Luup peale | Legion kasseeris Elva lumiste mändide vahel noorelt puurivahilt kooliraha sisse (galerii!) (0)

TJK Legion kindlustas Premium liiga üleminekumängudel oma paremuse sisuliselt juba avamängu avapoolajaga, sest 3:0 eduseisu mahamängimine FC Elva vastu näib äärmiselt ebatõenäolisena.

Legion pani Elva kunstmurul otsekohe hirmkõva surve peale ning ohtrad standardolukorrad tõid juba 9. minutil ka tulemuse, kui Erko Jonne Tõugjase karistuslöök leidis 30 meetrilt läbi väravavahi käte tee võrku - 0:1! Ivan Timofejev jõudis vahepeal latti tabada ning Nikita Ivanov palli üle tühja värava saata, enne kui Markus Vaherna 33. minutil 14 meetrilt palli lati alla saatis - 0:2!

Elva avapoolaja parim šanss avanes 37. minutil, mil kapten Markus Lokk vasakult läbi murdis, aga terava nurga alt palli küljevõrku saatis. Kuus minutit hiljem vajutas Ivanov 22 meetrilt võimsa pommlöögi taas läbi Jänese käte väravasse - 0:3!

Teist poolaega jõudis kuluda napp minut, kui Ivanov oleks äärepealt juba neljanda löönud, aga väravavahist üle tõstetud pall põrkas ka väravast mööda. Sealt alates mäng aga võrdsustus ja muutus võimalustevaeseks. Suure hulga vahetuste järel kannatas mängurütm veelgi ja nii ei toonudki teine poolaeg lõpuks väravalisa.

Lõpu eel avanes Kristo Põldsaarel hiilgav variant Elva auvärava sepistamiseks, kuid ta ei suutnud tsenderdust kuuelt meetrilt jalaga postide vahele suunata. Nii ei pidanud Ivans Baturins Legioni väravasuul selles kohtumises ainsatki tõrjet tegema. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Noore väravavahi kooliraha

Elva väravat kaitses Mikk Markus Jänes, kel täitus alles neli päeva varem 18 eluaastat. Esiväravavaht Karl Kruus istus täna küll pingil, kuid ta oli käinud väljakul viimati oktoobris ning peatreener Veiko Haan nentis kohtumise järel, et sisuliselt ei olnudki tal valikut.

Jänes oli sel hooajal küll juba viis korda Esiliigas põhikoosseisu kuulunud, kuid Legioni vastu paistis tema kogenematus siiski teravalt välja. Kõik kolm Legioni väravat olid tõrjutavad ning eriti selgelt jäävad väravavahi koolirahaks kauglöögid, millest sündisid esimene ja kolmas tabamus.

Hooaja lõpusirge on Elva jaoks olnud raske, sest lisaks esiväravavahile on nad pidanud hakkama saama ka ühtede mänguliste liidrite Jürgen Kuresoo ja Jasper Reilsonita.

2. Premium liiga võim

Kui erinev oleks seis praegu, kui kõik Elva mehed olnuks rivis ja esiväravavaht postide vahel? Ilmselt tasavägisem, kuid ka üldine mängupilt reetis Legioni selgelt mängulist üleolekut.

Isukalt rünnates surusid nad Elva sügavale kaitsesse ning pall jõudis karistusalasse üsna lihtsalt. Pärast mugava eduseisu saavutamist mängupilt mõnevõrra võrdsustus, kuid eeldatavasti oleks Legion oma paremuse maksvusele pannud ka siis, kui väravad poleks sündinud nii kiiresti.

Eelmisest kaheteistkümnest üleminekumängude lõpptulemusest üksteist on langenud kõrgliiga meeskondade kasuks, erandiks oli vaid Viljandi Tuleviku tõus 2014. aastal. Ning pärast seda, kui Pärnu Vaprus ja Tallinna Kalev eelmise hooaja järel sportlikult teenimatult Premium liigasse edutati, jäi Esiliiga hetketase kõrgliigaga võrreldes veel lahjemaks.

Nii ei ole seal midagi imestada, et Legion üleminekumängudel võimutseb. Elva vajab väikestviisi imet, et võõral väljakul kolmeväravaline vahe tagasi teha. Premium liiga hooajal teenis Legion koguni 69% oma punktidest koduväljakul.

Pildil samaaegne kuvatõmmis ETV2 ja Soccernet.ee ülekannetest

3. Tohutu kontrast MM-iga

Seoses noortekoondiste tegemistega lükkusid Premium liiga üleminekumängud nii hiliseks, et need peavad konkureerima tähelepanu pärast MM-finaalturniiriga Kataris. Loomulikult on see ebavõrdne võitlus ning sarnane lugu oleks ka suviste liigamängudega, mida suurturniiri mängudega samal ajal peetakse.

Ent talvistes tingimustes on see kontrast veel eriti terav ning kasvõi otseülekande visuaalne vahe mõjub kohaliku liiga jaoks väga halva reklaamina. Ühelt poolt roheline muru ja tipptasemel ülekandetehnika. Teiselt poolt libedavõitu kunstmuru, lumevallid väljaku ääres, soovida jättev valgustus ning udusevõitu pilt, mistõttu on kaamerast kaugel asuvate mängijate tuvastamine väga keeruline.