalju rõõm jäi üürikeseks. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. VAR seadis õigluse jalule

Kui Eestis ei oleks sel hooajal VAR-süsteemiga algust tehtud, siis oleks Kalju teine värav teise poolaja alguses ära loetud ning vaevalt nad seda edu siis maha oleksid mänginud. Niisiis on see selge näide olukorrast, kus VAR mõjutas mängu tulemust ja seda loomulikult heas mõttes.

Vapruse värava ees valitses nurgalöögi järel suur segadus ning peakohtunikul ei jätkunud nähtavasti kõigi olukordade jaoks silmi, mistõttu võisidki varemalt sellised olukorrad kahe silma vahele jääda. Videokordused näitasid aga selgelt, et Tamm tegi kõigepealt õhuvõitluses vea väravavahi vastu ja seejärel lükkas veel ka kaitsja pikali, enne kui pall lõpuks temani jõudis ja ta selle võrku toimetas.

3. Kalju hambutu rünnak

Samavõrd kui Vapruse hooaja algus väärib suurt kiitust, tekitavad Kalju esimesed esitused kahtlust, kas tegemist on ikka tiitlipretendendiga, mida hooaja eel loodeti. Nõmmekate ründemäng on olnud hambutu nii Tallinna Kalevi vastu kui ka nüüd ning selle tulemuseks on null ise löödud väravat ja vaid kaks viigipunkti.

Avavoorus võis Kalju viidata vähemalt sellele, et Alex Matthias Tamm ei saanud kaasa teha, kuid täna oli ta olemas ja suurt muutust see ei toonud. Kui avamängus alustas Kalju pika soomlase Anton Kalle Oskari Eerolaga tipus ning teist ründajat ei olnudki, siis täna oli Tamm tipus ja Eerola tema taga. Standardolukordades oli Kalju küll ohtlik, kuid mängulistes olukordades mitte.

Järgmiseks ootab Kaljut ees võõrsilmäng Premium liiga uustulnuka Harju JK Laagri vastu ning kui sealsel kitsal kunstmuruväljakul samuti hätta jäädakse, siis on alarmkellad juba varakult väga tugevad.

4.  Mängu parim - Kevin Kauber

Vapruse paremäär oli pidevalt Kalju kaitsjatele pinnuks silmas, näpates sööte vahelt, luues oma liikumistega segadust ja olles korduvalt ka väravale ohtlik.