Luup peale | PSG tähed pöörasid krahhi järjekordse peatüki kolme minutiga triumfiks (0)

Kui algas veerandfinaali 90. minut, oli tänavuse Meistrite liiga esimene poolfinalist Atalanta. Kolm minutit hiljem juubeldas edasipääsu üle juba Paris Saint-Germain. Football, bloody hell!*

Hiljutisel treeningul jalavigastuse saanud ja kaitsva saapa tõttu mängu ajal platsi ääres veekasti otsas nihelenud PSG peatreeneri Thomas Tucheli ning olude sunnil tribüünil pealtvaataja rollis olnud Angel di Maria ja Marco Verratti võiduröögatustes võis juubeldamise kõrval tajuda vähemalt teist sama palju kergendust. PSG poolfinaalist väljajäämine olnuks järjekordne katastroof, seda enam Atalanta vastu. Ent superstaaride Neymari ja Kylian Mbappe toel võeti ikkagi dramaatiline 2:1 võit.

Mängu esimese ohtliku võimaluse sai Atalanta, ent Papu Gomeze madala löögi pareeris Keylor Navas. Kohe seejärel lõikas Neymar keskväljal söödu vahelt ja tormas Marco Sportielloga silmitsi – kõigi maailma väljaannete spordireporterid valmistusid otseülekandes kirjutama või hüüatama "värav!" Kuid brasiillane tõestas, et temagi on inimene, saates palli väravast mööda.

Atalanta jätkas julgelt ja oli eriti ohtlik teisel korrusel, kus PSG kaitsjad itaallastega standardolukordades kuidagi hakkama ei saanud. Mängitud oli paarkümmend minutit, kui välk teist korda samasse kohta lõi – Neymar pääses pika spurdi järel Sportielloga vastamisi, seekord küll teravama nurga alt, kuid sihik oli jälle lootusetult paigast.

26. minutil sai Atalanta viimaks oma tahtmise ja seda igati teenitult, kui Duvan Zapata jättis palli karistusala joonele Mario Pašalicile, kes keerutas oma löögi segamatult ülanurka. Neymar proovis kohe vastata, ent tulistas napilt postist valele poole. Peagi avanes brasiillasel Hans Hateboeri valesöödu järel kolmas šanss, nüüd lendas pall aga juba meetreid ja meetreid mööda.

Atalanta valdas avapoolajal vähem palli, ent oli igatepidi ohtlikum – nii pealelöökide kui ka raami läinud löökide arvestuses. PSG suutis esimese kolmveerandtunniga raamide vahele suunata üheainsa palli, nurgalööke ei teenitud ainsatki. Teisel poolajal hakkas PSG aga vaikselt kruvi aina rohkem ja rohkem pingule keerama. Surve kasv jõudis haripunkti 90. minutil, kui Neymar lükkas palli värava ette Marquinhosele, kes mõnelt meetrilt viigistas. Täpselt 149 sekundit hiljem kordasid sisuliselt samasugust kombinatsiooni Mbappe ja Eric Maxim Choupo-Mouting – ning PSG ongi poolfinaalis. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Vorm olgu milline tahes, klass … teadagi

Neymari löögid ohustasid esimesel poolajal rohkem Lissaboni staadioni reklaamtahvleid ja taevas lendavaid kajakaid kui Atalanta väravat. Niisuguseid olukordi, nagu talle kolmandal minutil avanes, lööb brasiillane väravaks kujundlikult öeldes kümnel juhul üheksast. Seekord mitte.

Kylian Mbappe sekkus mängu viimaseks pooltunniks ja raiskas kohe samuti kaks head šanssi, vallandades ilmselt paljude vaatajate peas otsekohe õelavõitu küsimused. Kas Prantsusmaa liiga pikk mängupaus on vajutanud PSG staaride tegutsemisele oma jälje? Mehed ei suuda närvipingele otsustaval hetkel vastu pidada? PSG käib suurtest lootustest hoolimata jälle juba teisel tõkkel ninali? Mis siin salata, isegi Ristnurk jõudis juba õigustatud küsimärgid õhku visata:

Siiski ei. Viigitabamusele tegi eeltöö üks ja võiduväravale teine superstaar. Pole Edinson Cavanit, pole Verrattit, pole di Mariat? Pole vahet, sest suured meistrid otsustavad mänge ikkagi, kulugu neil selleks või kõik 90 minutit.

2. Atalanta eksis kuldreegli vastu

Serie A-s hooaja jooksul löödud 98 väravaga Euroopa viie tippliiga resultatiivsuselt kolmas meeskond Atalanta, kes edestas peale koduste konkurentide ses arvestuses ka näiteks Liverpooli ja Reali-Barcelonat, PSG-st rääkimata, alustas hoogsalt ja hoidis avapoolajal mängu enda kontrolli all. Ent teisel poolajal hakati üheväravalist eduseisu hoidma ja astuti sama reha otsa, kuhu on aegade jooksul silma siniseks jooksnud kümned ja kümned klubid.

Mitte ainult Mbappe, vaid ka teised PSG vahetusmehed tõid väljakule loodetud värskust, Atalanta puhul seda ei juhtunud. Võib vaid teoretiseerida, mis saanuks siis, kui Bergamo meeskonnal olnuks kasutada praegu hoopis isikliku elu keeristormides visklev Josip Ilicic. Ent kas suutnuks temagi Atalantat viimasel pooltunnil tabanud passiivsusest päästa?

3. Numbrid on pöörased asjad

Lõpetuseks statistikat, millest osa peegeldab tõsiseltvõetavalt mängu käiku ja osa … on lihtsalt üle mõistuse vinge.

• PSG sooritas oma 16 pealelöögist 9 viimase pooltunni jooksul, mil väljakul oli Mbappe. Ründaja oli ainus, kes suutis raamidesse saata kaks lööki.
  • Atalanta on neljas meeskond, kes Meistrite liigas mängu 90. minuti alguses juhtinud ja veidi hiljem ikkagi kaotajana platsilt lahkunud (lisaaegu loomulikult arvestamata). Varem on sama saatust pidanud kogema Müncheni Bayern (1998-99 Manchester Unitedi vastu finaalis), Chelsea (2004-05 Bayerni vastu veerandfinaalis) ja Malaga (2012-13 Dortmundi Borussia vastu samuti veerandfinaalis).
  • Neymar võttis Atalanta mängijad triblinguga ette 16 korral. Tegu on Meistrite liiga mängu tipptulemusega pärast 2008. aastat, mil samaga sai Manchester Unitedi vastu hakkama Lionel Messi.
  • PSG on nüüd löönud värava 33 järjestikuses Meistrite liiga kohtumises. Viimati jäädi nullile 2016. aastal. Kui ka poolfinaalis skooritakse, jõutakse samale pulgale Real Madridile kuuluva rekordiga.
  • Atalanta vastu sai sel hooajal Meistrite liigas mängida kaheksa väravavahti. Seitse neist pidi vähemalt ühe palli võrgust välja võtma, ainsana suutis seljataguse puhtana hoida … alagrupimängus olude sunnil viimased kümme minutit Manchester City väravat valvanud äärekaitsja Kyle Walker.
  • Kui võiduvärava lööja Choupo-Moting pääseb väljakule ka poolfinaalis, tähendab see, et hooajal 2017-18 Inglismaa kõrgliigast välja kukkunud Stoke City meeskonda kuulusid tol hetkel mehed, kes mänginud 2005., 2007., 2008., 2009., 2010., 2011., 2013., 2015., 2016., 2019. ja 2020. aasta Meistrite liiga finaalis.
  • Kui veerandfinaalipäeval klubi 50. sünnipäeva tähistanud PSG saab poolfinaalivastaseks RB Leipzigi – selleks peavad sakslased neljapäeva õhtul teises veerandfinaalis alistama Atletico Madridi –, on üks poolfinalist teisest peaaegu viis korda vanem.

* "Jalgpall, kurat küll!" ehk Sir Alex Fergusoni kuulus tõdemus pärast 1999. aasta dramaatilist finaali.