Luup peale | Kes muu kui Sappinen! Flora eksis, võitles, skooris ja võitis ajaloolise punkti (0)

Anorthosis 2, Sappinen 2. Foto: Brit Maria Tael

Valitsev Eesti meister Tallinna FC Flora näitas Konverentsiliiga alagrupiturniiri kolmandas voorus võõrsil Küprose klubi Famagusta Anorthosise vastu võitlusvaimu, kui rabeles kaheväravalisest kaotusseisust välja ja naaseb koju 2:2 viigiga. See on Flora esimene punkt Konverentsiliigas.

Esimese löögi sooritas kodumeeskond, kui juba neljandal minuti sai Hovhannes Hambartsumjan nurgalöögi olukorras peaga suunama, aga suunas napilt üle värava. Seejärel otsisid mõlemad meeskonnad oma mängu ja Flora leidis selle korraks, kui Sergei Zenjov ja Henrik Ojamaa teenisid karistuslöögid. Teine, umbes 20-22 meetri pealt, oli väga ohtlik, kui Markus Poom keerutas latti.

Kui Poomi löök oleks väravas maandunud, oleks Flora juhtima asunud, aga oleksid ei loe. Kui ise ei löö, lüüakse sulle. Josef Hušbauer sörkis 25. minutil niimoodi Flora karistusalasse, et ükski Flora mängija ei seganud teda ja tšehh andis madala söödu penaltipunkti juurde, kus oli markeerimata Miloš Deletic, kes palli Matvei Igoneni näppudest lati alla lajatas - 1:0.

28. minutil ehk ainult kolm minutit pärast esimest väravat keeras Anorthosise tipuründaja Nika Katšarava küljesisseviske järel Henrik Pürgi pealt maha ja leidis suurepärase sööduga ette tsooni spurtinud Denis Popovici, kes veeretas palli rahulikult tagumise posti juurde alla nurka - 2:0.

Suur šokk Florale, sest mõlemad väravad olid enda eksimused, aga nendest toibuti juba esimesel poolajal. Mõned minutid pärast võõrustajate teist väravat oli Rauno Sappinenil poolvõimalus, kui Flora esiründaja sai mitmest mängijast mööda ja virutas karistusalast peale, aga löök blokeeriti.

38. minutil ei jäänud Henrik Ojamaa söödule ja Sappineni löögile enam keegi ette. Markus Poom leidis vasakult äärelt Ojamaa, kes tegi individuaalse meisterlikkusega Anorthosise kaitsjale üks-null ära ja andis mõõdetud söödu värava ette, kus Sappinenil oli vormistamise vaev - 2:1.

Esimene poolaeg lõppes võõrustajate minimaalses eduseisus. Teise poolaja esimesel rünnakul oli Sappinenil võimalusepoeg, aga Flora väravamasin suunas Ken Kallaste tsenderduse napilt mööda. Seejärel oli sarnane olukord kodumeeskonnal, aga samuti löödi raamidest mööda.

55. minutil lajatas Hušbauer umbes 20 meetri pealt, aga napilt ristnurgast mööda. Anorthosis sai surve peale ja 57. minutil eksis Pürg, kuid Igoneniga silmitsi pääsenud Katšarava ei saanud palli väravavahist mööda. Need olid Flora jaoks ärevad minutid, aga surve suruti maha. Edasi kulges mäng mõlemapoolsete poolvõimalustega, aga ei midagi ohtlikku, kuni ...

... Sappinen sai 80. minutil Martin Milleri suurepärasest läbisöödust üks-ühele (Anorthosise mängijad soovisid suluseisu, aga seda ei olnud), mängis väravavahist osavalt mööda ja oleks peaaegu kukkunud, aga jäi püsti ja tulistas palli lati alla - 2:2.

Kuigi järelejäänud aja jooksul rohkem väravaid ei löödud, siis võimalusi oli mõlemal meeskonnal. 82. minutil sai Konstantin Vassiljev karistusala juurest löögile, aga pall lendas meetri jagu posti kõrvalt mööda. 85. minutil lendas Andreas Avraami lähilöök küljevõrku. 86. minutil lõi Daniil Kuraksin pallist ja seejärel Miller palli väravast mööda.

Hingestatud võitlus ja 0:2 seisust väljaronimine oleks peaaegu saanud kurva lõpplahenduse, aga siinkohal saab jälle mainida, et oleksid ei loe. Igonen säras esimesel üleminutil topelttõrjega, kui pareeris esmalt Michalis Ioannou kauglöögi ja seejärel Amr Warda pealöögi. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Viis küsimärki - kaks alustasid, kaks sekkusid vahetusest

Enne mängu oli küsimärk Konstantin Vassiljevi, Michael Lilanderi, Rauno Alliku, Martin Milleri ja Marco Lukka kohal, sest kõik nimetatud mängijad polnud Jürgen Henni sõnul eilse seisuga sada protsenti mänguks valmis, aga poolteist tundi enne avavilet selgunud Flora algkoosseis süstis optimismi - Vassiljev ja Lilander alustasid.

Suurepärane uudis oli Vassiljevi alustamine, sest maestrot kimbutas tagareieprobleem, mis ei lubanud tal mängida Eesti koondise valikmängus Walesi vastu. Tagareievigastuste puhul on keeruline sajaprotsendiliselt öelda, millal uuesti maksimumkoormusega mängida saab, sest sellest võib taastuda päevade, nädalate või kuudega.

Vassiljev ja Lilander olid nii palju terved, et mängisid kõik 90 minutit. Lisaks vahetati teisel poolajal sisse nii Alliku kui Miller, kes rassisid väljakul viimased 20-25 minutit. Milleril oli märkimisväärne roll viigivärava puhul, sest just tema söödust sahistas Rauno Sappinen.

2. Individuaalsed eksimused kinkisid Anorthosisele väravad

Flora mängis keskel kompaktselt ja seetõttu oli äärtel veidi rohkem ruumi. See oli taktikaline valik, et Anorthosise mängijad ei saaks keskelt läbi. See suures plaanis ka õnnestus, sest võõrustajate väravad sündisid pigem individuaalsete eksimuste järel.

"Iga vastane tahab esmalt keskele minna ja sealt tuleb kõige rohkem kaitsta. Teadsime, et kui keskele ruumi jätame, siis sealt karistatakse ära, eriti Euroopa-tasemel," kommenteeris Henn mängujärgsel pressikonverentsil.

Ta lisas: "Esimese värava puhul me ei astunud õigel ajal välja, mängijate jagamine ja võib-olla natuke individuaalsed eksimused. Loomulikult vaatame selle üle, aga lõpuks jalgpall on ikkagi üks-üks duellid. Kõike ei anna taktikaga kompenseerida, sest kui vastane teeb üks-üks ära, siis tihtipeale kaitseblokk hakkab hargnema. Teine värav oli küljesisseviskest - see oli pigem individuaalne eksimus, lasime lihtsalt maha keerata."

Eesti meister on tänavu pidanud 11 euromängu ja statistika on igati korralik - 5 võitu, 1 viik, 5 kaotust. Kordagi ei ole häbisse jäädud, aga kui on kaotus saadud, siis mingitel momentidel on korraks keskendumine kadunud ja see ära karistatud. Henn on seda korduvalt toonitanud, et keskendumist ei tohi kaotada, sest sellisel tasemel läheb see kalliks maksma.

"Selge on see, et need väravad, mis meile löödi, polnud otseselt taktikaga seotud ja tulid natuke liiga kergelt - eriti teine värav kohe esimesele otsa, kui mõtlesime kohtuniku otsuse peale, kus pigem vilistati kerge viga, jäime seda leinama ja kaotasime keskendumise."

3. Kes muu kui Rauno Sappinen!

FC Flora esiründaja on tänavu euromängudes nii palju sahistanud, et väravatearv ei püsi enam meeles ja seda tuleb üle kontrollida. Kuid seda on alati meeldiv kontrollida, sest need numbrid, mis Rauno Sappinen on kokku pannud, on ajaloolised.

Konverentsiliiga alagrupiturniir - 2 mängu ja 2 väravat. Konverentsiliiga play-off-ring - 2 mängu, 2 väravat ja 2 resultatiivset söötu. Euroopa liiga kolmas eelring - 2 mängu ja 2 väravat. Meistrite liiga teine eelring - 2 mängu ja 1 värav. Meistrite liiga esimene eelring - 2 mängu, 3 väravat ja 1 resultatiivne sööt.

Liiga palju numbreid? Jah! Spikker: Sappinen on 10 mänguga löönud 10 väravat ja andnud 3 resultatiivset söötu. Fenomenaalne!

Jah, Sappinen on löönud palju, aga Sappinen ei oleks Anorthosise vastu löönud, kui avavärava puhul poleks Henrik Ojamaa ja teise tabamuse puhul Martin Miller talle suurepärast söötu andnud ehk Sappineni statistikas mängib suurt rolli kogu meeskond.

4. Flora fännid jäid massile alla, aga tegid tubli tulemuse

Kui ligi 23 000 pealtvaatajat mahutaval GSP staadionil lõppes Euroopa Konverentsiliiga hümn, oli korraks vaikus, kuid selle lõpetasid Küprosele saabunud umbes paarkümmend Flora fänni, kes asusid klubi nime skandeerima ja üheskoos laulma. Mõned sekundid hiljem hõiskasid kohalikud juba üle florakate, aga tasub märkida, et laulupidu alustasid just florakad.

Kuigi massi vastu on keeruline saada, siis Eesti meisterklubi poolehoidjad tegid Küprosel tubli tulemuse. Seda märkas ka meeskond, kes neile lõpuvile järel aplodeeris.