Luup peale | Kümme segast sekundit pidanuks Realile kalliks maksma minema, aga viimasel hetkel naeratas õnn (0)

Viik maitses lõpuks nii Realile kui ka Sevillale mõrult. Foto: Scanpix / AFP / Zuma Wire / Irina R. Hipolito

Kahe mängu jagu vihast madinat algusest lõpuni, kuid lõpuks on ikka kõik sama nagu enne: nii võib kokku võtta Hispaania kõrgliiga nädalavahetuse. Barcelona ja Atletico Madridi 0:0 viik andis Real Madridile võimaluse tiitliheitluses jäme ots enda kätte haarata, kuid lõpuks peab tiitlikaitsja rahul olema, et Sevillalt 2:2 viigiga ükski punkt kätte saadi. Sevilla peab aga taga nutma üleminutitel käest antud võitu, mis tõstnuks nad tagasi tiitlikonkurentsi.

Sevilla alustas Reali kodustaadionil toimunud kohtumist aktiivsemalt ja esimesed kümme minutit kuulusid peaasjalikult neile, kuid esimesena sai palli võrku Real. Karim Benzema juubeldamise lõikas VAR siiski kiirelt läbi, sest talle äärelt suurepärase tsenderduse pea peale riputanud Alvaro Odriozola oli enne seda napilt, kuid siiski kindlalt suluseisus.

Ehmatusega pääsenud Sevilla jõudis 22. minutil teenitult sihile, kui Ivan Rakitic palli karistusalas Fernandole sokutas, too pettis kaks kaitsjat istuli ja avas skoori. Ülejäänud aja avapoolajast keskendus Sevilla kogu meeskonnaga oma värava kaitsmisele ning Realil nappis viigistamiseks võimalusi.

Teisel poolajal üritas Real murda Sevilla kaitsemüüri peamiselt kauglöökidega, ent neist ohtlikuim oli Luka Modrici terav ja madal üritus, mille Sevilla väravavaht Bono õnnega pooleks püüdmise asemel raamidest mööda suunas. Proovida said ka Nacho, Casemiro ja veel korra Modric, kuid püüdlustes nappis täpsust. 53. minutil nõudsid Reali mehed Juan Martinez Munueralt penaltit, kuid VAR-iga konsulteerinud peakohtunik jättis selle andmata.

REKLAAM

65. minutil haaras kogu Reali rivistus kahe käega peast, sest Vinicius Jr lasi luhta mängu parima võimaluse. Toni Kroosi ja Luka Modrici suurepärase eeltöö järel jäi noorele brasiillasele värava ees vormistamise vaev, kuid korraliku pealelöögi asemel põrgatas ta palli ühelt jalalt vastu teist ja sealt posti.

Hetkel, mil näis, et seekord pole lihtsalt Reali päev, tõi Zinedine Zidane vahetusest Modrici asemel sisse Marco Asensio ning see lüke tasus end ära juba järgmisel rünnakul. Benzema röövis Sevilla meestelt keskringis palli, vedas selle karistusalani ning Asensio-Kroos-Asensio kombinatsiooni lõpetas äsja mängu sekkunu täpse ühepuutelöögiga posti ja Bono väljasirutatud käe vahelisse kitsasse pilusse.

Sevilla asus uuesti ründama ja 74. minutil teeniti nurgalöök, millele järgnesid mängu kõige pöörasemad hetked. Tsenderdus löödi Reali karistusalast minema ja ootamatult vabaks unustatud Benzema purjetas oma poolelt segamatult Sevilla värava alla, kus Bono ta maha tõmbas. Kindel penalti? Nii näis, kuid Martinez Munuera tähelepanu köitis eelnevalt teises väljakuotsas toimunu. Konsultatsioon VAR-iga ja käik ekraani juurde ning olukord pöörati pea peale: penalti küll, ent hoopis Sevillale, sest Reali keskkaitsja Eder Militao oli nurgalööki klaarinud käega. Ivan Rakitic – pikaaegne Barcelona mees! – põrutas 11 meetrilt palli kindlalt võrku ja trumbid näisid olevat Sevilla käes.

Külalised said kaitsetööga hästi hakkama ja kuus üleminutit tiksusid Reali jaoks halastamatult lõpu suunas, kui Kroos uuesti kauglöögiga õnne proovis. Üsnagi ebaõnnetunud üritus leidis aga üles Sevilla kaitsja Diego Carlose kõrval seisnud Eden Hazardi jala ja põrkas abitust Bonost mööda, väravassse. Ning kohe oli Realil ka suurepärane võimalus võit võtta, kuid Casemiro vinditas palli poole meetri jagu postist valelt poolt mööda.

2:2 viik rõõmustas kõige rohkem Barcelonat ja Atleticot, kahandades Sevilla tiitlivõimalused õhkõrnaks. Suur kolmik jätkab aga üheskoos jahti: Real ja Barcelona paarisrakendina, Atletico neist kahe juuksekarva jagu eespool. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Reali edurivi hoiab püsti üks mees

Karim Benzema on vägev jalgpallur. Seda ei näita mitte pelgalt senise hooajaga löödud 21 väravat, vaid kogu tema oskuste ja töövõime pagas, mis näib 33-aastasena avalduvat ehk isegi elu parimal moel. Paraku on Benzema mitmekülgsus hetkel mõneti ka Reali kirstunael, sest eriti teisel poolajal võis teda tihti näha hoopis Sevilla kaitsebloki ees või äärel Reali rünnakut käivitamas. See tähendas aga, et värava alla ei jäänud enam võrdväärset lõpetajat.

Vinicius Jr on kahtlemata üliandekas mängija ja noorus lubab talle veel paljutki andeks anda, kuid rünnakute lõpetamine ei kuulu – leebelt öeldes – veel vähemalt praegu brasiillase trumpide sekka. Avapoolajal pidi Benzema toetuma Federico Valverde ning keskelt mängu juhtinud Modrici ja Kroosi abile, kuid Sevilla tihedat kaitseblokki ei suudetudki lahti harutada ja nii jäi ka Benzema kasutegur väikeseks.

Hetk pisut enne Reali esimest viigiväravat: Vinicius Jr põrutab suurepärase eeltöö järel palli posti. Foto: Scanpix / Reuters / Susana Vera

Teisel poolajal tekkisid prantslase parimad võimalused olukordadest, kus talle suudeti pall jooksu peale mängida või ta selle ise keskväljal endale võitles ja kaitsjad ette võttis. Ühest niisugusest olukorrast sündis 1:1 värav ja teisest võinuks sündida 2:1, kuid Militao poleks eelnevalt määrusi rikkunud.

Sel hooajal on Benzema löönud kõigis sarjades 28 väravat, järgmised mehed on Casemiro ja Marco Asensio. Teist noorust nautiv prantslane tõestab nädalast nädalasse, et ka üks võib lahinguväljal ajuti sõdur olla, kuid nagu näitasid Reali hambutud poolfinaalesitused Meistrite liigas, jääb sellest lõpuks ikkagi väheks. Benzema vajab ja väärib enda kõrvale tugevamaid abilisi.

2. Võtmetähtsusega vahetused ust lukust lõplikult ei avanud

Sevilla peatreener Julen Lopetegui tegi mõnevõrra ootamatu käigu, jättes algkoosseisust välja meeskonna suurima väravalööja Youssef En-Nesyri ja tuues ta vahetusest mängu alles teisel poolajal. Tolleks hetkeks oli eksitud sama tõe vastu, mis on varemgi tuhandetele meeskondadele saatuslikuks saanud: nappi eduseisu hakati liiga vara hoidma ning lõpuks tuli karistus. En-Nesyri pidi meeskonna ründemängu uuesti käima tõmbama ja värskete jalgade abiga see tal ka mõnevõrra õnnestus. Paraku lõikas Sevilla samal moel näppu teistki korda ning neljanda üleminuti väravale lihtsalt ei jõutud enam vastata.

Vigastustest räsitud koosseisuga Real, kel lisaks koduliiga tiitliheitlusele selja taga ka pikk Meistrite liiga hooaeg, väsis mängu jooksul silmnähtavalt. Kui Zidane 66. minutil Asensio väljakule saatis, oli see üks sütikutest, mis meeskonna mängu uuesti käima tõmbas. Väga pikalt too säraküünal siiski ei põlenud ja kui Sevilla viigivärava järel uuesti käiku vahetas, tekkis Realil nende tempos püsimisega jälle suuri raskusi.

Kuid lõpuks suudeti kuskilt – ilmselt võtmemängijate kogemustepagasist – ikkagi leida jõuraasud, mis aitasid hädavajaliku viigini jõuda, olgu või õnnega pooleks. On muidugi iroonia, et algul Sevilla kaitsja Diego Carlose omaväravaks märgitud tabamus pandi veidi hiljem ka La Liga ametlikul kodulehel kirja õigel ajal õiges kohas olema sattunud Hazardile, kelle kaks hooaega Realis on olnud viisakalt öeldes keskpärased. Aga nagu legendid on öelnud: parem targalt seista kui lollilt joosta ...

3. VAR – hea või halb?

Videokohtuniku süsteem loodi selleks, et õiglus võidutses. Seekord võidutseski, ent moel, mis kired kahtlemata lõkkele lööb.

Jalgpallimängu üsnagi eripärase toimumisloogika tõttu – 90 minutit jooksvat aega ja natuke peale – oleme harjunud, et rikkumise järel mäng peatub, võtku see teinekordki õige mitu sekundit. Kuid oluliselt keerulisem on seedida teadmist, et mingi oluline osa mängust äsja lihtsalt välja lõigati ja olematusse kaob. Kuid täpselt nii seekord juhtus. Benzema pikka spurti, kokkupõrget Bonoga ja kukkumist poleks justkui olnudki, sest VAR-iga konsulteerimise järel andis kohtunik penalti hoopis eelneva olukorra eest ja teise meeskonna kasuks.

Siin ilmneb VAR-i üks suuri miinuseid. Penalti Sevilla kasuks tõesti oli, sest Eder Militao suunas palli õhuvõitluses väravast eemale väljasirutatud käega. Siinkohal täitis süsteem oma ülesandeid hiilgavalt ning ka peakohtunik Martinez Munueira ja tema abilised tegutsesid täpselt nii nagu ette nähtud: esmalt kontroll videoruumis, seejärel täiendav ülevaatus väljakuäärse ekraani juures ning tänu mitme eri nurga alt kiiresti esitatud korduskaadritele langetatud õige otsus. Neile ega süsteemi toimimisele pole midagi ette heita.

Ent mis juhtunuks siis, kui Benzema ja Bono kokkupõrkes oleks näiteks väravavaht saanud tõsiselt vigastada? Või vastupidi: kui Bono – või sama hästi ka mõni Sevilla kaitsja – oleks Benzema maha niitnud prantslase vigastuse hinnaga? Mäng käis justkui edasi, aga samas ei käinud ka ... Ent aega tagasi pöörata ja olnut olematuks teha ju ei saa. Samas, kui mäng oleks Militao käe järel kohe peatatud, võetuks Realilt ära väga lubav rünnak, ning mis juhtunuks siis, kui video vaatamise järel selgunuks, et kätt ikkagi polnud? Nokk kinni, saba lahti.

Penalti, mida polnud: Bono on äsja Karim Benzema maha tõmmanud, aga nagu hetk hiljem selgub, polnudki see episood tegelikult osa mängust. Foto: Scanpix / AP Photo / Manu Fernandez

Soovi korral võib juhtunut võrrelda väravatähistuse nullimisega, mis on emotsionaalses plaanis kõige sagedamini VAR-i-vastaste argument number üks. Ja eks teoorias võib ju värava puhul külakuhjagi tehes end vigastada ... Oluline erinevus seisneb siiski selles, et olgu tabamus reeglitepärane või mingu ta tühistamisele, palli võrku maandumise järel mäng ametlikult seisab.

Seekordsel juhul mängiti Madridis aga kümmekond sekundit jalgpalli, mida tegelikult ... ei mängitud. Ning selle tõsiasjaga harjumine nõuab kahtlemata aega. Muidugi, ka näiteks "tavalise" penalti määramisel võib kohtunik endale otsustamiseks aega võtta. Või siis anda edu, aga seejärel mängu ikkagi tagasi tuua.

Tajunihe tekib sellest, et  mõnesekundilist viivitust oleme õppinud lugema harjumuspäraseks, nüüd häälestame end aga juba järgmise episoodi lainele, mis siis nagu noaga läbi lõigatakse. Ilmselt peame selle emotsionaalse ebakõlaga leppima, kui lõpptulemus saab ausam, ning ootama lihtsalt kannatlikult aega, mil meie mõistus sellisegi võimalusega harjub. Või ...?

4. Aga kes siis meistriks tuleb?

Sellele küsimusele andku vastus keegi, kel kodus kristallkuul! Atleticol on punkte nüüd 77, Realil 75 ja Barcelonal samuti 75, kuid pealinnaklubi asetab katalaanidest (ja kui vaja, siis võrdsete punktide korral ka Atleticost) ettepoole paremus omavahelistes mängudes. Barcelona seis on selles plaanis kõige sandim, sest nemad jäävad omavaheliste mängude võrdluses alla ka Atleticole.

Nädalat pettumusega nii alustanud kui ka lõpetanud Sevilla kipub suurest mängust langema, sest liidri vastu tuleks neil nüüd kolme vooruga tagasi teha kuuepunktiline mahajäämus. Tagatipuks on nad omavaheliste mängude puhul "miinuses" kõigi kolme eespoololijaga, nii et realistlikult on esikoht nende jaoks läinud.

Esineliku kolm viimast vastast ühes tabelikohtadega on sellised, kuid arvesse tuleb võtta ka hetkevormi ja tabeliseisu. Näiteks Valencia ja Levante on tabelis Valladolidist ja Alavesist kõrgemal, kuid mõlemad on püsimajäämise sisuliselt kindlustanud. Levante vorm on pealegi liiga halvim, kehvem isegi viimasel real olevast Eibarist, sest nad on võitnud viimasest kaheksast mängust üheainsa. Valladolid ja Alaves võitlevad samal ajal aga tõenäoliselt viimase vooruni püsimajäämise eest ja iga punkt on neile kulla hinnaga.

  • Atletico: Real Sociedad (5.), Osasuna (12.), Valladolid (17.)
  • Real Madrid: Granada (10.), Athletic Bilbao (9.), Villarreal (6.)
  • Barcelona: Levante (14.), Celta Vigo (8.), Eibar (20.)
  • Sevilla: Valencia (13.), Villarreal (6.), Alaves (16.)

Real Madrid - Sevilla 2:2 (0:1)
67. Marco Asensio, 90+4. Eden Hazard - 22. Fernando, 78. pen. Ivan Rakitic

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Atletico Madrid
35
23
8
4
61:22
77
2.
Real Madrid
35
22
9
4
60:26
75
3.
Barcelona
35
23
6
6
80:33
75
4.
Sevilla
35
22
5
8
51:29
71
5.
Real Sociedad
35
15
11
9
53:35
56
6.
Villarreal
35
13
13
9
53:42
52
7.
Real Betis
34
14
9
11
43:46
51
8.
Celta de Vigo
35
12
11
12
50:53
47
9.
Athletic Bilbao
35
11
13
11
46:38
46
10.
Granada
34
13
6
15
43:55
45
11.
Cadiz
35
11
10
14
31:50
43
12.
Osasuna
35
10
11
14
33:43
41
13.
Valencia
35
9
12
14
46:51
39
14.
Levante
35
9
12
14
40:50
39
15.
Getafe
35
8
10
17
26:41
34
16.
Deportivo Alaves
35
7
11
17
30:54
32
17.
Real Valladolid
35
5
16
14
32:49
31
18.
Huesca
35
6
12
17
33:52
30
19.
Elche
35
6
12
17
29:52
30
20.
Eibar
35
6
11
18
27:46
29

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK