Luup peale | Kalju tõi Kalevi välgunoolena pilvedest tagasi maa peale (galerii!) (2)

Giannis Tsivelekidis ja Mihhail Babitšev. Foto: Mauri Levandi

Eelmises voorus Narva Transile viis väravat löönud Tallinna Kalev toodi Nõmme Kalju poolt kiiresti pilvede pealt tagasi maa peale. Nõmmekad lõid 17 minutiga neli ja lõpuks kuus vastuseta väravat.

Juba 3. minutil langes Foday Trawally sööt oma trahvikasti ees Aleksandr Volkovi saagiks ning Kalju täpsuskütt lajatas selle pikema jututa väravasse - 1:0!

9. minutil koksas täiesti vabaks jäänud Giannis Tsivelekidis peaga väravasse Kaspar Pauri nurgalöögi - 2:0! 16. minutil kaotas Daniil Petrunin avaväravale sarnases olukorras palli Volkovile ning kuigi Kalju ründaja esimene löök lendas seekord vastu Marek Kaljumäed, leidis tema teine katse ikkagi tee posti kõrvale - 3:0! Vaid minut hiljem pääses Kalju kolm-kahe vastu kiirrünnakule ja kuigi Stiven Raider suutis Pauri pealelöögi tõrjuda, lükkas "lauapalli" võrku Maksim Gussev - 4:0!

Šokkalgus lõi Kalevi täiesti liimist lahti ja 21. minutil ei jäänud palju puudu, et Petrunin oleks omaväravaga hakkama saanud. Tasapisi hakkas aga külalismeeskond kosuma ja ka rünnakul hambaid näitama. 34. minutil pani Trawally korraks isegi Kalju väravavõrgu sahisema, kuid seda selgest suluseisust.

Avapoolaja lõpus sähvatas aga Volkov veelkord. Pavel Marin tsenderdas paremalt ning Kalju tipuründaja hüppas seitsme meetri kaugusel väravast võimsalt üle Marek Kaljumäe, suunates palli väravasse - 5:0. Kuna löök võttis kerge rikošeti Trevor Elhist, läks tabamus siiski äärekaitsja nimele ning Volkovi kübaratrikk vajas veel lõplikku vormistamist.

Vaheajapausil tegid meeskonnad kokku viis vahetust ning teine poolaeg kujunes üsna pingevabaks ja lahtiseks. Kalevil oli mitmeid võimalusi auvärava löömiseks, aga Sergei Lepmetsa neil üle mängida ei õnnestunudki. Kaljul oli veel rohkem häid võimalusi, aga nendegi värasoon näis olevat tühjaks saanud. Volkov jõudis siiski 64. minutil kübaratriki ära teha, suunates eespostist jalaga väravasse Henri Järvelaidi söödu - 6:0. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalju lustis täiega

Kalju jaoks oli tegemist Premium liiga hooaja esimese hiigelvõiduga. Varasemalt olid nende suurimad võidud kolmeväravalised, kui nii Narva Transi, TJK Legionit, Kalevit kui ka Pärnu Vaprust oldi võidetud tulemusega 3:0.

Tulemuse muudab veelgi ootamatuks see, et Kalev oli värskelt teinud oma hooaja võimsaima etteaste, alistades nädala eest suurelt Narva Transi. Seejuures oli Kalju hiljuti saanud Transilt kahe järjestikuse mänguga kirja vaid ühe viigipunkti.

Ometi näitas Kalju täna Kalevile otsekohe tagatulesid ega peatunud enne, kui kõik oli otsustatud. Millega seda ülesõitu siis selgitada? Ilmselt ikka sellega, et jalgpallis võivad väikesed juhused teinekord erakordseid sündmusteaehelaid käivitada. Kalju lõi oma esimesed kaks olukorda kohe väravateks ning ammutas sealt niivõrd palju enesekindlust, et sisse lendasid ka kolmas ja neljas võimalus. Ja sealt edasi oligi juba vormistamise küsimus.

Muidugi ei olnud küsimus vaid Kalju heas ja/või Kalevi mustas päevas, vaid Kalju oligi kõikide eelduste kohaselt suur soosik. Üllatav oli vaid see, kui järsult ja võimsalt Kalev maha murti. Kalevlaste viimase aja head esitused olid tekitanud ehk liigagi positiivse fooni, mille pealt loodeti hammustada ka üht Eesti tippklubi.

Kohati suudavadki nad tippudele väärikalt vastu saada, aga ikka ja jälle tuleb sisse ka täielikke lagunemisi. Kalevi selle hooaja tulemused suure neliku vastu: 1:5 (Levadia), 1:7 (Flora), 0:3 (Paide), 1:2 (Kalju), 2:4 (Flora), 0:7 (Paide), 0:1 (Levadia), 0:3 (Kalju), 1:3 (Levadia), 0:2 (Flora), 0:6 (Kalju).

2. 45 minutit hoovijalgpalli

Kalju fännid skandeerisid 87. mänguminutil "kuus-null on vähe, ma ütlen kuus-null on vähe" ja teise poolaja mängupilti arvestades sai nendega nõustuda. Kalev tegi vaheajal kolm vahetust ja Kalju kaks, suuremad pinged olid maas ja mõlemad janunesid vaid väravate järele. Kaljul oli veremaitse suus ja enesekindlus laes, Kalevil jagus omakorda kuhjaga tõestamisvajadust. Lõpuks pääsesid väljakule ka tavatult suur hulk noormängijaid ning kõike seda arvestades pole ime, et pall liikus pidevalt ühe värava alt teise alla.

Kalevil oli palju võimalusi vahe vähendamiseks, kui näiteks Ramol Sillamaa saatis 52. minutil palli seitsmelt meetrilt taevasse. Ent Kaljul oli veel rohkem ja veel paremaid šansse, et eduseisu suurendada. Kui avapoolajal realiseeriti oma võimalusi halastamatult, siis teisel poolajal oli võimalusi rohkemgi, aga väravasse jõudis vaid üks pall. Nii tõestas jalgpall end taaskord ühe äärmiselt ettearvamatu mänguna.

3. Kalju vahetas asetust

Esimest korda pärast aprillikuud alustas Kalju Premium liiga kohtumist neljase tagaliiniga. Alates 23. aprillist olid nad alati väljakule tulnud 3-4-3 asetusega, varieerides vastavalt olukorrale vaid pisut ründajate rollidega. Täna alustati aga 4-4-2 või 4-4-1-1 asetuses, kus Kaspar Paur täitis number kümne rolli ja Aleksandr Volkov tegutses tipus. Teiseks poolajaks tehtud vahetuste järel naasti 3-4-3 juurde.

Kas avapoolaja väravatesadu võis selle katsetusega seotud olla? Võib-olla mingil määral, sest neljase tagaliigi puhul pidid Kalju äärekaitsjad tegutsema tavalisest natuke madalamal, mis võis neil aidata Kalevi teravaid ääri neutraliseerida.

Ennekõike paistab Kalju otsuse tagant aga välja nende õhukesevõitu koosseis. Kuna Alex Matthias Tamm ja Yohan Mannone kandsid täna mängukeeldu, puudusid ka Igor Subbotin ja Vladimir Avilov ning suvel lahkusid klubist Andri Markovitš ja Welves, siis ongi Kalju pingi pikkus kokku kuivanud. Täna istusid Kalju pingil vaid viis meest, eelmises voorus oli neid kuus ja üle-eelmises jällegi viis. Ühe medalinõudleja kohta on see silmapaistvalt napp valik.

Aleksandr Volkov. Foto: Mauri Levandi

4. Mängu parim - Aleksandr Volkov

Kalju tipuründaja oli säravaim mängija platsil, duubeldas enda tänavuse väravasaldo ning tegi tõsise avalduse Kalju põhiründaja koha säilitamiseks. Sel hooajal pääses ta põhikoosseisu alles kaheksandat korda ning see oli kindlasti seotud ka Alex Matthias Tamme mängukeeluga, aga näiteks eelmises voorus alustas Volkov ikkagi tipus ja Tamm tegutses hoopis äärel.

6. augustil kell 19.30 Sportland Arenal

Nõmme Kalju FC - JK Tallinna Kalev  6:0 (5:0)
3., 16., 64. Aleksandr Volkov, 9. Giannis Tsivelekidis, 17. Maksim Gussev, 45. Trevor Elhi

Väravasöödud: 3., 16. x, 9., 17. Kaspar Paur, 45. Aleksandr Volkov, 64. Henri Järvelaid
Hoiatused: 38. German Šlein, 66. Henri Järvelaid, 69. Andre Fortune - 84. Daniil Petrunin
Mänguolud: +18, päikesepaisteline ilm, kunstmuru heas seisukorras