Luup peale | Südamlik jalgpalliõhtu, kus Kiievi Dinamo pani klassivahe selgelt maksma (kaks galeriid!) (8)

Kiievi Dinamo ja FC Flora mängijate ühispilt pärast sõprusmängu, mille Ukraina klubi 3:0 võitis. Foto: Brit Maria Tael

A. Le Coq Arenale FC Flora ja Kiievi Dinamo vahelisele sõprusmängule kogunenud 4550 pealtvaatajat ei näinud ülearu huvitavat jalgpallimatši, sest Ukraina meeskond oli selgelt parem ja võitis 3:0. Ent nagu enamik asjaosalisi möönsid, seisnes õhtu tähtsus pigem jalgpallivälistes asjaoludes.

Lisaminuteid Juri Frischer kohtumisele ei määranud, kuigi vahetusi tehti teisel poolajal hulgikaupa. Ning polnud kohapeal ka ühtegi UEFA või FIFA inspektorit, kes käskinuks tribüünilt ära koristada plakat, mis kujutas kuklalasu saanud Venemaa presidenti.

Lõpuvileks olid väljaku kõrval valmis lauljad eesotsas Tanja Mihhailovaga, kes sammusid kohe keskringi, kus esitasid mõlema meeskonna mängijatest ümbritsetuna John Lennoni rahuhümni "Imagine", millele järgnes võistkondade ühispilt.

Jalgpalliõhtu Lillekülas oligi ootuspärasel moel igatpidi teistsugune. Enim kuuldud fännihüüe nägi välja nii. Flora fännisektor hõikas "Slava Ukraini!", mille peale ülejäänud staadion, kus enamik pealtvaatajatest välimärkide järgi otsustades Dinamot nautima tulnud ukrainlased, vastasid häälekalt ja kirglikult: "Herojem slava!" Niimoodi 10-15 korda järjest. Väsimatult. Nagu sitkele Ukrainale kombeks.

REKLAAM

Kõige selle keskel toimus siiski ka jalgpallikohtumine, mida järgnevalt proovime kokku võtta. Kui esimesed neli minutit püsis pall pigem Flora valduses ja optimistlikemates Eesti jalgpallisõprades võis tekkida lootus, et selle Dinamoga saab mängida küll, siis edasine esimene poolaeg kulges väga kindlalt külaliste kontrolli all. Kui rünnati, siis kiirelt ja teravalt. Kui pressiti, siis täpselt, kollektiivselt ja tulemuslikult. Kui kaitsti, siis targalt ja agressiivselt.

Kõik see kokku tähendas, et Flora ründemängu esimesel poolajal sisuliselt ei näinudki. Aleksandr Šapovalov sai küll korra löögile, aga sellest paremaid šansse oli Dinamol viis-kuus. Flora ei suutnud palli rünnakule püsima jätta, sest pea kõik olulised duellid vastase karistusala juures kaotati. Endale võidetud palle jooksis Dinamo aga armutu efektiivsusega ohtlikeks kontrarünnakuteks.

Kiievi Dinamo tähistab 3:0 väravat. Foto: Brit Maria Tael

Flora väravas alustanud Ingmar Krister Paplavskis pidi esimest korda tõsiselt sekkuma 7. minutil, kui Dinamo esimese nurgalöögi järel pääses trahvikasti keskelt löögile Volodõmõr Šepeljev. Skoori avas Dinamo 16. minutil, kui Flora kaotas enda audiviske järel palli. Väleda jalaga Vikenti Vološõn sai Flora liinide vahel keskele liikuda ja lõi kaugelt esimesse alumisse nurka. Kevadise väljaku põrge muutis Paplavskise olukorra keerulisemaks ja pall maandus võrgus.

21. minutil näitas Dinamo tipptaset surve alt väljumises, kui täpsete ja enesekindlate söötude abil viidi pall mõne sekundiga enda nurgalipu juurest kontrasse, mille Marko Lipp viimasel hetkel nurjas. 27. minutil enam Dinamo kontrat pidama ei saadud ning Denis Antjuhhi lähilöök pärast Vladõslav Vanati head söötu läks postist väga napilt mööda.

34. minutil ohustas kaugelt Šepeljev ja kuigi Flora abitreener Joel Indermitte proovis seejärel hüüetega "Rahu-rahu!" meeskonna ärevust vähendada, ent viljatult. 40. minutil avanes Floral võimalusepojukene, aga Ken Kallaste puine puude Dinamo kastis lõpetas selle. Kaks minutit hiljem lõi Dinamo 2:0, kui nurgalöögi kaitsmisel oli Šapovalov lubamatult passiivne, mis võimaldas Šepeljevil anda madal pall värava ette, kust Mõkõta Burda lükkas segamatult 2:0.

Teisel poolajal tegutses Flora isukamalt ja agressiivsemalt. Ründemäng paranes ja palli suudeti ka vastase väljakupoolel hoida. Ent lõppteravust ikkagi nappis ja Dinamo väravat ohustada ei suudetud. 60. minutil lõi Ukraina klubi kolmanda värava, kui teiseks poolajaks Flora väravasse asunud Karl-Romet Nõmm sai küll käe vahele Konstantõn Vivtšarenko löögile, aga pall jõudis Vanati jalale, kes kõksas 3:0.

Viimasel pooltunnil nägi sidusat jalgpalli vähem, sest mõlemad meeskonnad tegid mitmeid vahetusi, mis paratamatult rütmi lõhkusid. 77. minutil tekitas tipuründes mänginud Henrik Ojamaa Flora fännides õhinat, aga tema hea manöövri järel vasakul vabanenud Ken Kallaste terav tsenderdus ei leidnud värava ees jätkajat.

Kaks minutit hiljem tõrjus Nõmm lati alt Vladõslav Dubintšaki pealelöögi, mis oli ka kohtumise viimane märkimisväärne sündmus. Soccernet.ee tähelepanekud:

Kiievi Dinamo poolkaitsja Oleksandr Andrijevski ja FC Flora poolkaitsja Markus Soomets. Foto: Brit Maria Tael

1. Dinamo pani klassivahe selgelt maksma

Miks Flora nii selgelt lüüa sai? See ongi klassivahe. Dinamo on Meistrite liiga alagrupiturniiri tasemel meeskond. Ning kuigi 11 nende põhimeest olid juba lahkunud Ukraina koondise juurde, ei kohta Euroopa tippvõistkondades mängijate pingerivi teise kümne keskel Eesti klubide jaoks tavapärast järsku tasemelangust, vaid trajektoor on palju sujuvam.

Muidugi on Dinamo põhimehed paremad, aga ka täna väljakul olnud mehed on väga head. Individuaalse meisterlikkuse poolest Florast selgelt üle, mis – kui natuke järele mõelda – on täiesti loogiline ja arusaadav. Antud vajakajäämist on jalgpallis kõige hõlpsam kompenseerida võistkondlikkusega, aga Flora esitusest nappis ka seda.

Teisel poolajal Flora esitus paranes, näiteks kontrarünnakuid Dinamole enam hulgi ei võimaldatud. Ent paremad võimalused kuulusid endiselt külalistele. Ainsatki arvestatavat tõrjet Dinamo väravavahid mängu jooksul tegema ei pidanudki. See on ilmselge märk klassivahest. Aga ilmselt osaliselt ka sellest, et täielikku põlemist treeningkohtumine Flora meestes ei tekitanud.

2. Mida muutnuks põhimeeste osalemine?

Kui Dinamo 11 Ukraina koondislast samuti mänginuks, püsinuks kohtumine ilmselt veelgi paremini külaliste kontrolli all. Aga ilmselt on aus öelda, et põhitegijate puudumine mõjutas Florat rohkem kui Dinamot, kuigi puudujaid oli vähem.

Kapten Konstantin Vassiljev on vigastatud, kogenud ääreründaja Sergei Zenjov ja meeskonna selle hooaja esiründaja Rauno Alliku said puhkepäeva. Keskkaitses mängisid põhimehed Joonas Tamm ja Henrik Pürg mõlemad ühe poolaja, kunas Marko Lipp tegi kaasa terve matši. Mainitud muudatused, mis kõik olid sunnitud ja/või loogilised, vähendasid Flora pakutavat kvaliteeti.

Eeldatavasti oli tänane mäng Flora jaoks viimane rahvusvaheline katsumust enne Konverentsiliiga esimest eelringi. Mänguliselt on keeruline midagi kaasa võtta peaaegu kahe kuu pärast toimuvatesse matšidesse, kus vastase tase hoopis teine. Aga meenutus, et rahvusvahelisel tasemel käib kõik palju kiireimini, eksimisruum on oluliselt väiksem ning andeks ei anta pea midagi, püsib vast meeles.

3. Mängu parim – Vikenti Vološõn

Dinamo välejalgne poolkaitsja oli esimesel poolajal, kui Ukraina klubikohtumise enda kasuks ära otsustas, enamike sündmuste keskmes. Ta oli esimese värava autor ja paljude kontrarünnakute keskne tegelane. 21-aastane ründav poolkaitsja on Dinamo enda akadeemia kasvandik.

Protokoll:

13. mail kell 19.00 A. Le Coq Arenal

Tallinna FC Flora - Kiievi Dinamo 0:3 (0:2)
16. Vikenti Vološõn, 42. Mõkõta Burda, 61. Vladislav Vanat

Hoiatused: -
Mänguolud: +12, päikeseline ilm, muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 4550
Peakohtunik: Juri Frischer
Abikohtunikud: Veiko Mõtsnik, Riivo Stolts
Neljas kohtunik: Martti Pukk

Flora: Ingmar Krister Paplavskis (46. Karl-Romet Nõmm), Michael Lilander (62. Kristo Hussar), Marko Lipp, Joonas Tamm (46. Henrik Pürg), Ken Kallaste, Markus Soomets (83. Mihkel Järviste), Markus Poom, Daniil Kuraksin (62. Tristan Koskor), Martin Miller, Henrik Ojamaa, Aleksandr Šapovalov.
Varus: Karl Romet Nõmm, Kristo Hussar, Marco Lukka, Henrik Pürg, Mihkel Järviste, Andreas Kiivit, Rauno Alliku, Tristan Koskor.

Dinamo: Deniss Boiko (46. Ruslan Neštšeret), Vladõslav Dubintšak (85. Viktor Bliznitšenko), Anton Bol, Mõkõta Burda (79. Ilja Djatšuk), Mõkõta Kravtšenko (64. Navin Malõš), Volodõmõr Šepeljev, Oleksandr Andrijevski, Vikenti Vološõn (79. Volodõmõr Bražko), Deniss Antjuhh (64. Anton Tsarenko), Konstantõn Vivtšarenko, Vladõslav Vanat.
Varus: Deniss Ignatenko, Anton Tsarenko, Navin Malõš, Viktor Bliznitšenko, Ilja Djatšuk, Ruslan Neštšeret, Volodõmõr Bražko.

SEOTUD LOOD
SEOTUD PILDID
8 kommentaari

Martin Lavrov   •  
(176.46.27.***)
Flora ei saa isegi nutvate mängijate vastu, suurem probleem, et mängu vaatas 4500 inimest kui karika poolfinaalis oli 500 inimest kus mängis ka Flora Paidega...1000 korda huvitavam mäng.
Laulge võibolla enne mänge eesti liigas ukraina hümni, äkki siis saab 1000 pealtvaatajat kokku iga mäng, mobiliseerige need kalamaja rahutuvid ka Eesti jalgpalli huvides!
MNa   •  
(91.129.111.***)
Lavrov esineb nime vääriliselt ehk siis täielik imbetsillus.
Albert Mihkel Ulla   •  
(193.40.13.***)
Vastuseks Martin Lavrovile - pealtvaatajad on kohal ikkagi eelkõige sellepärast, et mängitakse kõva satsi vastu ning see toob rahva kohale mitte kuna tegu on mingi Ukraina sõjaga seotud üritusega. Samamoodi nagu oli Eintrachri ja Celticuga jne. Paide lihtsalt on sats keda näeb iga päev ja see pole midagi erilist - sestap pole ka rahvast staadionil.
klaviatuuriwarrior   •  
(84.50.91.***)
O.J hea mänguga võib flora dinamod võita - you creating illusion over there
Gert Guriev   •  
(85.253.237.***)
Albert, kas tribüünil olnud Ukrainast pärit inimesed, kellest suur osa naised ja lapsed, tulid eile kõva satsi vaatama?
Reina   •  
(87.119.177.***)
Albert ära tolatse nyyd enamus rahvast olid ukrainlased siiski
Morten Palu   •  
(46.131.23.***)
klaviatuuriwarrior
🤣🤣🤣
atleticomadrid   •  
(88.196.83.***)
Sõbrad, kõige ilusa ja ülla kõrval, ärme lükkame vaiba alla fakti, et mängu korralduspool oli JÄLLE, täielik krahh.
Pool tundi mängust ja väravates looklevad kümnete meetrite pikkused sabad!

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
Antoine Griezmanni turniiri viies ja kuues värav tõi korraldajamaale Prantsusmaale 2:0 võidu Saksamaa üle ning koha pühapäeval Saint-Denis toimuvale finaalis.
EM2016
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
Walesi unelm sai resoluutse lõpu, kui lõpuks ometi veenvat mängu näidanud Portugal alistas Briti saarte komeedi 2:0.
EM2016
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
Kogu mängu initsatiivi hoidnud Saksamaa ei lasknud hoolimata Jerome Boatengi ajulühisest suurturniiride võidupõual Itaalia vastu jätkuda - 1:1 normaalaja järel kindlustas Saksamaale koha poolfinaalis üheksandas penaltivoorus Jonas Hector.
EM2016
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
54 aastat agooniat
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK