Luup peale | Õnnelik 11! Karofeldi pirukad aitasid Tammekal needusele lõpu teha (galerii!) (1)

Tartu Tammeka needus kodusel Tamme staadionil näis jätkuvat, kui nad FC Kuressaare vastu kiiresti 0:2 kaotusseisu jäid, ent võimas tagasitulek koos Kure puuriluku Magnus Karofeldi jämedate eksimustega tõid neile üheteistkümnendal katsel lõpuks ometi võidu.

• Vaata Brit Maria Taela galeriid siit või artikli alt!

Miski ei ennustanud Tammeka rõõmupäeva, kui Kuressaare võimsalt alustas ja 20 minutiga kaks väravat lõi, ilma et tartlastel selle aja jooksul midagi luua oleks lubatud. Kõigepealt sahises viie minuti järel, kui Kure pääses Rasmus Saare audisisseviske järel paremalt äärelt läbi ning Oliver Rass leidis täpse sööduga Sander Lahe, kes skooris kümnelt meetrilt esimese puutega. Teise värava kombineerisid samad mehed, kui Rass võitis Tammeka kasti lähistel Mihkel Järvistelt palli ning toimetas selle Lahele, kes taas karistas.

Ajapikku sai aga Tammeka üha paremini mängu sisse, olgugi et esimese vastuväravani jõudsid nad ilma korralikke väravavõimalusi loomata. Järviste kõrge tsenderdus maandus viiekastijoonele, kus see pidanuks olema Kure puurivahi saak, kuid Sten Reinkort suutis hüpata peaga kõrgemale kui Magnus Karofeld kätega ning suunas palli võrku. Tammeka tabamuse järel muutus mäng eriti lahtiseks ning mõlemal meeskonnad jõudsid avapoolajal veel väga lähedale, aga Igor Dudarev klaaris Rauno Tutki löögi väravajoonelt ning teises väljakuotsas raiskasid hiilgavad võimalused Reinkort ja Tristan Koskor.

Tartlaste tõusvas joones esitus jätkus teise poolaja alguse tormilise survega, mis tõi kohe ka tasu, kui Kuressaare kaitse harutati 47. minutil täielikult lahti. Koskor kõksas peaga värava eest võrku Reinkorti peasöödu, mis omakorda oli sündinud Artur Uljanovi kavala kaarpalli järel. Tartlaste juhtvärav sündis 61. minutil aga taas Karofeldi jämeda eksimuse tulemusel, kui Kure kindamees läks Kevin Aloe tsenderdust rusikatega klaarima, aga olukord lõppes sellega, et pall sattus Andre Paju jalale ning väravavaht oli ise ennast olukorrast välja mänginud, mistõttu Tammeka poolkaitsjal jäi üle vaid pall tühja võrku suunata.

Lõppseisu vormistas Koskor 84. minutil, kui Järviste karistuslöök lõppes penaltiga, sest see tabas müüris Silver Alex Kelderi küünarnukki. Tammeka esiründaja eksis küll penaltipunktilt, kuid saatis Karofeldist tagasi põrkunud palli teisel katsel ikkagi võrku. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Saarlased vajusid terve meeskonnaga ära

Karofeldi jämedad eksimused võisid mängida Kuressaare languses olulist rolli, ent põhiprobleem seisnes nende jaoks tervikpildis, sest saarlased kaotasid esimese mänguveerandi järel kohtumise üle kontrolli. Kure kõrge surve halvas esialgu tartlaste tegevust täielikult, kui Tammeka jõudis oma esimese pealelöögini alles 27. minutil, aga mida aeg edasi, seda selgemalt mäng kodumeeskonna kätesse kandus. Seda nii pallivaldamise kui ka väravavõimaluste osas, kusjuures kui neljast väravast kaks sündisid tänu Karofeldile niiöelda tühja koha pealt, siis kaks oma parimat võimalust jätsid tartlased ise löömata.

See pole kaugeltki esimene kord, kui Kure võimsa alguse järel ära vajub ning võidumarss teisel poolajal katkeb. Alles hiljuti anti TJK Legioni vastu avapoolaja 2:0 eduseis käest ja lepiti viigipunktiga ning kui kõik mängud lõppeks avapoolaja järel, hoiaks Kuressaare liigatabelis praegu kindlalt seitsmendat kohta ja Tammeka oleks alles eelviimane. Aga on vastupidi - Tammeka on kuues ja hoopis Kure eelviimane. See viitab selgelt Kuressaare mängustiiliga seotud riskidele, kui äärmiselt julge ja kõrge survestamine meeskonna läbi küpsetab ja teisel poolajal kätte maksab.

2. Tumedad pilved Kuressaare kohal

Kuressaare mängupilt on kohati väga muljetavaldav, nagu ka täna esimesed 20 minutit, ent enesekindlus on meeskonna esitustest kadunud, võitu pole suudetud võtta juba 14 mängu järjest ning tumedad pilved kogunevad. Enne tabeli poolitamist 27 vooru järel on Kurel jäänud mängida veel vaid Flora, Paide ja Kaljuga, nii et kõigi eelduste kohaselt minnakse hooaja lõppfaasile vastu eelviimaselt kohalt, mis jätab nad otsustavateks mängudeks seljaga vastu seina.

Üheks saarlaste hädade põhjuseks on erinevatel põhjustel tekkinud koosseisuprobleemid. Võrreldes juunikuise mänguga, kus Kuressaare tegi Tamme staadionil ühe oma parima esituse üleüldse, puudusid saarlaste tänasest koosseisust Otto-Robert Lipp, Joonas Soomre, Mairo Miil ja Marco Lukka. Kõik neli meest on mingil osal hooajast kandnud Kure meeskonnas võtmerolli. Kuigi Roman Kožuhhovski mänguplaan toimib suures plaanis igasuguse koosseisuga, on kvaliteeti ja stabiilsust tervikuna selgelt vähemaks jäänud.

3. Viljandiga läheb veel madinaks

Võiduga kindlustas Tammeka sisuliselt juba ka esimesse kuuikusse pääsemise, sest jälitajaid edestatakse hetkel juba seitsme punktiga.  Vähe sellest, Viljandi Tulevikust tõusti nüüd vaid ühe punkti kaugusele, nii et tartlastel on kõik võimalused võidelda ka "best of the rest" tiitlile ehk suure neliku järgsele positsioonile. Just viljandlastega minnakse järgmises voorus ka omavahel vastamisi, selgitades välja Eesti parimat pealinnast väljaspool baseeruvat jalgpallimeeskonda.

4. Mängu parim - Sten Reinkort

Tammeka ääreründaja on tänavu resultatiivsusega püstihädas olnud, kuid täna sai ta kirja üks-pluss-ühe, mis kasvatas ta kogusaldo kahe värava ja nelja väravasööduni. Nii mõneski olukorras paistis ebakindlus ikkagi välja, eriti avapoolajal viielt meetrilt ihuüksinduses mööda lüües, ent kolmekuune väravapõud sai siiski lõpu ning tema väravasööt Koskorile demonstreeris kvaliteedi, mängutarkuse ja enesekindluse kombinatsiooni. Lõpuks teenis tema ka karistuslöögi, millest sündis penalti ja viimane värav.

18. oktoobril kell 13.00 Tartus Tamme staadionil

Tartu JK Tammeka - FC  Kuressaare 4:2 (1:2)
33. Sten Reinkort, 47., 84. Tristan Koskor, 61. Andre Paju - 6., 19. Sander Laht

Väravasöödud: 33. Mihkel Järviste, 47. Sten Reinkort, 61., 84. x - 6., 19. Oliver Rass
Realiseerimata penalti: 84. Tristan Koskor (Karofeld tõrjus)